Indoor track and field

Howard County Championships (Jan. 27 at Prince George's Sports and Learning Complex)

Girls team scores: 1. Reservoir, 89 points; 2. Howard, 88; 3. Long Reach, 80; 4. Wilde Lake, 65; 4. River Hill, 65; 6. Atholton, 45; 7. Centennial, 41; 8. Glenelg, 29; 9. Mt. Hebron, 27; 10. Oakland Mills 26; 11. Hammond, 12. Marriotts Ridge, 6.

Top girls individuals:

55-meter dash: 1. Jamila Brown, WL, 7.47; 2. Jadah Cadogan, LR, 7.51; 3. Kathleen Amstad, C, 7.62; 4. Londyn Tyler, WL, 7.66; 5. Glory Ebinama, A, 7.66; 6. Jhanez Lawrence, Re, 7.71.

300: 1. Jamila Brown, WL, 41.85; 2. Bre Hamilton, Ho, 42.33; 3. Jadah Cadogan, LR, 42.55; 4. Londyn Tyler, WL, 43.64; 5. Taylor Selber, LR, 44.03; 6. Ty Reid, Ho, 44.54.

500: 1. Gabby Rayner, Ho, 1:22.04; 2. Lauren Bracey, C, 1:23.33; 3. Zaynab Gholston, OM, 1:23.53; 4. Oriana Ovide, OM, 1:23.59; 5. Megan Benoit, MH, 1:25.07; 6. Amaya Phillips, Re, 1:25.19.

800: 1. Jennifer Bleakney, A, 2:21.33; 2. Karli Smiraglia, Re, 2:21.80; 3. Gabby Rayner, Ho, 2:27.19; 4. Evangela Shread, RH, 2:27.57; 5. Jill Greenwald, A, 2:33.89; 6. Julia Nardone, G, 2:35.31.

1600: 1. Jennifer Bleakney, A, 5:09.72; 2. Karli Smiraglia, Re, 5:15.93; 3. Julia Nardone, G, 5:22.05; 4. Jill Greenwald, A, 5:30.97; 5. Allison Krein, RH, 5:32.13; 6. Julia Reed, Ha, 5:35.69.

3200: 1. Shreya Nalubola, C, 11:35.23; 2. Julia Reed, Ha, 11:55.84; 3. Katie Wilson, Re, 12:08.44; 4. Allison Krein, RH, 12:08.54; 5. Kelsey Ponton, Re, 12:12.32; 6. Anna Latzko, RH, 12:21.49.

55 hurdles: 1. Taylor Selber, LR, 8.61; 2. Bria Hill, LR, 8.70; 3. Yaa Danso, Re, 9.20; 4. Lauren Wood, OM, 9.63; 5. Amanda DeGraaf, RH, 9.74; 6. Trishna Clarke, LR, 9.95.

4x200 relay: 1. Long Reach, 1:47.01; 2. Wilde Lake, 1:49.52; 3. Howard, 1:50.13; 4. Reservoir, 1:51.07; 5. Glenelg, 1:54.26; 6. Centennial, 1:54.35.

4x400: 1. Reservoir, 4:18.42; 2. Centennial, 4:18.85; 3. Glenelg, 4:19.45; 4. Oakland Mills, 4:20.46; 5. Long Reach, 4:22.49; 6. Howard, 4:23.16.

4x800: 1. Reservoir, 10:10.55; 2. River Hill, 10:20.48; 3. Howard, 10:29.44; 4. Centennial, 10:32.84; 5. Mt. Hebron, 10:34.51; 6. Glenelg, 10:45.66.

High jump: 1. Courtney Merson, Ho, 4-10; 2. Sophie Caplan, RH, 4-08; 3. Kelly Surkovich, WL, 4-08; 4. Jill Greenwald, A, 4-06; 5. Deanna Yancey, WL, 4-06; 6. Lauren Wood, OM, 4-06.

Pole vault: 1. Sophie Caplan, RH, 9-08; 2. Katie Krutz, Re, 8-00; 3. Payton Voight, LR, 8-00; 4. Jane Tripp, WL, 6-00.

Long jump: 1. Bre Hamilton, Ho, 16-00.75; 2. Sophie Caplan, RH, 15-05.50; 3. Kimara Walker, MH, 15-04.75; 4. Courtney Merson, Ho, 15-03.75; 5. Trishna Clarke, LR, 15-00.50; 6. Briyonna Carter, WL, 14-06.50.

Triple jump: 1. Bria Hill, LR, 36-01; 2. Courtney Merson, Ho, 32-09; 3. Trishna Clarke, LR, 32-09; 4. Katie Krutz, Re, 31-07.5; 5. Kelly Surkovich, WL, 31-07; 6. Sophie Caplan, RH, 31-06.5.

Shot put: 1. Taylor Scaife, Ho, 35-08.75; 2. Cora Johnson, Re, 34-06.75; 3. Briana Taborn, A, 31-10; 4. Aaliyah Montgue-Bass, MH, 30-05.50; 5. Kinsey Johnson, RH, 29-10; 6. Kallan Dirmeyer, RH, 29-09.25.

Boys team scores: 1. Long Reach, 100 points; 2. Reservoir, 80.83; 3. Mt. Hebron, 60.83; 4. Howard, 60.50; 5. Atholton, 59; 6. Wilde Lake, 54; 7. River Hill, 54; 8. Centennial, 41; 9. Glenelg, 32.50; 10. Oakland Mills, 28.33; 11. Marriotts Ridge, 12; 12. Hammond, 2.