Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. C. Birckhead, WH; 2. O. Felix, D; 3. G. Meissner, WH. 9-10B: 1. M. Betzer, WH; 2. L. Kammar, D. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. P. Allmon, WH; 3.C. Felix, D. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. N. Gold, D. 13-14G: 1. K. O'Byrne, WH; 2. J. Berry, WH; 3. K. Bolonda, D. 13-14B: 1. R. Jones, WH; 2. T. Brown, D; 3. A. Coplai, D. 15-18G: 1. H. Gouger, D; 2. C. Jordan, WH; 3. J. Thompson, WH. 15-18B: 1. J. Bettencourt, D; 2. D. Harper, D; 3. M. Baldwin, WH.

Freestyle

7-8G: 1. L. Smith, D; 2. D. Mead, D; 3. L. Haffner, D. 6-UG: 1. C. Welsh, WH; 2. A. Ritterhoff, D; 3. C. Horwath, WH. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. W. Robertson, D; 3. D. Stolba, WH. 6-UB: 1. A. Robertson, D; 2. A. Felix, D; 3. A. Kammar, D. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. C. Birckhead, WH; 3. Q. Harrington, D. 9-10B: 1. I. Higgins, WH; 2. J. Fitzgibbon, WH; 3. C. Bowser, WH. 11-12G: 1. A. O'Byrne, WH; 2. J. Meissner, WH; 3. T. Berry, WH. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. M. Thompson, WH; 3. B. Carney, WH. 13-14G: 1. M. Kemp, WH; 2. C. Pifer, D; 3. P. Reese, WH. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. J. McErlean, D; 3. A. Barrett, WH. 15-18G: 1. S. Kligys, D; 2. A. Browning, WH; 3. C. Burke, D. 15-18B: 1. J. Coplai, D; 2. P. Junkin, D; 3. M. Dumler, WH.

Backstroke

7-8G: 1. D. Mead, D; 2. M. Dean, D; 3. B. Birckhead, WH. 6-UG: 1. R. Hough, WH; 2. C. Horwath, WH; 3. A. Ritterhoff, D. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. B. Bilo, D; 3. E. Whittaker, WH. 6-UB: 1. A. Felix, D; 2. L. Brandt, D; 3. R. Anderson, D. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. J. Habeeb, WH; 3. M. Goodman, WH. 9-10B: 1. E. Mead, D; 2. A. Hough, WH; 3. C. Bowser, WH. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. A. O'Byrne, WH; 3. H. Myers, WH. 11-12B: 1. B. Bilo, D; 2. B. Carney, WH; 3. E. Cuddington, D. 13-14G: 1. K. O'Byrne, WH; 2. J. Farabaugh, D; 3. P. Reese, WH. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. A. Coplai, D; 3. M. Bowser, WH. 15-18G: 1. J. Smith, WH; 2. A. Browning, WH; 3. C. Burke, D. 15-18B: 1. J. Bettencourt, D; 2. M. Baldwin, WH; 3. N. Bruns, WH.

Butterfly

7-8G: 1. D. Mead, D; 2. L. Smith, D; 3. D. Huffman, D. 7-8B: 1. L. Berry, WH; 2. D. Stolba, WH. 9-10G: 1. L. Mead, D; 2. M. Goodman, WH; 3. O. Felix, D. 9-10B: 1. L. Kammar, D; 2. I. Higgins, WH; 3. J. Fitzgibbon, WH. 11-12G: 1. E. Betzer, WH; 2. M. Mead, D; 3. P. Harrington, D. 11-12B: 1. M. Thompson, WH; 2. N. Gold, D; 3. B. Bilo, D. 13-14G: 1. C. Pifer, D; 2. M. Kemp, WH; 3. J. Farabaugh, D. 13-14B: 1. C. Reese, WH; 2. J. McErlean, D; 3. T. Brown, D. 15-18G: 1. H. Gouger, D; 2. C. Jordan, WH; 3. A. Browning, WH. 15-18B: 1. J. Coplai, D; 2. P. Junkin, D; 3. D. Harper, D.

Breaststroke

7-8G: 1. M. Dean, D; 2. D. Huffman, D; 3. S. Leber, D. 7-8B: 1. D. Stolba, WH; 2. J. Halper, WH. 9-10G: 1. C. Birckhead, WH; 2. G. Meissner, WH; 3. Q. Harrington, D. 9-10B: 1. E. Mead, D; 2. A. Hough, WH; 3. S. Allmon, WH. 11-12G: 1. A. O'Byrne, WH; 2. P. Allmon, WH; 3. J. Meissner, WH. 11-12B: 1. C. Buitron, D; 2. M. Thompson, WH; 3. N. Gold, D. 13-14G: 1. K. Bolonda, D; 2. K. O'Byrne, WH; 3. J. Berry, WH. 13-14B: 1. R. Jones, WH; 2. T. Brown, D; 3. J. McErlean, WH. 15-18G: 1. C. Jordan, WH; 2. S. Kligys, D; 3. J. Smith, WH. 15-18B: 1. M. Baldwin, WH; 2. P. Junkin, D; 3. M. Dumler, WH.

Free Relays

6-UM: 1. L. Brandt, E. Haffner, A. Kammar, D; 2. A. Felix, A. Ritterhoff, B. Spitulnik, B. Nodar, D. 8-UM: 1. W. Robertson, M. Dean, D. Kammar, M. Sheeler, D; 2. E. Horwath, B. Birckhead, S. Jones, J. Halper, WH. 9-10G: 1. H. Hills, G. Meissner, B. Allmon, M. Goodman, WH; 2. Q. Harrington, D. Sacca, E. Bobango, O. Felix, D. 9-10B: 1. M. Betzer, C. Bowser, A. Hough, I. Higgins, WH; 2. E. Cantemiry, V. Ragone, C. Woest, L. Kammar, D. 11-12G: 1. J. Meissner, P. Allmon, T. Berry, A. Jones, WH; 2. S. Brandt, M. Farabaugh, M. Briggs, C. Felix, D. 11-12B: 1. Z. Sultzer, B. Preece, B. Sultzer, A. Condor, WH. 13-14G: 1. M. Taylor, R. Sulpar, C. Pifer, K. Bolonda, D; 2. J. Berry, P. Reese, H. Rinehart, M. Kemp, WH. 13-14B: 1. A. Barrett, G. Brodsky, C. Miller, R. Jones, WH. 15-18M: 1. J. Bettencourt, H. Gouger, J. Coplai, S. Kligys, D; 2. M. Dumler, E. Swanhart, J. Smith, S. Condor, WH.

PrinceMont Swim League

Roger Carter, 314.5; Laurel, 264.5

The Roger Carter Seals picked up their second win of their 2013 season, defeating the West Laurel Wahoos.

The Seals won 27 individual events due to triple wins by Shannon Hochkeppel, Jeffrey Tse and Justin Wang, along with double wins by Kevin Hu, Andrew Li, Maria Liu, Kenneth Mo, Mia Smith and Nathan Zhong. Individual wins came from Troy Hochkeppel, Katherine Joseph, Alan Wang, Charity Wong, Emily Xu, and Michael Zhang.

Top Roger Carter Finishers:

Medley Relays

18-UB: 1. C. Lo, J. Tse, W. Kirchner, K. Hu, 2:03.78; 3. A. Li, T. Phamdo, D. Phamdo, V. Choo. 18-UG: 1. S. Hochkeppel, C. Liu, K. Joseph, S. Lewis, 2:24.06; 5. E. Nesslage, E. Paul, K. Phamdo, T. Doan.