www.baltimoresun.com/explore/howard/sports/ph-ho-cf-hs-high-school-wrap-up-0913-20120912,0,5729919.story

baltimoresun.com

High School and College Roundup

High School and College Roundup

September 12, 2012

Advertisement

Cross country

Howard County Invitational (Sept. 7 at Centennial)

Boys A team results: 1. Centennial, 85 points; 2. River Hill, 88; 3. Mt. Hebron, 89; 4. Reservoir, 99; 5. Atholton, 125; 6. Annapolis, 177; 7. Marriotts Ridge, 181; 8. Howard, 218; 9. Wilde Lake, 252; 10. North Harford, 256; 11. Oakland Mills, 267; 12. South Carroll, 280; 13. Glenelg, 332; 14. Long Reach, 363; 15. Hammond, 419.

Boys A individual results: 1. Harry Bullen, An, 17:01.60; 2. Daniel Rau, Ho, 17:24.68; 3. Nick Fransham, NH, 17:30.11; 4. Christopher Heydrick, RH, 17:34.68; 5. Alec Font, C, 17:50.96; 6. Gary Smolyak, A, 17:55.06; 7. Terry Tossman, RH, 17:58.58; 8. Adam Gartrell, Re, 18:03.69; 9. Karl Schmidt, MH, 18:08.86; 10. Adam Sachs, C, 18:11.33.

11. Owen Pochettino, Re, 18:13.38; 12. Eric Smart, WL, 18:16.05; 13. Doug Pickett, SC, 18:18.59; 14. Corey Hamilton, MH, 18:25.10; 15. Edwin Quinn, A, 18:31.19; 16. Ben Weinstein. MH, 18:31.84; 17. Marshall Demaree, RH, 18:32.88; 18. Ricardo Rosario, Re, 18:34.29; 19. Mark Moody, RH, 18:36.07; 20. Andy DeLaitsch, MH, 18:37.08.

21. Griffin Riddler, C, 18:37.50; 22. Timothy Bernard, A, 18:39.79; 23. Eric Segev, C, 18:40.28; 24. Charlie Moran, LR, 18:41.84; 25. Gulraize Khan, MR, 18:47.65; 26. Hutson Baumann, C, 18:50.11; 27. Teddy LaFemina, Re, 18:50.90; 28. Bayard Meiser, An, 18:53.43; 29. Michael Bernal, MR, 18:54.01; 30 Michael Smith, MH, 19:00.28.

31. Bryce Rosicky, A, 19:01.53; 32. Danny Schofield, C, 19:03.01; 33. Sam Edmondson, MH, 19:06.07; 34. Cole Rosenberg, Ha, 19:06.70; 35. Collin Cornish, Re, 19:09.78; 36. Joseph Keating, WL, 19:11.28; 37. Ian Fiser, NH, 19:11.59; 38. Ryan Hermstein, MR, 19:11.86; 39. Paul Grabow, Re, 19:12.62; 40. Christopher Flores, An, 19:14.18.

41. Sean Salisbury, RH, 19:19.18; 42. Paul Kirk-Davidoff, OM, 19:19.56; 43. Luke Filar Ho, 19:23.46; 44. Daniel Vogel, MR, 19:27.20; 45. Clay Cochran, MR, 19:28.66; 46. Alex Hegren, Re, 19:30.89; 47. Ray Smith, Ho, 19:31.79; 48. Connor Holley, OM, 19:33.27; 49. Ryan Land, Ho, 19:33.67; 50. Mason Shaffir, An, 19:34.91.

51. Francisco LeFors, A, 19:38.75; 52. John King, SC, 19:40.13; 53. Aedan Hale, MR, 19:41.19; 54. Cameron Bowling, OM, 19:41.48; 55. Thomas Brumbaugh, OM, 19:42.46; 56 Daniel Facchina, G, 19:42.69; 57. Jared Golian, WL, 19:42.90; 58. Adam Walden, An, 19:44.28; 59. Silas Buck, MR, 19:51.95; 60. Dylan McDaniel, G, 19:53.59.

61. Ryan Huyett, MH, 19:54.29; 62. Kaede Johnson, RH, 19:57.28; 63. Ben Cunningham, An, 20:01.14; 64. David Roloff, NH, 20:01.52; 65. Garrett Birsa, G, 20:02.12; 66. Justin Spoon, A, 20:03.80; 67. Ralph Erickson, LR, 20:05.48; 68. Isaac Kirk-Davidoff, OM, 20:13.23; 69. Anthony Rizzi, WL, 20:13.66; 70. Josh Lockwood, SC, 20:14.39.

71. Chris Busick, NH, 20:16.91; 72. Justin Buck, SC, 20:17.10; 73. Brian Caves, SC, 20:19.02; 74. Dominic Mandile, RH, 20:20.60; 75. Sural Ranamukhaarachchi, G, 20:21.37; 76. Toby Dilworth, G, 20:42.07; 77. Nolan Dunnigan, Ho, 20:49.58; 78. David Smart, WL, 20:51.49; 79. James Allen, A, 20:58.98; 80. Grant Chaconas SC, 21:05.07.

81. Calen Dowley, NH, 21:05.42; 82. Charles Shimokura, OM, 21:08.24; 83. Evan Moore, Ho, 21:12.37; 84. Justin Asch, NH, 21:12.59; 85. Brian Samples, LR, 21:20.91; 86. Matt Dee, SC, 21:25.07; 87. Patrick O'Leary, NH, 21:25.38; 88. Ian Kappey, Ho, 21:49.04; 89. David Hood, An, 21:57.96; 90. Conor McDonald, G, 21:59.13.

91. Matt Aubin, WL, 22:07.40; 92. Saketh Papaiahgari, LR, 22:11.63; 93. Rider Jordan, G, 22:27.46; 94. Nebiyu Samuel, Ha, 22:56.54; 95. Zong Li, LR, 22:58.09; 96. Kevin Kawasaki, Ha, 23:18.27; 97. Jonathan Gorel, Ha, 23:22.6; 98. Eliot Wascavage, Ha, 23:57.36; 99. Nate Palmer, 25:08.87; 100. Jeremy Leierzapf, LR, 25:41.35; 101. Marcus Fedarko, LR, 25:42.94.

Girls A team scores: 1. River Hill, 69; 2. Reservoir, 73; 3. Centennial, 111; 4. Mt. Hebron, 153; 5. South Carroll, 157; 6. Mount de Sales, 169; Oakland Mills, 180; 8. Atholton, 213; 9. North Harford, 214; 10. Glenelg, 246; 11. Marriotts Ridge, 254; 12. Howard, 281; 12. Annapolis, 327; 14. Wilde Lake, 344; 15. Hammond, 468.

Girls A individual results: 1. Allison Krein, RH, 20:36.96; 2. Shreya Nalubola, C, 20:39.79; 3. Julia Nardone, G, 20:49.45; 4. Rachel Yep, MH, 20:53.59; 5. Cindy Alms, Re, 21:20.77; 6. Brit Lang, OM, 21:34.80; 7. Angelica Yi, RH, 21:38.30; 8. Megan Tidey, NH, 21:41.46; 9. Karli Smiraglia, Re, 21:42.29; 10. Samantha Bingaman, SC, 21:48.86.

11. Devin McIntyre, C, 21:50.72; 12. Anastasia White, MdS, 21:51.61; 13. Katie Wilson, Re, 21:56.83; 14. Ally Driscoll, C, 22:02.24; 15. Amy Oliver, Re, 22:03.56; 16. Alyssa Hemler, OM, 22:09.67; 17. Chelsea Vane, MH, 22:19.61; 18. Eileen Ying, RH, 22:23.79; 19. Tasha Powers, A, 22:27.23; 20. Courtney Colosimo, RH, 22:28.07.

21. Olivia Lowman, SC, 22:28.83; 22. Caroline Haden, Ho, 22:29.48; 23. Stacy Young, RH, 22:31.64; 24. Sarah Brand, OM, 22:33.25; 25. Sarah Sykora, An, 22:38.53; 26. Julianna Boswell, G, 22:41.64; 27. Abigail Starks, MR, 22:42.64; 28. Summerlyn Bingaman, SC, 22:45.30; 29. Maya Johnston, An, 23:01.40; 30. Kelly Maloney, RH, 23:02.14.

31. Heather Konstanzer, Re, 23:10.88; 32. Clare Basil, MdS, 23:13.65; 33. Abby Whiting, MR, 23:15.11; 34. Casey Welsh, NH, 23:18.65; 35. Jessica Harris, MdS, 23:19.13; 36. Kari Dunagan, C, 23:19.94; 37. Hyunaje Kim, LR, 23:21.63; 38. Jill Greenwald, A, 23:22.57; 39. Ellen Shephard, NH, 23:23.01; 40. Cassandra Meyers, MH, 23:27.91.

41. Colleen Miller, MdS, 23:32.55; 42. Marissa Lechmann, MH, 23:34.92; 43. Camille Yamamoto, A, 23:39.96; 44. Elizabeth Oldhouser, RH, 23:41.48; 45. Brenda Rosas Esanisiano, WL, 23:48.02; 46. Tory LaFemina, Re, 23:50.13; 47. Catherine McHale WL, 23:54.83; 48. Tina Graf, SC, 23:56.65; 49. Alyssa Taylor, C, 23:57.48; 50. Haley Committee, Ho, 23:58.15.

51. Sara McKissick, MdS, 23:59.74; 52. Sarah Hayden, SC, 24:05.97; 53. Mareli Aguiniga, MH, 24:07.63; 54. Jackie Berges, MR, 24:09.31; 55. Kate Shumake, Re, 24:19.61; 56. Hannah Walter, MdS, 24:19.87; 57. Katrina Pelikan, A, 24:20.44; 58. Annie Scott, NH, 24:24.82; 59. Samantha Biegel, G, 24:26.91; 60. Jessica Duggan, A, 24:28.62.

61. Jasmine Johnson, MH, 24:30.65; 62. Jessica McWilliams SC, 24:33.61; 63. Rosemary Davidson, A, 24:33.86; 64. Mackenzie Snyder, OM, 24:38.03; 65. Anastasiya Volkova, Ho, 24:38.27; 66. Margaret Furletti, MdS, 24:45.04; 67. Becky Goodridge C, 24:46.43; 68. Riley Sipes, Ho, 24:53.71; 69. Alexandra Barth, SC, 24:54.05; 70. Bailey Merrill, MR, 24:55.02.

71. Sophie Macfarland, An, 25:02.59; 72. Lara Celtnieks, OM, 25:05.14; . Abby Warman, MR, 25:06.97; 74. Catie Bernhardt, C, 25:14.64; 75. Hannah Cash, G, 25:17.08; 76. Julia Orloff, WL, 25:19.77; 77. Katherine Smith, A, 25:24.66; 78. Laura Drapinski, NH, 25:34.34; 79. Danielle Hurely, NH, 25:50.19; 80. Gabby Rayner, Ho, 25:54.55.

81. Winnie Tsao, Ho, 25:57.27; 82. Caroline Johnson, MR, 26:00.44; 83. Molly Hart, Ho, 26:00.64; 84. Regan Davis, NH, 26:10.12; 85. Rachel Sandler, Ha, 26:34.66; 86. Erin Swanhart, G, 26:40.73; 87. Katie Allgair, MR, 26:41.25; 88. Alexandra Greene, WL, 26:43.70; 89. Demi Fortson, G, 26:44.87; 90. Nayelli Autry, G, 26:51.94.

91. Karina Aquiahuati, MH, 26:55.91; 92. Emily Park, LR, 26:56.28; 93. Emily Herbert, OM, 26:59.09; 94. Marina Chang, WL, 27:29.01; 95. Josi MacDonald, Ha, 27:21.24; 96. Serena Lao, WL, 27:29.01; 97. Marinda Judd, WL, 27:54.44; 98. Jessica Hsu, LR, 27:58.65; 99. Elena Kebeck, Ha, 28:22.13; 100. Emily Elkonoh, Ha, 28:22.37.

101. Amy Kaiser-Jones, Ha, 28:22.64; 102. Julia Decre, LR, 28:35.64; 103. Isabella Perez-Legores, Ha, 29:08.45; 104. Mary Hommel, OM, 29:22.02; 105. Ellie Brandenberg, An, 32:15.32; 106. Mykayla Moore, An, 37:40.58; 107. Lauren Hegleson, An, 37:40.0.

Howard Community College

The HCC cross country team opened the 2012 season Sept. 8 at Wilmington University in Delware, with the men placing fifth and the women 10th out of 12 schools.

Sophomore Filagot Dinku led the men with a third-place finish in a time of 29:50. He was followed by Andrew Parlette (19th in 31:38), Juan Cortez (30th in 32:51), Rafael Fernandez (39th in 33:46), Alex Warfield (46th in 34:08), Ed Richardson (55th in 34:58), Edgar Propst (58th in 35:25), John Leierzapf (61st in 35:41) and Javier Diaz-Guerra (67th in 37:35).

The women's team was led by freshman Anna Sandacz, who placed 36th with a time of 24:54. The team's other runners were Naomi Mills (64th in 28:00), Rachael Lape (68th in 28:18), Shannon Stubs (72nd in 29:48), Kayla Johnson (75th in 31:48) and Destiny Jones (77th in 33:01).

"We wanted an early challenge in the schedule," coach Steve Musselman said. "The only flat parts of the course were the start and the finish, and that was about 100 meters. We wanted to see how we handled a course like this."

The Dragons will next travel to York College for a meet this weekend.