www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-county/north-county/ph-ca-at-tt-nc-om-track,0,4579583.story

baltimoresun.com

Hereford girls win eighth straight Baltimore County indoor track title

Dulaney boys win first in six years

By Craig Clary cclary@baltsun.com

7:00 AM EST, January 24, 2014

Advertisement

For the eighth consecutive year, Hereford’s girls prevailed at the Baltimore County track and field championships at the Maryland National Guard’s Fifth Regiment Armory Thursday night.

The No. 2-ranked Bulls prevailed in a star-studded field that included four teams ranked in the top 10 of the Baltimore Sun poll and six in the top 15.

In the boys meet, No. 9 Dulaney ended top-ranked Hereford’s reign of county championships at four straight.

The Lions won their first county title since 2008 in a field that included two teams ranked in the top 10 and four in the top 15.

Before the 1,600-meter run early in the meet, Hereford girls coach Brad Duvall said, “This is going to be a clinching race for us.”

He proved to be prophetic as the Bulls scored 20 points in the event and built a lead they never relinquished.

“Once that happened I was pretty confident,” said Duvall, whose squad finished with 89 points.

Milford Mill (78), Western Tech (64), Dulaney (44) and Franklin (40) rounded out the top five.

Hereford senior Sarah Ashwood overtook Dulaney’s Isabel Griffith in the final 100 meters and won the 1600 in a personal-best time of 5:09.60.

Griffith clocked 5:09.90 and Ashwood’s running mates Erin Causey and Sarah Coffey were third and fourth for the champions.

“My strategy was to stay with her (Griffith) the whole time and kick at the end,” Ashwood said. “She kept the pace. It was awesome. She’s a great runner.”

Griffith came back and won the 3,200 meters in 11:25.50.

Western Tech senior Sharon Dorsey also had an outstanding meet, setting a meet record in the 300 (40.70) and winning the 500 (1:18.50).

Dorsey’s Wolverine teammate, Rebeka Holt, broke a meet record in the 800, set by Dulaney’s Amanda White in 1993.

The Milford Mill girls were led by individual champions Toni Brown (55 dash) and Medinah Spencer (55 hurdles).

Franklin’s Olivia Gruver set a meet record in pole vault (12-feet, six inches) and her Indian teammates Amanda Murphy and Christine Agoris went one-two in shot put.

Randallstown’s Janae Ogelsby won the high jump.

Hereford’s quartet of Melissa Meehling, Lacey Brown, Alicia Kozlowski and Meghan Anderson set a positive tone for the night by capturing the 3,200-meter relay.

Milford Mill won the 1,600-meter relay and Western Tech won the 800 relay.

The Dulaney boys captured its first title since 2008 with 71.50 points.

Hereford (62.50), Franklin (55), New Town (43), Catonsville and Milford Mills (tie-30).

“We had a very strong cross country team and that powered showed on the track,” Dulaney coach Chad Boyle said.

Walz won the 3,200 and teammates Adolfo Carvalho (third) and Nick Bond (fourth) scored big for the Lions in the 1,600, while Andrew King (second) and Austin Carey (fourth) contributed in the 3,200 for the Lions.

Tionne Barmer was second in the 55 hurdles and Ben Huang was third in pole vault for the Lions.

“Tionne is one of the best hurdlers in the state,” Boyle said.

Western Tech’s Carrington Akosa is one of the top sprinters.

He captured the 300 meters and 55 dash in convincing fashion.

“The 300 has always been my best race, but the 55 is a short and sweet race,” said Akosa, who will run at Princeton University next year. “I’m happy with what happened here today.

Milford Mill’s Leon Jordan was also a double champion, winning the 1,600 and 800.

Other individual winners for the boys included: Franklin’s Darrin Berry (500), Hereford’s Jamal Cody (55 hurdles), Patapsco’s Lyndale Bethea (high jump), Catonsville’s Austin Pleyo (pole vault) and Franklin’s Brennan Mason, (shot put).

Boys relays were won by Catonsville (3,200), Franklin (1,600) and meet-record setting New Town (800).

Boys team scores (top 5)

1. Dulaney, 71.50; 2. Hereford, 62.5. 3. Franklin, 55; 4. New Town 43; 5. Catonsville, Milford Mill 30 (tie).
 

Results

55 dash: 1. Akosa (WT), 6.69; 2. Stewart (NT), 6.82: 3. Jones (MM), 6.91.
300: 1. Akosa (WT), 36.50; 2. Cody (Her), 38.10; 3. Jones (Fra), 38.40.
500: 1. Berry (Fra), 1:10.30; 2. Oridedi (NT), 1:10.70; 3. VandeWater (Her), 1:22.60.
800:  1. Jordan (MM), 2:04.00; 2. Berry (Fra), 2:06.60; 3. Oridedi (NT), 2:05.00.
1,600: 1. Jordan (MM), 4:35.20; 2. Walz (Dul), 4:36.30; 3. Carvalho (Dul), 4:39.10.  
3,200: 1. Walz (Dul), 9:59.50; 2. King (Dul), 10:21.70; 3. Burbridge (PH), 10:25.70.
55 hurdles: 1. Cody (Her), 8.00; 2. Barmer (Dul), 8.06; 3. Lewis (Pik), 8.23.
800 relay: 1. Dulaney, 1:30.96; 2. Franklin, 1:30.96; 3. Hereford, 1:31.63.
1,600 relay: 1. Franklin, 3:39.70; 2. Woodlawn, 3:40.80; 3. Western Tech, 3:41.80.
3,200 relay: 1. Catonsville, 8:54.50; 2. Dulaney, 8:56.50; 3. Hereford, 9:22.40.
Shot put: 1. Mason (Fra), 42-10.5; 2. Nash (Her), 42-01-75; 3. Delker (Cat), 41-05.
Pole vault: 1. Pleyo (Cat), 11-0; 2. Spencer (Her), 10-6; 3. Huang (Dul), 10-6.
High jump: 1. Bethea (Pat), 6-2; 2. Gee (Her), 5-10; 3. Dunston (Pik), 5-10.  

Girls scores (top 5):

1. Hereford, 89; 2. Milford Mill, 78; 3. Western Tech, 64; 4. Dulaney 44; 5. Franklin 62.

Results
55 dash: 1. Brown (MM), 7.47; 2. Alabi (MM), 7.48; 3. Moore (MM), 7.58. 
300: 1. Dorsey (WT), 40.70; 2. Brown (MM), 41.10; 3. Jackson (Fra), 42.40.
500:  1. Dorsey (WT), 1:18.50; 2. Holt (WT), 1:18.70; 3. Denz (Her), 1:21.90.
800: 1. Holt (WT), 2:23.40; 2 Meek (Dul), 2:27.60; 3. Causey (Her), 2:27.80.
1,600: 1. Ashwood (Her), 5:09.60; 2. Griffith (Dul), 5:09.90; 3. Causey, (Her), 5:17.00.
3,200: 1. Griffith (Dul), 11:25.50. 2. Anderson (PH), 11:44.80; 3. Kozlowski (Her), 11:45.20.
55 hurdles: 1. Medinah (MM), 8.64; 2. Alabi (MM), 8.73; 3. Revell  (WT), 9.08.
800 relay: 1. Milford Mill, 1:49.80; 2. Western Tech, 1:52.00; 3. New Town, 1:52.80.
1,600 relay: 1. Milford Mill, 4:03.60; 2. Western Tech, 4:11.00; 3. Hereford, 4:20.50.
3,200 relay: 1. Hereford, 10:19.80; 2. Dulaney, 10:36.90; 3. Perry Hall, 10:46.50.
Shot put: Murphy (Fra), 35-7. 2 Agoris (Fra), 33-00,75; Mombeh (NT), 30-03.00.
Pole vault: 1. Gruver (Fra), 12-6; 2. Boliek (Her), 9-6; 3. Jones (Pik), 8-6. 
High jump: 1. Ogelsby (Ran), 5-2; 2. Lottes (SP), 5-0; 3. Prem (Her), 4-10.