www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-county/towson/ph-at-ca-om-tt-nc-br-county-track,0,3939080.story

baltimoresun.com

Dulaney boys, Milford Mill girls win Baltimore County track and field championships

Lion boys win school's first outdoor county title in 43 years

By Craig Clary, cclary@baltsun.com

8:33 PM EDT, May 10, 2014

Advertisement

Since Chad Boyle took over as head coach of Dulaney High’s track and field program in 1998, they have had an elite program.

But, they never won a varsity boys Baltimore County meet team title until Saturday at Pikesville High.
The Lions captured the school’s first team championship since 1971 with 97 points.

Franklin (77), Milford Mill (63), Pikesville (42) and Hereford (41) rounded out the top five.

Meanwhile, the Milford Mill (101) girls captured its second straight county crown by holding off Franklin (99).
Western Tech (82), Hereford (81) and Dulaney (70) completed the top five.

The top performer for the Lion boys was Tionne Barmer, who won the 110 and 300 hurdles (39.96).

“You need a star and that was Tionne today,” Boyle said. “He just really led through his actions,” Boyle said. “It’s great for him, because, senior year, to go out with two wins like that, and the fashion that he did, I mean, these are great fields.”

The Lions racked up points in 14 of 18 events. They didn’t have anybody entered in the 100 and 200-meter dashes and didn’t score in the discus and 400 meters.

“This is great for the program,” Boyle said. “This is a team win. We scored almost everywhere on the track, pole vault, long jump. We had a great day in the throws, distance runners running three events and the relays did a fantastic job.”

Eric Walz was the top distance runner with second-place finishes in the 1,600 and 3,200 meters to Milford Mill’s Jordan Leon.

Leon also went on to capture the 800 meters and become the only individual triple winner in the meet.
“That was just heart and speed,” said Leon, of the 800.

Other Lion contributors included: Adolfo Carvalho (second, 800, fourth, 1,600), Austin Carey (fifth, 1,600), Andrew King (third, 3,200), Sean Smyth (fourth, 3,200), Samuel Doe (tie third, high jump, sixth, triple jump), Kevin Cockerham (tie third, high jump), Ben Huang (fourth, pole vault) and Sam Kamran (fifth, long jump).

Franklin’s Brennan Mason (shot put and discus) and Western Tech’s Carrington Akosa (200 and 400) were double individual winners in the boys meet.

While Leon was Milford’s boys distance champion, Toni Brown and Medinah Spencer were heroes for the girls.

Both seniors won four gold medals, including two individual events.

“Medinah and Toni had real good days, phenomenal days.” Milford Mill coach James Simms said.

Brown won the 100 and 200-meter dashes and Spencer captured the 100 and 300 hurdles.

Junior Yinka Alabi was second in the 100 and 300 hurdles.

The Millers needed every point.

“We knew it was going to be a dogfight, but we figured it was going to be between Hereford, Dulaney and Milford and it came down to the 4 X 400 with Franklin and we didn’t expect Franklin. That was a shock,” Simms said.

Milford’s 1,600 relay team of Ciarra Mosely, Adaeze Amaefule, Michaela Grier, and Deja Keemer secured eight points with a second-place finish in the final event and Franklin didn’t score.

Milford’s 800 relay quartet, that included Destiny Moore, Spencer, Mosely, and Brown, and 400 group, of Alexis Fancher-Thompson, Brown, Moore and Spencer, also took first.

While happy with his second county title in his eight seasons as head coach, Simms is also proud of three seniors who will be running next season in college.

Brown, a Catonsville resident, will run for the University of Connecticut, while Spencer, who broke a meet record in the 100 hurdles, will run for South Plains College in Texas. Meafule is headed to Monmouth University.

“The team title thing is for their satisfaction,” Simms said. “I’m just glad to get them into college.”

Dulaney senior Isabel Griffith plans to run for Penn University, but she had to leave lasting footprints on her final county track meet and she did just that by winning the 1,600 and 3,200 and taking second in the 800.

“She knows better than probably any runner in the state of Maryland how to manage a track meet,” Boyle said. “She is just such a great competitor. I’m actually more impressed in what she did in the 800.”

The only other double individual winner for the girls was Franklin’s Amanda Murphy, who won shot put and discus.

Results
Boys team scores (top 5) 1. Dulaney, 103; 2. Franklin, 79; 3. Milford Mill, 71; 4. Western Tech 44; 5. Pikesville 42.

100: 1. Jones (MM), 11.04; 2. Christian (OM), 11:11: 3. Jaffe (PH), 11:36.
200: 1. Akosa (WT), 21.75; 2. Dixon (Woo), 22:65; 3. Sall (Pik), 21:81.
400: 1. Akosa (WT), 47.86; 2. Sall (Pik), 49.20; 3. Dixon (Woo), 50:12.
800: 1. Leon (MM), 1:58,73; 2. Carvalho (Her), 2:00.02; 3. Berry (Fra), 2:00.17.
1,600: 1. Leon (MM), 4:26.22; 2. Walz (Dul), 4:26.87; 3. Thomas (Tow), 4:28.57.  
3,200: 1. Leon (MM), 9:38.28; 2. Walz (Dul), 9:40.53; 3. King (Dul), 10:04.61.
110 hurdles: 1. Barmer (Dul), 15.00; 2. Cody (Her), 15.43; 3. Howell (LR), 15.44.
300 hurdles: 1. Barmer (Dul), 39.96; 2. Cody (Her), 40.14; 3. Jones (Fra), 40.41.
400 relay: 1. Milford Mill, 44.27; 2. Perry Hall, 44.65; Franklin, 45.16.
800 relay: 1. Milford Mill, 1:30.54; 2. Franklin, 1:31.19; 3. New Town, 1:31.60.
1,600 relay: 1. Western Tech, 3:31.21; 2. Milford Mill, 3:31.98; 3. Dulaney, 3:38.08.
3,200 relay: 1. Catonsville, 8:26.15; 2. Dulaney, 8:29.72; 3. Franklin, 8:31.53.
Long jump: 1. Jones (Fra), 21-0.5; 2. Bethea (Pat), 20-4.5; 3. Thompson (Ken), 20-3.
Shot put: 1. Mason (Fra), 49-9.25; 2. Nash (Her), 44-10.5; 3. Cooper (Dul), 43-2.25.
Triple jump: 1.Howe (WT), 43-06; 2. Lewis (Pik), 42-8.5; 3. Freeman (Fra), 41-01.
Pole vault: 1. Mansfield (Cat), 12-6; 2. Lopez (Her), 12-0; 3. Pleyo (Cat), 12-0.
High jump: 1. Bethea (Pat), 5-10; 2. Dunston (Pik), 5-10; 3. Doe (Dul), 5-6. 
Discus: 1. Mason (Fra), 129-02; 2. Allen (Fra), 119-07; 3. Delker (Cat), 118-04.
 
 
Girls scores (top 5): 1. Milford Mill, 101; 2. Franklin, 99; 3. Western Tech, 82; 4. Hereford 81; 5. Dulaney 70.  

100: 1. Brown (MM), 12.04; 2. Blackwell (Lan), 12.48; 3. Moore (MM), 12.60.
200: 1. Brown (MM), 24.54; Dorsey (WT), 25.14; 3. Jackson (MM), 25.35.
400: 1. Dorsey (WT), 55.94; 2. Holt (MM), 56.41; 3. Prioleau (WT), 59.76.
800: 1. Holt (WT), 2:15.12; 2. Griffith, (Dul), 2:23.17; 3. Weaver (Pik), 2:23.19.
1,600: 1. Griffith (Dul), 5:15.62; 2. Meek (Dul), 5:21.50; 3. Kozlowski (Her), 5:28.60.
3,200: 1. Griffith (Dul), 11:14.29. 2. Coffey (Her), 11:18.78; 3. Meek (Dul), 11:18.97.
100 hurdles: 1. Spencer (MM), 14:42; 2. Alabi (MM), 15:01; 3. Wichhart  (Cat), 15.40.
300 hurdles: 1. Spencer (MM), 44.27; 2. Alabi (MM), 44.38; 3. Taylor (WT), 47.26.
400 relay: 1. Milford Mill, 49.13; 2. Franklin, 51.46; 3. Dulaney, 51.69.
800 relay: 1. Milford Mill, 1:42.98; 2. Franklin, 1:47.85; 3. Western Tech, 1:49.24. 
1,600 relay: 1. Western Tech, 3:58.26; 2. Milford Mill, 4:08.57; 3. Hereford, 4:12.97.
3,200 relay: 1. Perry Hall, 9:51.54; 2. Hereford, 10:06.77; 3. Dulaney, 10:15.88.
Long jump: 1. Best (Ken), 16-10; 2. Johnson (Ran), 16-04.5; 3. Gruver (Fra), 16-03.5
Shot put: Murphy (Fra), 39-5.5, Bartenfelder (Her), 34-2.5; Ross (Fra), 33-9.
Triple jump: Wichhart (Cat), 37-2; 2. Johnson (Ran), 35-4.5; Fofana (MM), 34-10.
Pole vault: 1. Gruver (Fra), 12-0; 2. Boliek (Her), 9-0; 3. Mitchell (PH), 8-6. 
High jump: 1. Davis  (Her), 5-0; 2. Gruver (Fra), 4-10; 3. Behan (Her), 4-10.
Discus: 1. Murphy (Fra), 112-2; 2. Agoris (Fra), 111-5; Ross (Fra), 107-4.