National Signing Day chart for Baltimore-area high school athletes

The Baltimore Sun

Wednesday begins the early period for high school athletes to sign National Letters of Intent to accept athletic scholarships from Division I and Division II college programs. This period includes basketball, lacrosse, baseball, softball, track and all other sports except football and soccer, which have later signing dates.

Following is a list of local student-athletes who plan to sign during the early period, which lasts until next Wednesday:

Make sure we don’t miss anybody by emailing names and pictures of commitments to sports@baltsun.com with “Signing Day” in the subject field.

Baseball

Ryan Archibald, John Carroll, Arizona

Nick Benitez, Spalding, Shippensburg

Nick Collier, John Carroll, Towson

Peter Godrick, Spalding, UMBC

Nathaniel Hibbs, Century, Eckerd

Cole Jarrett, Boys’ Latin, NJIT

Jeremy Lapp, Century, West Virginia

Kevin Madden, St. Paul’s, Virgina Tech

Michael Marrale, Century, Old Dominion

Nolan Matsko, Dulaney, Georgetown

Justin Pelletreau, Spalding, Lebanon Valley

Tyler Roach, Century, Rhode Island

Ned Ruffin, Boys’ Latin, William & Mary

Amani Stevens, Randallstown, Del. State

Boys basketball

Brendan Adams, Calvert Hall, Rh. Island

Stephen Cannady, Pallotti, Wheeling

Josh Cornish, Dulaney, Southern Utah

Anthony Higgs, Perry Hall, Mississippi

Montrell Horsey, Joppatowne, Drake

Noah Locke, McDonogh, Florida

Montez Mathis, John Carroll, Rutgers

Demetrius Mims, Poly, Long Beach State

Immanuel Quickley, John Carroll, Kentucky

Jalen Smith, Mt. Saint Joseph, Maryland

Girls basketball

Eve Ammons, IND, LIU Post

Ja’lyn Armstrong, IND, LIU Post

Jameila Barrett, Catonsville, Norfolk State

Aniyah Carpenter, Roland Park, Richmond

Nia Clouden, St. Frances, Michigan State

Mackenzie DeWees, Mn. Valley, Quinnipiac

Jasmine Dickey, Catonsville, Delaware

Taleah Dixon, McDonogh, Loyola Maryland

Madison DuBose, IND, LIU Post

Brittany Isokpunwu, IND, Mount Olive

Kayla Liles, McDonogh, Elon

Courtney Shaw, Perry Hall, Northwestern

Savannah Simmons, J. Carroll, Kansas St.

Kayla Spruill, Western Tech, La Salle

Boys cross country/track

Dalton Hengst, McDonogh, Mississippi

Girls cross country/track

Natalie Poulton, Century, Millersville

Allie Zolkiewicz, South Carroll, Virginia Tech

Field hockey

Payton Kenney, Spalding, Bucknell

Sam Nason, Notre Dame Prep, Lehigh

Willow Oh, Perry Hall, La Salle

Sydney Stephenson, Bryn Mawr, Georgetown

Boys lacrosse

Basil Aburn, Boys’ Latin, Syracuse

Liam Bateman, Loyola, Loyola Maryland

Taylor Bohanan, St. Mary’s, UMBC

Chris Brandau, Boys’ Latin, Georgetown

Jack Burnett, St. Mary’s, Johns Hopkins

Andrew Caples, St. Paul’s, Richmond

Griffin Catlett, McDonogh, Duke

Alec Cerasoli, Loyola Blakefield, Ohio State

Jack Connelly, Calvert Hall, Towson

Liam Darragh, Calvert Hall, Johns Hopkins

Ryan Dunn, Loyola Blakefield, Richmond

Aleric Fyock, St. Mary’s, Penn State

Zach Green, Calvert Hall, Maryland

Cole Hammel, Spalding, Shenandoah

Nick Hapney, St. Paul’s, Utah

Jacob Kelly, Calvert Hall, North Carolina

Christian Krauch, Glenelg CS, Seton Hill

Timmy Kronberger, Calvert Hall, Mercer

Connor Maher, Calvert Hall, N. Carolina

Matthew Mancuso, Spalding, York

Niklas McFarland, Spalding, Boston U.

Scott Middleton, Hereford, Loyola Md.

Sean Morrison, Spalding, Lynn

Liam Muhly, Gilman, Drexel

Tyler Nalls, Glenelg, Rensselaer

JD Nozemack, Hereford, Monmouth

Kian Olexo, Spalding, Virginia

Alex Reid, Loyola Blakefield, Towson

Dan Shay, Spalding, Marquette

Jack Simmons, McDonogh, Virginia

Trey Smith, Calvert Hall, High Point

Noah Stecher, Calvert Hall, Florida Tech

Matthew Stidham, Dulaney, Mount Olive

Jacob Quinn (JQ) Stramanak, Spalding, Cornell

Ryan Swain, Calvert Hall, Towson

Will Thompson, Calvert Hall, Boston U.

Michael Ubriaco, Boys’ Latin, Villanova

George Walsh, Calvert Hall, Ohio State

George Ward, McDonogh, Delaware

Chris Yanchoris, Century, Siena

Logan Zimnoch, St. Paul’s, Towson

Girls lacrosse

Allyne Abney, Fallston, Monmouth

Erin Anderson, Westm., Mt. St. Mary’s

Kaci Archer, Perry Hall, St. Leo

Lauren Asher, Bel Air, Winthrop

Sarah Ayer, Glenelg Country, Maryland

Kira Barth, Century, Shepherd

CeCe Bartley, Glenelg CS, East Carolina

Samantha Bousman, Spalding, Duquesne

Natalie Bray, St. Paul’s, Furman

Katherine Brocato, Concordia Prep, Cincinnati

Molly Buettner, Catonsville, Slippery Rock

Anna Callahan, Glenelg, Duke

Cabrini Class, Roland Park, Arizona State

Madeline Cloyd, South River, Jacksonville

Sierra Cockerille, Roland Park, Syracuse

Julia Cooper, McDonogh, Stanford

Sarah Cooper, Notre Dame Prep, Syracuse

Maggie Corbo, Notre Dame Prep, Florida

Lauren Cremen, Man. Valley, Co. Carolina

Sam DeCarlo, Falston, Campbell

Megan Dee, Bel Air, Winthrop

Erin Demek, Mount Hebron, Hofstra

Gillian DiNicolo, Spalding, Lynchburg

Sloane Dowgiallo, Southern, Penn State

Alex Eckert, Westminster, Robert Morris

Kelly Emge, Fallston, Kennesaw State

Georgia Esmond, Glenelg, Johns Hopkins

Caroline Fallace, Bel Air, Coastal Carolina

Ally Furnari, Maryvale, Wofford

Jenna Garden, Spalding, Lehigh

Allison Giglioti, Spalding, Florida Southern

Hannah Glaros, Glenelg Country, Maryland

Anna Griffith, Dulaney, Dartmouth

Kristen Grzybowski, N. Harford, Radford

Gaby Hall, Bel Air, North Carolina

Hillary Hardig, Severn, East Carolina

Julia Henry, Bel Air, Michigan

Alex Heverly, South River, Lock Haven

Elizabeth Hillman, Bel Air, North Carolina

Julia Hoffman, McDonogh, Maryland

Maddie Hoffman, NDP, Virginia Tech

Maddie Jenner, McDonogh, Duke

Maddie Johnston, Notre Dame Prep, Duke

Hannah Justice, Manchester Valley, Butler

Kelly Kazmarek, Severna Park, La Salle

Maggie Kelly, Dulaney, Lehigh

Chelsea Kovinsky, Roland Park, USC

Jenna Kraft, Notre Dame Prep, High Point

Kendall Lambert, Roland Park, GW

Maddison Larrimore, N. Harford, Y. Harris

Julia Leishear, Mt. Hebron, Shippensburg

Alyson Lillibridge, Westminster, Findlay

Charlotte Lipstein, Dulaney, J. Hopkins

Kennedy Lynch, Garrison Forest, Maryland

Molly Lynch, John Carroll, Towson

Eva Macris, Notre Dame Prep, Bucknell

Carly Mansur, South River, Indiana Pa.

Hannah Mardiney, NDP, Florida

Alex Marino, Bryn Mawr, Syracuse

Leah Marshall, Catonsville, Iona

Mallory Martel, Severna Park, Arizona St.

Claire McElhenny, S. River, Sacred Heart

Maddie McSally, Glenelg, Maryland

Breanne Mead, Southern, Fla. Southern

Eliza Melia, Bryn Mawr, Virginia Tech

Annika Meyer, NDP, Johns Hopkins

Megan Mix, McDonogh, Cal Berkeley

Anna Morris, Spalding, VCU

Kathryn Morris, Spalding, Davidson

Kelsey Morrison, Century, Duquesne

Caitlin Mossman, NDP, Boston College

Kylie Nause, Hereford, Cincinnati

Maddy O’Brien, Glenelg, G. Washington

Jade O’Connor, Perry Hall, Longwood

Casey O’Grady, Dulaney, Connecticut

Abby Osmeyer, Towson, VCU

Kati Paavola, Notre Dame Prep, Iona

Veronica Padden, IND, Davis & Elkins

Olivia Piccirilli, Spalding, Villanova

Claudia Pilcher, Centennial, Colgate

Hanna Ramsey, Severn, Monmouth

Riley Rafterry-Lee, Spalding, Chr. Newport

Brooke Rickey, N. Harford, E. Stroudsburg

Kaitlin Rice, Mount Hebron, Duquesne

Anna Robinson, McDonogh, Radford

Hannah Rothe, McDonogh, Richmond

Olivia Rubin, Bryn Mawr, Duke

Rebecca Ruiz, Manchester Valley, Wingate

Annie Ryan, Mount Hebron, Campbell

Jordyn Sabourin, NDP, Georgetown

Chloe Sankovich, Westminster, Duquesne

Rachel Scheinberg, Glenelg, J. Hopkins

Kasey Schuchardt, Westminster, Shippensburg

Kathleen Sheehan, Spalding, Randolph-Macon

Sophie Shucosky, Maryvale, UMBC

Olivia Skinner, South River, Longwood

Caroline Somerville, NDP, Johns Hopkins

Madison Sturgell, Southern, Jacksonville

Taylor Suplee, Southern, Penn State

Jordan Tilley, NDP, Virginia Tech

Dalanie Tompkins, Southern, Seton Hill

Zoe Waddell, Catonsville, Lock Haven

Riley Wagner, Maryvale, Marist

Molly Ward, Bel Air, Old Dominion

Tayler Warhime, Man. Valley, N. Carolina

Sophia Watkinson, St. Paul’s, Drexel

Amber Weedon, Catonsville, St. Joseph’s

Darby Welsh, St. Paul’s, Maryland

Lauren Zink, South River, Temple

Riding

Grace Boston, McDonogh, Texas A&M

Sarah Boston, McDonogh, Baylor

Girls rowing

Meaghan Schneid, IND, Rutgers

Amaris Hinton, Poly, Rutgers

Softball

Katie Dustin, Glenelg, Maryland

Ariella Jackson, Pikesville, Georgia Tech

Meghan Sheehan, John Carroll, South Florida

Swimming

Ayris Akbay, Friends, South Carolina

Laura Bate, Roland Park, USC

Grace Potis, Notre Dame Prep, San Diego

Erin Vance, McDonogh, Rice

Girls triathlon

Anna Lousch, South Carroll, Colorado Mesa

Wrestling

Imran Heard, St. Paul’s, Rutgers

Copyright © 2017, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
28°