Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.
Sports High School Sports

2013 All-Metro first team for girls track and field

Danika Ani

Francis Scott Key, sophomore

Was second in Class 2A (39-2) at state title meet

Won shot put (34-2.75) at Carroll County meet, second at 2A West meet

Also placed second (96-7) in discus at county meet, third (104-5) at regional meet

Sydney Biniak

Howard, junior

Won high jump in 3A at state title meet (5-6)

Finished first (5-4) at Howard County meet

Part of Lions' third-place 800 relay team in 3A at state meet (1:44.34)

Brittney Chavis

Harford Tech, senior

Won 2A state championship in discus (121-3)

At 2A East regional meet, won discus (98-5), placed second in shot put

Won shot put (35-8.75), finished second in discus at UCBAC title meet

Abby Culp

Manchester Valley, senior

Edged Boonsboro's Sarah Zielinski by 0.22 of a second to win 1A state title in 3,200 (11:12.96)

Won 3,200 at 1A West regional meet (11:36.36), took second in Carroll County (11:30.88)

Will run at North Carolina-Pembroke

Sharon Dorsey

Western Tech, junior

Led Wolverines to second place in 1A at state meet

Won state titles in two individual events -- 200 (24.95) and 400 (56.44)

Anchored victorious 1,600 relay (4:00.20)

Isabel Griffith

Dulaney, junior

Second in 3,200 (10:59.46), third in 1,600 in 4A at state meet

Her times were fastest among local competitors in both events

Won 1,600 (5:05.15) and 3,200 (11:15.99) at 4A North regional meet

Jessica Harris

Mount de Sales, junior

Won 800 at IAAM championship meet with time of 2:13.58

Unbeaten in 400 and 800 meters this season

800 time is believed to be best in state this spring

Lakin Hatcher

McDonogh, sophomore

Won 100 (12.32) and 200 (25.09) at IAAM championship meet

Also ran on winning 800 (1:44.44) and 1,600 (3:57.50) relays as Eagles won IAAM title

Has seven IAAM titles in her first two years

Christine London

Howard, senior

Won 100 hurdles, 300 hurdles at 3A state meet

Time in 100 was fastest of all four classifications

Also won both events at Howard County and 3A East regional meets

Jimmia McCluskey

Aberdeen, senior

Won 100 (12.06) and long jump (18-3) in 3A at state title meet

At 3A North regional meet, won 100, 200, long jump

Starter on Eagles basketball team

Jermika Miller

Hammond, senior

Won 3A state title in triple jump (38-4.25), placed fifth in long jump (17-3.5)

Swept triple jump, long jump at Howard County, 3A East regional meets

Will compete at Morgan State next year

Julia Nardone

Glenelg, sophomore

Won 3,200 (11:14.43), finished third in 1,600 in 2A at state title meet

Swept 1,600 (5:18.90), 3,200 (11:41.53) at 2A South regional meet

Continued success from indoor track (state titles in 1,600, 3,200)

Sarah Rinehart

Liberty, sophomore

Won 2A state title in 1,600 (5:12.00)

Won 1,600 at Carroll County (5:10.14), 2A West regional (5:10.75) meets

Finished first in 800 at county meet, third at regional meet

Emma Staisloff

Severna Park, senior

Won pole vault (11-6) in 4A at state championship meet

Her vault was best for local athletes in all classifications at state meet

Won Anne Arundel County title (11-6), was second at 4A East regional meet (10-6)

Teams selected by Jeff Seidel after consultation with Baltimore Sun staff and area coaches.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading