Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.
News Maryland Howard County Columbia

Rec sports: Junior Striders turn in fast times at cross country meet

The deadline for submitting sports copy is 9 a.m. on Mondays. We prefer email (howardcountysports@patuxent.com). We do not accept results by phone. When two Howard County teams play, players from both teams (first and last names) must be mentioned in the write-up. Questions? Call 410-332-6606.

Running

Howard County Junior Striders

Nearly 400 youngsters ran at the Howard County Junior Striders Youth Cross Country meet at Centennial High on Sept. 23.  The Howard County Junior Striders' results:

6-U boys (1k): 2. Ben Welton, 4:45; 3. Munthir Elhabashy, 4:53; 5. Jack Reading, 5:02; 12. Henry Milner, 5:17; 17. Aiden Carter, 6:01; 20. Dominic Delpo, 6:10; 23. Will Fullerton, 6:27; 25. Ilan Tracton, 6:47; 28. Joshua Pennsy, 7:01; 31. Daitian Ma, 9:32.

6-U girls (1k): 4. Sarah Hall, 5:27; 6. Aubrey Heiges, 5:47; 7. Caroline McCaffrey, 5:50; 8. Nellie Squirlock, 5:58; 9. Ella Davidson, 6:15; 14. Carolyn Shadrick, 9:12.

7-8 boys (2k): 3. Jeffrey Heiges, 8:53; 10. Connor Croft, 9:16; 12. Jeremiah Windsor, 9:39; 15. Grant Bierce, 9:54; 21. Peter Keating, 10:13; 24. Mahdi Hotait, 10:32; 31. Stephen Sine, 11:22; 33. Christopher Withee, 11:48; 34. Jack Milner, 11:51; 36. Christopher Lopez, 12:01; 37. Chaz McPhillips, 12:05; 38. Zander Barton, 12:10; 40. Noah Steele, 12:18; 42. Alejandro DelaCruz, 12:27; 43. Sebastian Sabbat, 12:36.

7-8 girls (2k): 9. Delaney Hammill, 9:58; 15. Paige McPhillips, 11:09; 18. Katherine Hall, 11:25; 19. Audrey Loudin, 11:28; 21. Cecelia Shadrick, 11:31; 23. Ania Grodsky, 11:35; 24. Alyssa Dorsey, 11:51; 25. Sarah Johnson, 11:52; 28. Talia Tracton, 12:05; 31. Sela Hale, 12:37; 34. Kahlan LaCount, 13:16; 35. Makenna Cox, 13:28; 38. Kate Rossmark, 13:51; 42. Romy Delpo, 17:22; 43. Adalina Cochrane, 17:40.

9-10 boys (3k): 4. Alex Kohn, 12:19; 11. Liam McCaffrey, 13:12; 16. Chris Weber, 14:01; 18. Joseph Withee, 14:16; 19. Jacob Shindel, 14:19; 20. Jake Baumann, 14:22; 24. Logan Kim, 14:30; 25. Joey Squirlock, 14:34; 26. Mats Chattin, 14:35; 35. Davy Elsaesser, 15:27; 36. Kaleb Afework, 15:33; 43. William Tripp, 15:59; 45. Connor Tucker, 16:14; 46. Collin Carter, 16:22; 47. Sam Martin, 16:36; 52. Andrew Bray, 17:04; 53. Ben Roseman, 17:12; 54. Joseph Terrasa, 17:16; 56. Joey Pennsey, 18:02; 57. C.J. Bierce, 18:16; 58. Henry Wilt, 18:46; 59. Cobi Williams, 18:56; 62. Diego DelaCruz, 19:33; 64. Connor Leverton, 20:03; 68. Jacob Wallman, 22:20; 69. Aidan O'Connor, 22:21; 70. Ellis Witte, 22:22; 71. Entian Ma, 25:07.

9-10 girls (3k): 10. Makenna Hammill, 15:42; 11. Kyria Windsor, 15:46; 12. Megan Hessler, 16:10; 15. Aleyia King, 16:22; 18. Charlotte Benfer, 16:39; 20. Kacie Costello, 16:51; 23. Sophia Davidson, 17:36; 25. Isabel Sinnott, 18:01; 26. Olivia Tedesco, 18:04; 29. Katie Oliver, 18:26; 31. Thandi Romney, 18:50; 32. Isabelle Smith, 19:06; 38. Sana Kayani, 20:34; 39. Sarah Thorman, 20:59; 42. Vanessa Knight, 24:50.

11-12 boys (3k): 3. Hamzah Elhabashy, 11:56; 4. Max Hill, 12:08; 6. Gianni Harrington, 12:22; 7. Anders Chattin, 12:31; 8. Tommy McCarty, 12:36; 9. Jackson Pittman, 12:37; 11. Philip Allen, 12:46; 12. Ian Hinson, 12:46; 17. Adam Lowe, 13:24; 18. Nathan Breland, 13:34; 19. Noah Kim, 13:34; 20. Nate Vorsteg, 13:35; 24. Rocco Delpo, 14:13; 28. Josh Krutz, 14:30; 29. Quincy Boateng, 14:34; 31. Jon Wolf, 14:36; 35. Andrew Dworski, 15:26; 36. Billy Bott, 15:29; 40. Lucas Kaiser, 16:20; 42. Kurt Knoernschild, 16:41; 44. Darby Costello, 17:10; 46. Lincoln Sine, 18:31; 47. Brian Hebert, 19:09.

11-12 girls (3k): 5. Isabel Pineo, 13:12; 6. Zoe Reading, 13:19; 10. Celine Pisanic, 13:57; 12. Ally Merwitz, 14:05; 16. Bethany Firebaugh, 14:20; 18. Grace Chaverini, 14:27; 19. Bridgette Kim, 14:29; 33. Olivia Cassidy, 20:29; 37. Chloe Hinson, 22:28.

13-14 boys (4k): 3. Gavin Kohn, 15:39; 4. Ben Oldhouser, 15:45; 5. Eric Haney, 15:51; 8. Rahul Reddy, 16:27; 10. Ben Rosicky, 17:08; 15. Gavin Reynolds, 18:24; 16. Chris Young, 18:30; 18. Paul Danieli, 18:55; 20. Michael Simmons, 19:15; 23. Thomas Wilson, 20:17; 25. Mikie Allen, 20:30; 26. Erick Sims, 21:22; 28. Burham Rangwala, 21:51; 29. Cyrus Bird-Walker, 21:54; 31. Spencer Leins, 25:46; 32. Matt Leins, 25:50; 33. Michael Leard, 26:11.

13-14 girls (4k): 3. Cara Nardone, 16:55; 6. Natalie Perkins, 18:51; 7. Megan Prescott, 19:15; 8. Courtney Mann, 19:46; 16. Fanny Yayi Bondje, 21:45; 17. Lia Hanus, 21:52; 18. Emily Magoon, 22:31; 22. Rosa Kirk-Davidoff, 24:39; 24. Annabelle Trotier, 25:06; 28. Ginni Knight, 28:13.

Bagel to Beer

The low key point-to-point race Bagel to Beer Marathon was held Sept. 23. The race started at the Wilde Lake Village Center and finished at Ram's Head at Savage Mill. This year there were 38 finishers.

Adam Wytko was the overall winner with a time of 2:58:16 and Amanda An was the first female finisher in 3:56:55.

Results: 1. Adam Wytko, 2:58:16; 2. Jeremy Rea, 3:01:09; 3. Karsten Brown, 3:03:15; 4. Michael Mbugi, 3:26:41; 5. Akintunde Morakinyo, 3:26:43; 6. Ken Crandel, 3:29:33; 7. Allan Gross, 3:29:42; 8. Tim McGee, 3:35:00; 9. Fred Towner, 3:35:22; 10. Carlos Castrillon, 3:44:44.

11. Donnie Chapman, 3:44:47; 12. Nikalas Harvan-Matosich, 3:47:06; 13. Gabriel Jimenez, 3:47:09; 14. Mark Wenson, 3:47:41; 15. Bob Alexander, 3:47:45; 16. Philip Rupp, 3:53:22; 17. Amanda An, 3:56:55; 18. Clint Edwards, 3:58:30; 19. Robert Burton, 3:58:31; 20. Chad Burger, 4:09:29.

21. Matt Goode, 4:10:10; 22. Greg Lepore, 4:14:28; 23. George Olean, 4:17:12; 24. Jim Grover, 4:21:39; 25. Jim Cole, 4:22:22; 26. George Kroeker, 4:30:01; 27. Heidi Splete, 4:30:14; 28. Steve Thienel, 4:30:19; 29. Joe Hargadon, 4:43:18; 30. Judith Weber, 4:45:07.

31. Jimmy Hessler, 4:45:34; 32. Stephen Mang, 4:47:05; 33. Terry Griffith, 4:51:09; 34. Nelson Stritehoff, 5:14:51; 35. Mike Kreft, 5:58:14; 36. John Wheatland, 5:59:03; 37. Gregory Wilkins, 5:59:05; 38. Gloria Shepherd, no time.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading