Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.
NewsMarylandHoward CountyEllicott City

Howard students prove they know their history

SchoolsMiddle SchoolsHigh SchoolsHistory (tv network)Sally RideSusan G. Komen for the CureGreat Baltimore Fire (1904)

More than 260 Howard County middle and high school students participated in the county’s ninth annual History Day Competition on Saturday, March 16, presenting their historical research that related to the theme “Turning Points in History: People, Ideas, Events.”

Students presented in five categories: exhibit, performance, multimedia documentary, research paper and website.

In the senior division, Emma Halley of Glenelg High School won first place in individual exhibits for “Votes for Women.” Haley Crane, of Howard High School, won second for “Women Working During WWII.”

Nicholas Kundrat and Garrett Morris, of Howard High School, won first place in group exhibits for “The Invention of Television and How It Revolutionized American Media.”

Leah McLean, of Marriotts Ridge High School, won first place in individual documentaries for “The Decoding of the German Enigma.” Rachel Lin, of Howard, won second for “The Eagle Has Landed: Apollo 11.”

Adit Sabnis and Andrew Zhou, of Centennial High School, won first place in group documentaries for “Blasting into a New Era: The Manhattan Project and the Atomic Bomb.” Second place went to Richa Beher and Tori Nelson, of Howard, for “The Golden Age of Television: The Transformation of American Living in the 1950s.”

Meghana NOT A TYPO Singh, of Atholton High School, won first place in individual performance for “Abigail Adams: Remembering the Lady.”

Kayla Krammes, Deja McKnight and Irma Murhutta, of Reservoir High School, won first place in group performance for “Manifest Destiny: USA’s Journey Through Western Expansion.”

Charmaine Yuan, of Marriotts Ridge, won first place in the research papers category for “Rachel Carson’s Book, Silent Spring, and the Impact of the Role of Government in Environmental Protection.” Second place went to Courtney Loeb, of Marriotts Ridge, for  “Star of Freedom: Nichelle Nichols, Star Trek and NASA.”

Joshua Choi, of Howard, won first place in individual web pages for “The Inchon Landings: Turning the Tide.” Second place went to Samantha Price, of Marriotts Ridge, for “Rosa Parks: Mother of the Civil Rights Movement.”

Pranav Ganapathy and Aniruddha Rao, of Centennial, won first place in group web pages for “The Hayes-Tilden Compromise of 1877.” Ankur Holz and Jeffrey Tse, of Centennial, won second place for “Turning Point in History: The Magnitude of 9/11.”

In the junior division, Brandon Anderson of Oakland Mills Middle School, won first place in individual exhibits for “The Battle of El Alamein.” Second place went to Chris Messer, of Folly Quarter Middle School, for “Operation Urgent Fury: A Turning Point in U.S. History.”

William Mah and Ryab Preston, of Lake Elkhorn Middle School, won first place in group exhibits for “The Jungle.” Sharon Lee and Sophia Walsh, Burleigh Manor Middle School, won second place for “The Underground Railroad in Maryland.”

In individual documentaries, Matthew Blum, of Ellicott Mills Middle School, won first place for “Sputnik: A Turning Point in Science Education.” Second place went to Alejandra Tovar-Arguetta, of Mayfield Woods Middle School, for “The Chaos of Change: From French Revolution to Scientific Advancement.”

In group documentaries, Elizabeth Bagley and Lylah Uttamsingh, of Lime Kiln Middle School, took first for “D-Day: The Ultimate Turning Point. Incredible Tactics. Clever Trickery. Unmatched Courage.” Second place went to Samantha Greenblatt and Ashley Martin, of Lime Kiln Middle, for “Propaganda: Then and Now.”

Hannah Shea, of Mayfield Woods Middle, won first place in individual performance for “Changing the History for Disabled Human Beings: The Education for All Handicapped Children Act.” Second place when to Ryan Holzman, of Mount View Middle, for “Nazi War Crimes and the Formation of Israel.”

In group performance, Dora De Melo and Charlotte Faust, of Ellicott Mills Middle, won first place for “Turning Points in History: The National Organization of Women.” Second place went to Emily Bickel and Robin TenHoor, of Wilde Lake Middle, for “Hammurabi’s Code.”

Samuel Jacobson, of Ellicott Mills Middle, won first place in the research paper category for “The Civilian Conservation Corps: America’s Ticket Out of the Great Depression.” Second place went to Stephen Sedlacko, of Dunloggin Middle School, for “A World Changed through Aviation.”

Allie Lerman, of Mayfield Woods, won first place in individual web pages for “Ride, Sally Ride.” Second place went to Lauren Murphy of Ellicott Mills for “Susan G. Komen for the Cure: Destigmatizing Breast Cancer.”

In group web pages, Misbah Farooqi and Faith Leslie, of Harper’s Choice Middle School, won first place for “The Great Baltimore Fire of 1904.” Second place went to Kelly Bentz, Kate DeBlasis and Lilly LaFemina, of Lime Kiln, for “Propaganda and Pageantry: The 1936 Olympics in Berlin.”

The top two entries in each category from the regional contest advance to the state competition April 27, at the University of Maryland, Baltimore County.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
SchoolsMiddle SchoolsHigh SchoolsHistory (tv network)Sally RideSusan G. Komen for the CureGreat Baltimore Fire (1904)
Comments
Loading