Varsity scoreboard (Wednesday, Sept. 27)

The Baltimore Sun
Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

WEDNESDAY, SEPT. 27

Boys soccer

Top 15

Curley 5, 11 Calvert Hall 1

Goals: CH—Barwick; C—Dragisics, Own, Sidleck, Stitz, Woodward. Assists: C—Avellaneda, Peterson, Sidleck, Wise. Saves: CH—Nattens 8; C—Wdzieczkowski 2. Half: C, 2-1.

McDonogh 3, Spalding 1

Goals: S—n/a; M—Davis, Privett, SettlemaNorth Assists: M—Lenzer, Nolan, Steinert. Saves: S—n/a 8; M—Baskett 4. Half: M, 2-1.

Severna Park 6, Annapolis 0

Mt. Hebron 5, Marriotts Ridge 0

5 River Hill 2, Oakland Mills 2, OT

Meade 2, Arundel 1

8 C.M. Wright 8, Elkton 0

Goals: CMW—Appleby 2, Hichkad 2, Belfiore, Butler, Lindsey, owNorth Assists: CMW—Dolezal 2, Butler, Hichkad, Spurlock. Saves: CMW—Miller; E—Buskell 8. Half: CMW, 3-0.

Chesa-AA 1, 9 S. River 1

12 Loyola 8, John Carroll 3

14 Centennial 7, Hammond 5

15 S. Carroll 2, Liberty 1

Others

Atholton 3, Long Reach 0

Bel Air 3, Patterson Mill 2

Broadneck 2, Southern 0

Century 4, Westminster 1

City 4, Patterson 1

Digital Harbor 2, Forest Park 1

Dunbar 4, Mervo 2

Edgewood 5, HDG 1

Friends 2, Gerstell 0

Gilman 1, St. Paul’s 0

Harford Tech 7, Joppatowne 0

Jemicy 5, Chapelgate 2

Manchester Valley 5, F.S. Key 1

New Town 7, Milford Mill 4

North Harford 2, Aberdeen 1, OT

Northeast 1, Glen Burnie 0

Old Mill 2, North County 0

Poly 1, Ben Franklin 0

Reservoir 2, Howard 1

Sparrows Pt. 4, Kenwood 2

Towson at Dulaney, ppd.

Wilde Lake 2, Glenelg 0

Girls soccer

Top 15

3 River Hill 12, Oakland Mills 0

6 Broadneck 2, Southern 0

S. River 1, Chesa.-AA 0

8 Severna Park 6, Annapolis 1

11 Mt. Hebron 2, Marriotts Ridge 1, OT

Others

Arundel 3, Meade 0

Atholton 3, Long Reach 1

Catonsville 2, Loch Raven 0

Centennial 7, Hammond 0

City 14, Dunbar 0

Howard 1, Reservoir 1

Manchester Valley 6, F.S. Key 0

Northeast 4, Glen Burnie 0

Old Mill 5, North County 0

Patterson 2, Digital Harbor 1, OT

Poly 6, Western 0

Rising Sun 5, HDG 1

Westminster 3, Century 2

Wilde Lake 3, Glenelg 0

Woodlawn 4, Lansdowne 1

Field hockey

Top 15

NDP 5, Roland Park 0

C.M. Wright 8, Edgewood 0

7 McDonogh 1, 5 Spalding 0, OT

Goal: M—Schettig. Saves: S—Norton 5; M—Geoghan 3.

12 Chesa.-AA 2, 11 South River 0

Others

Bel Air 3, Patterson Mill 1

Maryvale 3, Indian Creek 0

North East 11, Joppatowne 0

Severn 5, IND 1

Sparrows Pt. 1, Loch Raven 0

Boys volleyball

Loyola 3, Boys’ Latin 0

St. Paul’s d. Gilman, 25-16, 25-19, 22-25, 23-25, 15-12.

Girls volleyball

Top 15

Glenelg d. Marriotts Ridge, 25-15, 25-13, 25-11

8 River Hill d. Wilde Lake, 25-12, 25-15, 25-17

10 Howard d. Mt. Hebron, 25-16, 25-19, 25-16

11 Hereford d. Catonsville, 25-11, 25-16, 25-23

Towson d. 13 Dulaney, 25-22, 25-15, 27-25 

Others

Eastern Tech 3, Perry Hall 2

Loch Raven 3, Carver A&T 0

Liberty 3, F.S. Key 0

Badminton

Eastern Tech 8, Perry Hall 3

Parkville 9, Patapsco 2

TODAY, SEPT. 28

Football

Catonsville at Dulaney, 3:30

Overlea at Chesa.-BC, 4

Parkville at Milford Mill, 4

Randallstown at Western Tech, 4

Franklin at Dundalk, 6

Manchester Valley at Century, 6

Perry Hall at Kenwood, 6

S. Carroll at Winters Mill, 6

Towson at Sparrows Pt., 6

Westminster at F.S. Key, 6

Arundel at Glen Burnie, 6:30

Chesa,.-AA at Lansdowne, 6:30

Easton at Southern, 6:30

Hammond at Atholton, 6:30

Long Reach at River Hill, 6:30

Marriotts Ridge at Oakland Mills, 6:30

Meade at Annapolis, 6:30

North County at Old Mill, 6:30

Northeast at Broadneck, 6:30

Patterson at Mt. Hebron, 6:30

Reservoir at Glenelg, 6:30

S. River at Severna Park, 6:30

Wilde Lake at Howard, 6:30

Woodlawn at Loch Raven, 6:30

Digital Harbor at North Hagerstown, 7

New Town at Hereford, 7

Owings Mills at Eastern Tech, 7

Patapsco at Pikesville, 7

S. Hagerstown at Liberty, 7

Boy soccer

Carver A&T at Milford Mill, 3:45

Eastern Tech at Lansdowne, 3:45

New Town at Chesa.-BC, 3:45

Western Tech at Woodlawn, 3:45

Patterson at Eastsern Tech, 4

Concordia Prep at Park, 4:15

Indian Creek at Beth Tfiloh, 4:15

Loch Raven at Catonsville, 5:15

Owings Mills at Pikesville, 5:30

Girls soccer

Bo Manor at Aberdeen, 3:30

Harford Tech at Patterson Mill, 3:30

Joppatowne at Perryville, 3:30

Dundalk at Randallstown, 3:45

Lansdowne at Parkville, 3:45

New Town at Chesa.-BC, 3:45

Owings Mills at Overlea, 3:45

Sparrows Pt. at Kenwood, 3:45

Woodlawn at Western Tech, 3:45

Beth Tfiloh at Chapelgate, 4

Bryn Mawr at Mt. Carmel, 4

Dulaney at Towson, 4

Garrison Forest at Catholic, 4

Glenelg CS at St. Mary’s, 4

McDonogh at NDP, 4

Mercy at John Carroll, 4

Northeast at Eastern Tech, 4

Oldfields at Indian Creek, 4

Pallotti at Key School, 4

Roland Park at St. Paul’s, 4

Severn at Maryvale, 4

St. John’s-CP at Concordia Prep, 4

St. Tim’s at AACS, 4

IND at Friends, 4:15

Hereford at Franklin, 5:15

Pikesville at Carver A&T, 5:15

Bel Air at Fallston, 6:45

Edgewood at North Harford, 6:45

Rising Sun at HDG, 6:45

FRIDAY, SEPT. 29

Football

Green St. at Central (P.G.), 3:30

B.D. Jemison at Ben Franklin, 3:45

Carver at Forest Park, 3:45

Douglass at Poly, 3:45

Edmondson at City, 3:45

Lake Clifton at Lewis, 3:45

NAF at New Era, 3:45

Patterson at Avalon, 3:45

Southwestern at FAET, 3:45

Curley at Severn, 4

St. Frances at Loyola, 4

John Carroll at Boys’ Latin, 4:15

Aberdeen at Fallston, 7

Bel Air at HDG, 7

Bo Manor at Joppatowne, 7

Capitol Chr. at Harford Tech, 7

Digital Harbor at North Hagerstown, 7

Elkton at Edgewood, 7

McDonogh at Spalding, 7

Mt. St. Joe at Calvert Hall,

North East at Patterson Mill, 7

North Harford at C.M. Wright, 7

Pallotti at St. Paul’s, 7

St. Mary’s-Ryken at St. Mary’s, 7

Boys soccer

Calvert Hall at St. Paul’s, 3

McDonogh at John Carroll, 3

Mt. St. Joe at Spalding, 3:30

AACS at Severn, 4

C.M. Wright at Curley, 4

Pallotti at Jemicy, 4

St. Mary’s at Friends, 4

Chapelgate at Glenelg CS, 4:15

Good Counsel at Loyola, 4:15

Girls soccer

Century at Marriotts Ridge, 3

Harford Tech at Aberdeen, 3

Rockbridge Acad. at Pallotti, 4

SATURDAY, SEPT. 30

Football

Mervo at Robert A. Taft (Ohio), 4

AACS at Mt. Carmel, 7

Girls soccer

FCA at Mt. Carmel, 2

Gerstell at Mt. de Sales, 7

32°