Boys lacrosse

No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 11-2 
2. Loyola 12-3 
3. Boys' Latin 11-5
4. Gilman 8-3 
5. McDonogh 8-5 
6. St. Mary's  9-5 
7. Hereford 11-1 
8. Severn 14-4 
9. Glenelg 11-1 
10. South River 12-0 10 
11. Winters Mill 10-1 11 
12. Archbishop Spalding 6-7 12 
13. Mount St. Joseph 11-6 13 
14. Broadneck 10-1 14 
15. Severna Park 9-3 15 

Other teams considered: Chesapeake-AA (8-4), Fallston (6-5), Marriotts Ridge (10-2), Patterson Mill (9-3), Sts. Peter & Paul (10-1), Westminster (10-2)

Girls lacrosse


Follow @SunVarsity on Twitter for high school sports updates

No. School Record Prev. 
1. McDonogh 14-0 
2. Bryn Mawr 14-1 
3. Century 12-0 
4. Marriotts Ridge 11-0 
5. Maryvale 10-3 
6. Notre Dame Prep 9-8 
7. South River 10-2 
8. Severna Park 11-1 
9. Broadneck 10-2 10 
10. Roland Park 8-7 13 
11. St. Paul's 7-7 
12. Annapolis 10-1-1 -- 
13. Mount de Sales 9-6 12 
14. C. Milton Wright 9-3 11 
15. North Harford 9-3 14 

Other teams considered: Catonsville (11-1), Fallston (7-3-1), Hereford (7-3), Mount Hebron (10-2), Towson (9-0), Westminster (9-3).

Baseball

No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 23-3 
2. Gilman  22-5 2  
3. North Harford  15-1  3  
4. Reservoir  14-1  
5. Northeast   12-4  
6. Patterson Mill  14-2  
7. Glenelg  12-4  
8. Old Mill  14-2  12 
9. Severna Park  9-5  
10. Westminster  9-6  
11. Liberty  10-3  11 
12. River Hill  13-3  15 
13 Arundel 13-4 
14. Manchester Valley  10-3 
15. Harford Tech    12-3 

Other teams considered: Archbishop Curley (13-8), Archbishop Spalding (11-13), Atholton (8-8), C. Milton Wright (6-6), Digital Harbor (12-2), Dulaney (10-5), Hereford (9-4), Perry Hall (7-4), South River (10-6).

Softball

No. School Record Prev. 
1. Eastern Tech 16-2 
2. Seton Keough 11-2 
3. Severna Park 11-3 
4. Howard 11-2 
5. Reservoir 13-1 
6. Archbishop Spalding 10-6 
7. North Carroll 11-3 
8. Broadneck 10-5 
9. Chesapeake-AA 11-5 15 
10. C. Milton Wright 8-4 10 
11. Liberty 11-1 11 
12. Glen Burnie 10-3 12 
13. North County 10-6 13 
14. North Harford 8-2 14 
15. Mercy 6-3 

Other teams considered: Glenelg (8-5), Landsdowne (6-4), Mount de Sales  (7-5), Mount Hebron (11-2), Northeast (9-5), South Carroll (8-4)

Boys track and field

No. School Prev. 
1. Gilman 
2. Mount St. Joseph 
3. Digital Harbor 
4. Reservoir 
5. Hereford 
6. Mount Hebron 
7. Severna Park 
8. River Hill — 
9. Wilde Lake 
10. Chesapeake-AA 

Other teams considered: Arudnel, Catonsville, Edgewood, Loyola, Meade, North Harford, Old Mill

Girls track and field

No. School Prev. 
1. McDonogh 
2. Liberty 
3. Hereford 
4. Franklin 
5. Archbishop Spalding 
6. Aberdeen — 
7. Mount Hebron 
8. Severna Park 
9. Arundel 
10. Annapolis 

Other teams considered: Digital Harbor, Kenwood, Meade, Northwestern, Milford Mill, Old Mill, South River.

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.