Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

High school wrap-up

Golf

State championship (Oct. 22-24 at the University of Maryland)

1A/2A teams: 1. Marriotts Ridge, 611; 2. Glenelg, 634; 3. Century, 649; 4. Kent Island, 663.

3A/4A teams: 1. Wootton, 603; 2. Urbana, 626; 3. Walt Whitman, 627; 4. Wilde Lake, 632; 5. Stephen Decatur, 634; 5. Northern, 634; 7. Bel Air, 640; 8. North Point, 653.

Girls county individuals: 1. Bryana Nguyen, A, 144; 4. Rachel Lee, MR, 148; 7. Samyra Lewis, OM, 161; 19. Marissa Davey, MR, 180.

Boys county individuals: 1. Bennett Buch, MR, 138; 2. Connor Flach, C, 139; 4. Tyler Silberberg, WL, 142; 21. Steven Segrist, G, 153; 21. David Yancich, WL, 153; 28. Michael Dorsch, MR, 156; 28. Young Lee, G, 156; 52. Rafey Iqbal, WL, 161; 52. Greg Leake, G, 161; 65. Matt Forester, G, 164.

85. Joe Dorsch, MR, 169; 94. Joe Boccher, WL, 176.

Boys soccer

Standings (as of Oct. 30)

Marriotts Ridge, 11-0-0, 12-0-0; Centennial, 9-1-1, 11-1-1; Oakland Mills, 8-3-0, 11-3-0; Mt. Hebron, 7-4-0, 11-4-0; Reservoir, 7-4-0, 8-6-0; River Hill, 6-2-3, 8-3-3; Glenelg, 5-5-1, 6-5-1; Wilde Lake, 4-7-0, 5-9-1; Atholton, 3-8-0, 5-9-0; Howard, 2-9-0, 6-9-0; Hammond, 1-9-1, 4-9-1; Long Reach, 0-11-0, 0-12-0; Glenelg Country, 0-15-0 MIAA B, 0-15-0; Chapelgate, 2-7-1 MIAA C, 2-7-1.

Girls soccer

Standings (as of Oct. 30)

River Hill, 11-0-0, 14-0-0; Atholton, 8-3-0, 8-5-0; Long Reach, 7-4-0, 9-5-0; Marriotts Ridge, 6-4-1, 8-5-1; Reservoir, 6-4-1, 7-5-1; Wilde Lake, 6-4-1, 8-5-1; Centennial, 6-4-1, 6-7-2; Howard, 6-5-0, 8-7-0; Mt. Hebron, 4-6-1, 6-7-1; Oakland Mills, 2-8-1, 5-8-1; Glenelg, 1-10-0, 3-12-0; Hammond, 0-11-0, 1-12-0; Glenelg Country School (IAAM C Gold Conference), 8-4-0, 8-4-0; Chapelgate (IAAM B Conference), 2-9-0, 3-11-0.

Volleyball

Final standings

Centennial, 13-0 county, 14-0 overall; Glenelg, 10-3, 10-3; Mt. Hebron, 10-3, 10-4; River Hill, 10-3, 11-3; Atholton, 9-4, 10-4; Reservoir, 7-6, 8-6; Marriotts Ridge, 6-7, 7-7; Howard, 6-7, 6-8; Wilde Lake, 3-10, 3-10; Long Reach, 2-11, 3-11; Oakland Mills, 2-11, 3-11; Hammond, 0-13, 1-14; Chapelgate, 1-8 IAAM A, 3-11; Glenelg Country, 6-7 IAAM C, 7-8.

Playoff seeding

3A East: 1. Centennial; 2. J.M. Bennett; 3. River Hill; 4. Mt. Hebron; 5. Atholton; 6. Stephen Decatur; 7. Annapolis; 8. Wilde Lake; 9. Reservoir; 10. Howard; 11. Northeast; 12. Hammond.

2A South: 1. Calvert; 2. Glenelg; 3. Patuxent; 4. Southern; 5. Gwynn Park; 6. Central; 7. Largo; 8. Long Reach; 9. McDonough; 10. Lackey; 11. Frederick Douglass; 12. Marriotts Ridge.

Football

Standings (as of Oct. 30)

River Hill, 9-0; Atholton, 8-1; Glenelg, 6-3; Mt. Hebron, 6-3; Howard, 5-4; Reservoir, 5-4; Hammond, 4-5; Wilde Lake, 4-5; Centennial, 3-6; Long Reach, 2-7; Marriotts Ridge, 2-7; Oakland Mills, 0-9.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading