All-Metro girls cross country team 2016

For The Baltimore Sun
Who made the girls cross country All-Metro first and second teams?

Emily Beyer

Mount Hebron, junior

- Made a dramatic improvement this fall from last year

- Finished fifth in the Class 3A state meet after taking second in the East region and second in the Howard County championship meet

- Placed second in the Gunpowder Invitational

- Took fifth in the Hood College High School Invitational

Anna Coffin

Annapolis, sophomore

- Maria Coffin's younger sister is growing into one of the state's top distance runners

- Ended the season with a fourth-place finish in the Class 4A state title meet in a race her sister won

- Took second in the Anne Arundel County meet — behind Maria — and fourth in the Class 4A East region race

- Won the Doc Jones Invitational

Emily Craig

Maryvale, senior

- Was a big part of Maryvale winning a second consecutive Interscholastic Athletic Association of Maryland A Conference championship

- Last year's champion, Craig just missed this season, finishing second by 4.68 seconds to the Cavaliers' Lacey Eden

- Took fourth place in the Gunpowder Invitational

- Hopes to attend Navy in the fall

Haley Cummins

C.M. Wright, freshman

- Burst onto the scene with a spectacular freshman season and become a strong runner

- Won the Class 3A state title, taking the race in 18 minutes, 41.6 seconds

- Earned victories in the Upper Chesapeake Bay Athletic Conference championship meet and the Class 3A North region race

- Won the Harford County Invite

Lacey Eden

Archbishop Spalding, freshman

- Turned in a great freshman season as the Cavaliers took second in the IAAM A Conference

- Cross country might not be her best sport: Eden is a tremendous ice hockey player

- Turned in a strong performance to beat Craig and win the conference title meet in 19:05.75

- Took second at the Spiked Shoe Invitational

Kamryn Eveleth

Severna Park, sophomore

- Ran well last year as a freshman and improved this season

- Finished with a fifth-place finish in the Class 4A state title race

- Took third in the Class 4A East region and fourth in the Anne Arundel County title races

- Won the Gunpowder Invitational

Courtney Mann

Howard, senior

- Had a good junior season last fall but moved up a level this year

- Closed the season with her eighth-place finish in the Class 4A state meet against a tough field

- Finished third in the Class 4A North region race and fifth in the Howard County title meet

- Won the Howard County Invitational

Jasmine Tiamfook

River Hill, junior

- Has been one of the area's top distance runners the past few years

- Closed the season with a seventh-place finish in the Class 3A state meet

- Won the Howard County (18:48.9) and the Class 3A East region (19:09.5) meets

- Finished fourth in the Howard County Invitational

Kelly Wesolowski

Hereford, senior

- Helped Hereford win a second straight Class 2A state championship

- Finished second in the state meet that Hereford won by 40 points

- Won the Baltimore County championship

- Earned another victory in the Gettysburg Invitational

 

All-Metro second team

Alison Betler, Centennial, sophomore

Allysa Combs, Spalding, freshman

Owen Dannelly, River Hill, senior

Natalie Jacobo, Broadneck, senior

Emma Kartalia, Winters Mill, senior

Emily Konkus, Hereford, sophomore

Jessica Meek, Dulaney, senior

Cara Nardone, Glenelg, senior

Natalie Poulton, Century, junior

Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad

Second team

Alison Betler, Centennial, sophomore

Allysa Combs, Spalding, freshman

Owen Dannelly, River Hill, senior

Natalie Jacobo, Broadneck, senior

Emma Kartalia, Winters Mill, senior

Emily Konkus, Hereford, sophomore

Jessica Meek, Dulaney, senior

Cara Nardone, Glenelg, senior

Natalie Poulton, Century, junior

32°