Save 75% - Only $49.99 for 1 full year! digitalPLUS subscription offer ends 12/1

High School Wrap-Up

Cross Country

2A State Championship(Nov. 10 at Hereford High School)

Boys team scores: 1. Catoctin, 77 points; 7. Marriotts Ridge, 174; 8. Oakland Mills, 193; 12. Glenelg, 355; 17. Long Reach, 486.

Top county boys: 1. David Dorsey, Catoctin, 16:25; 19. Charles Moran, LR, 17:31; 21. Tom Brumbaugh, OM, 17:32; 29. Daniel Vogel, MR, 17:48; 30. Connor Holley, OM, 17:49; 39. Aedan Hale, MR, 18:11; 43. Ryan Hermstein, MR, 18:17; 48. Gulraize Khan, MR, 18:27; 49. Clay Cochran, MR, 18:29; 55. Charles Skimokura, OM, 18:36.

56. Cameron Bowling, OM, 18:40; 59. Toby Dilworth, G, 18:43; 65. Paul Kirk-Davidoff, OM, 18:49; 69. Daniel Facchina, G, 18:53; 71. Dylan McDaniel, G, 18:55; 73. Michael Bernal, MR, 18:59; 74. Silas Buck, MR, 18:59; 82. Ralph Erickson, LR, 19:13;

85. Isaac Kirk-Davidoff, OM, 19:15; 86. Ian Holderman, OM, 19:15. 88. Garrett Birsa, G, 19:16.

Girls team scores: 1. Calvert, 57 points; 2. Oakland Mills, 101; 10. Glenelg, 249.

Top county girls: 1. Britt Lang, OM, 19:21; 4. Alyssa Hemler, OM, 20:12; 10. Abigail Starks, MR, 20:26; 12. Julia Nardone, G, 20:34; 14. Sarah Brand, OM, 20:38; 32. Mackenzie Snyder, OM, 21:36; 36. Julianna Boswell, G, 21:54; 69. Lara Celtnieks, OM, 23:26; 78. Demi Fortson, G, 23:57; 79. Hannah Cash, G, 24:01.

84. Emily Hebert, OM, 24:15; 86. Nayelli Autry, G, 24:18; 90. Mary Hommel, OM, 24:39; 91. Katie Sroka, G, 24:45; 99. Sammy Pearce, G, 25:15.

3A State Championship(Nov. 10 at Hereford High School)

Boys team scores: 1. Hereford, 52 points; 3. Centennial, 120; 5. Mt. Hebron, 185; 7. Reservoir, 223; 8. Atholton, 226; 9. River Hill, 245.

Top county boys: 1. Hale Bullen, Annapolis, 16:19; 2. Danny Rau, Ho, 16:20; 8. Alec Font, C, 16:36; 14. Chris Heydrick, RH, 17:12; 17. Adam Sachs, C, 17:16; 18. Gary Smolyak, A, 17:17; 20. Eddie Quinn, A, 17:22; 22. Ben Weinstein, MH, 17:23; 25. Hutson Baumann, C, 17:31; 29. Terry Tossman, RH, 17:36; 34. Griffin Riddler, C, 17:41.

35. Teddy LaFemina, Re, 17:43.1; 36. Owen Pochettino, Re, 17:43.2; 39. Corey Hamilton, MH, 17:51.7; 40. Karl Schmidt, MH, 17:51.8; 41. Tim Virostek, WL, 17:52; 44. Andrew Durkee, C, 17:55; 46. Sam Edondson, MH, 17:57.1; 47. Adam Gartrell, Re, 17:57; 49. Andy DeLaitsch, MH, 18:03; 50. Dan Schofield, C, 18:05.

51. Bryce Rosicky, A, 18:06; 53. Sean Salisbury, RH, 18:08; 59. Alex Hedgren, Re, 18:14; 61. Tony Grabow, Re, 18:16; 64. Marshall Demaree, RH, 18:16; 74. Justin Spoon, A, 18:24; 79. Paul Grabow, Re, 18:27; 80. Franc LeFors, A, 18:28; 84. Luke Filar, Ho, 18:29; 88. Eric Segev, C, 18:34.

Girls team scores: 1. Reservoir, 65 points, 2. Centennial, 73; 4. River Hill, 138; 9. Howard, 267; 10. Mt. Hebron, 270; 12. Wilde Lake, 331.

Top county girls: 1. Emily Mulhern, Urbana, 19:20; 2. Allison Krein, RH, 19:28; 3. Shreya Nalubola, C, 19:37; 6. Rachel Yep, MH, 20:07; 8. Amy Oliver, Re, 20:11; 10. Cindy Alms, Re, 20:21; 11. Devin McIntyre, C, 20:22; 12. Ally Driscoll, C, 20:24; 15. Karli Smiraglia, Re, 20:28; 18. Katie Wilson, Re, 20:30.

21. Anna Latzko, RH, 20:37; 22. Heather Konstanzer, Re, 20:39; 24, Anna Li, C, 20:40; 29. Catie Bernhardt, C, 20:58; 30. Tasha Powers, A, 20:59; 31. Caroline Haden, Ho, 21:04; 32. Kelsey Ponton, Re, 21:06; 33. Julia Orloff, WL, 21:08.3; 34. Emily Miller, Re, 21:08.5; 36. Angelica Yi, RH, 21:10.

45. Stacy Young, RH, 21:30; 46. Chelsea Vane, 21:31; 47. Rebecca Andersen, RH, 21:31; 50. Eileen Ying, RH, 21:37; 51. Kari Dunagan, C, 21:39; 52. Elizabeth Oldhouse, RH, 21:41; 54. Alexis Carroll, WL, 21:42; 58. Gabby Rayner, Ho, 21:52; 59. Alyssa Taylor, C, 21:52; 61. Shannon Kirby, Ho, 22:01.

64. Cassandra Meyers, MH, 22:12; 66. Mary Olson, WL, 22:13; 68. Melissa Pratt, 22:17; 72. Maura Mead, Ho, 22:27; 74. Haylee Committee, Ho, 22:34; 85. Eileen Zohorsky, MH, 22:58; 92. Brenda Rosas, WL, 23:06.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading