Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.
News Maryland Howard County Columbia

Howard cross country runners face final tri-meets of season

A host of Howard County cross country programs took to the course Wednesday. Look below to see how your favorite squad faired:

Oakland Mills Tri-Meet

Boys

Mt. Hebron

1. Ben Weinstein, 16:42.08; 2. Corey Hamilton, 17:05.54; 4. Sam Edmondson, 17:12.18; 7. Ryan Huyett, 17:29.25; 8. Jake Edmondson, 17:33.59; 9. Jake Drohat, 17:50.28; Garrett Poston, 17:59.82.

Oakland Mills

3. Connor Holley, 17:12.18; 6. Tom Brumbaugh, 17:26.19; 15. Gavin Kohn, 18:20.58; 17. Ian Holderman, 18:27.63; 18. Joey Navarro, 18:27.95; 28. Paul Kirk-Davidoff, 18:17.66; 29. Liang Gao, 19:25.42.

Howard

5. Luke Filar, 17:22.70; 10. Devin Rowell, 17:55.42; 14. Justin Hicks, 18:19.08; 19. Ian Kappey, 18:29.00; 22. Ray Smith, 18:37.87; 23. Rupam Mondal, 18:42.25; 24. Marcell Jones, 18:43.16.

Girls

Mt. Hebron

3. Eileen Zohorsky, 20:58.74; 6. Kayla Snyder, 21:30.42; 13. Karina Aquiahuatl, 22:16.84; 15. River Williams, 22:39.99; 16. Eleanor Zhang, 22:40.39; 18. Ruchi Vazarkar, 23:39.42; 22. Lauren Siedlecki, 23:57.36.

Oakland Mills

1. Brit Lang, 19:36:15; 7. Mackenzie Snyder, 21:35:30; 14. Oriana Ovide, 22:31.40; 24. Rosa Kirk-Davidoff, 24:00.55; 35. Holly Holden, 25:56.16; 37. Rachel McKenzie, 26:15.66; 44. Aria Kim, 26:58.64.

Howard

2. Gabby Rayner, 20:45.85; 4. Melissa Froh, 21:20.96; 5. Melissa Pratt, 21:24.12; 8. 8. Maura Mead, 21:44.58; 9. Courtney Mann, 21:44.91; 10. Taylor Jaranyi, 21:54.74; 11. Winnie Tsao, 22:00.39. 

River Hill Tri-Meet

Boys

River Hill

1. Heydrick, 16:56; 6. Moody, 17:32; 7. Rose, 17:32; 8. Tossman, 17:36; 11. Reddy, 17:39; 13. Demaree, 17:55; 15. Oldhouser, 18:06.

Centennial

2. Baumann, 16:58; 3. Durkee, 17:14; 4. Riddler, 17:18; 5. Font, 17:31; 10. Cai, 17:39; 12. Mitchell, 17:52; 17. Conca-Cheng, 18:12.

Reservoir

9. Pochettino, 17:38; 14. Hedgren, 18:04; 18. Fieni, 18:13; 19. Hyde, 18:15; 20. Cornish, 18:16; 22. Ailinger, 18:21; 25. Grabow, 18:25.

Girls

River Hill

1. Krein, 19:08; 6. Dannelly, 20:16; 7. Andersen, 20:18; 10. Colosimo, 20:26; 11. Ying, 20:40; 12. Oldhouser, 20:50; 14. Latzko, 21:04.

Centennial

2. Nalubola, 19:47; 3. McIntyre, 19:48; 4. K. Taylor, 19:59; 5. Harris, 20:05; 8. Li, 20:19; 9. Driscoll, 20:24; 18. A. Taylor, 21:43.

Reservoir

13. Wilson, 21:04; 15. Niland, 21:08; 16. Ponton, 21:09; 18. T. Lafemina, 21:23; 29. Ailinger, 23:21; 32. Gray, 23:25; 36. Mathur, 23:41. 

Glenelg Country at Oregon Ridge 10/15 Results

GCS boys, led by Joey Picken’s 1st place finish in 17:44, defeat Park (19-42), Pallotti (15-50), Beth T’filoh (16-47), Friends (18-43), and St. Peter and Paul (15-50). The boys finish the regular season with a record of 11-1, good for second in the MIAA B conference heading into the championship race November 6 at Oregon Ridge.

GCS girls, led by Maddie Miller’s 4th place finish in 21:36, defeat Park (25-30), Pallotti (20-35), Beth T’filoh (19-36), and Friends (23-32) but lose to Catholic (38-19). The girls finish with a regular season record of 6-4, or fourth in the IAAM C conference, heading into the championship race October 30 at Oregon Ridge. 

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading