high school swimming

Howard's Catherine Frediani, top, and Long Reach's Stephanie Foster match strokes during the 100-yard backstroke event at the Howard County Invitational Swimming Championships. (Staff photo by Brian Krista, Patuxent Publishing / April 26, 2012)

Howard held off defending champion Centennial at the 35th annual Howard County Championship meet, April 22 at the Howard Community College pool.

Because swimming is not a sport that is sanctioned by the county's high school athletic program, the event is sponsored by the Columbia Clippers club team.

Each school had a captain that recruited his or her classmates to form a team.

Although Howard County public school swimmers get only one chance a year to represent their high school in the pool, many local swimmers will be continuing in college next year. They include Centennial's Jennifer Zhang (Cornell) and William Yang (Yale), Howard's Catherine Frediani (University of Maryland, Baltimore County) and Kelly Yang (Richmond), Long Reach's Stephanie Foster (Washington and Lee), Marriotts Ridge's Taylor Hollingsworth (College of Charleston), Reservoir's Diane Brown (Vermont) and Wilde Lake's Alicia Frey (Bloomsburg).


Submit a Letter to the Editor for the Laurel Leader, Columbia Flier and Howard County Times

Combined team scores: 1. Howard, 794.5; 2. Centennial, 772; 3. Mt. Hebron, 622; 4. Reservoir, 604; 5. River Hill, 484; 6. Wilde Lake, 426; 7. Atholton, 396.5; 8. Long Reach, 233; 9. Marriotts Ridge, 231; 10. Oakland Mills, 69; 11. Hammond, 28; 12. Glenelg, 17.

Top 10 individuals (events are in yards):

Boys 50 freestyle: 1. William Yang, C, 23.11; 2. Drew Wolter, A, 23.69; 3. Kevin Hu, C, 24.01; 4. Jake Lamparella, MH, 24.40; 5. Kyle Courtney, A, 25.09; 5. Zachary Grissom, Ho, 25.09; 7. Mat Grinnell, RH, 25.11; 8. Lance Taweel, Re, 25.20; 9. Michael Shaham, WL, 25.38; 10. Carl Vanasse, RH, 25.55.

Girls 50 freestyle: 1. Porshe Brown, OM, 25.27; 2. Diane Brown, Re, 25.32; 3. Casey West, Ho, 25.57; 4. Melanie Watt, LR, 26.33; 5. Rachel Latzko, RH, 27.34; 6. Rachel Banilower, RH, 28.22; 7. Kayla Hess, A, 28.41; 8. Audrey Zohorsky, MH, 28.72; 9. Sam Solomotis, A, 29.99; 10. Hannah Green, MH, 30.01.

Boys 100 butterfly: 1. Noah Pritchard, WL, 54.28; 2. Philip Adejumo, Ho, 54.67; 3. Alex Ewart, C, 55.97; 4. Andrew Coe, C, 56.61; 5. Jack Saunderson, Re, 56.71; 6. Ryan Webb, Re, 58.27; 7. Yacine Manseur, RH, 1:02.09; 8. Wynne Kirchner, Ho, 1:03.86; 9. Zach Burnett, WL, 1:04.36; 10. John Parsons, OM, 1:13.24.

Girls 100 butterfly: 1. Kelley Yang, Ho, 58.91; 2. Alicia Frey, WL, 1:02.02; 3. Bizu Baldinazzo, WL, 1:04.18; 4. Anne Warren, MH, 1:05.37; 5. Audrey Zohorsky, MH, 1:05.54; 6. Melanie Watt, LR, 1:06.32; 7. Eileen Zohorsky, MH, 1:08.82; 8. Taylor Hollingsworth, MR, 1:08.92; 9. Neha Amin, RH, 1:10.57; 10. Monica Koh, OM, 1:21.41.

Boys 50 breaststroke: 1. Austin Taylor, A, 29.79; 2. Joe Kogan, A, 30.07; 3. Jeffrey Tse, C, 30.62; 4. Ivan Lee, MH, 31.98; 5. Lance Taweel, Re, 32.40; 6. Jeffrey Sham, C, 34.68; 7. Tim Virostek, WL, 35.11; 8. Mat Grinnell, RH, 35.26; 9. Tajuddin Ingram, Re, 35.78; 10. Deep Sinha, C, 36.51.

Girls 50 breakstroke: 1. Victoria Radcliffe, Ho, 33.80; 2. Maddie Weinberg, MH, 34.11; 3. Rachel Latzko, RH, 34.17; 4. Sarah Hurly, MR, 35.96; 5. Amanda Tun, Re, 37.29; 6. Natasha Lobo, MR, 37.45; 7. Sydnee Shannon, Ho, 37.59; 8. Jena Rutten, Re, 39.75; 9. Juliana Kaiser, WL, 40.06; 10. Kayla Hess, A, 41.15.

Boys 100 backstroke: 1. Austin Gabel, RH, 55.63; 2. David Lazris, WL, 56.66; 3. Alexander Gliese, LR, 57.85; 4. Alex Ewart, C, 58.74; 5. Adam Sachs, C, 1:04.23; 6. Michael Smith, MH, 1:04.57; 7. Kyle Courtney, A, 1:09.18; 8. John Parsons, OM, 1:09.68; 9. Connor Lineberry, Re, 1:10.42; 10. Ben Ailinger, Re, 1:14.23.

Girls 100 backstroke: 1. Catherine Frediani, Ho, 1:02.17; 2. Stephanie Foster, LR, 1:03.51; 3. Paige Lorton, RH, 1:05.79; 4. Meghan Lanchart, C, 1:07.38; 5. Anita Amin, RH, 1:07.82; 6. Tasha Powers, A, 1:07.88; 7. Victoria Radcliffe, Ho, 1:08.02; 8. Anastasiya Volkova, Ho, 1:08.69; 9. Kaitlyn Warner, MH, 1:11.12; 10. Hollie Adejumo, Ho, 1:16.90.

Boys 200 medley relay: 1. Centennial A (Chin, Tse, Arbaugh, Hu), 1:46.87; 2. Atholton A, 1:49.77; 3. Reservoir A, 1:53.32; 4. Howard A, 1:54.71; 5. Mt. Hebron A, 1:55.04; 6. Centennial B, 2:03.75; 7. Howard B, 2:05.49; 8. Reservoir B, 2:15.01.

Girls 200 medley relay: 1. Howard A (Frediani, Radcliffe, West, Yang), 1:56.38; 2. Howard B, 2:03.43; 3. Centennial A, 2:04.74; 4. Mt. Hebron A, 2:07.22; 5. Mt. Hebron B, 2:07.76; 6. Long Reach A, 2:10.16; 7. Reservoir A, 2:10.51; 8. River Hill A, 2:16.17; 9. Wilde Lake A, 2:17.12.

Mixed 250 free relay: 1. Wilde Lake A (Allera, Baldinazzo, Lazris, Pritchard), 2:13.21; 2. Centennial A, 2:13.70; 3. Howard A, 2:25.36; 4. Reservoir A, 2:28.23; 5. River Hill A, 2:31.26; 6. Long Reach A, 2:31.29; 7. Atholton A, 2:31.43; 8. Reservoir B, 2:34.59; 9. Mt. Hebron A, 2:44.42.

Boys 50 butterfly: 1. Philip Adejumo, Ho, 25.30; 2. Jon Arbaugh, C, 25:39; 3. Yacine Manseur, RH, 26.98; 4. Jordan Lee, MR, 28.75; 5. TJ Mallo, WL, 28.84; 6. Carl Vanasse, RH, 29.11; 7. Bobby Mitchell, Ha, 30.74; 8. Zachary Miller, A, 30.80; 9. Alexander Kozlowski, Ho, 31.51; 10. Jonathan Haoo, Ho, 31.52.

Girls 50 butterfly: 1. Kelley Yang, Ho, 26.27; 2. Casey West, Ho, 26.66; 3. Diane Brown, Re, 29.19; 4. Meghan Patton, Ho, 29.53; 5. Tasha Powers, A, 30.88; 6. Sam Solomotis, A, 31.91; 7. Maria Allera, WL, 33.16; 8. Cassidy Delaney, MR, 34.05; 9. Jena Rutten, Re, 36.51; 10. Kelsey Roher, Ha, 36.78.

Boys 100 freestyle: 1. Drew Wolter, A, 52.03; 2. Patrick Chin, C, 52.44; 3. Andrew Coe, C, 52.65; 4. Kevin Hu, C, 53.38; 5. Ryan Webb, Re, 54.22; 6. Alex Symmes, G, 55.27; 7. Parker Meek, Ho, 56.89; 8. Adam Sachs, C, 57.28; 9. Ryan Smith, MH, 57.78; 10. Tim Johnson, MH, 57.93.