Backstroke

6-UG: 2. Q. Carberry, 37.13; 4. A. Mackey; 5. A. Smith. 6-UB: 1. W. Kettering, 33.30; 2. B. Clark; 3. J. Corb. 7-8G: 1. M. Vasilios, 29.02; 2. A. Gupta; 4. C. Vaxmonsky. 7-8B: 2. R. Conroy, 26.50; 3. M. Booth; 4. H. Foster. 9-10G: 1. Z. Perna, 19.94; 2. A. Luther; 4. L. Fisher. 9-10B: 1. S. Collins, 21.75; 3. B. Demek; 5. A. McMennamin. 11-12G: 2. N. Fitzsimmons, 42.90; 3. A. Fisher; 4. E. Bullock. 11-12B: 3. M. Santoni, 43.50; 4. K. Zgorski; 6. L. Starks. 13-14G: 1. K. Snyder, 34.88; 2. B. Hoffman; 4. E. Demek. 13-14B: 1. B. Skopic, 32.31; 3. I. Luther; 4. G. Currie. 15-18G: 1. D. Parsons, 33.60; 4. A. Santoni; 5. R. Hoppers. 15-18B: 1. M. Kohler, 29.53; 5. P. Shulman.

Butterfly

8-UG: 1. C. Wilson, 22.10; 4. A. Gupta; 5. C. Vaxmonsky. 8-UB: 1. G. Davis, 23.82; 2. R. Conroy; 4. H. Foster. 9-10G: 1. Z. Perna, 16.50; 2. A. Veliuona; 4. A. Holland. 9-10B: 2. D. Wilson, 20.81; 3. J. Kettering; 5. J. Reed. 11-12G: 2. K. Zgorski, 40.72; 3. A. Fisher; 4. C. Siedlecki. 11-12B: 1. J. Cargiulo, 37.00; 4. B. Snyder. 13-14G: 2. K. Stagg, 36.31; 3. J. Komons; 5. P. Vaxmonsky. 13-14B: 1. A. Smith, 34.12; 4. N. Brusco. 15-18G: 2. A. Warren, 34.35; 5. A. Santoni; 6. R. Hoppers. 15-18B: 1. K. Zgorski, 29.03; 4. M. Kohler; 5. R. Smith.

Breaststroke

8-UG: 1. C. Wilson, 25.75; 3. S. Ritter; 5. A. Gupta. 8-UB: 1. G. Davis, 26.38; 2. T. Schickler; 4. D. Sotirelis. 9-10G: 2. S. Ekanayake, 22.02; 3. A. Holland; 4. A. Luther. 9-10B: 3. B. Schickler, 24.69; 5. S. Harrington; 6. A. McMennamin. 11-12G: 2. N. Fitzsimmons, 43.09; 4. E. Keogh; 5. E. Bullock. 11-12B: 1. B. Rice, 40.38; 3. J. Reed; 4. J. Dutra. 13-14G: 1. I. Dutra, 43.38; 2. J. Komons; 5. E. Arnold. 13-14B: 1. B. Skopic, 34.16; 2. A. Holland; 5. I. Luther. 15-18G: 2. D. Parsons, 37.31; 3. O. Parsons; 5. B. Rout. 15-18B: 2. M. Skopic, 35.28; 3. R. Smith; 5. T. Rice.

Free Relays

6-UM: 1. Q. Carberry, J. Corb, A. Mackey, B. Clark, 2:24.12. 7-8M: 1. G. Davis, A. Ekanayake, T. Schickler, C. Wilson, 1:28.00. 9-10G: 1. A. Corb, A. Veliuona, S. Ekanayake, Z. Perna, 2:24.63. 9-10B: 1. B. Demek, J. Reed, D. Wilson, S. Collins, 2:42.59. 11-12G: 2. A. Fisher, C. Siedlecki, M. Conroy, E. Keogh, 2:37.66. 11-12B: 1. J. Cargiulo, J. Dutra, K. Zgorski, B. Rice, 2:19.08. 13-14G: 1. B. Hoffman, I. Dutra, K. Stagg, K. Snyder, 2:06.07. 13-14B: 1. A. Holland, N. Brusco, J. Kempic, A. Smith, 2:19.55. 15-18M: 1. D. Parsons, A. Warren, M. Skopic, K. Zgorski, 1:53.10.

Padonia, 337; Watermont, 160

The Watermont Bullfrogs traveled to Timonium to take on the Padonia Park Pooh Bears Swim Club in their second Central Maryland Swim League Division I meet. Even though the Pooh Bears proved to be quite a challenge, the Bullfrogs had a number of great swims including multiple first place finishes by Molly Cronin, Allie Caulfield, Andrew McKissick and Zoe Pounder.

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. N. Chao, PP; 2. K. MacMullan, PP; 3. M. Miguel, PP. 9-10B: 1. L. Barsoum, PP; 2. G. Polinsky, WM; 3. B. Lloyd, PP. 11-12G: 1. M. Cronin, WM; 2. K. Reedy, PP; 3. B. Stephan, PP. 11-12B: 1. C. Brown, PP; 2. C. Blitz, PP; 3. N. Poulos, PP. 13-14G: 1. E. Waire, PP; 2. A. Chmar, PP; 3. M. Boyd, WM. 13-14B: 1. P. Difurio, PP; 2. M. Pierce, PP; 3. B. Shropshire, WM. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. C. Stein, PP; 3. M. Teneza, PP. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. L. Musselman, PP; 3. E. Straub, WM.

Freestyle

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. A. Watts, PP; 3. L. Peck, PP. 6-UB: 1. H. Belbot, PP; 2. B. Lloyd, PP; 3. K. Pumphrey, WM. 7-8G: 1. M. Belbot, PP; 2. C. Weigel, PP; 3. B. Knabe, PP. 7-8B: 1. K. Bitz, PP; 2. R. Callahan, WM; 3. G. Gumbel, WM. 9-10G: 1. L. Waire, PP; 2. K. MacMullan, PP; 3. C. Williams, PP. 9-10B: 1. R. Blumenfeld, PP; 2. A. Polinsky, WM; 3. L. Shropshire, WM. 11-12G: 1. K. Reedy, PP; 2. C. Wenstrand, WM; 3. M. Lee, PP. 11-12B: 1. C. Bitz, PP; 2. J. Glover, WM; 3. S. Streaker, PP. 13-14G: 1. E. Waire, PP; 2. N. Eakin, WM; 3. R. Kshepakaran, PP. 13-14B: 1. A. Zuga, PP; 2. M. Cooper, PP; 3. A. Musselman, PP. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. C. McKissick, WM; 3. C. Down, PP. 15-18B: 1. A. Bennett, PP; 2. P. Meek, WM; 3. M. Caulfield, WM.

Backstroke

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. A. Watts, PP; 3. C. Heminway, PP. 6-UB: 1. H. Belbot, PP; 2. J. Khanuja, PP; 3. B. Lloyd, PP. 7-8G: 1. B. Knabe, PP; 2. L. Spencer, PP; 3. E. White, PP. 7-8B: 1. C. Tiffin, WM; 2. P. Flynn, WW; 3. O. Defries, PP. 9-10G: 1. N. Chao, PP; 2. M. Miguel, PP; 3. B. Dopson, PP. 9-10B: 1. R. Blumenfeld, PP; 2. G. Polinsky, WM; 3. L. Barsoum, PP. 11-12G: 1. K. Reedy, PP; 2. C. Wenstrand, WM; 3. M. Lee, PP. 11-12B: 1. C. Bitz, PP; 2. C. Bitz, PP; 3. J. Glover, WM. 13-14G: 1. L. Zollicoffer, PP; 2. R. Kshepakaran, PP; 3. S. Sahaniuk, PP. 13-14B: 1. P. Difurio, PP; 2. B. Shropshire, WM; 3. A. Zuga, PP. 15-18G: 1. C. Stein, PP; 2. A. Caulfield, WM; 3. C. McKissick, WM. 15-18B: 1. E. Straub, WM; 2. A. McKissick, WM; 3. L. Musselman, PP.

Butterfly

8-UG: 1. M. Belbot, PP; 2. A. Chao, PP; 3. A. Gumel, WM. 8-UB: 1. K. Bitz, PP; 2. G. Gumbel, WM; 3. R. Callahan, WM. 9-10G: 1. L. Waire, PP; 2. K. MacMullan, PP; 3. M. Radford, WM. 9-10B: 1. R. Blumebfeld, PP; 2. A. Polinsky, WM; 3. L. Shropshire, WM. 11-12G: 1. L. Meghan, PP; 2. B. Stephan, PP; 3. A. Smith, WM. 11-12B: 1. C. Bitz, PP; 2. C. Brown, PP; 3. E. Drachman, PP. 13-14G: 1. L. Zollicoffer, PP; 2. E. Waire, PP; 3. N. Eakin, WM. 13-14B: 1. B. Shropshire, WM; 2. M. Pierce, PP; 3. A. Zuga, PP. 15-18G: 1. A. Gretz, WM; 2. K. Kimball, WM; 3. C. Down, PP. 15-18B: 1. A. Bennett, PP; 2. L. Musselman, PP; 3. E. Straub, WM.

Breaststroke