Get unlimited digital access to baltimoresun.com. $0.99 for 4 weeks.
Sports High School Sports

Runners to watch

BOYS

GRAHAM BAZELL, Atholton

The juniordistance runner hadan outstandingseason last winterand spring and raneven better in crosscountry this fallbefore slipping tothird in the Class 2Astate finals.

ANGELO DIGGS, Digital Harbor

A good middle distancerunner, thesenior can score inrelays and individualevents.

ANTHONY DRUMSGOOLE, Digital Harbor

Drumsgoole, ajunior, is rapidlyimproving as asprinter, especiallyafter a strongAmateur AthleticUnion season thissummer, when hefinished sixth in thenation in the 200.

JUSTIN GROSS, McDonogh

The sophomorecan help the Eaglesscore points in thelong and triplejumps.

ARTHUR LEATHERS, Francis Scott Key

The senior hasdeveloped into asolid distancerunner, helping theEagles to becomeone of the area's topteams.

JUSTIN MURDOCK, Meade

Murdock movedover to Meade fromGlen Burnie after aspectacular junioryear. He had thenation's fastest timeindoors in the 55meters (6.21seconds) last winter.

DUANE PARKER, Mount St. Joseph

The junior can doso many things(300 meters, longjump, triple jump,relays) and is a bigreason the Gaelseasily won theMarylandInterscholasticAthletic Associationchampionship lastwinter.

ANTHONY ROWE, Calvert Hall

A senior, Roweanchored theCardinals' MIAAAConferencechampionship teamin cross country thisfall and is one of thearea's mostconsistent distancerunners.

ZACH SULLIVAN, Archbishop Spalding

Sullivan, a junior,has become astrong distancerunner, capping astandout crosscountry season bywinning the MIAA A Conferencechampionship.

JOEY THOMPSON, Howard

The junior is on hisway to becomingone of the state's topdistance runners,helping the Lionswin the Class 2Astate title outdoorsand capturing thestate crown in crosscountry this fall -- inhis first seasonrunning the sport.

Other notables: Jabulani Blyden, Gilman; Matthew Brinkley, Meade; Evan Bryant, Gilman; Jermol Dix, Western Tech; Pete Houlihan, C. Milton Wright; Kelechi Odocha, Atholton; Joe Orsulak, Loyola; Lemuel Pridgen, Poly; Christian Smooth, Annapolis; Chris Swisko, Calvert Hall.


GIRLS

ERIN BROOKS, Seton Keough

The versatile performer won InterscholasticAthletic Associationof Maryland titles inthe 55 meters andtriple jump lastwinter, and alsohelped the Gatorswin the team title.

KRISTEN BROWN, McDonogh

Brown moves frombasketball to indoortrack and should givethe already strongEagles a boost withher athleticism. Thesophomore was astrong hurdler lastspring and co-coachJeff Sanborn said shedid 11 feet 3 in thepole vault thissummer.

KELLIE CHRISTIAN, Catonsville

The junior islooking to follow upon a strong outdoorseason thatconcluded withwinning the Class3A state title in the300.

KATIE HARMAN, River Hill

The junioris developing intoone of the area's topdistance runners,coming off a strongcross countryseason that includedan impressive win inthe Class 2A statetitle race last month.

JESS HUBER, North Carroll

Huber, a senior,showed amazingconsistency last yearen route to a secondstraight Class3A-2A state title,winning the keymeets and helpingthe Panthers takethe team crown.

KRISTEN MALLOY, Hereford

Malloy just keepsgetting better. Thejunior finishedsecond in the3,200 in the Class3A-2A state meetlast year and wonthe Class 3A statetitle in cross countrythis fall.

MICHELLE NEWMAN, Eastern Tech

The senior brokethrough last spring,winning the longand triple jumps atthe Class 2A statemeet outdoors andtaking second in the200.

TORRIE SAUNDERS, Annapolis

Saunders, asenior, took secondin the Class 3A-2Ain the 55 dash and55 hurdles and ranon two relay teamsfor the Panthers.

COLLEEN SHEA, Seton Keough

The senior wonthe 500 and 800meters last year tohelp Seton Keoughupset McDonoghfor the IAAM teamchampionship.

JESSICA TONGUE, Annapolis

One of the state'stop sprinters,Tongue won theClass 3A-2A statetitle in the 55 metersand ran on two relayteams. The seniorcombines with TorrieSaunders to giveAnnapolis a strong1-2 punch in sprintsand relays.

Other notables: Lauren Campbell, Western Tech; Jocelyn Henline, Marriotts Ridge; Alexis Hurd, North Carroll; Amanda Kimbers, McDonogh; Hillary Lee, South River; Alyssa McClure, Digital Harbor; Camilla Nichols, Pikesville; Kate Paczynski, Liberty; Marta Randall, Hereford; Erika Stasakova, John Carroll.

Copyright © 2015, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading