Wilde Lake coach Whitty Bass said he was proud of Eisenhaur, noting that his staff continues to be surprised by his performance.

“Today he ran a really smart race, and he put it to the top kids in the region,” said Bass. “It’s really hard to argue against him today.”

Eisenhaur’s coach added that he likes the runner’s chances heading into next week’s state meet, saying he’s “definitely in the mix, just like a lot of other people.”

For the girls, Nalubola set a steady pace that kept the top runners on their toes.


Sign up to receive our free daily email newsletter: Columbia Today

“She’s certainly gotten a lot better than last year,” said Krein after her second place performance. “I’m just trying to catch up. Karli (Smiraglia) has had a really good season too. She beat me last week, and she really pushed me today.”

Top finishers and teams will move on and comete in the state championship meet on Nov. 9 at McDaniel College in Westminster. 

For full results, click here

2A South

In the 2A South Regionals, Marriotts Ridge, Oakland Mills and Hammond all competed for a chance to advance to states.

On the boys side, The Mustangs (41) and Scorpions (48) teams finished first and second, respectively. The Golden Bears finished the day in sixth with 134 points.

Last year’s 2A state champion Brit Lang—who had been injured and unable to finish last week’s county championship—finished second overall for the Scorpions in the girls race with a time of 20:01.

Marriotts Ridge finished second (75), Oakland Mills finished fourth (98) and Hammond finished fifth (107) in the girls team race.

Boys

Marriotts Ridge

6. Silas Buck, 18:22; 7. Aedan Hale, 18:24; 8. Jason Kohler, 18:26; 9. Sanjay George, 18:28; 11. Michael Bernal, 18:31.

Oakland Mills

3. Connor Holley, 18:02; 4. Joey Navario, 18:05; 10. Ian Holderman, 18:29; 13. Gavin Kohn, 18:33; Isaac Kirk-Davido, 19:07.

Hammond

15. Nebiyu Samuel, 18:47; 19. Colin Pinkerton, 19:16; 26. Nate Palmer, 19:35; 31. Jonathan Gorel, 19:47; 43. Josh Carbo, 21:17.

Girls