Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

Broward roster announced for Friday's Miami Dolphins Dade-Broward All-Star Game

FootballEvergladesBCS National Championship GameSun Life StadiumMiami Dolphins Game Tickets

The Dolphins season is over, and the BCS National Championship Game is behind us, but there will be one more football game at Sun Life Stadium this season.

On Friday, some of South Florida’s top high school football players will take the field at Sun Life to compete in the third annual Miami Dolphins Dade-Broward All-Star Game Presented by Under-Armour.

Entering this year’s matchup, Miami-Dade’s All-Stars own a 2-0 series lead against their Broward counterparts.

The Broward team will be led by some of the county’s most well-known coaches, including South Plantation’s Doug Gatewood, who will serve as the head coach. Among the coaches on his All-Star staff are Hallandale’s Dameon Jones, Piper’s Neil Nelson, Nova’s Bill Hobbs, Everglades’ Rodney Rumph, and University School’s Roger Harriott, who led the Suns to the first state title last month.

Rounding out the coaching staff are South Plantation assistant coaches Nick Dellaria, Cedric Alexander and Demiah Freeman.

Kickoff is set for Friday at 7:30 and tickets cost $12. According to the Dolphins, all proceeds from the game will be equally distributed between both Miami-Dade and Broward schools to help support the funding of football athletic programs.

Here is the list of players that will be represting Broward football this week:

Robert Alexander, Hallandale

Royus Amos, Deerfield Beach

Delvin Arnold, Miramar

Telvin Arnold, Miramar

Maquedius Bain, University School

Jalen Battle, University School

Alvonte Bell, Everglades

Austin Bland, St. Thomas Aquinas

Jonathan Boozer, St. Thomas Aquinas

Joey Bosa, St. Thomas Aquinas

Jordan Budwig, University School

Greg Bursic, Cardinal Gibbons

Stacy Coley, Northeast

Alex Collins, South Plantation

Jordan Cunningham, University School

Marquis Lloyd Dawson, Stranahan

Jeremy Derrick, Hallandale

Kyle Diener, Pine Crest

Aubrey Duty-Tyson, University School

Keith Eikevik, Douglas

John Franklin III, South Plantation

Michael Flood, Nova

Griffin Goins, Hollywood Hills

Jermaine Grace, Miramar

Lionel Guillaume, Plantation

Jovante Ham, Plantation

Greg Hankerson, Boyd Anderson

Darius Hoggins, Monarch

Sandley Jean-Felix, Boyd Anderson

Timonte King, Northeast

Keon Knight, South Plantation

Rashad Land, Coconut Creek

Zachary Leatherman, South Plantation

Marcaus Lebert, Hallandale

Alex Lee, Miramar

Jaranta Lewis, Cypress Bay

Marquis Magwood, St. Thomas Aquinas

Dylan Malson, Flanagan

Henry Monprevil, South Plantation

Justin McDonald, Boyd Anderson

Robert Miller, Taravella

Michael Miranda, Miramar

Skai Moore, University School

Monty Nelson, Plantation

Ronald Nielly, Hallandale

Ronald Powers, Dillard

Jason Rae, Cypress Bay

Rashard Robinson, Blanche Ely

Kyle Schafenacker, St. Thomas Aquinas

Hordly Seide, South Plantation

Joshua Shaw, Everglades

Anthony Stanley, Flanagan

Shawn Stephens, Miramar

Gamal Stewart, South Plantation

Dionte Taylor, University School

Keenan Thompson, West Broward

Jamal Wallace, Northeast

Mike White, University School

Aaron Williams, Deerfield Beach

Donell Williams, Everglades

Joshua Williams, Taravella

Marcel Williams, Piper

 

 

 

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading