Boys basketball
No. School Record Prev. 
1. Milford Mill 19-2 
2. Patterson 15-6 
3. John Carroll26-6 
4. Lake Clfton19-3 
5. Mount St. Joseph 24-6 
6. Edmondson 16-46
7. Dunbar 16-3 
8. City 17-5 11 
9. Arundel 21-1 
10. St. Frances 20-8 10 
11. Glen Burnie 20-2 12 
12. Poly 14-6 13 
13. Forest Park 15-3 
14. South Carroll  18-4 14 
15. Centennial 18-4 15 
Other teams considered: Annapolis (17-5), Century (18-4), Gilman (21-6), Old Mill (16-6), Randallstown (17-5), St. Vincent Pallotti (24-7), Westminster (18-4).

No. School Record Prev. 
1. Aberdeen 21-0 
2. McDonogh 26-1 
3. Poly 19-0 
4. Dunbar 14-5 4
5. Archbishop Spalding 19-9 
6. Meade 16-5 
7. Digital Harbor 16-7 
8. St. Vincent Pallotti 16-8 
9. Glenelg 21-1 
10. City 17-5 11 
11. John Carroll 23-3 12 
12. Milford Mill 22-0 15 
13. South River 18-4 14 
14. Century 20-2 13 
15. Seton Keough 13-13 -- 

Follow @SunVarsity on Twitter for high school sports updates

Other teams considered: Catonsville (18-4), Joppatowne (18-4), River Hill (18-4), Roland Park (16-11), St. Mary's (15-7).

Wrestling
No. School Record Prev. 
1. McDonogh19-3 
2. Winters Mill 32-0 
3. Archbishop Spalding 21-5
4. Archbishop Curley11-4 
5 St. Paul's4-4  6  
6. John Carroll22-4 
7. River Hill32-7  
8. Owings Mills  23-2  
9. South River 29-3
10. Meade  19-3 14 
11. South Carroll  22-510 
12. Glenelg 17-6 12 
13. Hereford  18-3 13  
14. Century25-10 11 
15. North County15-5 15 
Other teams considered: Arundel (14-4), Bel Air (13-6), Boys Latin (14-10), Fallston (13-7), Loyola (17-10), North Carroll (13-8), Oakland Mills (25-7), Patterson Mill (25-9), Sparrows Point (23-4), Wilde Lake (12-4).

Boys indoor track
No. School Prev. 
1. Gilman 
2. Mount St. Joseph 
3. Hereford 
4. Mount Hebron 
5. Old Mill — 
6. Century — 
7. Franklin 
8. Francis Scott Key 
9. Howard — 
10. Digital Harbor 
Other teams considered: Arundel, Catonsville, Chesapeake-AA, Dulaney, Poly, Reservoir, Wilde Lake.

Girls indoor track
No. School Prev. 
1. McDonogh 
2. Liberty 
3. Hereford 
4. Western 
5. Mount Hebron 
6. Severna Park — 
7. Hammond — 
8. Franklin 
9. Meade — 
10. Western Tech — 
Other teams considered: Archbishop Spalding, Broadneck, Dulaney, Maryvale, Milford Mill, Northwestern.

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.