www.baltimoresun.com/explore/howard/sports/ph-ho-cf-hs-high-school-wrap-up-1031-20131029,0,7045233.story

baltimoresun.com

High school wrap-up

High school wrap-up: Cross country county championship results and final volleyball regular season standings

5:45 PM EDT, October 29, 2013

Advertisement

Cross Country

Howard County Championships

Oct. 22 at Centennial High School

Boys team scores: 1. Mt. Hebron, 66 points; 2. Centennial, 78; 3. River Hill, 79; 4. Atholton, 87; 5. Reservoir, 109; 6. Wilde Lake, 128; 7. Marriotts Ridge, 192; 8. Oakland Mills, 203; 9. Howard, 207; 10. Glenelg, 238; 11. Hammond, 334; 12. Long Reach, 376.

Top boys individuals: 1. Chris Heydrick, RH, 16:37; 2. Ben Weinstein, MH, 16:46; 3. David Eisenhauer, WL, 16:52; 4. Owen Pochettino, Re, 16:53; 5. Hutson Baumann, C, 17:06; 6. Luke Filar, Ho, 17:08; 7. Corey Hamilton, MH, 17:17; 8. Timothy Bernard, A, 17:20; 9. Eddie Quinn, A, 17:22; 10. Sam Edmondson, MH, 17:27.1.

11. Connor Holley, OM, 17:27.3; 12. Marshall Demaree, RH, 17:30; 13. Terry Tossman, RH, 17:33.2; 14. Bryce Rosicky, A, 17:34.0; 15. Alex Hedgren, Re, 17:34.6; 16, Alec Font, Cen, 17:36.4; 17. Andrew Durkee, C, 17:37.4; 18. Daniel Smolyak, A, 17:41.3; 19. Griffin Riddler, C, 17:43.7; 20. Eric Smart, WL, 17:45.3.

21. Luke Mitchell, C, 17:48.0; 22. Toby Dilworth, G, 17:48.6; 23. Jake Edmondson, MH, 17:52.0; 24. Ryan Huyett, MH, 17:53.0; 25. Brian Fieni, Re, 17:53.1; 26. Mark Moody, RH, 18:01.7; 27. Rahul Reddy, RH, 18:03.0; 28. Trent Rose, RH, 18:03.4; 29. Jared Golian, WL, 18:10.6; 30. Jake Drohat, MH, 18:10.9.

31. Silas Buck, MR, 18:15.7; 32. Collin Cornish, Re, 18:16.6; 33. Griffin Hyde, Re, 18:18.9; 34. Ben Ailinger, Re, 18:20.9; 35. Michael Cai, C, 18:21.6; 36. Joe Keating, WL, 18:21.9; 37. Aedan Hale, MR, 18:25.1; 38. Francisco Lefors, A, 18:28.7; 39. Michael Bernal, MR, 18:31.1; 40. Hunter Kahn, WL, 18:31.3.

41. Sanjay George, MR, 18:35.4; 42. Gavin Kohn, OM, 18:36.8; 43. Devin Rowell, Ho, 18:38.8; 44. Jason Kohler, MR, 18:39.7; 45. Garrett Birsa, G, 18:40.2; 46. Grant D'Agrosa, A, 18:41.8; 47. Ian Holderman, OM, 18:42.1; 48. Rider Jordan, G, 18:43.2; 49. Andrew Conca-Cheng, C, 18:43.5; 50. Joey Navarro, OM, 18:44.1.

Girls team scores: 1. Centennial, 32 points; 2. River Hill, 66; 3. Reservoir, 94; 4. Glenelg, 118; 5. Howard, 146; 6. Wilde Lake, 166; 7. Mt. Hebron, 191; 8. Marriotts Ridge, 197; 9. Hammond, 237; 10. Atholton, 246; 11. Oakland Mills, 308; 12. Long Reach, 358.

Top girls individuals: 1. Shreya Nalubola, C, 19:02; 2. Karli Smiraglia, Re, 19:29; 3. Allison Krein, RH, 19:44.1; 4. Devin McIntyre, C, 20:11.0; 5. Julia Reed, Ha, 20:21.6; 6. Ally Driscoll, C, 20:26.9; 7. Gabby Rayner, Ho, 20:30.5; 8. Julia Nardone, G, 20:31.2; 9. Cara Nardone, G, 20:38.3; 10. Kara Taylor, C, 20:41.3.

11. Anna Li, C, 20:41.5; 12. Ilana Harris, C, 20:44.9; 13. Julianna Boswell, G, 20:47.1; 14. Anna Latzko, RH, 20:48.1; 15. Elizabeth Oldhouser, RH, 20:53.7; 16. Becca Andersen, RH, 20:54.1; 17. Eileen Zohorsky, MH, 20:57.5; 18. Owen Dannelly, RH, 21:13.9; 19. Eileen Ying, RH, 21:14.6; 20. Abigail Starks, MR, 21:17.8.

21. Katie Wilson, Re, 21:28.3; 22. Kelsey Ponton, Re, 21:29.2; 23. Maggie Niland, Re, 21:29.8; 24. Courtney Colosimo, RH, 21:34.4; 25. Julia Orloff, WL, 21:35.2; 26. Tory Lafemina, Re, 21:44.7; 27. Alexis Carroll, WL, 21:45.7; 28. Melissa Froh, Ho, 21:47.4; 29. Elise McGinnis, WL, 21:50.1; 30. Heather Ailinger, Re, 21:56.0.

31. Kayla Snyder, MH, 22:05.5; 32. Chloe Virden, MR, 22:11.6; 33. Samantha Biegel, G, 22:13.4; 34. Taylor Jaranyi, Ho, 22:15.1; 35. Mary Olson, WL, 22:16.6; 36. Rosemary Davidson, A, 22:22.5; 37. Bailey Merrill, MR, 22:23.8; 38. Maura Mead, Ho, 22:25.6; 39. Melissa Pratt, Ho, 22:27.5; 40. Courtney Mann, Ho, 22:29.6.

41. Winnie Tsao, Ho, 22:34.5; 42. Rachel Sandler, Ha, 22:39.4; 43. Jill Greenwald, A, 22:43.6; 44. Mackenzie Snyder, OM, 22:46.8; 45. Eleanor Zhang, MH, 22:58.2; 46. Karina Aquiahuatl, MH, 23:00.6; 47. Alyssa Taylor, C, 23:14.6; 48. Oriana Ovide, OM, 23:18.6; 49. Katie Allgair, MR, 23:25.9; 50. Kate McHale, WL, 23:34.6.

Volleyball

Final regular season standings

Howard, 12-1 county, 13-1 overall; Glenelg, 11-2, 11-2; River Hill, 11-2, 12-2; Mt. Hebron, 11-2, 11-3; Wilde Lake, 9-4, 9-5; Centennial, 7-6, 7-7; Reservoir, 6-7, 7-7; Marriotts Ridge, 4-9, 5-9; Oakland Mills, 3-10, 4-10; Hammond, 2-11, 3-12; Atholton, 2-11, 2-12; Long Reach, 0-13, 0-13; Chapelgate, 3-6 IAAM A, 4-10; Glenelg Country, 3-5 IAAM C, 3-5.

Playoff seeds

2A South: Section I — 3. Marriotts Ridge; 5. Hammond; 6. Oakland Mills.

3A East: Section I — 3. Mt. Hebron; 4. Centennial; 6. Long Reach. Section II — 1. River Hill; 2. Glenelg; 3. Atholton; 4. Wilde Lake; 5. Reservoir.

4A North: Section II — 1. Howard.