8-UM: 1. Wassell, Nogle, Bowles, Devroye. 9-10G: 1. Woo, Beck, Lee, Wargo. 11-12B: 1. Finegan, Dotson, Osborn, Harding. 13-14G: 1. O'Shaughnessy, Petrusky, Barrett, Gaynor. 13-14B: 1. Ruck Vega, Tebben, Larsson, Smith.

Watermont, 246; Crofton, 234

The Watermont Bullfrogs won their first Central Maryland Swim League Division I meet against the Crofton Cats. The following swimmers dropped over 10 seconds in an event: Stephen Barr (breast), Emily Davies (back), Hanna Katulski (IM), Patrick Krol (IM), Kellen Pumphrey (free and back), Madison Radford (IM), Benton Sivley (free) and Joey Taegel (free).

Outstanding performances were turned in by Alissa Caulfield, James Glover, Grant Gumbel, Andrew McKissick and Griff Polinsky, all of whom placed first and qualified for the Straehle Invitiational in each of their three events.

Top finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. E. Corey, CA; 2. M. Radford, WM; 3. R. Garey, CA. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. A. Martin, CA; 3. C. Harman, WM. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. H. Moskios, CA; 3. J. Meek, WM. 11-12B: 1. J. Glover, WM; 2. P. Krol, WM; 3. A. Usher, CA. 13-14G: 1. A. Farmer, CA; 2. N. Eakin, WM; 3. J. Yienger, WM. 13-14B: 1. S. Twomey, CA; 2. B. Shropshire, WM; 3. A. Allen, CA. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. M. Miller, WM. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. M. Caulfield, WM; 3. A. Wellner, CA.

Freestyle

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. M. Brewer, CA; 3. M. Pearson, CA. 6-UB: 1. K. Pumphrey, WM; 2. B. Surlis, CA; 3. W. White, CA. 7-8G: 1. A. Gumbel, WM; 2. L. Lucas, CA; 3. M. Powell, CA. 7-8B: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. C. Tiffin, WM. 9-10G: 1. E. Corey, CA; 2. K. Zahn, WM; 3. K. Munter, WM. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. A. Martin, CA; 3. A. Polinsky, WM. 11-12G: 1. M. Cronin, WM; 2. G. Farmer, CA; 3. C. Wenstrand, WM. 11-12B: 1. J. Glover, WM; 2. S. Davis, CA; 3. R. Keeley, WM. 13-14G: 1. N. Eakin, WM; 2. S. Usher, CA; 3. C. Bosenberg, WM. 13-14B: 1. J. Flanagan, CA; 2. I. Corey, CA; 3. B. Shropshire, WM. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. C. McKissick, WM. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. E. Struab, WM; 3. P. Meek, WM.

Backstroke

6-UG: 1. Z. Pounder, WM; 2. C. Mathieu, CA; 3. B. Riggs, CA. 6-UB: 1. K. Pumphrey, WM; 2. J. Greene, CA: 3. W. White, CA. 7-8G: 1. A. Haupt, CA; 2. A. Gumbel, WM; 3. A. Karvois, CA. 7-8B: 1. B. Fabt, CA; 2. C. Tiffin, WM; 3. P. Flynn, WM. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. M. Radford, WM; 3. S. Finkler, CA. 9-10B: 1. A. Polinsky, WM; 2. A. Radford, WM; 3. C. Harman, WM. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. M. Cronin, WM; 3. A. Corey, CA. 11-12B: 1. S. DeVito, CA; 2. L. Flynn, WM; 3. S. Talwar, CA. 13-14G: 1. A. Farmer, CA; 2. J. Yienger, WM; 3. B. Kimball, WM. 13-14B: 1. I. Corey, CA; 2. J. Arseneault, WM; 3. N. Moskios, CA. 15-18G: 1. A. Caulfield, WM, 2. C. Igoe, CA; 3. K. Kimball, WM. 15-18B: 1. E. Straub, WM; 2. J. Bednar, WM; 3. D. Shea, WM.

Butterfly

8-UG: 1. A. Priebe, CA; 2. A. Gumbel, WM; 3. R. Shoots, CA. 8-UB: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. C. McCarthy, CA. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. E. Corey, CA; 3. M. Radford, WM. 9-10B: 1. A. Martin, CA; 2. A. Polinksy, WM; 3. J. Greene, CA. 11-12G: 1. L. Poole, CA; 2. H. Moskios, CA; 3. G. Farmer, CA. 11-12B: 1. P. Krol, WM; 2. S. DeVito, CA; 3. A. Martin, CA. 13-14G: 1. N. Eakin, WM; 2. A. Farmer, CA; 3. S. Callahan, WM. 13-14B: 1. J. Flanagan, CA; 2. B. Shropshire, WM; 3. S. Poole, CA. 15-18G: 1. M. Miller, WM; 2. K. Pearson, CA; 3. A. Eckhardt, CA. 15-18B: 1. A. McKissick, WM; 2. E. Straub, WM; 3. D. Bracken, WM.

Breaststroke

8-UG: 1. L. Lucas, CA; 2. R. Shoots, CA; 3. E. Zahn, WM. 8-UB: 1. G. Gumbel, WM; 2. R. Callahan, WM; 3. M. Meek, WM. 9-10G: 1. C. Twomey, CA; 2. K. Munter, WM; 3. D. Herbert, WM. 9-10B: 1. G. Polinsky, WM; 2. G. Usher, CA; 3. M. Pamulla, CA. 11-12G: 1. H. Moskios, CA; 2. M. Cronin, WM; 3. A. Corey, CA. 11-12B: 1. A. Usher, CA; 2. P. Krol, WM; 3. D. Yienger, WM. 13-14G: 1. C. Bosenberg, WM; 2. S. Usher, CA; 3. S. Talbert, CA. 13-14B: 1. S. Twomey, CA; 2. I. Corey, CA; 3. J. Arseneault, WM. 15-18G: 1. A. Eckhardt, CA; 2. M. Miller, WM; 3. M. Montanaro, WM. 15-18B: 1. D. Bracken, WM; 2. P. Forbus, CA; 3. D. Shea, WM.

Freestyle Relay

6-UM: 1. CA (M. Brewer, J. Greene, W. White, C. Mathieu). 7-8M: 1. CA (T. Smith, A. Haupt, C. McCarthy, A. Priebe). 9-10G: 1. CA (A. Scamurra, S. Finkler, C. DeVito, R. Garey). 9-10B: 1. WM (S. Fierro, J. Mathias, C. Harman, A. Radford). 11-12G: 1. CA (G. Farmer, E. Pearson, G. Postorino, A. Corey). 11-12B: 1. WM (L. Flynn, R. Keeley, D. Yienger, J. Glover). 13-14G: 1. WM (C. Bossenberg, S. Callahan, B. Kimball, J. Yienger). 13-14B: 1. CA (J. Flanagan, A. Allen, S. Poole, S. Twomey). 15-18M: 1. CA (A. Wellner, C. Igoe, A. Eckhardt, A. Malloy).

West Howard, 256; Dulaney, 224

The West Howard Wahoos won their first CMSL Division III meet of the summer over Dulaney. The Wahoos had a great meet with 32 first place finishes.

Placing first in all three of their events were Wahoos' swimmers Luke Berry, Emory Betzer and Christopher Reese. Wahoos 11-12 girls nabbed the first five spots in the 50 Freestyle.