For voting information, the Baltimore City Elections Board can be contacted at (410) 396-5550 or

http://www.baltimorecity.gov/Government/BoardsandCommissions/ElectionsBoard.aspx

Baltimore Democrats and Republicans on Tuesday will choose their nominees for mayor, City Council president and City Council. Here are the candidates:

Mayor

Democratic

Conaway, Frank M.

Landers, Joseph T. "Jody" III

Pugh, Catherine E.

Rawlings-Blake, Stephanie

Rolley, Otis

Wilson, Wilton

Republican

Griffin, Alfred V. III

Harding, Vicki Ann

President of the City Council

Democratic

Hector, Leon Winthly Sr.

Kiefaber, Tom

Smith, Charles U.

Smith, Renold B.

Young, Bernard C. "Jack"

Republican

Girard, Armand F.

Wiggins,David Anthony

Comptroller

Democratic

Pratt, Joan M.

City Council District 1

Democratic

Kahler, Jason

Kraft, James B.

Luce, Helene J.

City Council District 2

Democratic

Daniels Obiora, Sharita M.

Gross, Cynthia A.

Guyton, Emmett

Hamilton, Anthony

Scott, Brandon M.

Simpson, Jamaal D.

Republican

Maynard-Tucker, Shereese

City Council District 3

Democratic

Bivens, Jerome A.

Curran, Robert W.

Vanhook, George M. Sr.

Republican

Collins, Gary M.

City Council District 4

Democratic

Barnes, Scherod

Henry, Bill

Republican

Edwards, Ebony R.

City Council District 5

Democratic

Carberry, Scott M.

Durant, Luke Jr.

Jones, Curtis

Lennon, Derrick

Spector, Rochelle Rikki

Republican

Winokur, Ari

City Council District 6

Democratic

Hughes, Mark E.

Middleton, Sharon Green

Wimbish, Rhonda

City Council District 7

Democratic

Brim, Henry W. Jr.

Conaway, Belinda K.

Hicks, Allen

Mercer, Timothy

Mosby, Nick

Republican

Bradley, Michael John

City Council District 8

Democratic

Ammi, Haki Shakur

Holton, Helen

Love, Dayvon

Smallwood, David Maurice

Republican

Betzel, Dennis

City Council District 9

Democratic

Bailey, Janet

Breiseth, Abigail

Bullock, John T.

Cooke, Quianna M.

Hannah, Derwin

Johnson, Michael Eugene

LeFall, Waymon E.

Taylor, Chris

Welch, William Pete

City Council District 10

Democratic

Marker, Bill

Reisinger, Edward L.

White, Erica S.

City Council District 11

Democratic

Cole, William

Republican

Shelton, Duane

City Council District 12

Democratic

Brown, Devon

Curtis, Jason

Harris, Ertha

Jones, Jermaine

Ramos, Odette

Richardson, Frank W.

Stokes, Carl

Republican

Boles, Kent Jr.

City Council District 13

Democratic

Armstrong, Kimberly M.

Branch, Warren Maurice

Glover, Antonio "Tony"

Harris, Gamaliel Jr.

Sneed, Shannon

City Council District 14

Democratic

Clarke, Mary Pat

Source: State Board of Elections