Summer Savings! Get unlimited digital access for 13 weeks for $13.
High School Sports
Sports High School Sports

Mount de Sales lacrosse tops St. Paul's

The Mount de Sales girls lacrosse team has had some experience with close games, losing three by one goal in overtime during the regular season. The 10th-seeded Sailors applied those early hard lessons and dug out an 11-10 win over No. 10 and seventh-seeded host St. Paul's in the opening round of the Interscholastic Athletic Association of Maryland A Conference tournament Friday.

Mandy Ignacio scored the eventual game-winner, and the Sailors defense — anchored by goalie Maggie Smith — gave up only one goal over the final six minutes.

Both teams are 7-8. Mount de Sales travels to No.7 and second seed Notre Dame Prep in Monday's quarterfinal.

No. 5 Severn 16, Maryvale 8: Miranda Ibello had a game-high six goals, but the 12th-seeded Lions (1-14) fell to the fifth-seeded host Admirals (13-4) in the opening round of the IAAM A Conference tournament.

Caroline Steele scored five goals for Severn, which faces fourth-seeded Archbishop Spalding on Monday.

No. 9 Bryn Mawr 12, Garrison Forest 7: Georgia Carroll scored a game-high seven goals to power the sixth-seeded host Mawrtians (8-7) past the Grizzlies (3-11) in an IAAM A Conference first round.

Bryn Mawr travels to No.6 and third-seeded Roland Park on Monday.

No. 11 Broadneck 13, Arundel 6: The host Bruins (10-2) took an 8-4 lead at the half and cruised past the Wildcats (4-6).

No. 1 Boys' Latin 15, No. 6 Gilman 9: The host Lakers (15-0, 8-0 Maryland Interscholastic Athletic Association A Conference) got off to a fast start, leading 7-1 after the first quarter en route to beating the Greyhounds (9-6, 5-3).

Boys' Latin will host No. 2 St. Paul's on Tuesday in the regular-season finale. Both teams are guaranteed byes in the conference tournament, but the winner of the game takes top seed, the loser second.

No. 3 McDonogh 9, No. 5 Calvert Hall 4: The host Eagles (14-3, 6-2 MIAA A Conference) answered a 2-0 Cardinals lead with a 5-0 run in the first quarter and went on to hold Calvert Hall (12-5, 4-4) scoreless in the second half.

McDonogh faces host Gilman on Tuesday; the winner takes third seed, the loser fourth. The Cardinals will host No. 7 Loyola Tuesday, with the winner taking the sixth and final playoff spot.

No. 7 Loyola 13, Archbishop Spalding 2: Alex Roesner scored four goals and the visiting Dons (8-7, 4-4 MIAA A Conference) scored the first nine goals and beat the Cavaliers (7-11, 0-8).

Baseball

No. 9 North Harford 7, Bel Air 4: Starter Brian Shaffer got the win and Brandon Plummer pitched one inning of relief as the Hawks (16-2) beat the host Bobcats.

Severn 17, Baltimore Lutheran 0: Christian Marciano hit for the cycle going 4-for-4 with five RBIs and four runs scored as the Admirals (11-5, 9-2 MIAA B Conference) beat the host Saints (0-11) in five innings.

Softball

No. 1 Eastern Tech 18, Chesapeake-BC 0: Winning pitcher Jordan Cargile struck out 12 in a five-inning shutout for the visiting Mavericks (18-0).

Offensively, Cargile went 2-for-2 with a double, triple and three RBIs.

No. 2 Northeast 10, Chesapeake-AA 1: Winning pitcher Brooke Steinbach (17-0) struck out four in seven innings and Sarah Gordon (3-for-4) had a double and two RBIs to lead the Eagles (18-0) past the host Cougars (11-6).

No. 12 Archbishop Spalding 13, Mercy 1: Winning pitcher Ali Caulkins struck out four and the host Cavaliers (9-2, 9-2 IAAM A Conference) scored 10 runs in the first inning to beat the Magic (7-5, 7-4).

Track and field

The Upper Chesapeake Bay Athletic Conference Track and Field Championships failed to reach the finish line Friday night on the track at North East High School in Cecil County.

A rain-soaked jumping pit, traffic delays and computer glitches delayed the meet's conclusion past 10 p.m. Officials stated that results, including the team winners, would not be available until Saturday.

As competitors began the long-delayed triple jump, Edgewood was leading the boys team scoring, and Harford Tech and C. Milton Wright were locked in a close race in the girls meet.

Edgewood was seeking its second boys title, and Tech, its fourth girls title since the conference of 15 Harford and Cecil schools was formed nine years ago.

Edgewood opened the proceedings with a meet-record performance in the 4x800 relay. Michael Dzambasow led off with a personal best of 1:57, and Langston Gash, David Dzambasow, and Aaron Parker extended the lead to 9 seconds at the finish in 8:14.66, four seconds better than the previous mark.

The Rams scored big in the relays but also got outstanding performances in the individual events, including a meet record performance by Izaiah Sneed in the 110 hurdles.

Harford Tech’s Paige Chapman won the three dashes in the girls competition, edging C. Milton Wright freshman Christina Riggins in the 100 and 200, and running a personal best of 58 seconds in the 400.

Chapman also placed second in the long jump.

Wright’s Bethany Riley set a meet record in winning the high jump.  She bettered the mark by 2 inches with a jump of 5 feet 4.  Fallston’s Lauren Woollen also jumped 5-4 but finished second based on misses.

—Bill Blewett, For The Baltimore Sun

Copyright © 2015, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading
88°