Become a digitalPLUS subscriber. $12 for 12 weeks.

Broward High School Sports Schedule Sept. 23-28

MONDAY, Sept. 23

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Stranahan at Blanche Ely; Northeast at Coconut Creek; Coral Springs at Coral Glades; Taravella at Deerfield Beach, 6; Flanagan at Everglades; Fort Lauderdale at Monarch, 6; Nova at Hollywood Hills; West Broward at McArthur; Plantation at St. Thomas Aquinas; Somerset at American Heritage, 5:30,

 

BOYS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Coral Springs, Cypress Bay at Cardinal Gibbons at Fort Lauderdale CC; West Broward at Cooper City at Flamingo Lakes; Northeast at Monarch at Cypress Lakes; Plantation at Coral Glades at Coral Springs CC; Grandview Prep at North Broward Prep at Osprey Point, 4; University School, Belen Jesuit at Archbishop McCarthy at Grand Palms, noon; Sagemont at Chaminade-Madonna at Hillcrest CC.

 

GIRLS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Cardinal Gibbons, Flanagan, Pompano Beach at Western at Davie CC; Cypress Bay at American Heritage at Lago Mar, 2; Plantation at Coral Glades at Coral Springs CC.

 

TUESDAY, Sept. 24

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Blanche Ely at Fort Lauderdale; Boyd Anderson at Northeast; Coconut Creek at Stranahan; Cooper City at Piper, 6; Douglas at Cypress Bay; American Heritage at Dillard; Archbishop McCarthy at Hallandale; Boynton Beach at Pembroke Pines Charter; South Plantation at Western; Pine Crest at Coral Springs Charter, 6; Sheridan Hills at Zion Lutheran, 5:30; Hollywood Christian at Pace, 4:30; Calvary Christian at Chaminade-Madonna, 6; Highlands Christian at Village Academy, 7; North Broward Prep at Grandview Prep.

 

CROSS COUNTRY

(Meets at 4:30 p.m. unless noted)

 Cypress Bay, Douglas, Flanagan, Hallandale, Hollywood Hills, Monarch, Pembroke Pines Charter, South Plantation, Plantation at Central Park; Blanche Ely, Boyd Anderson, Nova, Piper, Pompano Beach, Stranahan, Western, Coral Springs at Tradewinds Park; Cooper City, Dillard, Everglades, McArthur, Miramar, St. Thomas Aquinas, Taravella, Fort Lauderdale at Quiet Waters Park; Coconut Creek, Cardinal Gibbons, Deerfield Beach, Northeast, South Broward, West Broward, Cardinal Gibbons at Mills Pond Park.

 

SWIMMING

 American Heritage at St. Andrew’s, 4:30; Somerset at Zion Lutheran, 3:30.

 

BOYS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Cooper City, St. Thomas Aquinas at Cypress Bay at Weston Hills; Monarch at Coral Springs at Coral Springs CC; Deerfield Beach, Douglas at Taravella at Eagle Trace; Flanagan at Western at Davie CC; Stranahan at South Plantation at Plantation Preserve; American Heritage at University School at Grande Oaks, 2; Pine Crest at Archbishop McCarthy at Grand Palms; Sagemont at Calvary Christian at Palm Aire, 4; Highlands Christina at Zion Lutheran.

 

GIRLS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Cypress Bay at St. Thomas Aquinas at Fort Lauderdale CC; Douglas at Taravella at Eagle Trace; Oxbridge Academy at North Broward Prep at Osprey Point, 4; Pine Crest at Archbishop McCarthy at Grand Palms.

 

WEDNESDAY, Sept. 25

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Pompano Beach at Cardinal Gibbons; Coral Glades at Deerfield Beach, 6; Douglas at Taravella; Everglades at McArthur; Hollywood Hills at Plantation; Miramar at West Broward; South Broward at St. Thomas Aquinas.

 

SWIMMING

(Meets at 4:40 p.m. unless noted)

 Boyd Anderson, Plantation at Deerfield Beach; Cardinal Gibbons, Hollywood Hills at Northeast; Coconut Creek, Western at McArthur; West Broward at Cooper City; Coral Glades, St. Thomas Aquinas at South Plantation at Central Park Pool, 7; Coral Springs, Douglas, Taravella at Coral Springs Aquatic; South Broward at Cypress Bay at Weston YMCA, 7; Stranahan at Dillard at Bass Pool; Nova at Flanagan at Pembroke Falls YMCA; Fort Lauderdale, Monarch at Pembroke Pines Charter, 7; Monarch at Pompano Beach; Calvary Christian, Chaminade-Madonna at University School, 5.

 

BOYS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Morrison Invitational at Fort Lauderdale Country Club: Cardinal Gibbons, Cypress Bay, University School, 10 a.m.: American Heritage; Plantation at Deerfield Beach at Deer Creek CC, 2:30; Cooper City at Northeast at Pompano Municipal; Flanagan at Nova at Fort Lauderdale CC

 

GIRLS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Cypress Bay, Flanagan at West Broward at Bonaventure; Plantation at Deerfield Beach at Deer Creek, 2:30.

 

THURSDAY, Sept. 26

 

FOOTBALL

(Games at 7 p.m. unless noted)

 Hallandale at Coconut Creek.

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Northeast at Blanche Ely; Monarch at Boyd Anderson; Jensen Beach at Cardinal Gibbons; Coconut Creek at American Heritage; South Plantation at Cooper City; Piper at Cypress Bay; Dillard at Archbishop McCarthy; Flanagan at Western; Miramar at Fort Lauderdale; Hallandale at Stranahan; Pembroke Pines Charter at West Broward; St. Thomas Aquinas at Pompano Beach; University at Pine Crest, 6; Boca Christian at Zion Lutheran, 5:30; Somerset at Hollywood Christian, 5:30; FAU at Coral Springs Christian, 5; Lake Worth Christian at Highlands Christian, 7:30; Northwest Christian at Sheridan Hills, 5.

 

CROSS COUNTRY

 SACC Invitational at Quiet Waters Park, 4:30.

 

BOYS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Flanagan at West Broward at Bonaventure; Monarch at Pompano Beach at Pompano Municipal; Stranahan at Northeast at Pompano Municipal; Nova at South Plantation at Plantation Preserve; North Broward Prep vs. Grandview Prep (Boca Pointe), 4; Lake Worth Christian at Highlands Christian; King’s Academy Tournament at Atlantis Golf Course, 1.

 

GIRLS GOLF

(Matches at 3:30 p.m. unless noted)

 Coral Glades at St. Thomas Aquinas at Fort Lauderdale CC; American Heritage at Cypress Bay at Weston Hills; Pompano Beach at Douglas at Heron Bay; Nova at South Plantation at Plantation Preserve; Western at Pembroke Pines Charter at Pembroke Lakes; Archbishop McCarthy at Gulliver Prep at Internationals Links; King’s Academy Invitational (Mayacoo/Breakers): North Broward Prep entered, 1

 

FRIDAY, Sept. 27

 

FOOTBALL

(Games at 7 p.m. unless noted)

 Miami Northwestern at Blanche Ely; Boyd Anderson at University School at Nova High; Cardinal Gibbons at Northeast; Lexington at Cooper City; Taravella at Coral Glades; Coral Springs at Deerfield Beach; Cypress Bay at Everglades; Pembroke Pines Charter at Dillard; Flanagan at McArthur; West Broward at Fort Lauderdale at Dillard High; Miramar at Western; Monarch at Douglas; Nova at St; Thomas Aquinas; South Plantation at Piper; Pompano Beach at Benjamin; Boynton Beach at Stranahan at South Plantation High; Mainland at American Heritage, 7:30; Calvary Christian at John Carroll; Coral Springs Charter at St. Andrew’s; Coral Springs Christian at King’s Academy; Boca Christian at Highlands Christian; Jupiter Christian at North Broward Prep; Pine Crest at Pope John Paul II; Archbishop Carroll at Somerset, 4; Marathon at Westminster Academy; Northwest Christian at Zion Lutheran at Deerfield Middle, 6

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Monarch Tournament: (At Monarch High): Monarch vs. McArthur, 3; Coral Springs Christian vs. Hollywood Hills, 3; Nova vs. Deerfield Beach, 4; Taravella vs. South Plantation, 4; Monarch vs. Deerfield Beach, 5; Coral Springs Christian vs. Hollywood Hills, 5; Nova vs. McArthur, 6; Taravella vs. Hollywood Hills, 6; McArthur vs. Deerfield Beach, 7; Hollywood Hills vs. South Plantation, 7; Monarch vs. Nova, 8; Coral Springs Christian vs. Taravella, 8; (At Coral Springs High): Cypress Bay vs. North Broward Prep, 3; Coral springs vs. Cooper City, 3; Coral Glades vs. South Broward, 4; Flanagan vs. Northeast, 4; Cypress Bay vs. South Broward, 5; Coral Springs vs. Northeast, 5; Coral Glades vs. North Broward Prep, 6; Flanagan vs. Cooper City, 6; South Broward Prep vs. South Broward, 7; Cooper City vs. Northeast, 7; Cypress Bay vs. Coral Glades, 8; Coral Springs vs. Flanagan, 8.

 Other games: Hollywood Christian at Sheridan Hills, 5:30; Princeton Christian at Westminster Academy, 5:30.

 

BOYS GOLF

 Calvary Christina at Jupiter Christian at Jupiter CC, 4.

 

CROSS COUNTRY

(Meets at 4:30 p.m. unless noted)

 Flrunners.com Invitational (Titusville)

 

SATURDAY, Sept. 28

 

FOOTBALL

(Games at 7 p.m. unless noted)

 Pembroke Pines Charter at Dillard.

 

GIRLS VOLLEYBALL

(Matches at 4:30 p.m. unless noted)

 Monarch Tournament: (At Coral Springs High: Copper Bracket: Semifinals, 9 a.m.; Consolation, 11 a.m.; Championship, 11 a.m.; Bronze Bracket: Semifinals, 10 a.m.; Consolation, noon; Championship, noon; (At Monarch High): Silver Bracket: Semifinals, 9 a.m.; Consolation, 11 a.m.; Championship, 11 a.m.; Gold Bracket: Semifinals, 10 a.m.; Consolation, noon; Championship, noon;

 

CROSS COUNTRY

(Meets at 4:30 p.m. unless noted)

 Flrunners.com

 

SWIMMING

 FSPA Invitational (Stuart); University School Invitational

 

BOYS GOLF

 Archbishop McCarthy vs. Sebring (Sun N Lakes Deer Run Course), 1;

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading