Varsity scoreboard (Thursday, Dec. 7)

The Baltimore Sun
Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

THURSDAY, DEC. 7

Boys basketball

C.M. Wright 69, Bel Air 49

Joppatowne 71, Rising Sun 29

Lansdowne 66, Carver A&T 54

NAF 73, Digital Harbor 72

N. Harford 69, Perry Hall Chr. 13

Southwestern 66, City 56

William Wells Challenge

(at Coppin State)

J. Carroll 77, 10 Lake Clifton 54

8 Dunbar 69, Calvert Hall 68

Girls basketball

TOP 15

11 Mt. de Sales 75, Catholic 41

Others

Aberdeen 71, Edgewood 10

City 77, Southwestern 17

Dunbar 50, New Era 10

Fallston 40, HDG 5

Oakland Mills 47, Hammond 46

Patterson Mill 43, N. Harford 32

Wrestling

Catonsville 48, Dulaney 33

Centennial 72, Glenelg CS 9

Liberty 51, F.S. Key 23

Boys squash

Gilman 6, St. Paul’s 1

TODAY, DEC. 8

Boys basketball

NAF at City, 3:45

Digital Harbor at Green St., 4

Carver A&T at Overlea, 5:30

Owings Mills at Towson, 5:30

Parkville at Kenwood, 5:30

Curley at St. Andrew’s, 6

Joppatowne at Concordia Prep, 6

S’rn Md. CA at Indian Creek, 6

Woodlawn at Gerstell, 6

Boys’ Latin at Spalding, 6:30

Dundalk at Edgewood, 6:45

HDG at Fallston, 6:45

Hereford at N. Harford, 6:45

Loch Raven at Chapelgate, 6:45

Man. Valley at Harford Tech, 6:45

Broadneck at Arundel, 7

Catoctin at S. Carroll, 7

Centennial at Atholton, 7

F.S. Key at Brunswick, 7

Franklin at Century, 7

Frederick at Liberty, 7

Friends at Parkside, 7

Howard at Reservoir, 7

Loyola at Gilman, 7

Marriotts Ridge at Glenelg, 7

Mt. Hebron at Long Reach, 7

Mt. St. Joe at Calvert Hall, 7

N. County at Chesa.-AA, 7

Northeast at Meade, 7

Oakland Mills at Hammond, 7

Old Mill at Glen Burnie, 7

Patterson Mill at Bo Manor, 7

Southern at Severna Park, 7

Westminster at T.Johnson, 7

Western Tech at Dulaney, 7

Wilde Lake at River Hill, 7

Mt. Carmel at AACS, 7:30

Haverford tournament

St. Paul’s at Haverford, 7:30

Girls basketball

Inter-Langley at Joppatowne, 3:30

Ben Franklin at Green St., 3:45

Carver A&T at Overlea, 3:45

Gar. Forest at Chapelgate, 3:45

Parkville at Kenwood, 3:45

Friends at Key School, 4

Owings Mills at Towson, 4

Woodlawn at Gerstell, 4

St. John’s-CP at Glenelg CS, 4:15

Annapolis at S. River, 5

Broadneck at Arundel, 5

N. County at Chesa.-AA, 5

Northeast at Meade, 5

Old Mill at Glen Burnie, 5

Southern at Severna Park, 5

Milford Mill at Mervo, 5:15

NAF at City, 5:15

Patapsco at Chesa.-BC, 5:15

Bryn Mawr at Park, 5:30

Glenelg at Marriotts Ridge, 5:30

Maryvale at IND, 5:30

Mercy at AACS, 5:30

Oldfields at Indian Creek, 5:30

St. Tim’s at NDP, 5:30

Fallston at Hereford, 6:30

Catonsville at New Town, 6:45

Atholton at Centennial, 7

Bel Air at Howard, 7

Brunswick at F.S. Key, 7

Harford Tech at Man. Valley, 7

Long Reach at Mt. Hebron, 7

River Hill at Wilde Lake, 7

S. Carroll at Catoctin, 7

T. Johnson at Westminster, 7

Walkersville at Liberty, 7

Western Tech at Tuscarora, 7

St. Joseph’s at St. Frances, 7:10

Severn at Mt. Carmel, 7:30

She Got Game

(at Elizabeth Seton)

McDonogh vs. North Point, 7:10

Archbishop Carroll (D.C.) vs. Coppin Acd., 8:50

(at Surrattsville)

Seminole (Fla.) vs. Oak. Mills, 5:50

(at Largo)

St. Joseph Central (W.Va.) vs.<QL><EM>St. Frances, 7:30

R. Park vs. Mary Louis (N.Y.), 8:50

(at St. John’s-DC)

Pallotti vs. Colonial Forge (Va.), 7:10

45°