2018 All-Metro girls outdoor track and field first and second teams

For The Baltimore Sun

First team

Caitlyn Bobb

Harford Tech, freshman

» Second in 200-meter run at Upper Chesapeake Bay Athletic Conference championships in 26.03 seconds; ran third leg of winning 4x200 relay (1 minute, 45.78 seconds) and winning 4x100 relay (49.50); won 400 (59.46)

» At Class 2A East Region meet, won 200 (25.05) and 400 (56.88); ran third leg of winning 4x100 relay (48.88) and opening leg of winning 4x200 relay (1:45.48)

» At 2A state meet, won 200 (24.87) and 400 (55.84); anchored winning 4x100 relay (48.63) and ran opening leg of winning 4x200 relay (1:42.30)

» Set school record in 400 and tied school record in 200

Tylar Colbert

Franklin, senior

» At Baltimore County meet, finished second in long jump at 16 feet, 9 inches; won 200 in 24.44, breaking a meet record; won 100 (11.89); first in 300 hurdles (43.47) for second straight year, helping Indians to team title; helped set county record in 4x800 relay in 3:42.50 with Nyjari McNeil, Cameron Hinton and Jasmine Johnson

» At Class 3A North Region meet, won 100 (12.22), 200 (25.15) and 300 hurdles (46.49); ran third leg of winning 4x200 relay (1:40.52)

» At 3A state meet, ran anchor leg of winning 4x200 relay (1:38.98); second in 100 (11.99) behind meet-record-setting Jaida Smith of Frederick; second in 200 (24.40) behind Smith; state champion in 300 hurdles (44.36)

» Two-time All-Metro selection

Samantha Facius

Mount de Sales, junior

» Finished third in 800 at IAAM championships in 2:24.33

» Won 1,600 at IAAM meet in 5:16.31

» Claimed 3,200 title by 34 seconds at IAAM championships in 11:14.08

» At New Balance Nationals Outdoor meet, anchored 1,600 relay to a fourth-place finish and All-America honors in 4:01.35

Cameron Hinton

Franklin, senior

» At Baltimore County championships, ran second leg of winning 4x200 relay (1:43.63)

» Set Baltimore County championships record with win in 400 (55.02); second in 200 to Colbert in 24.91, helping team secure title over Hereford

» At Class 3A North Region meet, finished second in 200 to Colbert and second in 400 to McNeil; ran anchor leg of winning 4x200 relay (1:40.52)

» At 2A state meet, finished second in 400 to McNeil in 54.90; ran third leg of winning 4x200 relay (1:38.98); fifth in 200 in 25.03

Crystal Johnson

Western Tech, senior

» At Baltimore County championships, finished second in 100 to Colbert in 12.08 and third in 200 behind Colbert and Hinton in 25.02

» Won Class 1A North Region titles in 100 (12.69) and 200 (26.06); anchored winning 4x200 relay (1:48.20)

» Secured 1A state championship in 100 (11.99) and 200 (24.86); anchored third place 4x200 relay (1:44.21)

» Western Tech 100-meter record holder will attend Towson University in the fall

Nyjari McNeil

Franklin, senior

» At Baltimore County championships, won 1,600 in 5:16.25; second in 400 to Hinton but still broke previous meet record by finishing in 55.18; won 800 in 2:19.70 and ran opening leg of 4x400 relay to lead Indians to county title over Hereford by 30 points

» Captured 3A North Region titles in 400 and 800, winning latter race by 12 seconds in 2:09.56; ran second leg of winning 4x400 relay (3:59.76)

» At 3A state meet, won titles in 400 (54.45) and 800 (2:16.00)

» Two-time All-Metro selection

Faith Meininger

River Hill, freshman

» Finished third in 1,600 at Howard County championships in 5:22.84; won 3,200 title in 11:23.99

» At Class 2A South Region meet, won the mile (5:19.19) and 3,200 (11:30.23)

» Was 2A state champion in 3,200 in 11:13.31

» Finished third in state in 1,600 in 5:15.83

Pamela O’Brien

South River, senior

» Won Anne Arundel County 1,600 championship in 5:11.58; second in 800 to Emily Knight of Severna Park in 2:18.45; anchored winning 4x800 relay (9:25.06)

» Finished fifth in Class 4A East Region meet in 800 (2:21.04); won 1,600 (5:03.84); anchored third-place 4x800 relay (9:40.10)

» At 4A state meet, finished second in the mile to Abigail Green of Walter Johnson in 5:01.65; anchored second-place 4x800 relay (9:20.59)

» Broke South River record in 1600 and the mile and helped 4x800 relay set school record; will compete at University of Florida in the fall

Petronilla Onyebadi

Harford Tech, junior

» Won long jump in 17 feet, 2 ½ inches at UCBAC championships; won 100 (12.82); third in 200 (26.40); ran opening leg of winning 4x100 relay (49.50)

» At Class 2A East Region meet, won 100 (12.43); ran opening leg of winning 4x100 relay (48.88) and second leg of winning 4x200 (1:45.48); won long jump in 17-4 ½

» Placed third in 100 at 2A state meet in 12.17; won long jump in 18-6 ½; ran second leg of winning 4x100 relay (48.63) and winning 4x200 relay (1:42.30)

» Went undefeated in long jump during the season; set school records in long jump and 100

Sydney Robinson

River Hill, junior

» Won Howard County title in 100 in 12.47; second in 200 (58.36) and 400 (58.36); fourth in long jump in 15 feet, 6 inches

» Finished second in 100 at Class 2A South Region meet in 12.85; won 200 (25.65), 400 (57.75) and long jump (17-5)

» Won 2A state title in 100 in 12.08; second in 200 to Caitlyn Bobb of Harford Tech in 25.24

» Also at 2A state meet, finished fourth in 400 in 57.88; second in long jump to Onyebadi in 17-8

Erin Shaffrey

Maryvale, senior

» Won IAAM high jump title in 5 feet, 4 inches, matching best height for any metro-area runner in a postseason meet

» Finished fourth in long jump in 16-2 at IAAM championships

» Named to the IAAM All-Conference team

» Won high jump at Knights Invite and MVP Invite; will compete at Virginia Tech next season

Adaobi Tabugbo

Reservoir, sophomore

» Didn't run at Howard County championships but set personal best and school record in 100 at New Balance Invitational Emerging Elite category in 14.38

» Won Class 3A East Region titles in 100 hurdles (14.98) and 300 hurdles (45.68); ran opening leg of winning 4x100 relay (49.57) and winning 4x200 relay (1:47.52)

» 3A state champion in 100 hurdles (14.48); third in 300 hurdles (45.81)

» Also at 3A state meet, ran opening leg of third-place 4x100 relay (48.87) and third-place 4x200 relay (1:43.53)

Allison Zolkiewicz

South Carroll, senior

» Won Carroll County title in 400 in 58.18 and 800 in 2:20.29

» Finished second in 400 in 57.86 at Class 2A West Region meet; won 800 in 2:19.03; ran anchor leg of second-place 4x200 relay (1:47.01) and anchor leg of third-place 4x400 relay (4:06.14)

» Placed third at Class 2A state meet in 400 in 57.32; won 800 in 2:15.81; anchored second-place 4x400 relay (4:02.36) and winning 4x800 relay (9:20.44)

» Part of nine state championships throughout her career; will compete at Virginia Tech next season

Second team

Lola Alli, Reservoir, senior

Cabaret Goings, Meade, senior

Beyonce Kelly, Harford Tech, junior

Mya King, Sparrows Point, junior

Emily Knight, Severna Park, junior

Cathryn Lane, Poly, senior

Diamond Moore, Old Mill, senior

Claire Neff, Maryvale, sophomore

Aleah Nelson, McDonogh, junior

Lily Robertson, Hereford, junior

Jessica Rogers, C. Milton Wright, senior

Thalia Summerville, Digital Harbor, sophomore

Janiya Valentine, New Town, junior

Satori Valentine, Mount Hebron, sophomore

Copyright © 2018, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
73°