Varsity scoreboard (Friday, Sept. 29)

The Baltimore Sun
Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Scores, schedule

THURSDAY, SEPT. 28

Football

Boys’ Latin 24, John Carroll 14

Girls volleyball

Perryville 3, Patterson Mill 0

FRIDAY, SEPT. 29

Football

Top 15

1 St. Frances 65, Loyola 0

2 McDonogh 17, 4 Spalding 6

Calvert Hall 35, 3 Mt. St. Joe 0

15 HDG 34, Bel Air 6

Others

Aberdeen 35, Fallston 10

B.D. Jemison 14, Ben Franklin 0

Bo Manor 19, Joppatowne 0

C.M. Wright 42, North Harford 14

Central (P.G.) 6, Green St. 0

Edmondson 52, City 6

Elkton 21, Edgewood 20

FAET 30, Southwestern 6

Forest Park 20, Carver 8

Harford Tech 45, Capitol Chr. 0

Lewis 41, Lake Clifton 6

New Era 12, NAF 10

North East 42, Patterson Mill 13

Poly 8, Douglass 0

Severn 14, Curley 0

St. Mary’s-Ryken 27, St. Mary’s 24

St. Paul’s 29, Pallotti 8

Boys soccer

Top 15

1 Curley 2, 8 C.M. Wright 2, 2OT

Goals: CMW—Lindsey 2; C—Knapp, RichardsoNorth Assists: CMW—Dolezal 2; C—Stitz 2. Saves: CMW—Miller 15; C—Wdzieczkowski 5. Half: CMW, 2-1.

McDonogh 6, John Carroll 1

Goals: M—Settleman 3, Christian 2, Brown; JC—n/a. Assists: M—Privett 2, Brown, Cyrus, Lenzer, Welsh. Saves: M—Baskett 3; JC—n/a 10. Half: M, 4-0.

Spalding 2, 6 Mt. St. Joe 1

11 Calvert Hall 3, St. Paul’s 2

Goals: CH—Barwick, Link, Ohrin; SP—Flannery, n/a. Assists: CH—Barwick 2, Bender. Saves: CH—Nattans 3; SP—Loeffler 4. Half: 1-1.

Others

AACS 2, Severn 0

Friends 3, St. Mary’s 2

Girls soccer

Century 1, Marriotts Ridge 1

Harford Tech 6, Aberdeen 1

Field hockey

Top 15

9 Gar. Forest 2, 7 McDonogh 0

Goals: GF—Patro 2. Assists: GF—Jones 2. Saves: M—Geoghan 2; GF—Evarts 5. Half: GF, 1-0.

Others

Bryn Mawr 2, St. Mary’s 1

Maryvale 2, John Carroll 1, OT

Boys volleyball

Calvert Hall 3, St. Paul’s 0

Loyola 3, Spalding 0

TODAY, SEPT. 30

Football

Mervo at Robert A. Taft (Ohio), 4

AACS at Mt. Carmel, 7

Girls soccer

FCA at Mt. Carmel, 2

Gerstell at Mt. de Sales, 7

MONDAY, OCT. 2

Boys soccer

Bel Air at North Harford, 3:30

Edgewood at Rising Sun, 3:30

Concordia Prep at Dundalk, 4

Curley at Mt. St. Joe, 4

Spalding at Calvert Hall, 4

John Carroll at Gilman, 4:15

St. Paul’s at McDonogh, 4:15

Jemicy at Indian Creek, 4:30

Franklin at Perry Hall, 5:15

Blake at Reservoir, 5:30

F.S. Key at Pikesville, 5:30

Western Tech at Carver, 5:30

Bo Manor at HDG, 6

Long Reach at S. Carroll, 6:30

Aberdeen at C.M. Wright, 6:45

Fallston at Patterson Mill, 6:45

Girls soccer 

Digital Harbor at City, 3:45

Dunbar at Western, 3:45

Overlea at Lansdowne, 3:45

Patterson at Poly, 3:45

Good Counsel at Mercy, 4

Maryvale at Mt. Carmel, 4

Perry Hall at Franklin, 5:15

C.M. Wright at Hereford, 5:30

Century at Sparrows Pt., 5:30

S. Carroll at Long Reach, 5:30

TUESDAY, OCT. 3

Boys soccer

Glen Burnie at Severna Park, 3:30

Catonsville at Patapsco, 3:45

Chesa.-BC at Milford Mill, 3:45

Hereford at Owings Mills, 3:45

Annapolis at S. River, 4

Arundel at Old Mill, 4

North County at Broadneck, 4

Northeast at Meade, 4

Southern at Chesa.-AA, 4

Dulaney at Franklin, 5:15

Sparrows Pt. at Loch Raven, 5:15

Centennial at Reservoir, 5:30

Eastern Tech at Kenwood, 5:30

Howard at Oakland Mills, 5:30

Marriotts Ridge at Long Reach, 5:30

Mt. Hebron at Hammond, 5:30

River Hill at Glenelg, 5:30

Wilde Lake at Atholton, 5:30

F.S. Key at Catoctin, 6

Century at S. Carroll, 6:30

Liberty at Westminster, 6:30

Winters Mill at Manchester Valley, 6:30

Girls soccer

Franklin at Dulaney, 3:45

Aberdeen at Joppatowne, 3:30

Elkton at HDG, 3:30

Glen Burnie at Severna Park, 3:30

Milford Mill at Chesa.-BC, 3:45

New Town at Owings Mills, 3:45

AACS at Oldfields, 4

Catholic at Gerstell, 4

Chapelgate at St. John’s-CP, 4

Concordia Prep at St. Tim’s, 4

Friends at St. Mary’s, 4

Garrison Forest at Glenelg CS, 4

IND at Bryn Mawr, 4

John Carroll at NDP, 4

Kenwood at Eastern Tech, 4

Key School at Beth Tfiloh, 4

McDonogh at Spalding, 4

Mt. de Sales at St. Paul’s, 4

Park at Pallotti, 4

Severn at Roland Park, 4

SEED at F.S. Key, 5

Carver A&T at Hereford, 5:15

Patpasco at Catonsville, 5:15

Atholton at Wilde Lake, 5:30

Glenelg at River Hill, 5:30

Hammond at Mt. Hebron, 5:30

Loch Raven at Sparrows Pt., 5:30

Long Reach at Marriotts Ridge, 5:30

Oakland Mills at Howard, 5:30

Parkville at Dundalk, 5:30

Reservoir at Centennial, 5:30

Annapolis at S. River, 6

Arundel at Old Mill, 6

North County at Broadneck, 6

Northeast at Meade, 6

Southern at Chesa.-AA, 6

Manchester Valley at Winters Mill, 6:30

S. Carroll at Century, 6:30

C.M. Wright at Edgewood, 6:45

North Harford at Harford Tech, 6:45

Patterson Mill at Bel Air, 6:45

50°