Varsity scoreboard (Wednesday, Dec. 6)

The Baltimore Sun
Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

TUESDAY, DEC. 5

Ice hockey

Curley 7, Boys’ Latin 5

Loyola 7, Gilman 1

WEDNESDAY, DEC. 6

Boys basketball

TOP 15

Mt. St. Joe 67, Gilman 47

5 J. Carroll 81, 9 McDonogh 66

JC—Mathis 32, Byers 13, Haughton 12, Craig 7, Goyena 5, Gultekin 5, Ismail 6. Totals 81.

M—Locke 23, Green 18, Brown 8, Jacobs 15. Totals 66. Half: JC, 35-33.

Boys’ Latin 65, 6 Mt. Carmel 54

St. Frances 62, Goretti 59

15 Milford Mill 82, Loch Raven 32

Others

AACS 60, Spalding 56

Catonsville 63, Mt. Hebron 61

Dundalk 77, Harford Tech 51

Franklin 63, Aberdeen 51

Long Reach 55, Western Tech 52

Loyola 62, Glenelg CS 61

Northeast 63, Eastern Tech 46

Owings Mills 58, Man. Valley 57

Parkville 60, Chesa.-BC 55

Patatpsco 56, Sparrows Pt. 33

Patuxent 39, S. River 35

Severn 73, Chapelgate 48

Winters Mill 59, Howard 57

Girls basketball

TOP 15

McNamara 71, 1 St. Frances 59

Rol. Park 69, 9 John Carroll 37

IND 69, Severn 28

11 Mt. de Sales 60, Glenelg CS 42

13 Man. Valley 73, Ow. Mills 11

Others

Bryn Mawr 30, Friends 13

C.M. Wright 40, North East 20

Catholic 67, Chapelgate 24

Chesa.-BC 63, Parkville 19

Douglass-PG 43, Mar. Ridge 39

Eastern Tech 49, Northeast 42

Forest Park 58, Dunbar 30

Glen Burnie 39, Leonardtown 28

Indian Creek 60, Key School 46

Loch Raven 44, Milford Mill 23

Oldfields 58, Park 50

Severna Park 39, Bel Air 29

S. River 49, Huntingtown 30

Sparrows Pt. 41, Patapsco 39, OT

St. Mary’s 62, Maryvale 56

St. Tim’s 41, Mt. Carmel 38, OT

Western Tech 48, Annapolis 20

Williamsport 52, Century 45

Winters Mill 50, Centennial 28

Wrestling

TOP 15

St. Paul’s 48, 4 Spaldilng 24

Spaldilng 47, John Carroll 18

Glenelg 50, Marriotts Ridge 29

Others

North East 40, C.M. Wright 39

River Hill 16, Wilde Lake 15

Westminster 38, Man. Valley 25

TODAY, DEC. 7

Boys basketball

Perry Hall Chr. at N. Harford, 4

City at Southwestern, 5:15

Lansdowne at Carver A&T, 5:15

Overlea at B.D. Jemison, 5:15

Green St. at Douglass, 5:30

Gunston Day at Beth Tfiloh, 6

C.M. Wright at Bel Air, 6:45

Joppatowne at Rising Sun, 7

St. Albans tournament

St. Mary’s at St. Albans, 6:30

William Wells Challenge

(at Coppin State)

John Carroll vs. Lake Clifton, 5:30

Calvert Hall vs. Dunbar, 7:30

Girls basketball

BLSFYW at Green St., 5:15

Southwestern at City, 5:15

Catholic at Mt. de Sales, 5:30

Hammond at Oakland Mills, 5:30

Spalding at Reservoir, 5:30

Aberdeen at Edgewood, 6:45

Fallston at HDG, 6:45

N. Harford at Patterson Mill, 6:45

FRIDAY, DEC. 8

Boys basketball

NAF at City, 3:45

Digital Harbor at Green St., 4

Carver A&T at Overlea, 5:30

Owings Mills at Towson, 5:30

Parkville at Kenwood, 5:30

Curley at St. Andrew’s, 6

Joppatowne at Concordia Prep, 6

S’rn Md. CA at Indian Creek, 6

Woodlawn at Gerstell, 6

Boys’ Latin at Spalding, 6:30

Dundalk at Edgewood, 6:45

HDG at Fallston, 6:45

Hereford at N. Harford, 6:45

Loch Raven at Chapelgate, 6:45

Man. Valley at Harford Tech, 6:45

Broadneck at Arundel, 7

Catoctin at S. Carroll, 7

Centennial at Atholton, 7

F.S. Key at Brunswick, 7

Franklin at Century, 7

Frederick at Liberty, 7

Friends at Parkside, 7

Howard at Reservoir, 7

Loyola at Gilman, 7

Marriotts Ridge at Glenelg, 7

Mt. Hebron at Long Reach, 7

Mt. St. Joe at Calvert Hall, 7

N. County at Chesa.-AA, 7

Northeast at Meade, 7

Oakland Mills at Hammond, 7

Old Mill at Glen Burnie, 7

Patterson Mill at Bo Manor, 7

Southern at Severna Park, 7

Westminster at T.Johnson, 7

Western Tech at Dulaney, 7

Wilde Lake at River Hill, 7

Mt. Carmel at AACS, 7:30

Haverford tournament

St. Paul’s at Haverford, 7:30

Girls basketball

Inter-Langley at Joppatowne, 3:30

Ben Franklin at Green St., 3:45

Carver A&T at Overlea, 3:45

Gar. Forest at Chapelgate, 3:45

Parkville at Kenwood, 3:45

Friends at Key School, 4

Owings Mills at Towson, 4

Woodlawn at Gerstell, 4

St. John’s-CP at Glenelg CS, 4:15

Annapolis at S. River, 5

Broadneck at Arundel, 5

N. County at Chesa.-AA, 5

Northeast at Meade, 5

Old Mill at Glen Burnie, 5

Southern at Severna Park, 5

Milford Mill at Mervo, 5:15

NAF at City, 5:15

Patapsco at Chesa.-BC, 5:15

Bryn Mawr at Park, 5:30

Glenelg at Marriotts Ridge, 5:30

Maryvale at IND, 5:30

Mercy at AACS, 5:30

Oldfields at Indian Creek, 5:30

St. Tim’s at NDP, 5:30

Fallston at Hereford, 6:30

Catonsville at New Town, 6:45

Atholton at Centennial, 7

Bel Air at Howard, 7

Brunswick at F.S. Key, 7

Harford Tech at Man. Valley, 7

Long Reach at Mt. Hebron, 7

River Hill at Wilde Lake, 7

S. Carroll at Catoctin, 7

T. Johnson at Westminster, 7

Walkersville at Liberty, 7

Western Tech at Tuscarora, 7

St. Joseph’s at St. Frances, 7:10

Severn at Mt. Carmel, 7:30

She Got Game

St. Vincent Pallotti vs. Colonial Forge, TBA

Mary Louis (N.Y.) vs. Roland Park, 8:50

43°