Become a digitalPLUS subscriber. $12 for 12 weeks.
News Maryland Baltimore County Catonsville

Catonsville swim clubs Five Oaks, Woodbridge Valley off to strong start

The swim meet season got under way for the local pools and Five Oaks and Woodbridge Valley emerged victorious while Rollingwood and Hunting Hills both lost.

Here are the results from the Catonsville area swim teams.

Five Oaks 242 Springlake 227

The Barracudas were led by triple winner Andrew Sanchez and double winners Zoe Welker, Finn Alexander, Nathan Sukeena, Paige Adelsberger and James O’Toole.

Five Oaks hosts Nottingham on June 28 in its next meet.

6-under-girls: Maya King 1st free; Channon Bettick 2nd free.

6-under-boys: Joseph Szczeniakowski 2nd free, 3rd back; Jack McGuinn 2nd back.

8-under-girls: Zoe Weker, 1st free, back; Alice Totaro, 1st fly, 2nd back; Chaney Bettick 1st breast.

8-under-boys: Christopher Riley 1st free, 2nd fly; Ian Griffith 2nd free; Finn Alexander 1st back, breast; Vincent Pell 1st fly, 2nd back; Asher Vance 3rd breast.

9-10 girls: Lirael Queeney, 2nd IM, back; Olivia Totaro, 2nd fly, breast; Anna Regan 3rd fly.  

9-10 boys: Quinn Griffith, 1st fly, 2nd free, breast; Pei King 2nd back, 3rd free; Nathan Sukeena 1st back, breast; Kodiak Bolton 2nd fly.

11-12 girls: Michelle Milter 2nd free, back, 3rd IM; Brigid Flynn, 3rd free, fly; Isabelle Stephen 3rd back; Francesca Ippolito 2nd fly, breast.

11-12 boys: Patrick Bauer 1st free, 2nd IM, back; Chase Bettick, 2nd free, 3rd IM, back; Jimmy Sentz 2nd fly, 3rd free; Elliott Wack 3rd breast.

13-14 girls: Paige Adelsberger 1st IM, fly; Katie Norden 2nd free, 3rd breast; Eva White, 3rd free, back; Sharon Kalb, 2nd back, 3rd fly. 

13-14 boys Eduardo Kelly 1st IM, free, fly; Samuel Noble, 1st back; Will Miller 3rd breast.

15-18 girls: Madeline Burns, 3rd back, Clare Flynn, 2nd fly, breast.

15-18 boys: Andrew Sanchez 1st IM, free, fly; Mario Kelly 2nd IM, free; Malik Mohanlal-Vargas 2nd fly,

breast,3rd IM; Pramuk Mohanlal-Vargas 3rd free; James O’Toole 1st back, breast; Daniel Finley 2nd back; Garrett Wack- 3rd back; Gabe Noble 3rd fly, breast. 

Crofton 313 Rollingwood 169.

The Seals were led by triple winners Elizabeth Perry and Chris Krabbe and double winners Nathan Pitroff, Jonah Stein and Rebecca Younts.

Rollingwood’s next meet is June 28 at Waverly Woods.

6-under-girls: Keela Aldave 2nd back; Samantha Randell 1st back; Emma Saverino 3rd free; Samantha Shepherd 3rd back.

6-under-boys: Rahul Shahani 1st free, 2nd back.

8-under-girls: Elena Aldave 3rd free, fly; Casey Fisher 2nd fly; Amelia Fudala 3rd breast; Sydney McGee 2nd back; Kate Wilking 2nd breast.

8-under-boys: Neil Haggerty 3rd breast; Gibson Howe 3rd back; Noah Kight 3rd fly; Nolan Morse 3rd free; Zach Missigman 2nd free, breast; Ethan Schulze 2nd back; Rahul Shahan 2nd fly.

9-10 girls: Angelina Aldave 2nd fly, 3rd IM; Emily Taylor 1st free.

9-10 boys: Nathan  Pittroff 1st IM, fly; Matthew Perry 2nd fly; Jonah Stein 1st back, breast.

11-12 girls: Jenna Missigman 3rd breast; Elizabeth Perry 1st free, back, fly.

11-12 boys: Nicholas Wanko 3rd IM, free; Aiden Dickson 3rd fly; Tyler Fanyo-Tabak 1st back, 2nd free; Noah Waltz 2nd IM, breast; Nicholas Wanko 3rd free, breast.

13-14 girls: Lily Stonecipher 3rd IM; Sara Younts 2nd free, fly, 3rd breast; Sophia Waltz 3rd back.
13-14 boys: Adam Stein 3rd IM, fly, breast; Bryce Spinnato 2nd back, breast.

15-18 girls: Rebecca Younts 1st IM, fly, 2nd free; Maggie Stein 2nd IM, 3rd back; Brianna Spinnato 2nd breast.

15-18 boys: Chris Krabbe 1st IM, free, fly; Billy Vaughn 2nd breast, 3rd IM, free; Andy Rudrow 2nd back, 3rd fly; Noah Herrick 3rd back, breast.

Summer Hill 292 Hunting Hills 184

The Hammerheads were paced by triple winners Jenna Gwinn, Ava Vanek,  Dima Gapeev and Anna Hall and double winners Makaela Hill and Claire Iverson.

Hunting Hills is at Woodbridge Valley in its next meet on June 28.

6 and under girls: Morgan Winkfield, 2nd free, back.

6-under boys: Stephen Blank, 3rd free, back; Patrick Czlonka, 1st free, 2nd back; Salvatore Doede, 1st back, 2nd free.

8-and under girls: Mary Cate Bryant, 2nd fly; Jaynie Simpkins, 2nd breast.

8 and under boys: James Bartel, 3rd fly; Christopher Bell, 3rd breast; Vladimir Gapeev, 3rd back; Henry Romeo, 2nd breast.

9-10 girls: Sasha Loomis, 3rd fly; Ava Vanek, 1st IM, free, breast.

9-10 boys: Shan Skaarenborg, 2nd breast, 3rd IM.

11-12 girls: Mackenzie Bell, 3rd fly; Abbygale Duffy, 3rd back; Jenna Gwinn, 1st IM, back, breast; Makaela Hill, 1st free, fly, 2nd IM; Mira Loomis, 2nd free, fly; Jehan Skaarenborg, 3rd breast.

11-12 boys: Evan Berlin, 1st fly, 2nd IM; Dima Gapeev, 1st IM, free, breast; Henry Horch, 3rd back; Charlie Romeo, 2nd breast, 3rd IM.

13-14 girls: Sydney Bubnis, 2nd fly; Anna Hall, 1st IM, free, back; Emma Romeo, 3rd breast.

13-14 boys: Jack Gregory, 2nd free, 3rd IM; Liam Horch, 2nd fly; Joseph Loeb, 2nd breast, 3rd back; Patrick Ogden, 3rd free, fly.

15-18 girls: Bridget Bodley, 2nd fly, 3rd back; Claire Iverson, 1st IM, back, 2nd breast.

15-18 boys: Dylan Gwinn, 2nd breast; Elliot Hall, 2nd free, 3rd IM, breast; Isaac Koerner, 2nd back, 3rd fly.

Woodbridge Valley 240 Lochearn 201

Woodbridge Valley got off to a strong start in a win over Lochearn. They were led by triple winner Sierra Bory and double winners Veronica Lazzelle, Dean Shuron, Hebeto Faith and Karis Weisgerber.

Woodbridge Valley hosts Hunting Hills in its next meet on June 28.

6-under-girls: Natalie Dietzius 2nd free; Alee Dingle 2nd back. Veronica Lazzelle 1st free, back; Hannah Mitchell 3rd free; Josephine Mitchell 3rd back.

6-under-boys: Patrick Blair, 3rd back; Herbert Fauth, 1st free, 2nd back. Brady Jones 1st back, 3rd free; Joshua Redsicker, 2nd free.

8-under-girls: Felicia Bory, 2nd back, breast; Sierra Bory, 1st free, back, fly; Bridget Boscolo 3rd fly; Olivia Knutson 3rd back; Kaylee Ofstead 2nd free, fly. Kelyn Weisgerber 1st breast, 3rd free.

8-under boys: Elder Fauth, 1st back, 2nd free, fly; Dean Shuron, 1st free, fly, 2nd back; Andrew Weisgerber 1st breast, 3rd free, back.   

9-10 girls: Claudia Lazzelle 2nd fly; Abigail Mitchell 1st fly, 2nd breast, 3rd free; Aliya Rose 3rd IM, back.                              
9-10 boys: Tony Boscolo 3rd free, fly; Titus Dingle 2nd breast; Heberto Fauth 1st free, back, 2nd IM; Jose Fauth 1st breast, 2nd fly, 3rd back. Lucas Vanderwinkel 1st IM, fly.                 

11-12 girls: Anna Jordan 2nd fly; Amaya Rose 2nd IM, free; Karis Weisgerber 1st IM, fly, 2nd back.

11-12 boys: Lukas Pitkevits 1st breast, 2nd IM, free, fly; Benjamin Winstead  2nd back, breast, 3rd free.                                               

13-14 girls: Lexi Pitkevits 1st breast, 2nd back, 3rd fly; Gabrielle Thompson 2nd fly, 3rd IM, free; Emily Winstead 3rd breast.    

13-14 boys: Kevin Etheridge 1st IM, 3rd breast; Lucas Lockard 1st fly, 2nd free, back, breast; Michael Redsicker 2nd IM.

15-18 girls: Hanna Giotis 3rd breast; Lydia Giotis 3rd IM; Elizabeth Heppding 1st fly, 2nd IM; Becky Hsu 2nd fly.

15-18 boys: Eddie Lowry 1st IM, free, 2nd fly; Jared Stein 2nd breast.                    

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
  • Swimming
    Swimming

    Declan Miller, of Five Oaks, adjusts his goggles before swimming in the opening meet of the season.

  • Swimming
    Swimming

    Isabell Stephen, 12, swims freestyle for Five Oaks in the Barracudas season-opening victory over Springlake.

Comments
Loading