Varsity scoreboard (Tuesday, Sept. 26)

The Baltimore Sun
Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

MONDAY, SEPT. 25

Boys soccer

Northeast 5, Edgewood 3

Field hockey

Top 15

6 C.M. Wright 8, Rising Sun 1

Golf

Team scores: 1. Pikesville, 184; 2. Loch Raven, 241; 3. Sparrows Pt., 260; 4. Western Tech, 261; 5. Kewwood, 330

TUESDAY, SEPT. 26

Boys soccer

Catonsville 2, Perry Hall 1

Milford Mill 10, Parkville 0

Overlea 9, New Town 2

Girls soccer

Top 15

1 Spalding 8, 10 Mercy 0

Others

AACS 4, Indian Creek 1

Aberdeen 2, Elkton 0

Bryn Mawr 2, Garrison Forest 1

C.M. Wright 2, North Harford 2

Carver 7, Patapsco 2

Concordia Prep 9, Oldfields 0

Eastern Tech 1, Hereford 1, 2OT

FCA 9, Chapelgate 0

Fallston 3, Harford Tech 3

Franklin 2, Dundalk 0

North East 5, HDG 1

Overlea 10, New Town 0

Parkville 6, Milford Mill 0

Patterson Mill 2, Edgewood 1

Rising Sun 10, Joppatowne 0

Roland Park 6, IND 2

St. Mary’ 3, Maryvale 2

St. Paul’s 3, Severn 0

Western Tech 3, Owings Mills 0

Field hockey

Top 15

9 Garrison Forest 7, St. Mary’s 2

Goals: SM—Fales 2; GF—Fruman 2, Iodice, Jones, McGee, Miller, Patro. Assists: SM—McAteer, Schaaf; GF—Jones 2, Miller 2, Fruman, McGee. Saves: SM—Gutowski 12; GF—Evarts 5. Half: GF, 5-0.

15 Hereford 3, Catonsville 2, OT

Girls volleyball

Glenelg CS d. St. Tim’s,<QL><EM>25-10, 25-10, 25-15

Mt. Carmel 3, Mercy 1

Mt. de Sales d. McDonogh,<QL><EM>25-19, 25-8, 25-13

Perryville d. Harford Tech,<QL><EM>25-14, 25-14, 25-10

Boys cross country

Gilman 25, St Paul’s 34

Gilman 15, Spalding 50

Girls tennis

Severn 4, Park 1

Badminton

Parkville 11, Dundalk 0

Boys golf

Dulaney 158, Perry Hall 165

Girls golf

Dulaney 208, Perry Hall 238

TODAY, SEPT. 27

Boys soccer

Annapolis at Severna Park, 3:30

C.M. Wright at Elkton, 3:30

HDG at Edgewood, 3:30

North Harford at Aberdeen, 3:30

City at Patterson, 3:45

Digital Harbor at Forest Park, 3:45

Dunbar at Mervo, 3:45

Lake Clifton at Carver, 3:45

Poly at Ben Franklin, 3:45

Towson at Dulaney, 3:45

Beth Tfiloh at Pallotti, 4

Calvert Hall at Curley, 4

Friends at Gerstell, 4

Glenelg CS at C.R. Jesuit, 4

Key School at Mt. Carmel, 4

Severn at Boys’ Latin, 4

John Carroll at Loyola, 4:15

Spalding at McDonogh, 4:15

St. Paul’s at Gilman, 4:15

Sts. Peter & Paul at Park, 4:15

St. John’s-CP at Indian Creek, 4:30

Franklin at Hereford, 5:15

Glenelg at Wilde Lake, 5:30

Hammond at Centennial, 5:30

Kenwood at Sparrows Pt., 5:30

Long Reach at Atholton, 5:30

Marriotts Ridge at Mt. Hebron, 5:30

Oakland Mills at River Hill, 5:30

Reservoir at Howard, 5:30

Broadneck at Southern, 6

Chesa-AA at S. River, 6

Concordia Prep at St. Mary’s, 6

Meade at Arundel, 6

Northeast at Glen Burnie, 6

Old Mill at North County, 6

Manchester Valley at F.S. Key, 6:30

S. Carroll at Liberty, 6:30

Westminster at Century, 6:30

Bel Air at Patterson Mill, 6:45

Joppatowne at Harford Tech, 6:45

Girls soccer

Annapolis at Severna Park, 3:30

Digital Harbor at Patterson, 3:45

Dunbar at City, 3:45

Western at Poly, 3:45

Broadneck at Southern, 4

Chesa.-AA at S. River, 4

Meade at Arundel, 4

Northeast at Glen Burnie, 4

Old Mill at North County, 4

Catonsville at Loch Raven, 5:15

Atholton at Long Reach, 5:30

Centennial at Hammond, 5:30

Howard at Reservoir, 5:30

Mt. Hebron at Marriotts Ridge, 5:30

River Hill at Oakland Mills, 5:30

Wilde Lake at Glenelg, 5:30

Century at Westminster, 6:30

F.S. Key at Manchester Valley, 6:30

Liberty at S. Carroll, 6:30

THURSDAY, SEPT. 28

Football

Catonsville at Dulaney, 3:30

Overlea at Chesa.-BC, 4

Parkville at Milford Mill, 4

Randallstown at Western Tech, 4

Franklin at Dundalk, 6

Manchester Valley at Century, 6

Perry Hall at Kenwood, 6

S. Carroll at Winters Mill, 6

Towson at Sparrows Pt., 6

Westminster at F.S. Key, 6

Arundel at Glen Burnie, 6:30

Chesa,.-AA at Lansdowne, 6:30

Easton at Southern, 6:30

Hammond at Atholton, 6:30

Long Reach at River Hill, 6:30

Marriotts Ridge at Oakland Mills, 6:30

Meade at Annapolis, 6:30

North County at Old Mill, 6:30

Northeast at Broadneck, 6:30

Patterson at Mt. Hebron, 6:30

Reservoir at Glenelg, 6:30

S. River at Severna Park, 6:30

Wilde Lake at Howard, 6:30

Woodlawn at Loch Raven, 6:30

Digital Harbor at North Hagerstown, 7

New Town at Hereford, 7

Owings Mills at Eastern Tech, 7

Patapsco at Pikesville, 7

S. Hagerstown at Liberty, 7

Boy soccer

Carver A&T at Milford Mill, 3:45

Eastern Tech at Lansdowne, 3:45

New Town at Chesa.-BC, 3:45

Western Tech at Woodlawn, 3:45

Patterson at Eastsern Tech, 4

Concordia Prep at Park, 4:15

Indian Creek at Beth Tfiloh, 4:15

Loch Raven at Catonsville, 5:15

Owings Mills at Pikesville, 5:30

Girls soccer

Bo Manor at Aberdeen, 3:30

Harford Tech at Patterson Mill, 3:30

Joppatowne at Perryville, 3:30

Dundalk at Randallstown, 3:45

Lansdowne at Parkville, 3:45

New Town at Chesa.-BC, 3:45

Owings Mills at Overlea, 3:45

Sparrows Pt. at Kenwood, 3:45

Woodlawn at Western Tech, 3:45

Beth Tfiloh at Chapelgate, 4

Bryn Mawr at Mt. Carmel, 4

Dulaney at Towson, 4

Garrison Forest at Catholic, 4

Glenelg CS at St. Mary’s, 4

McDonogh at NDP, 4

Mercy at John Carroll, 4

Northeast at Eastern Tech, 4

Oldfields at Indian Creek, 4

Pallotti at Key School, 4

Roland Park at St. Paul’s, 4

Severn at Maryvale, 4

St. John’s-CP at Concordia Prep, 4

St. Tim’s at AACS, 4

IND at Friends, 4:15

Hereford at Franklin, 5:15

Pikesville at Carver A&T, 5:15

Bel Air at Fallston, 6:45

Edgewood at North Harford, 6:45

Rising Sun at HDG, 6:45

43°