www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-county/catonsville/ph-ca-swim-results,0,5428461.story

baltimoresun.com

Catonsville swim teams prepare for final dual meet

10:40 AM EDT, July 19, 2013

Advertisement

Catonsville swim teams will end the regular season on Saturday, July 20 with three squads fiinishing on the road and one at home. The Rollingwood Seals will host North St. Johns at 9 a.m. while Five Oaks travels to Hammond Park: Woodbridge Valley heads to Southdown and Hunting Hills goes to Freedon.

Here are results from recent swim meets.

The Don Schaub Invitational was held at Five Oaks Swim Club on Wednesday, July 10 for swimmers less experienced and often out of the spotlight during the regular meets.

Five Oaks at Don Schaub Inviational
6-and-under-boys: Grayson Kirby, 1st back, 2nd free.

8-and-under-girls: Abigail Regan, 3rd back; Anna Walchak, 2nd back; Charlotte Griffith, 1st breast; Molly Browning, 3rd fly; Sophia Aquino, 1st back; Bryce Kelley, 1st free, back.

8-and-under-boys: Asher Vance, 1st back, breast; Mason Ritter, 2nd back; Niko Madrid 1st breast; Vince Pell, 2nd breast; Jackson Reichardt, 2nd breast; Christopher Riley, 2nd free; Brendan Shaw, 3rd free; Isak Wilson, 3rd free.

9-10 girls: Tori Booth, 2nd back, 3rd fly; Caroline Rehder, 1st free, breast; Olivia Totaro, 3rd free.

9-10 boys: Nicholas Balis, 2nd breast; Declan Kirby, 3rd fly; Ryan Browning 3rd free; Chase Ritter, 2nd back, Parker Ritter, 3rd back, breast.

11-12 girls: Sharon Kalb, 2nd free; Ellie Schumacher, 1st free; Grace Dillingham, 1st breast; Isabella Stephen, 2nd free.

11-12 boys: Will Miller, 1st free.

13-14 girls: Mckenzie Barkdull-Pugmire, 2nd fly.

Five Oaks dominates Navy, 303-170

6-and-under-girls: Zoe Weker, 1st free, back; Maya King, 2nd back, 3rd free.

6-and-under-boys: Ian Griffith, 2nd free, back.

8-and-under-girls: Anna Regan, 1st fly, 2nd free, breast; Anna Walchak, 3rd free; Cate O’Ferrell 3rd fly; Alice Totaro 3rd back; Audrey Adelsberger, 2nd back, 3rd breast; Charlotte Griffith, 1st breast.

8-and-under-boys: Oliver Wack, 2nd free, fly, 3rd back, breast; Kodiak Bolton, 3rd free; Finn Alexander, 1st back, breast,fly; Roman Dongarra, 3rd fly.9-10 girls: Mary Caroline Dunworth, 2nd IM, fly, breast; Isabella Dongarra 2nd IM; Beverly Bolster, 3rd breast; Olivia Totaro, 2nd back.

9-10 boys: Nathan Sukeena, 1st fly, free, breast; Michael Wood 1st IM, 2nd free, 3rd fly; Quinn Griffith, 1st breast, 3rd free; Jackson Corcoran, 3rd back.

11-12 girls: Francesca Ippolito, 2nd IM, 3rd free, fly; Paige Adelsberger, 1st free, fly, 3rd breast; Michelle Milter 1st IM, breast, 2nd back.

11-12 boys: Chase Bettick 1st IM, free, breast; James Sentz, 1st fly, 2nd free, back; Luke Dongarra 1st back, 2nd IM, breast; Elliott Wack, 3rd IM, back.

13-14 girls: Amy Egan, 1st IM, free, breast, fly; Mary Rose Zoeckler, 1st back, 2nd IM, free, breast.

13-14 boys: Eduardo Kelly, 1st IM, back, 2nd free; 3rd breast; Joshua Wood 2nd IM, fly, breast, 3rd free.

15-18 girls: Madeline Burns, 1st back, fly; Lauren Egan 1st IM, free, breast; Susanna Kelly, 3rd free, fly.

15-18 boys: Mario Kelly, 1st IM; Gabriel Noble 3rd breast; Andrew Sanchez 1st fly; Daniel Finley, 3rd free, back; Brian Tully 3rd fly; Tony Kelly, 1st back, breast, 2nd free; Alex Sanchez, 1st free, 2nd IM, back.

Five Oak upends Carroll Aquatics

6-and-under-girls: Zoe Weker, 1st free, back; Blakesly Coudon, 2nd free; Keller Peters 2nd back, 3rd free; Freya Wilson 3rd back.

6-and-under-boys: Ian Griffith, 1st free, back; Grayson Kirby, 2nd free, 3rd back; Nicholas Shaw 3rd free; Nicolas Parr, 2nd back.

8-and-under-girls: Anna Regan, 1st back, 1st fly, 2nd free; Anna Walchak, 3rd free; Cate O’Ferrell, 2nd back; Alice Totaro, 3rd back; Audrey Adelsberger, 3rd breast.

8-and-under-boys: Oliver Wack, 2nd free, fly; Kodiak Bolton, 3rd free; Jackson Bauer, 1st back, fly, breast; Finn Alexander, 2nd breast, 3rd back; Roman Dongarra, 3rd fly.

9-10 girls: Mary Caroline Dunworth, 1st back, 1st breast, 2nd IM; Isabella Dongarra, 2nd IM; Beverly Bolster, 2nd free, fly, 3rd breast; Kate Coudon, 3rd back; Olivia Totaro, 1st fly; Caroline Prince, 3rd fly.

9-10 boys: Patrick Bauer, 1st IM, fly, breast; Nathan Sukeena, 1st free, 2nd IM, fly; Michael Wood, 2nd free, 3rd fly; Quinn Griffith, 2nd breast, 3rd free; Jackson Corcoran, 1st back; Thomas Norden, 2nd back; Keegan Walchak, 3rd back.

11-12 girls: Francesca Ippolito, 1st IM, breast, 2nd free; Paige Adelsberger, 1st free, fly, 2nd IM; Amelia Getka, 1st back, 2nd fly, 3rd IM, free; Brigid Flynn, 2nd back, 3rd breast; Katherine Norden, 3rd back; Annabel Hennessy, 3rd fly; Samantha Silverman, 2nd breast.

11-12 boys: Chase Bettick, 1st IM, free, 2nd breast; James Sentz 2nd IM, fly; Luke Dongarra, 1st back, fly, 2nd free; Elliott Wack, 3rd back.

13-14 girls: Amy Egan, 1st IM, free, fly, 2nd back; Mary Rose Zoeckler, 2nd breast, 3rd IM, fly; Mckenzie Barkdull-Pugmire, 3rd free.

13-14 boys: Eduardo Kelly 2nd IM, free, fly; Joshua Wood, 1st breast, 3rd IM, free; Sam Noble 1st back.

15-18 girls: Madeline Burns, 2nd free, fly; Clare Flynn, 2nd breast, 3rd free.

15-18 boys: Mario Kelly, 3rd IM, free; Andrew Sanchez, 1st back, fly; Tony Kelly, 2nd back; Alex Sanchez, 2nd breast, 3rd fly.

Woodbridge Valley falls to Swan Lake, 249-221

6-and-under-girls: Felicia Bory, 2nd free, back; Serena Coleman, 3rd back.

6-and-under-boys: Liam Kehoe, 1st free, back; Nathan Ofstead,3rd IM; Andrew Weisgerber, 2nd free, back.

8-and-under-girls: Sierra Bory, 1st free, back, fly, 2nd breast; Abigail Mitchell, 3rd free, breast; Aliya Rose, 1st breast, 2nd fly, 3rd back.

8-and-under-boys: Heriberto Fauth, 2nd breast, 3rd back; Jose Fauth, 3rd free; Lucas Vanderwinkel, 2nd back, fly, 3rd breast.

9-10 girls: Tyreese Saunar, 1st IM, free, fly, breast.

9-10 boys: Anthony Boscolo, 3rd back, Nathaniel Jacobs, 1st back, 2nd free, Ethan Weisgerber, 1st IM, fly, 2nd breast.

11-12 boys: Lukas Pitkevits, 1st free, 2nd back, fly, breast.

13-14 girls: Rachel Krakat, 3rd breast; Alexis Pitkevits, 1st free, breast, 2nd IM, fly; Gabrielle Thompson, 1st IM, back, fly, 2nd breast.

13-14 boys: Lucas Lockard, 2nd back, 3rd breast; Zachary Smith, 3rd IM, back; Jared Stein, 1st breast, 2nd fly, 3rd free.

15-18 girls: Natasha Austin, 1st breast, 3rd fly; Jessica Loving, 1st fly, 2nd free, back, 3rd breast.

15-18 boys: Andrew Cox, 2nd free, fly, 3rd back, breast; Michael Jacoby, 3rd IM, free, breast; Eddie Lowry, 1st IM, free, back, breast.

Hunting Hills defeats Chartridge, 262-212

6-and-under girls: Mahalia Williams, 1st free, back.

6-and-under boys: Casey Bridges, 1st back; Patrick Czlonka, 2nd free, back.

8-and-under girls: Cecelia Liberto, 1st fly, 2nd free, 3rd back; Colleen
Simpkins, 1st breast, 2nd fly, 3rd free; Hero Williams, 3rd breast.

8-and-under boys: Gus Doede, 3rd free; Henry Romeo, 2nd breast.

9-10 girls: Keelin Becker, 3rd breast; Erin Berlin, 2nd IM, 3rd free; Ava Vanek, 2nd free, fly, 3rd IM, back.

9-10 boys: Henry Horch, 2nd fly; Grant Nyland, 3rd IM, free, fly; John-Paul Ogden, 2nd free, 3rd back; Shan Skaarenborg, 2nd breast.

11-12 girls: Sydney Bubnis, 1st fly, 2nd IM, back; Abbygale Duffy, 2nd breast; Jenna Gwinn, 1st IM, back, breast; Makaela Hill, 1st free, 3rd IM, fly; Mira Loomis, 2nd free, fly; Jehan Skaarenborg, 3rd breast.

11-12 boys: Evan Berlin, 2nd IM, 3rd free, back, breast; Dima Gapeev, 2nd breast; Jack Gregory, 1st IM, free, back, breast; Liam Horch, 2nd fly; Patrick Ogden, 1st fly, 3rd IM.

13-14 girls: Allison Berlin, 3rd breast; Bridget Bodley, 1st free, 3rd fly; Anna Hall, 1st IM, back, 3rd free; Claire Iverson, 1st breast, 2nd IM, free; Jillian Morris, 2nd back, fly; Olivia Platt, 1st fly.

13-14 boys: Joseph Loeb, 1st IM, 2nd free, fly, breast.

15-18 girls: Angela Koerner, 3rd IM, free, fly; Hannah McCloud, 3rd back, breast; Caroline Williams, 1st IM, free, fly.

15-18 boys: James Cooper, 3rd breast; Ivan Gapeev, 3rd back; Jeremy Gregory, 2nd breast; Daniel Gwinn, 2nd IM, free, back, fly; Isaac Koerner, 1st fly, 3rd IM, free.

Rollingwood falls to Andover, 292-189

6-and-under-girls: Eliza Baldwin, 3rd free, back; Samantha Randell, 2nd back; Kate Wilking, 1st free.

8-and-under girls: Katherine Wanko, 3rd free.

8-and-under-boys: Nathan Pitroff, 1st free, fly, breast; Jonah Stein, 1st back, 2nd free, breast; Joshua Vahlsing, 3rd back.

9-10 girls: Jenna Missigman, 1st breast, 3rd IM; Meredith Morse, 2nd free; Beatrice Pittroff, 2nd back; Elizabeth Ruppel, 1st fly, 2nd IM.

9-10 boys: Alexander Chairs, 2nd free, breast; Drew Durst, 3rd breast; Joseph Ferrante, 3rd back; Matthew Perry, 2nd fly; Jack Stover, 3rd free; Noah Waltz, 1st fly, 2nd back, 3rd IM.

11-12 girls: Elizabeth Perry, 3rd back, fly; Lilly Stein, 1st free, 2nd IM, 3rd breast; Sara Younts, 1st breast.

11-12 boys: Nicholas Wanko, 3rd IM, free.

13-14 girls: Maddie McVearry, 2nd breast; Maggie Stein, 1st IM, 2nd back, 3rd fly; Rebecca Younts, 1st free, breast, 2nd fly.

13-14 boys: Noah Herrick, 1st back, 3rd fly, breast; Victor O'Toole, 1st IM, free, fly; Adam Szarko, 2nd breast.

15-18 girls: Stephanie Norris, 1st back, fly; Rachel Saks, 2nd free, 3rd breast; Brianna Spinnato, 2nd IM, breast; Brooke Stevens, 3rd free.

15-18 boys: Chris Krabbe, 2nd IM, fly, 3rd free; Robby Mazzuca, 2nd breast, 3rd back; Jake Stonecipher, 2nd back; Billy Vaughn, 3rd IM.