Robert Carter

Seen in this file photo from last winter, Long Reach runner Robert Carter started off his season on a high note Saturday at the Howard County Kickoff Meet. (Brian Krista / January 23, 2013)

Howard County indoor track runners traveled to Prince George's Sports and Learning Complex Saturday to compete in the Howard County Kickoff Meet.

For the boys, Wilde Lake took first place in team scores with 83.75 points, while River Hill (67) and Mt. Hebron (64) rounded out the top-three. On the girls side, the Hawks finished first with 76 points, followed by the Wiildecats (75) and Howard (55).

Expanded results: 

Boys Team Scores                                                                                                                


Sign up to receive our free daily email newsletter: Columbia Today

1. Wilde Lake, 83.75; 2. River Hill, 67; 3. Mt. Hebron, 64; 4. Reservoir, 57; 5. Atholton, 48; 6. Long Reach, 47; 7. Glenelg, 28.75; 8. Oakland Mills, 19.75; 9. Marriotts Ridge, 16; 10. Howard, 14.75; 11. Centennial, 11; 12. Hammond, 8.

Girls Team Scores                                                               

1. River Hill, 76; 2. Wilde Lake, 75; 3. Howard, 55; 4. Long Reach, 52; 5. Reservoir, 41; 6. Centennial, 36; 7. Oakland Mills, 25; 7. Marriotts Ridge, 25; 9. Mt. Hebron, 20; 9. Glenelg, 20; 11. Hammond, 16; 12. Atholton, 11.    

Boys Results

55 meters                                                                                           

1. Cameron Lumpkin, WL, 6.66a; 2. Matthew Lumpkin, WL, 6.82a; 3. Julian Heard, MR, 6.83a; 4. Miles Walker, A, 6.84a; 5. Khalin Zarsah, LR, 6.92a; 6. Caleb Drummer, Ha, 7.03a.

300 meters                                                                             

1. Robert Carter, LR, 35.87a; 2. Miles Walker, A, 36.51a; 3. Dillion Carrington, A, 36.95a; 4. Samuel Enomanna, WL, 38.09a; 5. Miles Mowbray, G, 38.68a; 6. Nicholas Wardell, MH, 38.71a.

500 meters                                                                                         

1. Tosin Oyewole, LR, 1:08.93a; 2. Mitchell Howland, RH, 1:10.22a; 3. Andrew Humm, MH, 1:10.39a; 4. Jasmen Chung-Campbell, WL, 1:10.50a; 5. Daniel Heyman, OM, 1:13.71a; 6. Preston Hogue, MH, 1:14.07a.

800 meters                                                                                         

1. Mark Moody, RH, 2:08.59a; 2. Hunter Kahn, WL, 2:10.11a; 3. Terry Tossman, RH, 2:10.50a; 4. Justin Spoon, A, 2:12.07a; 5. Jack Kavka, A, 2:15.79a; 6. David Washington, MH, 2:16.17a.

1600 meters                                                                                                   

1. Chris Heydrick, Rh, 4:33.10a; 2. Benjamin Weinstein, MH, 4:38.04a; 3. Timothy Bernard, A, 4:39.30a; 4. Davidm Eisenhauer, WL, 4:44.01a; 5. Solomon Brown, MR, 4:49.47a; 6. Josh Burgess, OM, 4:52.16a. 

3200 meters                                                                                                   

1. David Eisenhauer, WL, 10:14.15a; 2. Samuel Edmondson, MH, 10:22.95a; 3. Marshall Demaree, RH, 10:33.12a; 4. Eric Smart, WL, 10:45.04a; 5. Garrett Poston, MH, 10:58.73a; 6. Jake Drohat, MH, 11:02.27a.