Get unlimited digital access to baltimoresun.com. $0.99 for 4 weeks.
SCHOOL CLOSINGS
News Maryland Baltimore County Catonsville

Quadruple winner leads Hunting Hills swim team to first win of season

Hunting Hills won its first meet of the season with a 278-195 victory over Woodbridge Valley.

Highlighting the Hammerheads victory was quadruple winner Claire Iverson who won the individual medley, freestyle, breaststroke and butterfly in the 15-18 girls age group.

Anna Hall was a triple winner in the 13-14 age group. as she captured the IM, free and back.

Hunting Hills results

6-under girls: Morgan Winkfield 1st free, back.

6 -under boys: Salvatore Doede 3rd back.

8-under girls: Mary Cate Bryant 1st fly, 3rd free, breast; Jaynie Simpkins 2nd free, back, fly; Rosalie Westrick, 2nd breast.

8-under boys: James Bartel, 2nd breast; August Doede 3rd free; Vladimir Gapeev, 2nd back; Henry Romeo 1st fly, breast, 3rd back.

9-10 girls: Caroline Bryant, 2nd free; Cecilia Liberto 1st back, 3rd breast; Sasha Loomis 1st fly, 3rd back; Hillary Morris 2nd IM, fly; Colleen Simpkins 3rd IM, fly; Ava Vanek 1st IM, free, 2nd breast.

9-10 boys: Elijah Davenport 3rd back; Shan Skaarenborg 1st IM, back, 2nd fly, breast.

11-12 girls: Amaya Burke 1st back, 2nd IM, free, fly; Abbygale Duffy 3rd IM, breast; Jenna Gwinn 1st IM, breast, 2nd back; Makaela Hill 1st free, fly, 2nd breast; Mira Loomis 3rd free, fly.

11-12 boys: Evan Berlin 2nd IM, 3rd fly; Dima Gapeev 2nd fly, breast, 3rd free; Henry Horch 3rd back; Kyle Lane 2nd back; Grant Nyland 1st back, 2nd free; Charlie Romeo 3rd IM, breast.

13-14 girls: Allison Berlin 2nd breast; Sydney Bubnis 2nd fly; Anna Hall, 1st IM, free, back; Emma Romeo 3rd breast.

13-14 boys: Jack Gregory 1st free, 2nd breast, 3rd IM; Liam Horch 2nd fly; Joseph Loeb 2nd IM, back; Patrick Ogden 3rd breast.

15-18 girls: Bridget Bodley 1st back, 2nd IM, free, fly; Sarah Corcoran 3rd back; Claire Iverson 1st IM, free, fly, breast.

15-18 boys: Ivan Gapeev 2nd back, 3rd free, breast; Isaac Koerner 2nd IM, free, fly.

Woodbridge Valley results

In a battle of local pools, host Woodbridge Valley fell to Hunting Hills, 278-195 as the Bluefins evened their record at 1-1.

6-under-girls: Veronica Lazzelle 3rd free; Josephine Mitchell 2nd back
Olivia Vandewinckel 2nd free, 3rd back.

6-under-boys: Herbert Fauth 2nd free, back; Brady Jones 1st free, back;
Joshua Redsicker 3rd free.

8-under-girls: Felicia Bory 3rd back, fly; Sierra Bory 1st free, back, breast.

8-under-boys: Elder Fauth 1st back, 2nd free, 3rd fly; Dean Shuron 1st free; 9-10 girls: Andrew Weisgerber 2nd fly, 3rd breast; Isabelle Kaplan 2nd back; Abigail Mitchell 3rd free; Aliya Rose 1st breast.

9-10 boys: Leo Chilcoat 3rd free; Heberto Fauth 1st breast, 2nd free, back; Jose Fauth 2nd IM; Lucas Vanderwinkel 1st free, fly, 3rd breast.

11-12 girls: Saunar Tyreese 3rd back.

11-12 boys: Lukas Pitkevits 1st IM, free, back, fly, breast.

13-14 girls: Isabella Chilcaot 3rd IM, back, fly; Lexi Pitkevits 1st breast, 2nd back, 3rd free; Gabrielle Thompson 1st fly, 2nd IM, free.

13-14 boys: Kevin Etheridge 3rd free, back; Lucas Lockard 1st IM, back, fly, breast; Michael Redsicker 2nd free, 3rd fly.

15-18 girls: Claire Cerand 3rd breast; Hanna Giotis 3rd breast; Lydia Giotis 2nd breast, 3rd IM; Elizabeth Heppding 2nd back, 3rd fly.

15-18 boys: Mike Krakat 3rd back; Eddie Lowry; 1st IM, free, fly, breast; Jared Stein 1st back, 2nd breast, 3rd IM, fly.

Rollingwood results

Waverly Woods upended Rollingwood 317-165 as the Seals fell to 0-2.

6-under-girls: Samantha Randell 2nd free, 3rd back; Samantha Shepherd 3rd free.

6-under-boys: Rahul Shahani 1st free, 2nd back.

8-under-girls: Casey Fisher 2nd back; Kate Wilking 2nd fly, 3rd breast.

8-under-boys: Gibson Howe 2nd breast; Ryan Griffin 1st free, breast.

9-10 boys: Nathan Pittroff 1st fly, 2nd free, 3rd breast; Matthew Perry 2nd fly, 3rd IM; Jonah Stein 1st breast, 2nd IM, back; Joshua Vahlsing 3rd back.

11-12 girls: Jenna Missigman 2nd breast; Cecilie Nilson 3rd back; Elizabeth Perry 2nd IM, 3rd free, fly.

11-12 boys: Sean Miller 1st breast, 2nd free, 3rd IM; William Slade 2nd breast; Noah Waltz 2nd back, 3rd fly.

13-14 girls: Lilly Stein 2nd back, 3rd IM, free; Sara Younts 1st breast, 2nd free, fly.

13-14 boys: John Perry 2nd back, 3rd free, fly; Adam Stein 2nd breast, 3rd IM.

15-18 girls: Sophie McKenna-Wilson 3rd back, fly; Maddie McVearry 3rd breast; Katie Simpson 2nd back; Maggie Stein 1st IM, 2nd free, fly; Rebecca Younts 1st free, fly, breast.

15-18 boys: Chris Krabbe 1st free, back, fly; Andy Rudrow 3rd back, fly; Billy Vaughn 2nd IM, 3rd breast.

Copyright © 2015, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading