www.baltimoresun.com/news/maryland/howard/elkridge/ph-ho-cf-hs-howard-swimming-0622-20130625,0,4458230.story

baltimoresun.com

Swimming

Howard Summer Swimming

Results from the Central Maryland Swim League meets June 22

7:58 PM EDT, June 25, 2013

Advertisement

Central Maryland Swim League

North Saint John's, 302; Andover, 186

The North Saint John's Blue Marlins won their first CMSL Division II meet of the season, prevailing in an exciting meet at the Andover Swim Club in Linthicum. One Hundred and Ninety Improvement Ribbons were awarded. Thirty-Nine individual Straehle cuts were achieved, as well as 4 relays.

Top North Saint John's finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. A, Corb, 1:34.25; 2. E, Webb; 3. E. Faughnan. 9-10B: 1. A, Holland, 1:46.88; 2. D. Wilson; 3. N. Snyder. 11-12G: 3. M. Roman, 1:33.81; 6. M. Conroy; 7. E. Munns. 11-12B: 1. B. Rice, 1:20.22; 2. K. Zgorski; 4. J. Reed. 13-14G: 1. K. Snyder, 1:13.18; 4. I. Dutra; 5. J. Komons. 13-14B: 1. B. Skopic, 1:07.68; 3. A. Luther. 15-18G: 1. D. Parsons, 1:12.40; 3. O. Parsons; 4. B. Rout. 15-18B: 2. M. Kohler, 1:07.97; 3. M. Skopic; 4. P. Shulman.

Freestyle

6-UG: 2. Q. Carberry, 35.49; 4. A. Mackey; 5. V. Jensen. 6-UB: 1. J. Corb, 26.84; 2. B. Clark; 3. W. Kettering. 7-8G: 1. C. Wilson, 18.29; 5. K. Webb; 7. A. Ekanayake. 7-8B: 1. G. Davis, 18.78; 2. R. Conroy; 4. T. Schickler. 9-10G: 1. Z. Perna, 34.20; 3. S. Ekanayake; 5. A. Holland. 9-10B: 2. B. Demek, 40.52; 4. J. Reed; 5. A. McMennamin. 11-12G: 4. K. Zgorski, 35.01; 5. E. Keogh; 7. M. Conroy. 11-12B: 1. B. Rice, 30.87; 2. J. Dutra; 3. M. Santoni. 13-14G: 2. B. Hoffman, 1:08.45; 4. I. Dutra; 5. K. Stagg. 13-14B: 1. B. Skopic, 59.09; 2. A. Smith; 6. A. Holland. 15-18G: 1. A. Warren, 1:08.29; 2. A. Santoni; 5. R. Hoppers. 15-18B: 1. K. Zgorski, 57.33; 3. T. Rice; 4. R. Smith.

Backstroke

6-UG: 2. Q. Carberry, 41.99; 5. M. Booth. 6-UB: 1. B. Clark, 30.96; 2. J. Corb; 4. W. Kettering. 7-8G: 2. K. Webb, 24.53; 4. C. Vaxmonski; 5. M. Vasilios. 7-8B: 1. M. Booth, 28.49; 2. H. Foster; 4. A. Munns. 9-10G: 1. A. Corb, 19.49; 4. A. Luther; 5. E. Faughnan. 9-10B: 2. D. Wilson, 22.42; 4. A. McMennamin; 5. B. Schickler. 11-12G: 4. M. Roman, 43.09; 5. E. Bullock; 12. M Barrett. 11-12B: 1. M. Santoni, 42.08; 2. K. Zgorski; 5. W. Vaxmonsky. 13-14G: 2. B. Hoffman, 36.02; 3. J. Komons; 5. P. Vaxmonsky. 13-14B: 1. J. Roman, 34.24; 3. A. Luther; 7. N. Brusco. 15-18G: 1. A. Warren, 36.01; 2. O. Parsons; 6. B. Stagg. 15-18B: 1. M. Kohler, 30.18; 4. T. Johnson.

Butterfly

8-UG: 1. K. Webb, 21.59; 4. C. Wilson; 6. A. Ekanayake. 8-UB: 1. G. Davis, 23.13; 2. T. Schickler. 9-10G: 1. Z. Perna, 17.14; 2. E. Webb; 3. S. Ekanayake. 9-10B: 1. N. Snyder, 20.25; 4. J. Kettering; 5. B. Demek. 11-12G: 3. K. Zgorski, 39.83; 5. C. Siedlecki; 6. E. Munns. 11-12B: 1. K. Zgorski, 39.65; 3. B. Snyder; 4. W. Vasilios. 13-14G: 2. K. Snyder, 32.85; 3. K. Stagg; 5. P. Vaxmonsky. 13-14B: 1. J. Roman, 30.12; 2. A. Smith; 4. R. Nolan. 15-18G: 1. D. Parsons, 31.66; 2. A. Warren; 3. R. Hoppers. 15-18B: 2. M. Skopic, 30.74; 4. T. Rice; 6. G. Knapp.

Breaststroke

8-UG: 3. C. Wilson, 26.85; 4. A. Ekanayaki; 6. S. Ritter. 8-UB: 1. G. Davis, 26.72; 2. T. Schickler; 4. D. Sotirelis. 9-10G: 2. A. Holland, 22.87; 3. S. Ekanayaki; 8. R. George. 9-10B: 1. A. Holland, 23.68; 3. B. Schickler; 4. S. Harrington. 11-12G: 2. M. Roman, 45.88; 5. E. Keogh; 7. E. Bullock. 11-12B: 1. B. Rice, 40.60; 3. J. Dutra; 4. W. Currie. 13-14G: 1. K. Snyder, 37.52; 2. I. Dutra; 6. J. Komons. 13-14B: 1. J. Roman, 35.63; 3. A. Holland; 5. J. Nolan. 15-18G: 2. O. Parsons, 42.56; 3. A. Santoni; 6. N. Kempic. 15-18B: 1. M. Skopic, 35.24; 2. R. Smith; 4. G. Knapp.

Free Relays

6-UM: 2. B. Richter, V. Jensen, Q. Carberry, B. Clark, 2:36.08. 7-UM: 2. M. Booth, R. Harper, A. Gupta, R. Conroy, 1:52.14. 9-10G: 1. A. Corb, E. Faughnan, E. Webb, Z. Perna, 2:32.27. 9-10B: 1. N. Snyder, A. Holland, B. Demek, D. Wilson, 2:50.14. 11-12G: 2. M. Conroy, C. Siedlecki, E. Keogh, K. Zgorski, 2:40.82. 11-12B: 1. B. Snyder, W. Currie, W. Vasilios, J. Dutra, 2:48.90. 13-14G: 1. K. Stagg, M. Conroy, P. Vaxmonsky, B. Hoffman, 2:15.65. 13-14B: 1. A. Smith, A, Luther, A. Holland, B. Skopic, 2:00.24. 15-18M: 1. R. Smith, A. Santoni, M. Kohler, D. Parsons, 1:57.29.

Atholton, 259; Crofton Village, 204

The Atholton Barracudas won their first Central Maryland Swim League Division VI meet of the season, getting strong efforts up and down the line-up. The highlight swims of the day were a new pool record set by Ally VanNetta in the 13-14G 50 Meter Backstroke, four Straehle qualifying times for Taylor Myers (13-14B 100 IM, 100 Free, 50 back, and 50 Fly) and Ally VanNetta (13-14G 100 IM, 100 Free, 50 back, and as a member of the 200 Free relay) and a Straehle cut for the 13-14 Girls 200 Freestyle Relay (Julia Habiger, Pinya Murphy, Morgan Carroll and VanNetta).

Other outstanding performances were turned in by Ryan Murphy, Sarah Daly and Deven Hafiz, all of whom placed first in each of their three individual events.

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. S. Daly, A; 2. M.Flynn, A; 3. A. Sniezek, A. 9-10B: 1. R. Murphy, A; 2. A. Shelton, CV. 11-12G: 1. S. Cohenour, CV; 2. L. Bellcase, CV; 3. B. LeBarron, CV. 11-12B: 1. N. Daly, A; 2. W. Hanrahan, A; 3. M. Loreg, CV. 13-14G: 1. A. VanNetta, A; 2. M. Jones, CV; 3. R. Perrotta, CV. 13-14B: 1. T.Myers, A; 2. S. Smith, CV. 15-18G: 1. E. Perrotta, CV; 2. A. Danaher, A; 3. C. Durell, CV. 15-18B: 1. Z Kolenda, CV; 2. C. Mangan, CV; 3. R. Buehner, CV.

Freestyle

7-8G: 1. S. Baily, A; 2. S. Pluta, CV; 3. S. LeBrron, CV. 6-UG: 1. T. Draminski, A; 2. M. Riggin, A; 3. A. Matsui, CV. 7-8B: 1. D. Hafiz, A; 2. B. Bailey, A; 3. J Cohenour, CV. 6-UB: 1. C. Ferguson, CV; 2. G. Draminski, A. 9-10G: 1. S. Daly, A; 2. C. Meininger, A; 3. B. Torres, CV. 9-10B: 1. R. Murphy, A; 2. J. Beaumont, A; 3. Z. Weaver, A. 11-12G: 1. E. Riggin, A; 2. M. Layug, A; 3. M. Sniezek, A. 11-12B: 1. T. Dowdall, A; 2. N. Daly, A; 3. R. Quinn, A. 13-14G: 1. A. VanNetta, A; 2. M. Jones, CV; 3. R. Perrotta, CV. 13-14B: 1. T. Myers, A; 2. S. Smith, CV; 3. J. Loreg, CV. 15-18G: 1. L. lacruso, CV; 2. J. lacruso, CV; 3. C. Flynn, A. 15-18B: 1. W. Essl, A; 2. B. Nguyen, CV; 3. C. Mangan, CV.

Backstroke

7-8G: 1. S. Pluta, CV; 2, S. Baily, A; 3. M. Doherty, CV. 6-UG: 1. A. Matsui, CV; 2. E. Riggin, A; 3. M. Getz, CV. 7-8B: 1. D. Hafiz, A; 2. B. Bailey, A; 3. G. Perrotta, CV. 6-UB: 1. C. Ferguson, CV. 9-10G: 1. M. Flynn, A; 2. C. Meininger, A; 3. M. McDonnell, CV. 9-10B: 1. T. Taylor, CV; 2. R. Murphy, A; 3. J. Beaumont, A. 11-12G: 1. L. Bellcase, CV; 2. B. LeBarron, CV; 3. A. Oliver, A. 11-12B: 1. N. Daly, A; 2. T. Dowdall, A; 3. R. Quinn, A. 13-14G: 1. A. VanNetta, A; 2. R. Perrotta, CV; 3. O. Saliger, CV. 13-14B: 1. T. Myers, A; 2. S. Smith, CV; 3. J. Loreg, CV. 15-18G: 1. L. lacruso, CV; 2. A. Danaher, A; 3. C. Durell, CV. 15-18B: 1. Z. Kolenda, CV; 2. W. Essl, A; 3. R. Buechner, CV.

Hammond Park, 308; Crofton Country Club, 178

The Hammond Park Stingrays started the season with a win against Crofton Country Club in their first meet in Division 4 of the Central Maryland Swim League. Swimmers who won all four events for the Stingrays were Nick Devroye, Ryan Harding, Claire O'Shaughnessy and Charlotte Ravel. Krista Adam was a triple winner. Double winners were Sam Devroye, Paul Finnegan, Kelly Gaynor, Marcus Osborn, Amanda O'Shaughnessy, Eric Scholz, and Holdon Veech. Swimmers who won one event were Alexandra Barrett, Christina Barrett, Meredith Beck, Elena Bowles, Ben Dotson, Jamie Larsson, Stephanie Lee, Coleman Nogle, Gavin Osborn, Maddie Petrusky, Sean Ravel, Jack Saunderson, Billy Sellers, Mark Smith, Jacob Tebben, Kinsley Wargo, Brigid Wassell, Sophia Williamson and Candace Woo.

Top Hammond Park finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. Ravel, 1:34.07; 4. Wargo. 9-10B: 1. Devroye, 1:33.40. 11-12G: 1. O'Shaughnessy, 1:20.65; 4. D'Costa; 6. Devroye. 11-12B: 1. Harding, 1:22.46; 2. Finegan; 4. Salmans. 13-14G: 1. Gaynor, 1:14.92; 5. Petrusky; 6. Rowell. 13-14B: 1. Scholz, 1:16.12; 2. Osborn; 3. Sellers; 5. Tebben. 15-18G: 4. Cheng; 5. Barrett; 6. D'Costa. 15-18B: 2. Saunderson; 3. Rutten; 4. Tuttle; 5. Sims; 6. Higgins.

Freestyle

6-UG: 1. Williamson, 28.00; 5. Burian; 6. Crawford. 6-UB: 5. Wassell; 6. Bowles. 7-8G: 1. Adam, 21.87; 2. Wassell; 3. Bowles; 4. Hogue; 5. Blucher. 7-8B: 1. Devroye, 18.59; 2. Coleman Nogle; 4. Williamson; 5. Wang; 6. Carter Nogle. 9-10G: 1. Ravel, 37.65; 4. Woo; 5. Law; 6. Wassell. 9-10B: 1. Devroye, 36.47; 3. Hamilton; 4. Fato; 5. Sims; 6. Musser. 11-12G: 1. O'Shaughnessy, 32.18; 4. Devroye. 11-12B: 1. Harding, 32.81; 2. Finegan; 3. Dotson; 4. Perret; 5. Ravel; 6. Dixon. 13-14G: 2. O'Shaughnessy; 4. Barrett; 5. Petrusky; 6. Rowell. 13-14B: 1. Scholz, 1:06.38; 2. Osborn; 3. Sellers; 6. Woo. 15-18G: 5. Cheng. 15-18B: 1. Saunderson, 1:00.46; 3. Rutten; 4. Sims; 5. Tuttle; 6. Higgins.

Backstroke

6-UG: 2. Williamson; 3. Burian; 6. Dugan. 6-UB: 2. Aquino; 3. Wassell; 6. Bowles. 7-8G: 1. Adam, 27.20; 2. Wassell; 3. Hogue; 6. Cramer. 7-8B:1. Veeck, 21.99; 3. Nogle; 5. Williamson. 9-10G: 1. Ravel, 19.78; 2. Wargo; 3. Law; 5. Lee; 6. Beck. 9-10B: 1. Devroye, 19.72; 2. Hamilton; 4. Fato; 5. Musser. 11-12G: 1. O'Shaughnessy, 35.04; 2. D'Costa; 4. Devroye. 11-12B: 1. Finegan, 42.44; 2. Dixon; 3. Im; 5. Hamilton; 6. Perret. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, 38.32; 2. Barrett; 3. Saunderson; 6. Striegel. 13-14B: 1. Osborn, 36.59; 2. Smith; 4. Woo; 5. Ruck Vega; 6. Larsson. 15-18G: 2. Cheng; 6. Masters. 15-18B: 2. Rutten; 3. Sims; 4. Dorn; 5. Anlage.

Butterfly

8-UG: 2. Bowles. 8-UB: 1. Veeck, 21.88; 2. Devroye; 3. Williamson; 4. Nogle. 9-10G: 1. Ravel, 18.68; 4. Wargo; 5. Wassell; 6. Woo. 9-10B: 1. Devroye, 17.78; 5. Onwuanibe; 6. Sims. 11-12G: 1. O'Shaughnessy, 35.92; 2. D'Costa. 11-12B: 1. Harding, 36.87; 2. Dixon; 3. Dotson; 4. Ravel; 5. Perret. 13-14G: 2. Gaynor; 3. O'Shaughnessy; 4. Dixon; 6. Sowers. 13-14B: 1. Sellers, 32.56; 2. Scholz; 4. Woo. 15-18G: 4. Cheng; 6. Barrett. 15-18B: 2. Rutten; 4. Sims; 5. Anlage.

Breaststroke

8-UG: 1. Adam, 29.92; 3. Hogue; 4. Bowles; 5. Wassell; 6. Blucher. 8-UB: 3. Williamson; 4. Veeck; 5. Devroye. 9-10G: 2. Woo; 3. Ake; 4. Beck; 6. Bloodworth. 9-10B: 3. Fato; 4. Aquino; 5. Onwuanibe. 11-12G: 2. D'Costa; 4. Dorn; 6. Devroye. 11-12B: 1. Ravel, 48.08; 2. Salmans; 3. Musser; 4. Son; 5. Macek. 13-14G: 2. Gaynor; 4. Barrett; 5. Petrusky; 6. Dorn. 13-14B: 1. Osborn, 36.46; 2. Scholz; 3. Sellers; 6. Woo. 15-18G: 1. Barrett, 43.12; 6. D'Costa. 15-18B: 2. Higgins; 3. Tuttle; 4. Anlage; 5. Dorn.

Free Relays

8-UM: 1. Wassell, Nogle, Bowles, Devroye. 9-10G: 1. Woo, Beck, Lee, Wargo. 11-12B: 1. Finegan, Dotson, Osborn, Harding. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, Petrusky, Barrett, Gaynor. 13-14B: 1. Ruck Vega, Tebben, Larsson, Smith.

Watermont, 246; Crofton, 234

The Watermont Bullfrogs won their first Central Maryland Swim League Division I meet against the Crofton Cats. The following swimmers dropped over 10 seconds in an event: Stephen Barr (breast), Emily Davies (back), Hanna Katulski (IM), Patrick Krol (IM), Kellen Pumphrey (free and back), Madison Radford (IM), Benton Sivley (free) and Joey Taegel (free).

Outstanding performances were turned in by Alissa Caulfield, James Glover, Grant Gumbel, Andrew McKissick and Griff Polinsky, all of whom placed first and qualified for the Straehle Invitiational in each of their three events.

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. E. Corey, CA; 2. M. Radford, WM; 3. R. Garey, CA. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. A. Martin, CA; 3. C. Harman, WM. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. H. Moskios, CA; 3. J. Meek, WM. 11-12B: 1. J. Glover, WM; 2. P. Krol, WM; 3. A. Usher, CA. 13-14G: 1. A. Farmer, CA; 2. N. Eakin, WM; 3. J. Yienger, WM. 13-14B: 1. S. Twomey, CA; 2. B. Shropshire, WM; 3. A. Allen, CA. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. M. Miller, WM. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. M. Caulfield, WM; 3. A. Wellner, CA.

Freestyle

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. M. Brewer, CA; 3. M. Pearson, CA. 6-UB: 1. K. Pumphrey, WM; 2. B. Surlis, CA; 3. W. White, CA. 7-8G: 1. A. Gumbel, WM; 2. L. Lucas, CA; 3. M. Powell, CA. 7-8B: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. C. Tiffin, WM. 9-10G: 1. E. Corey, CA; 2. K. Zahn, WM; 3. K. Munter, WM. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. A. Martin, CA; 3. A. Polinsky, WM. 11-12G: 1. M. Cronin, WM; 2. G. Farmer, CA; 3. C. Wenstrand, WM. 11-12B: 1. J. Glover, WM; 2. S. Davis, CA; 3. R. Keeley, WM. 13-14G: 1. N. Eakin, WM; 2. S. Usher, CA; 3. C. Bosenberg, WM. 13-14B: 1. J. Flanagan, CA; 2. I. Corey, CA; 3. B. Shropshire, WM. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. C. McKissick, WM. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. E. Struab, WM; 3. P. Meek, WM.

Backstroke

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. C. Mathieu, CA; 3. B. Riggs, CA. 6-UB: 1. K. Pumphrey, WM; 2. J. Greene, CA: 3. W. White, CA. 7-8G: 1. A. Haupt, CA; 2. A. Gumbel, WM; 3. A. Karvois, CA. 7-8B: 1. B. Fabt, CA; 2. C. Tiffin, WM; 3. P. Flynn, WM. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. M. Radford, WM; 3. S. Finkler, CA. 9-10B: 1. A. Polinsky, WM; 2. A. Radford, WM; 3. C. Harman, WM. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. M. Cronin, WM; 3. A. Corey, CA. 11-12B: 1. S. DeVito, CA; 2. L. Flynn, WM; 3. S. Talwar, CA. 13-14G: 1. A. Farmer, CA; 2. J. Yienger, WM; 3. B. Kimball, WM. 13-14B: 1. I. Corey, CA; 2. J. Arseneault, WM; 3. N. Moskios, CA. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM, 2. C. Igoe, CA; 3. K. Kimball, WM. 15-18B: 1. E. Straub, WM; 2. J. Bednar, WM; 3. D. Shea, WM.

Butterfly

8-UG: 1. A. Priebe, CA; 2. A. Gumbel, WM; 3. R. Shoots, CA. 8-UB: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. C. McCarthy, CA. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. E. Corey, CA; 3. M. Radford, WM. 9-10B: 1. A. Martin, CA; 2. A. Polinksy, WM; 3. J. Greene, CA. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. H. Moskios, CA; 3. G. Farmer, CA. 11-12B: 1. P. Krol, WM; 2. S. DeVito, CA; 3. A. Martin, CA. 13-14G: 1. N. Eakin, WM; 2. A. Farmer, CA; 3. S. Callahan, WM. 13-14B: 1. J. Flanagan, CA; 2. B. Shropshire, WM; 3. S. Poole, CA. 15-18G: 1. M. Miller, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. A. Eckhardt, CA. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. E. Straub, WM; 3. D. Bracken, WM.

Breaststroke

8-UG: 1. L. Lucas, CA; 2. R. Shoots, CA; 3. E. Zahn, WM. 8-UB: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. M. Meek, WM. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. K. Munter, WM; 3. D. Herbert, WM. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. G. Usher, CA; 3. M. Pamulla, CA. 11-12G: 1. H. Moskios, CA; 2. M. Cronin, WM; 3. A. Corey, CA. 11-12B: 1. A. Usher, CA; 2. P. Krol, WM; 3. D. Yienger, WM. 13-14G: 1. C. Bosenberg, WM; 2. S. Usher, CA; 3. S. Talbert, CA. 13-14B: 1. S. Twomey, CA; 2. I. Corey, CA; 3. J. Arseneault, WM. 15-18G: 1. A. Eckhardt, CA; 2. M. Miller, WM; 3. M. Montanaro, WM. 15-18B: 1. D. Bracken, WM; 2. P. Forbus, CA; 3. D. Shea, WM.

Freestyle Relay

6-UM: 1. CA (M. Brewer, J. Greene, W. White, C. Mathieu). 7-8M: 1. CA (T. Smith, A. Haupt, C. McCarthy, A. Priebe). 9-10G: 1. CA (A. Scamurra, S. Finkler, C. DeVito, R. Garey). 9-10B: 1. WM (S. Fierro, J. Mathias, C. Harman, A. Radford). 11-12G: 1. CA (G. Farmer, E. Pearson, G. Postorino, A. Corey). 11-12B: 1. WM (L. Flynn, R. Keeley, D. Yienger, J. Glover). 13-14G: 1. WM (C. Bossenberg, S. Callahan, B. Kimball, J. Yienger). 13-14B: 1. CA (J. Flanagan, A. Allen, S. Poole, S. Twomey). 15-18M: 1. CA (A. Wellner, C. Igoe, A. Eckhardt, A. Malloy).

West Howard, 256; Dulaney, 224

The West Howard Wahoos won their first CMSL Division III meet of the summer over Dulaney. The Wahoos had a great meet with 32 first place finishes.

Placing first in all three of their events were Wahoos' swimmers Luke Berry, Emory Betzer and Christopher Reese. Wahoos 11-12 girls nabbed the first five spots in the 50 Freestyle.

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. C. Birckhead, WH; 2. O. Felix, D; 3. G. Meissner, WH. 9-10B: 1. M. Betzer, WH; 2. L. Kammar, D. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. P. Allmon, WH; 3.C. Felix, D. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. N. Gold, D. 13-14G: 1. K. O'Byrne, WH; 2. J. Berry, WH; 3. K. Bolonda, D. 13-14B: 1. R. Jones, WH; 2. T. Brown, D; 3. A. Coplai, D. 15-18G: 1. H. Gouger, D; 2. C. Jordan, WH; 3. J. Thompson, WH. 15-18B: 1. J. Bettencourt, D; 2. D. Harper, D; 3. M. Baldwin, WH.

Freestyle

7-8G: 1. L. Smith, D; 2. D. Mead, D; 3. L. Haffner, D. 6-UG: 1. C. Welsh, WH; 2. A. Ritterhoff, D; 3. C. Horwath, WH. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. W. Robertson, D; 3. D. Stolba, WH. 6-UB: 1. A. Robertson, D; 2. A. Felix, D; 3. A. Kammar, D. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. C. Birckhead, WH; 3. Q. Harrington, D. 9-10B: 1. I. Higgins, WH; 2. J. Fitzgibbon, WH; 3. C. Bowser, WH. 11-12G: 1. A. O'Byrne, WH; 2. J. Meissner, WH; 3. T. Berry, WH. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. M. Thompson, WH; 3. B. Carney, WH. 13-14G: 1. M. Kemp, WH; 2. C. Pifer, D; 3. P. Reese, WH. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. J. McErlean, D; 3. A. Barrett, WH. 15-18G: 1. S. Kligys, D; 2. A. Browning, WH; 3. C. Burke, D. 15-18B: 1. J. Coplai, D; 2. P. Junkin, D; 3. M. Dumler, WH.

Backstroke

7-8G: 1. D. Mead, D; 2. M. Dean, D; 3. B. Birckhead, WH. 6-UG: 1. R. Hough, WH; 2. C. Horwath, WH; 3. A. Ritterhoff, D. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. B. Bilo, D; 3. E. Whittaker, WH. 6-UB: 1. A. Felix, D; 2. L. Brandt, D; 3. R. Anderson, D. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. J. Habeeb, WH; 3. M. Goodman, WH. 9-10B: 1. E. Mead, D; 2. A. Hough, WH; 3. C. Bowser, WH. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. A. O'Byrne, WH; 3. H. Myers, WH. 11-12B: 1. B. Bilo, D; 2. B. Carney, WH; 3. E. Cuddington, D. 13-14G: 1. K. O'Byrne, WH; 2. J. Farabaugh, D; 3. P. Reese, WH. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. A. Coplai, D; 3. M. Bowser, WH. 15-18G: 1. J. Smith, WH; 2. A. Browning, WH; 3. C. Burke, D. 15-18B: 1. J. Bettencourt, D; 2. M. Baldwin, WH; 3. N. Bruns, WH.

Butterfly

7-8G: 1. D. Mead, D; 2. L. Smith, D; 3. D. Huffman, D. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. D. Stolba, WH. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. M. Goodman, WH; 3. O. Felix, D. 9-10B: 1. L. Kammar, D; 2. I. Higgins, WH; 3. J. Fitzgibbon, WH. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. M. Mead, D; 3. P. Harrington, D. 11-12B: 1. M. Thompson, WH; 2. N. Gold, D; 3. B. Bilo, D. 13-14G: 1. C. Pifer, D; 2. M. Kemp, WH; 3. J. Farabaugh, D. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. J. McErlean, D; 3. T. Brown, D. 15-18G: 1. H. Gouger, D; 2. C. Jordan, WH; 3. A. Browning, WH. 15-18B: 1. J. Coplai, D; 2. P. Junkin, D; 3. D. Harper, D.

Breaststroke

7-8G: 1. M. Dean, D; 2. D. Huffman, D; 3. S. Leber, D. 7-8B: 1. D. Stolba, WH; 2. J. Halper, WH. 9-10G: 1. C. Birckhead, WH; 2. G. Meissner, WH; 3. Q. Harrington, D. 9-10B: 1. E. Mead, D; 2. A. Hough, WH; 3. S. Allmon, WH. 11-12G: 1. A. O'Byrne, WH; 2. P. Allmon, WH; 3. J. Meissner, WH. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. M. Thompson, WH; 3. N. Gold, D. 13-14G: 1. K. Bolonda, D; 2. K. O'Byrne, WH; 3. J. Berry, WH. 13-14B: 1. R. Jones, WH; 2. T. Brown, D; 3. J. McErlean, WH. 15-18G: 1. C. Jordan, WH; 2. S. Kligys, D; 3. J. Smith, WH. 15-18B: 1. M. Baldwin, WH; 2. P. Junkin, D; 3. M. Dumler, WH.

Free Relays

6-UM: 1. L. Brandt, E. Haffner, A. Kammar, D; 2. A. Felix, A. Ritterhoff, B. Spitulnik, B. Nodar, D. 8-UM: 1. W. Robertson, M. Dean, D. Kammar, M. Sheeler, D; 2. E. Horwath, B. Birckhead, S. Jones, J. Halper, WH. 9-10G: 1. H. Hills, G. Meissner, B. Allmon, M. Goodman, WH; 2. Q. Harrington, D. Sacca, E. Bobango, O. Felix, D. 9-10B: 1. M. Betzer, C. Bowser, A. Hough, I. Higgins, WH; 2. E. Cantemiry, V. Ragone, C. Woest, L. Kammar, D. 11-12G: 1. J. Meissner, P. Allmon, T. Berry, A. Jones, WH; 2. S. Brandt, M. Farabaugh, M. Briggs, C. Felix, D. 11-12B: 1. Z. Sultzer, B. Preece, B. Sultzer, A. Condor, WH. 13-14G: 1. M. Taylor, R. Sulpar, C. Pifer, K. Bolonda, D; 2. J. Berry, P. Reese, H. Rinehart, M. Kemp, WH. 13-14B: 1. A. Barrett, G. Brodsky, C. Miller, R. Jones, WH. 15-18M: 1. J. Bettencourt, H. Gouger, J. Coplai, S. Kligys, D; 2. M. Dumler, E. Swanhart, J. Smith, S. Condor, WH.

PrinceMont Swim League

Roger Carter, 314.5; Laurel, 264.5

The Roger Carter Seals picked up their second win of their 2013 season, defeating the West Laurel Wahoos.

The Seals won 27 individual events due to triple wins by Shannon Hochkeppel, Jeffrey Tse and Justin Wang, along with double wins by Kevin Hu, Andrew Li, Maria Liu, Kenneth Mo, Mia Smith and Nathan Zhong. Individual wins came from Troy Hochkeppel, Katherine Joseph, Alan Wang, Charity Wong, Emily Xu, and Michael Zhang.

Top Roger Carter Finishers:

Medley Relays

18-UB: 1. C. Lo, J. Tse, W. Kirchner, K. Hu, 2:03.78; 3. A. Li, T. Phamdo, D. Phamdo, V. Choo. 18-UG: 1. S. Hochkeppel, C. Liu, K. Joseph, S. Lewis, 2:24.06; 5. E. Nesslage, E. Paul, K. Phamdo, T. Doan.

Individual Medley

12-UB: 2. A. Wang; 3. A. Zhao. 12-UG: 4. E. Xu; 6. C. Doan. 13-14B: 1. J. Wang, 1:09.27; 2. D. Phamdo, 3. T. Phamdo. 13-14G: 1. S. Hochkeppel, 1:13.47; 2. C. Wong. 15-18B: 1. J. Tse, 1:03.60; 2. W. Kirchner; 3. V. Choo. 15-18G: 3. K. Phamdo; 4. K. Wang; 8. V. Keelan.

Freestyle

8-UB: 1. N Zhong, 18.41; 2. X. Cook; 3. M. Mahoney. 8-UG: 1. M. Liu, 19.81; 6. M. Phillips; 7. S. Xu. 9-10B: 3. E. Doan; 5. L. Marantal Jr.; 6. R. Yu. 9-10G: 1. E. Xu, 36.97; 4. J. Choo; 7. M. Konkalmatt. 11-12B: 1. A. Wang, 30.76; 4. A. Wu; 5. A. Zhao. 11-12G: 2. M. Smith; 6. E. Nesslage; 7. L. Zhao. 13-14B: 1. A. Li, 29.67; 2. T. Phamdo; 4. B. Grissom. 13-14G: 1. S. Hochkeppel, 29.69; 2. C. Wong; 4. S. Lewis. 15-18B: 1. K. Hu, 58.56; 2. V. Choo; 3. C. Lo. 15-18G: 2. K. Joseph; 4. K. Wang; 7. B. Marantal.

Backstroke

8-UB: 1. M. Zhang, 23.90; 2. X. Cook; 3. M. Mahoney. 8-UG: 2. M. Liu; 3. S. Xu; 7. R. Zhao. 9-10B: 1. K. Mo, 20.56; 3. E. Doan; 5. E. Tucker. 9-10G: 2. E. Xu; 5. M. Konkalmatt; 8. A. Paik. 11-12B: 2. A. Zhao; 3. K. Doan; 5. B. Lee. 11-12G: 5. K. Smith; 6. A. Yang. 13-14B: 1. J. Wang, 34.22; 2. A. Li; 3. D. Phamdo. 13-14G: 1. S. Hochkeppel, 32.71; 3. S. Lewis; 8. T. Doan. 15-18B: 1. J. Tse, 29.56; 2. C. Lo; 6. C. Lin. 15-18G: 3. K. Phamdo; 7. V. Keelan; 8. B. Marantal.

Butterfly

10-UB: 1. K. Mo, 18.63; 4. N. Zhong; 7. E. Doan. 10-UG: 2. J. Choo; 4. C. Doan; 6. M. Konkalmatt. 11-12B: 2. A. Wang; 4. T. Hochkeppel; 5. A. Wu. 11-12G: 1. M. Smith, 40.28; 6. E. Nesslage. 13-14B: 1. J. Wang, 30.98; 2. D. Phamdo; 5. D. Li. 13-14G: 1. C. Wong, 37.14; 3. C. Liu. 15-18B: 1. K. Hu, 30.09; 2. W. Kirchner; 3. V. Choo. 15-18G: 1. K. Joseph, 35.82; 5. K. Phamdo.

Breaststroke

8-UB: 1. N. Zhong, 25.54; 3. X. Cook; 4. O. Nesslage. 8-UG: 1. M. Liu, 25.67; 5. S. Xu; 6. M. Chen. 9-10B: 2. K. Mo; 3. E. Tucker; 5. M. Doan. 9-10G: 2. J. Choo; 3. C. Doan. 11-12B: 1. T. Hochkeppel, 48.41; 3. A. Wu; 4. K. Doan. 11-12G: 1. M. Smith, 44.50; 3. L. Zhao; 8. A. Yang. 13-14B: 1. A. Li, 39.08; 3. M. Cai; 5. T. Phamdo. 13-14G: 3. C. Liu; 5. S. Lewis; 6. A. Guo. 15-18B: 1. J. Tse, 33.53; 2. W. Kirchner; 5. T. Lewis. 15-18G: 2. K. Joseph; 6. K. Wang; 8. B. Marantal.

Free Relays

8-UM: 1. N. Zhong, S. Xu, M. Liu; X. Cook, 1:23.90; 2. M. Phillips; M. Mahoney, M. Zhang, G. Pangan. 9-18B: 1. K. Mo, A. Wang, J. Wang, K. Hu, 2:00.40; 4. E. Tucker, A. Wu, B. Grissom, C. Lo. 9-18G: 1. E. Xu, M. Smith,

C. Wong, K. Wang, 2:18.19; 4. J. Choo, E. Nesslage, A. Guo, V. Keelan.