One-minute speed — 11-12: 2. Michael Laper; 13-14: 1. Drew Meininger, 3. Devin Meek; 15-17: 1. Mason Rogers, 2. Sam Trossman, 3. Aaron Weingrad, 5. Cameron Simmons; 18-22: 2. Max Gleichauf.

Three-minute speed — 11-12: 2. Michael Laper; 13-14: 1. Drew Meininger, 2. Devin Meek; 15-17: 1. Sam Trossman, 2. Mason Rogers, 4. Cameron Simmons, 5. Aaron Weingrad; 18-22: 3. Max Gleichauf.

Freestyle — 11-12: 1. Michael Laper; 13-14: 2. Drew Meininger, 4. Devin Meek; 15-17: 2. Mason Rogers, 3. Cameron Simmons, 4. Sam Trossman, 5. Aaron Weingrad; 18-22: 2. Max Gleichauf.

Triple unders — 15-17: 1. Sam Trossman, 2. Mason Rogers, 4. Aaron Weingrad, 5. Cameron Simmons; 18-22: 3. Max Gleichauf.


Submit a Letter to the Editor for the Laurel Leader, Columbia Flier and Howard County Times

Female Single Rope Events

Thirty-second speed — 8U: 4. Lily Drechsler; 11-12: 2. Lily Trossman, 11. Emily Gates; 13-14: 1. Christina Kratzmeier, 4. Sophie Skalny; 15-17: 1. Cecilia Hartley, 2. Beth Short, 4. Lynn Walsh, 4. Sydni Horner, 5. Cassandra Tarash, 10. Meg Weidman, 11. Alison Young; 18-22: 2. Lauren Bork.

One-minute speed — 8U: 4. Lily Drechsler; 11-12: 4. Lily Trossman, 12. Emily Gates; 13-14: 2. Christina Kratzmeier, 3. Sophie Skalny; 15-17: 1. Beth Short, 3. Lynn Walsh, 4. Sydni Horner, 4. Cassandra Tarash, 5. Cecilia Hartley, 8. Alison Young, 10. Meg Weidman; 18-22: 1. Lauren Bork.

Three-minute speed — 8U: 2. Lily Drechsler; 11-12: 5. Lily Trossman, 12. Emily Gates; 13-14: 1. Sophie Skalny, 5. Christina Kratzmeier; 15-17: 3. Lynn Walsh, 4. Beth Short, 5. Sydni Horner, 7. Cassandra Tarash, 11. Meg Weidman; 18-22: 1. Lauren Bork.

Freestyle — 8U: 2. Lily Drechsler; 11-12: 1. Lily Trossman, 8. Emily Gates; 13-14: 1. Sophie Skalny, 2. Christina Kratzmeier; 15-17: 2. Sydni Horner, 3. Cassandra Tarash, 5. Cecilia Hartley, 6. Beth Short, 7. Lynn Walsh; 10. Meg Weidman, 12. Alison Young; 18-22: 1. Lauren Bork.

Triple unders — 15-17: 1. Cassandra Tarash, 2. Beth Short, 5. Meg Weidman, 6. Sydni Horner, 8. Lynn Walsh, 9. Alison Young; 18-22: 2. Lauren Bork.

Single Rope Events

Speed medley — 13-14: 2. Lily Drechsler, Emily Gates, Devin Meek and Drew Meininger; 15-17: 1. Cecilia Hartley, Mason Rogers, Sam Trossman and Lynn Walsh; 3. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny, Cameron Simmons and Aaron Weingrad; 4. Michael Laper, Lily Trossman, Meg Weidman and Alison Young; 18-22: 2. Lauren Bork, Max Gleichauf, Beth Short and Cassandra Tarash.

Speed relay — 13-14: 2. Lily Drechsler, Emily Gates, Devin Meek and Drew Meininger; 15-17: 1. Cecilia Hartley, Mason Rogers, Sam Trossman and Lynn Walsh; 2. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny, Cameron Simmons and Aaron Weingrad; 5. Michael Laper, Lily Trossman, Meg Weidman and Alison Young; 18-22: 2. Lauren Bork, Max Gleichauf, Beth Short and Cassandra Tarash.

Pairs freestyle — 13-14: 1. Christina Kratzmeier and Sophie Skalny; 3. Devin Meek and Drew Meininger; 15-17: 2. Mason Rogers and Sam Trossman; 4. Cameron Simmons and Aaron Weingrad; 5. Michael Laper and Meg Weidman.

Female pairs freestyle — 15-17: 1. Sydni Horner and Lynn Walsh; 3. Beth Short and Cassandra Tarash; 18-22: 1. Lauren Bork and Cecilia Hartley.

Double Dutch Events

Double Dutch speed relay — 13-14: 1. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny and Lily Trossman; 15-17: 2. Cecilia Hartley, Mason Rogers and Sam Trossman; 5. Cameron Simmons, Aaron Weingrad and Alison Young; 18-22: 1. Max Gleichauf, Beth Short and Cassandra Tarash; 3. Lauren Bork, Sydni Horner and Lynn Walsh.

Double Dutch pairs speed — 15-17: 2. Cecilia Hartley, Mason Rogers, Sam Trossman and Lynn Walsh; 4. Michael Laper, Lily Trossman, Meg Weidman and Alison Young; 6. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny, Cameron Simmons and Aaron Weingrad; 18-22: 1. Lauren Bork, Max Gleichauf, Beth Short and Cassandra Tarash.

Double Dutch singles freestyle — 13-14: 2. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny and Lily Trossman; 15-17: 1. Cecilia Hartley, Mason Rogers and Sam Trossman; 2. Cameron Simmons, Aaron Weingrad and Alison Young; 18-22: 1. Max Gleichauf, Beth Short and Cassandra Tarash.

Double Dutch female singles freestyle — 18-22: 1. Lauren Bork, Sydni Horner and Lynn Walsh.

Double Dutch pairs freestyle — 15-17: 1. Cecilia Hartley, Mason Rogers, Sam Trossman and Lynn Walsh; 2. Michael Laper, Lily Trossman, Meg Weidman and Alison Young; 3. Christina Kratzmeier, Sophie Skalny, Cameron Simmons and Aaron Weingrad; 18-22: 1. Max Gleichauf, Sydni Horner, Beth Short and Cassandra Tarash.

Senior Team Show

First Place: Lauren Bork, Max Gleichauf, Cecilia Hartley, Christina Kratzmeier, Mason Rogers, Beth Short, Cameron Simmons, Cassandra Tarash, Lily Trossman, Sam Trossman, Lynn Walsh and Aaron Weingrad.