In Case You Missed It: NBA in Baltimore

Howard County wrestling tournament seeds and schedule

The 43rd annual Howard County wrestling tournament is this weekend at Oakland Mills High School. Read on for complete seeds and schedule. Admission is charged.

Friday, Feb. 17

3-4 p.m.: Varsity preliminary round.

4-6 p.m.: Varsity quarterfinals.

7-10 p.m.: Varsity consolation preliminary round; JV consolation prelims and quarterfinals.

Saturday, Feb. 18

9-10:30 a.m.: JV semifinals and consolation quarterfinals.

10:30 a.m.-Noon: Varsity semifinals and consolation quarterfinals.

Noon-12:45 p.m.: JV consolation semifinals.

12:45-1:30 p.m.: Varsity consolation semifinals.

1:30-2 p.m.: Varsity 7th place matches.

2-3 p.m.: Varsity 5th place matches; JV 5th place matches.

3-4 p.m.: JV 3rd place matches.

4-5 p.m.: JV championship finals.

6-7 p.m.: Varsity 3rd place matches.

7-9:30 p.m.: Varsity championship finals.

Seeds

106
1. Zach Hensley, Oakland Mills
2. Michael Beck, River Hill
3. Troy Kilcarr, Reservoir
4. Jeff Hayden, Mount Hebron
5. Jeff Barbera, Marriotts Ridge
6. Tim Null, Glenelg
7. Nick Williams, Howard
8. Romar DelaCruz, Wilde Lake

113
1. Alex Polonsky, Wilde Lake
2. Mason Kilcarr, Reservoir
3. Taariq Mohammed, River Hill
4. Nicholas Spano, Marriotts Ridge
5. Ronald Hindman, Long Reach
6. Steven Sung, Mount Hebron
7. Josh Pickens, Atholton
8. Bryan Crumback, Howard
9. Anthony Ahumada, Oakland Mills
10. Evan Nuss, Hammond
11. Chris Winter, Glenelg

120
1. Tony Farace, Oakland Mills
2. Lee Carter, River Hill
3. Jordan Trinh, Wilde Lake
4. Christian Jordan, Marriotts Ridge
5. Ricky Gezelle, Glenelg
6. Hans Wicklein, Reservoir
7. Alex Bisant, Mount Hebron

126
1. Nathan Kraisser, Centennial
2. Connor Strunk, Mount Hebron
3. Philip Frazier, Atholton
4. Daniel Andrews, Wilde Lake
5. Joe Quattrone, Reservoir
6. Zach Moody, Marriotts Ridge
7. Patrick Linden, River Hill
8. John Parsons, Oakland Mills
9. Harry Rahn, Glenelg
10. Vincent Schiavone, Howard

132
1. Malik Jackson, Wilde Lake
2. Austin Pagnotta, Glenelg
3. Wilson Low, Hammond
4. Hutson Baumann, Centennial
5. Paul Quattrone, Reservoir
6. Robert Bruffey, Howard
7. Jay Johnson, Atholton
8. Rommel Marcelino, River Hill
9. Andrew Blalock, Marriotts Ridge
10. Noah Downs, Oakland Mills

138
1. Sam Rowell, Reservoir
2. Ryan Carter, Glenelg
3. Brian Kirby, River Hill
4. Codi Parton, Marriotts Ridge
5. Sameh Boulos, Centennial
6. Joseph Faulkner, Wilde Lake
7. Duk Shin, Atholton
8. Alex Hansen, Mount Hebron
9. Ryan Andrews, Oakland Mills
10. Thomas Matthew, Howard

145
1. Jonathan Goodwin, Hammond
2. Joe Kendrick, Mount Hebron
3. Pat Mullens, Atholton
4. Joe Zoller, Glenelg
5. Wesley Beattie, Reservoir
6. Justin Burkett, Marriotts Ridge
7. Raheem Brown, Wilde Lake
8. Casey Guthier, River Hill
9. Ian Harrison, Centennial
10. Zack Hedglin, Howard
11. Jaron Smith, Oakland Mills

152
1. David Ulysse, Oakland Mills
2. Jack Noonan, River Hill
3. Ashton Stennett, Atholton
4. Brian Beach, Reservoir
5. Nick Shearin, Centennial
6. Troy Walter, Glenelg
7. Raven Coleman-Brooks, Hammond
8. Nawwal Ibad, Mount Hebron
9. Kashawn Montgomery, Wilde Lake
10. Steven Eastman, Howard
11. Michael Bernal, Marriotts Ridge

160
1. Bryan Overton, Hammond
2. Cory Daniel, River Hill
3. Anthony Pagnotta, Glenelg
4. Akintola Morakinyo, Wilde Lake
5. Emilo Altamirano, Atholton
6. Joey Wysocki, Centennial
7. Dylan Juskus, Oakland Mills
8. Brendan Herberger, Reservoir
9. Drew Williams, Howard
10. Michael Min, Marriotts Ridge
11. Tamir Rhames, Mount Hebron

170
1. Tyler Asher, Glenelg
2. Josh Thibodeaux, Hammond
3. Lyle Fugate, Marriotts Ridge
4. Benjamin Tucker, Centennial
5. Nathanael Haase, Wilde Lake
6. Brian Glueck, Reservoir
7. John Kum, River Hill
8. Noah Wright, Oakland Mills
9. Kyle Eckart, Howard
10. Max Varipapa, Mount Hebron

182
1. Omar Messallam, River Hill
2. Glenn Lucas, Glenelg
3. Michael Waters, Hammond
4. Matt Fields, Atholton
5. Dominick Clarke, Oakland Mills
6. Antonio Vogt, Mount Hebron
7. Connor Davis, Reservoir
8. Frederik Agvald, Centennial
9. Christopher Loiselle, Howard
10. Kris Hines, Wilde Lake
11. Cody Bannar, Marriotts Ridge

195
1. Logan Kirby, River Hill
2. Humphrey Anuh, Hammond
3. Michael Sullivan, Reservoir
4. Curran Robertson, Glenelg
5. Jared Rodriguez, Howard
6. Chris Park, Marriotts Ridge
7. Brian Rodriguez, Atholton
8. Tyrone Gaines, Oakland Mills
9. Jon Perlman, Wilde Lake

220
1. Jacob Benedict, River Hill
2. Justin Jung, Glenelg
3. Will Hester, Oakland Mills
4. Ryan Hassan, Mount Hebron
5. Scott Desautelle, Marriotts Ridge
6. Pedro Iriarte, Reservoir
7. Adam Satterfield, Wilde Lake

285
1. Jason Johnson, River Hill
2. Sean Twigg, Glenelg
3. Michael Frazier, Howard
4. Roy Kadge, Oakland Mills
5. Payam Sojdehei, Atholton
6. Ryan Austin, Marriotts Ridge
7. Nicco Jones, Wilde Lake

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
Comments
Loading