Visiting Glenelg built its lead to 12 points in the second half and came away with a 61-54 upset of No. 10 Atholton (19-4) in a Class 3A East boys basketball sectional semifinal Wednesday.

The Raiders cut the lead to six points with 59 seconds left, but got no closer. Atholton went 2-for-11 on foul shots.

No. 4 Lake Clifton 47, No. 12 Ben Franklin 43: Derrick Green scored 14 points and the host Lakers (21-3) rallied in the second half to beat the Bayhawks (17-6) in the Class 1A South section final.

No. 5 Randallstown 81, Owings Mills 68: The host Rams (22-3) maintained a double-digit lead at the close of each quarter to beat the Eagles in the Class 2A North section final.


Follow @SunVarsity on Twitter.

Owings Mills' Damian Archer and Koran Ford scored 26 and 23 points, respectively. Randallstown hosts No. 8 Patterson Friday at 6 p.m.

No. 6 New Town 66, Sparrows Point 41: Damien Hamler scored nine points and four Titans had eight as New Town (21-5) beat the Points in the Class 1A North section final.

No. 8 Patterson 71, Western Tech 53: Rysheed Corbin scored 18 points and Kwynten Brooks added 16 to lead he host Clippers (20-4) past the Wolverines (13-7) in a Class 2A North section final.

No. 11 Edmondson 60, Northwestern 43: The host Red Storm (17-5) made a defensive switch from zone to man-to-man in the second half to pull away from the Wildcats in the Class 1A South section final.

Shawn Burke scored 13 points and Rashad Whittie had 11 to lead Edmondson.

Annapolis 57, North Point 49: Senior guard Juan Brown scored 22 points and had 10 assists to lead the Panthers to an upset over three-time defending Class 4A East region champions in the region's Section I semifinals.

Josh Glover finished with 12 points and eight rebounds, while Jaron Wade and Eric White each scored 10 points in the win.  Brown went 8-for-8 at the free-throw line late to seal the victory.  The Panthers (16-8) have won eight of their past nine games and will travel to Great Mills today with the game time set for 6:30 p.m.

 North Point had reached the state tournament the past three years, winning the state title in 2011.

Glenn Graham, The Baltimore Sun

Girls

No. 2 Poly 54, Centennial 36: Teira Pendleton scored a game-high 21 points to lead the host Engineers (21-1) past the Eagles in a Class 3A East section semifinal.

No. 7 City 62, Mount Hebron 42: Dyzhanay Burton scored 15 points to lead the host Knights (20-3) past the Vikings in a Class 3A East section semifinal.

City extended its five-point halftime lead by scoring 30 points in the third quarter.