Indoor track

Class 3A East Regional Championship (Feb. 5 at Baltimore Armory)

Girls team scores: 3. Howard, 51; 4. Atholton, 47; 5. Reservoir, 40; 5. River Hill, 40; 8. Mt. Hebron, 28; 10. Centennial, 21; 11. Wilde Lake 16; 13. Hammond, 12.

Girls individual results (county athletes)


Submit a Letter to the Editor for the Laurel Leader, Columbia Flier and Howard County Times

55 dash: 4. Christine London, Ho, 7.62; 5. Bre Hamilton, Ho, 7.75; 6. Kathleen Amstad, C, 7.77; 7. Taylor Williams, MH, 7.80.

300: 2. Taylor Williams, MH, 44.10; 3. Londyn Tyler, WL, 44.22; 7. Naba Lang, Ha, 46.34.

500: 3. Rebekah Markovitz, A, 1:24.34; 6. Elena Kebeck, Ha, 1:25.32.

800: 3. Leyla Balimtas, RH, 2:32.67; 4. Rachel Yep, MH, 2:33.01; 5. Jill Greenwald, A, 2:33.06; 6. Amy Oliver, Re, 2:33.31.

1600: 1 Cindy Alms, Re, 5:28.56; 2. Allison Krein, RH, 5:31.31; 3. Jennifer Bleakney, A, 5:31.50; 4. Rachel Yep, MH, 5:36.45; 6. Ilana Harris, C, 5:42.79; 7. Jill Greenwald, A, 5:47.70; 8. Gabby Rayner, Ho, 5:49.30.

3200: 1. Shreya Nalubola, Ce, 11:53.13; 2. Allison Krein, RH, 11:53.25; 3. Cindy Alms, Re, 12:01.72; 4. Anna Latzko, RH, 12:17.59; 5. Katie Wilson, Re, 12:23.94; 6. Anna Li, Ce, 12:29.71; 7. Tasha Powers, A, 12:51.72; 8. Chelsea Vane, MH, 13:03.08.

55 hurdles: 1. Christine London, Ho, 8.54; 5. Dasia Moore, Re, 9.65; 7. Taylor Stewart, Ho, 10.38.

4x200 relay: 3. Howard, 1:52.27; 6. Reservoir, 1:57.67; 7. Mt. Hebron, 1:58.42; 8. River Hill, 1:58.66.

4x400 relay: 2. Howard, 4:22.15; 3. Atholton, 4:26.02; 4. Mt. Hebron, 4:29; 7. Reservoir, 4:39.40; 8. River Hill, 4:46.21.

4x800 relay: 2. Reservoir, 10:26.60; 5. Atholton, 10:37.30; 6. River Hill, 10:49.30; 7. Centennial, 11:00.94; 8. Howard, 11:09.94.

High jump: 1. Natalie Alper, A, 5-00; 2. Katie Pelikan, A, 4-10; 3. Jermika Miller, Ha, 4-10; 4. Courtney Merson, Ho, 4-10; 5. Sophie Caplan, RH, 4-06.

Pole vault: 1. Adrianna Shoemaker, WL, 8-06.

Shot put: 3. Taylor Scaife, Ho, 32-05; 5. Kallen Dirmeyer, RH, 30-06.75; 7. Jessica Doermann, Ho, 30-00.50; 8. Kiera Maynor, Ho, 29-10.25.

Boys team scores: 1. Reservoir, 84; 2. Howard, 81; 3. Mt. Hebron, 65; 6. Wilde Lake, 34; 8. River Hill, 24; 12. Centennial, 11.50; 13. Atholton, 11; 14. Hammond, 10.

Boys individual results

55 dash: 1. Zack Black, Ho, 6.80; 2. Josh Peoples, Ho, 6.81; 5. Bryan Sosoo, Re, 6.87; 6. Gibrill Sheriff, Re, 6.90; 7. Trevon Jacks, WL, 6.98; 8. Matthew Lumpkin, WL, 7.01.