300: 2. Jackie Galloway, OM, 38.5; 3. Tosin Oyewole, LR, 38.60; 7. Robert Carter, LR, 40.10.

500: 1. Kenneth Brown, MR, 1:14.30; 2. Solomon Brown, MR, 1:14.60; 3. Colisian McLeod, MR, 1:15.50; 4. Josh Burgess, OM, 1:16.0; 6. Kelsey White, OM, 1:16.40; 8. Nathan Kundrat, LR, 1:19.40.

800: 3. Robert Kramer, MR, 2:20.90; 6. Chris Young, LR, 2:21.60; 7. Kieran Saienni, OM, 2:22.10; 8. Gulraize Khan, MR, 2:23.10.

1,600: 2. Robert Kramer, MR, 5:08.20; 3. Ryan Hermstein, MR, 5:09.60; 4. Tom Brumbaugh, OM, 5:17.20; 5. Ian Holderman, OM, 5:18.90; 6. Matthew Bernstein, OM, 5:25.20; 7. Ryder Jordan, G, 5:34.30; 8. Brian Mitchell, MR, 5:45.10.


Submit a Letter to the Editor for the Laurel Leader, Columbia Flier and Howard County Times

3,200: 1. Toby Dilworth, G, 10:57.40; 2. Ryan Hermstein, MR, 11:02.40; 3. Gulraize Khan, MR, 1:11.10; 4. Paul Kirk-Davidoff, OM, 11:17.20; 5. Garrett Birsa, G, 11:20.90; 6. Isaac Kirk-Davidoff, OM, 11:27; 7. Silas Buck, MR, 11:41.00.

55 hurdles: 1. Robert Carter, LR, 8.20; 4. D'Ante Colbert, LR, 8.71.

4x200 relay: 1. Long Reach, 1:38.00; 5. Oakland Mills, 1:41.70; 8. Marriotts Ridge, 1:45.20.

4x400: 1. Oakland Mills, 3:48.70; 2. Marriotts Ridge, 3:50.30; 3. Long Reach, 3:51.80.

4x800: 1. Marriotts Ridge, 9:23.80; 2. Oakland Mills, 9:29.90; 4. Long Reach, 9:38.50.

High jump: 1. Chelby Ofosu-Safori, OM, 5-6; 2. Eric Thomas, LR, 5-6; 3. Davis Wade, G, 5-4.

Pole vault: 1. Calvin Pitney, G, 9-0.

Shot put: 2. Dominic Williams, LR, 41-6.

Boys basketball

Standings (as of Feb. 4):

Oakland Mills, 15-0, 18-0; River Hill, 13-2, 15-3; Centennial, 10-5, 11-6; Reservoir, 10-5, 11-6; Long Reach, 9-6, 11-7; Marriotts Ridge, 8-7, 9-9; Atholton, 7-8, 9-9; Glenelg, 7-8, 8-10; Wilde Lake, 6-9, 8-10; Mt. Hebron, 3-12, 4-14; Howard, 2-13, 3-15; Hammond, 0-15, 0-18; Glenelg Country, 5-10 MIAA A, 10-15; Chapelgate, 5-10 MIAA B, 11-14.

Girls basketball

Standings (as of Feb. 5)

River Hill, 15-1 county, 16-3 overall; Howard, 14-2, 17-2; Reservoir, 14-2, 14-2; Mt. Hebron, 12-4, 14-5; Oakland Mills, 7-9, 9-10; Atholton, 7-9, 8-9; Centennial, 7-9, 8-11; Glenelg, 6-10, 8-11; Long Reach, 6-10, 7-11; Marriotts Ridge, 5-11, 5-12; Wilde Lake, 3-13, 4-14; Hammond, 0-16, 0-16; Chapelgate, 8-4 IAAM C, 13-6; Glenelg Country, 5-8 IAAM C, 5-9.

Wrestling

Standings (as of Feb. 5)

River Hill, 11-0 county, 24-3 overall; Glenelg, 10-1, 11-1; Reservoir, 9-2, 10-3; Oakland Mills, 8-3, 23-6; Wilde Lake, 7-4, 21-9; Mt. Hebron, 6-5, 21-8; Marriotts Ridge, 5-6, 17-11; Hammond, 4-7, 8-27; Howard, 2-8, 11-15; Atholton, 1-9, 9-17; Centennial, 1-9, 3-17; Long Reach, 0-10, 1-18; Glenelg Country, 4-3 MIAA B, 10-9 overall.