Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

Critics' Choice TV Awards: Complete list of winners and nominees

MoviesFX (tv channel)CBS Corp.BBCTelevision IndustryFox Broadcasting CompanyAMC (tv network)
Who won at the Critics' Choice TV Awards? Here's the full list of nominees and winners

The Netflix newcomer "Orange Is the New Black" won for best comedy and AMC's departed veteran "Breaking Bad" won for top drama at the 4th Critics' Choice Television Awards, which were handed out by the Broadcast Television Journalists Assn. on Thursday night.

HBO's "The Normal Heart" was lauded as best movie made for television, while FX's "Fargo" was named best miniseries.

PHOTOS: Red carpet | Show highlights

Cedric the Entertainer hosted the show at the Beverly Hilton Hotel.

The complete list of nominees and winners follows:

 

BEST COMEDY SERIES

The Big Bang Theory (CBS)

Broad City (Comedy Central)

Louie (FX)

Orange Is the New Black (Netflix) WINNER

Silicon Valley (HBO)

Veep (HBO)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Louie CK, "Louie" (FX)

Chris Messina, "The Mindy Project" (Fox)

Thomas Middleditch, "Silicon Valley" (HBO)

Jim Parsons, "The Big Bang Theory" (CBS) WINNER

Adam Scott, "Parks and Recreation" (NBC)

Robin Williams, "The Crazy Ones" (CBS)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Ilana Glazer, "Broad City" (Comedy Central)

Julia Louis-Dreyfus, "Veep" (HBO) WINNER

Wendi McLendon-Covey, "The Goldbergs" (ABC)

Amy Schumer, "Inside Amy Schumer" (Comedy Central)

Amy Poehler, "Parks and Recreation" (NBC)

Emmy Rossum, "Shameless" (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andre Braugher, "Brooklyn Nine-Nine" (Fox) WINNER

Keith David, "Enlisted" (Fox)

Tony Hale, "Veep" (HBO)

Albert Tsai, "Trophy Wife" (ABC)

Christopher Evan Welch, "Silicon Valley" (HBO)

Jeremy Allen White, "Shameless" (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Mayim Bialik, "The Big Bang Theory" (CBS)

Laverne Cox, "Orange Is the New Black" (Netflix)

Kaley Cuoco, "The Big Bang Theory" (CBS)

Allison Janney, "Mom" (CBS) WINNER (tie)

Kate Mulgrew, "Orange Is the New Black" (Netflix) WINNER (tie)

Merritt Wever, "Nurse Jackie" (Showtime)

BEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES

Uzo Aduba, "Orange Is the New Black" (Netflix) WINNER

Sarah Baker, "Louie" (FX)

James Earl Jones, "The Big Bang Theory" (CBS)

Mimi Kennedy, "Mom" (CBS)

Andrew Rannells, "Girls" (HBO)

Lauren Weedman, "Looking" (HBO) 

BEST DRAMA SERIES

The Americans (FX)

Breaking Bad (AMC) WINNER

Game of Thrones (HBO)

The Good Wife (CBS)

Masters of Sex (Showtime)

True Detective (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Bryan Cranston, "Breaking Bad" (AMC)

Hugh Dancy, "Hannibal" (NBC)

Freddie Highmore, "Bates Motel" (A&E)

Matthew McConaughey, "True Detective" (HBO) WINNER

Matthew Rhys, "The Americans" (FX)

Michael Sheen, "Masters of Sex" (Showtime)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Lizzy Caplan, "Masters of Sex" (Showtime)

Vera Farmiga, "Bates Motel" (A&E)

Julianna Margulies, "The Good Wife" (CBS)

Tatiana Maslany, "Orphan Black" (BBC America) WINNER

Keri Russell, "The Americans" (FX)

Robin Wright, "House of Cards" (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Josh Charles, "The Good Wife" (CBS)

Walton Goggins, "Justified" (FX)

Aaron Paul, "Breaking Bad" (AMC) WINNER

Peter Sarsgaard, "The Killing" (AMC)

Jon Voight, "Ray Donovan" (Showtime)

Jeffrey Wright, "Boardwalk Empire" (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski, "The Good Wife" (CBS)

Anna Gunn, "Breaking Bad" (AMC)

Annet Mahendru, "The Americans" (FX)

Melissa McBride, "The Walking Dead" (AMC)

Maggie Siff, "Sons of Anarchy" (FX)

Bellamy Young, "Scandal" (ABC) WINNER

BEST GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES

Beau Bridges, "Masters of Sex" (Showtime)

Walton Goggins, "Sons of Anarchy" (FX)

Allison Janney, "Masters of Sex" (Showtime) WINNER

Joe Morton, "Scandal" (ABC)

Carrie Preston, "The Good Wife" (CBS)

Diana Rigg, "Game of Thrones" (HBO)

BEST MOVIE

An Adventure in Space and Time (BBC America)

Burton and Taylor (BBC America)

Killing Kennedy (National Geographic Channel)

The Normal Heart (HBO) WINNER

Sherlock: His Last Vow (PBS)

The Trip to Bountiful (Lifetime)

BEST MINISERIES

American Horror Story: Coven (FX)

Bonnie & Clyde (A&E/History/Lifetime)

Dancing on the Edge (Starz)

Fargo (FX) WINNER

The Hollow Crown (PBS)

Luther (BBC America) 

BEST ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES

David Bradley, "An Adventure in Space and Time" (BBC America)

Benedict Cumberbatch, "Sherlock: His Last Vow" (PBS)

Chiwetel Ejiofor, "Dancing on the Edge" (Starz)

Martin Freeman, "Fargo" (FX)

Mark Ruffalo, "The Normal Heart" (HBO)

Billy Bob Thornton, "Fargo" (FX) WINNER

BEST ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES

Helena Bonham Carter, "Burton and Taylor" (BBC America)

Minnie Driver, "Return to Zero" (Lifetime)

Whoopi Goldberg, "A Day Late and a Dollar Short" (Lifetime)

Holliday Grainger, "Bonnie & Clyde" (A&E/History/Lifetime)

Jessica Lange, "American Horror Story: Coven" (FX) WINNER

Cicely Tyson, "The Trip to Bountiful" (Lifetime)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES

Matt Bomer, "The Normal Heart" (HBO) WINNER

Warren Brown, "Luther" (BBC America)

Martin Freeman, "Sherlock: His Last Vow" (PBS)

Colin Hanks, "Fargo" (FX)

Joe Mantello, "The Normal Heart" (HBO)

Blair Underwood, "The Trip to Bountiful" (Lifetime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES

Amanda Abbington, "Sherlock: His Last Vow" (PBS)

Kathy Bates, "American Horror Story: Coven" (FX)

Ellen Burstyn, "Flowers in the Attic" (Lifetime)

Jessica Raine, "An Adventure in Space and Time" (BBC America)

Julia Roberts, "The Normal Heart" (HBO)

Allison Tollman, "Fargo" (FX) WINNER

BEST REALITY SERIES

Cosmos: A Spacetime Odyssey (FOX/National Geographic Channel) WINNER

Deadliest Catch (Discovery)

Duck Dynasty (A&E)

Mythbusters (Discovery)

Top Gear (BBC America)

Undercover Boss (CBS)

BEST REALITY SERIES – COMPETITION

The Amazing Race (CBS)

Project Runway (Lifetime)

Shark Tank (ABC) WINNER

Survivor (CBS)

Top Chef (Bravo)

The Voice (NBC)

BEST REALITY HOST

Tom Bergeron, "Dancing With the Stars" (ABC)

Carson Daly, "The Voice" (NBC)

Cat Deeley, "So You Think You Can Dance" (Fox)

Gordon Ramsay, "MasterChef" (Fox)

RuPaul, "RuPaul’s Drag Race" (Logo)

Neil deGrasse Tyson, "Cosmos: A Spacetime Odyssey" (Fox/National Geographic Channel) WINNER

BEST TALK SHOW

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) WINNER

The Ellen DeGeneres Show (Time Telepictures)

The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central)

The Colbert Report (Comedy Central)

Conan (TBS)

BEST ANIMATED SERIES

Archer (FX) WINNER

Bob’s Burgers (FOX)

The Simpsons (FOX)

Family Guy (FOX)

Phineas and Ferb (Disney XD)

Adventure Time (Cartoon Network)

LOUIS XIII GENIUS AWARD

Ryan Murphy

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
MoviesFX (tv channel)CBS Corp.BBCTelevision IndustryFox Broadcasting CompanyAMC (tv network)
Comments
Loading