Watermont vs. Crofton Swim Meet

Watermont 's Daniel Rau, 17, front, leaps from the staring platform with other swimmers to start the boys 15-18 100-meter freestyle race in a meet against Crofton. (Photo by Nate Pesce / June 21, 2013)

Central Maryland Swim League

North Saint John's, 302; Andover, 186

The North Saint John's Blue Marlins won their first CMSL Division II meet of the season, prevailing in an exciting meet at the Andover Swim Club in Linthicum. One Hundred and Ninety Improvement Ribbons were awarded. Thirty-Nine individual Straehle cuts were achieved, as well as 4 relays.

Top North Saint John's finishers:

Individual Medley

9-10G: 1. A, Corb, 1:34.25; 2. E, Webb; 3. E. Faughnan. 9-10B: 1. A, Holland, 1:46.88; 2. D. Wilson; 3. N. Snyder. 11-12G: 3. M. Roman, 1:33.81; 6. M. Conroy; 7. E. Munns. 11-12B: 1. B. Rice, 1:20.22; 2. K. Zgorski; 4. J. Reed. 13-14G: 1. K. Snyder, 1:13.18; 4. I. Dutra; 5. J. Komons. 13-14B: 1. B. Skopic, 1:07.68; 3. A. Luther. 15-18G: 1. D. Parsons, 1:12.40; 3. O. Parsons; 4. B. Rout. 15-18B: 2. M. Kohler, 1:07.97; 3. M. Skopic; 4. P. Shulman.

Freestyle

6-UG: 2. Q. Carberry, 35.49; 4. A. Mackey; 5. V. Jensen. 6-UB: 1. J. Corb, 26.84; 2. B. Clark; 3. W. Kettering. 7-8G: 1. C. Wilson, 18.29; 5. K. Webb; 7. A. Ekanayake. 7-8B: 1. G. Davis, 18.78; 2. R. Conroy; 4. T. Schickler. 9-10G: 1. Z. Perna, 34.20; 3. S. Ekanayake; 5. A. Holland. 9-10B: 2. B. Demek, 40.52; 4. J. Reed; 5. A. McMennamin. 11-12G: 4. K. Zgorski, 35.01; 5. E. Keogh; 7. M. Conroy. 11-12B: 1. B. Rice, 30.87; 2. J. Dutra; 3. M. Santoni. 13-14G: 2. B. Hoffman, 1:08.45; 4. I. Dutra; 5. K. Stagg. 13-14B: 1. B. Skopic, 59.09; 2. A. Smith; 6. A. Holland. 15-18G: 1. A. Warren, 1:08.29; 2. A. Santoni; 5. R. Hoppers. 15-18B: 1. K. Zgorski, 57.33; 3. T. Rice; 4. R. Smith.

Backstroke

6-UG: 2. Q. Carberry, 41.99; 5. M. Booth. 6-UB: 1. B. Clark, 30.96; 2. J. Corb; 4. W. Kettering. 7-8G: 2. K. Webb, 24.53; 4. C. Vaxmonski; 5. M. Vasilios. 7-8B: 1. M. Booth, 28.49; 2. H. Foster; 4. A. Munns. 9-10G: 1. A. Corb, 19.49; 4. A. Luther; 5. E. Faughnan. 9-10B: 2. D. Wilson, 22.42; 4. A. McMennamin; 5. B. Schickler. 11-12G: 4. M. Roman, 43.09; 5. E. Bullock; 12. M Barrett. 11-12B: 1. M. Santoni, 42.08; 2. K. Zgorski; 5. W. Vaxmonsky. 13-14G: 2. B. Hoffman, 36.02; 3. J. Komons; 5. P. Vaxmonsky. 13-14B: 1. J. Roman, 34.24; 3. A. Luther; 7. N. Brusco. 15-18G: 1. A. Warren, 36.01; 2. O. Parsons; 6. B. Stagg. 15-18B: 1. M. Kohler, 30.18; 4. T. Johnson.

Butterfly

8-UG: 1. K. Webb, 21.59; 4. C. Wilson; 6. A. Ekanayake. 8-UB: 1. G. Davis, 23.13; 2. T. Schickler. 9-10G: 1. Z. Perna, 17.14; 2. E. Webb; 3. S. Ekanayake. 9-10B: 1. N. Snyder, 20.25; 4. J. Kettering; 5. B. Demek. 11-12G: 3. K. Zgorski, 39.83; 5. C. Siedlecki; 6. E. Munns. 11-12B: 1. K. Zgorski, 39.65; 3. B. Snyder; 4. W. Vasilios. 13-14G: 2. K. Snyder, 32.85; 3. K. Stagg; 5. P. Vaxmonsky. 13-14B: 1. J. Roman, 30.12; 2. A. Smith; 4. R. Nolan. 15-18G: 1. D. Parsons, 31.66; 2. A. Warren; 3. R. Hoppers. 15-18B: 2. M. Skopic, 30.74; 4. T. Rice; 6. G. Knapp.

Breaststroke

8-UG: 3. C. Wilson, 26.85; 4. A. Ekanayaki; 6. S. Ritter. 8-UB: 1. G. Davis, 26.72; 2. T. Schickler; 4. D. Sotirelis. 9-10G: 2. A. Holland, 22.87; 3. S. Ekanayaki; 8. R. George. 9-10B: 1. A. Holland, 23.68; 3. B. Schickler; 4. S. Harrington. 11-12G: 2. M. Roman, 45.88; 5. E. Keogh; 7. E. Bullock. 11-12B: 1. B. Rice, 40.60; 3. J. Dutra; 4. W. Currie. 13-14G: 1. K. Snyder, 37.52; 2. I. Dutra; 6. J. Komons. 13-14B: 1. J. Roman, 35.63; 3. A. Holland; 5. J. Nolan. 15-18G: 2. O. Parsons, 42.56; 3. A. Santoni; 6. N. Kempic. 15-18B: 1. M. Skopic, 35.24; 2. R. Smith; 4. G. Knapp.

Free Relays

6-UM: 2. B. Richter, V. Jensen, Q. Carberry, B. Clark, 2:36.08. 7-UM: 2. M. Booth, R. Harper, A. Gupta, R. Conroy, 1:52.14. 9-10G: 1. A. Corb, E. Faughnan, E. Webb, Z. Perna, 2:32.27. 9-10B: 1. N. Snyder, A. Holland, B. Demek, D. Wilson, 2:50.14. 11-12G: 2. M. Conroy, C. Siedlecki, E. Keogh, K. Zgorski, 2:40.82. 11-12B: 1. B. Snyder, W. Currie, W. Vasilios, J. Dutra, 2:48.90. 13-14G: 1. K. Stagg, M. Conroy, P. Vaxmonsky, B. Hoffman, 2:15.65. 13-14B: 1. A. Smith, A, Luther, A. Holland, B. Skopic, 2:00.24. 15-18M: 1. R. Smith, A. Santoni, M. Kohler, D. Parsons, 1:57.29.

Atholton, 259; Crofton Village, 204

The Atholton Barracudas won their first Central Maryland Swim League Division VI meet of the season, getting strong efforts up and down the line-up. The highlight swims of the day were a new pool record set by Ally VanNetta in the 13-14G 50 Meter Backstroke, four Straehle qualifying times for Taylor Myers (13-14B 100 IM, 100 Free, 50 back, and 50 Fly) and Ally VanNetta (13-14G 100 IM, 100 Free, 50 back, and as a member of the 200 Free relay) and a Straehle cut for the 13-14 Girls 200 Freestyle Relay (Julia Habiger, Pinya Murphy, Morgan Carroll and VanNetta).

Other outstanding performances were turned in by Ryan Murphy, Sarah Daly and Deven Hafiz, all of whom placed first in each of their three individual events.

Top finishers: