www.baltimoresun.com/explore/howard/sports/high-school/ph-ho-cf-hs-cross-country-0907-20120907,0,1090555.story

baltimoresun.com

River Hill's Krein breaks through at Howard County Invitational

Sophomore captures girls race to lead Hawks to team title; Centennial boys also win

By Brent Kennedy, bkennedy@patuxent.com

6:40 PM EDT, September 10, 2012

Advertisement

Surviving a tumble down the stretch, River Hill’s Allison Krein picked up the first victory of her cross country career Friday.

The sophomore, who didn’t run last fall for the Hawks, crossed the finish line in 20 minutes, 36.96 seconds at the Howard County Invitational to hold off Centennial’s Shreya Nalubola (20:39.79).

“I was sort of nervous about the course because I’ve never ran here before,” said Krein, who was coming off a second-place finish at last week’s Interstate Classic. “(Coach Earl Lauer) had told me about the hills and that I should just kind of hang with the pack and see what happens.”

The strategy of hanging close to the leaders paid off, as Krein finally made her move to break away from the pack over the final half mile and established herself a cushion that was big enough to withstand a stumble down the hill entering the final straightaway.

“I have more speed from running the half mile (during track), so I tried to use that to my advantage,” she said. “I had to get through the tough second mile and then hang on until the end. Luckily I was ahead by enough that falling didn’t hurt me.”

Krein’s first-place effort helped spearhead River Hill to the girls team title as well. The Hawks finished with 69 points, edging second-place Reservoir (73) by four. Centennial was third with 111 points.

“Reservoir’s tough, we knew they were going to be right there, and so is Centennial … but it was a good meet for us,” River Hill coach Earl Lauer said. “We’re still figuring some things out, having lost Leanne (Young). The good news is we’ve been fortunate to pick up a couple strong runners like Allison from indoor/outdoor track and freshman Eileen Ying who was third for us today.”

Reservoir’s run to second was keyed by placing each of the team’s top four runners in the top 15 overall, including Cindy Alms in fifth (21:20.77). Other strong individual finishes were turned in by Glenelg’s Julia Nardone (third in 20:49.45) and Mt. Hebron’s Rachel Yep (fourth in 20:53.59).

In the boys race, Wilde Lake’s Tim Virostek appeared on his way to an individual title before he suffered a fall of his own entering the stadium for the final 400 meters. But, unlike Krein, Virostek was unable to get back up to his feet and, after being attended to by medical personnel, was eventually carted off the course.

The fall opened the door for Annapolis’ Hale Bullen, who had led for much of the first half of the race, to come back and grab the title in 17:01.60.

“The last half mile was just unbelievable,” Bullen said. “(Tim) was looking really good coming up that last hill and then right around 400 meters it was like he all of a sudden hit a wall. I couldn’t figure out what was going on, but I started pushing … and I just took off toward the finish line.”

Howard’s Danny Rau ended up finishing second with a time of 17:24.68. As the leaders went out, he did a good job sticking to his race plan and it paid off with one of the highest finishes of his career to date.

“I just had to sit behind them being the first race of the season and run my race,” Rau said. “I let them go out and had faith that all my summer training would pay off in the end and it did.”

In the team competition, Centennial’s boys narrowly defeated River Hill, 85-88.

Alec Font (fifth in 17:50.96) led the Eagles charge, but the real key was the team’s ability to group its third (Griffin Riddler in 21st), fourth (Eric Segev in 23rd) and fifth runners (Hutson Baumann in 26th) within 13 seconds of one another.

“The guys in that group were getting together this summer pretty regularly and putting in some good training runs,” Centennial coach Al Dodds said. “(Pack running) is something we’ve talked about not just this year, but in other years too, we just happen to have some guys that have really improved. Guys that were first-year runners as juniors are now really stepping it up as seniors.”

River Hill’s run to second place as a team was led by Chris Heydrick finishing fourth overall in 17:34.68.

Meet results:

Boys A team results: 1. Centennial, 85 points; 2. River Hill, 88; 3. Mt. Hebron, 89; 4. Reservoir, 99; 5. Atholton, 125; 6. Annapolis, 177; 7. Marriotts Ridge, 181; 8. Howard, 218; 9. Wilde Lake, 252; 10. North Harford, 256; 11. Oakland Mills, 267; 12. South Carroll, 280; 13. Glenelg, 332; 14. Long Reach, 363; 15. Hammond, 419.

Boys individual results: 1. Harry Bullen, An, 17:01.60; 2. Daniel Rau, Ho, 17:24.68; 3. Nick Fransham, NH, 17:30.11; 4. Christopher Heydrick, RH, 17:34.68; 5. Alec Font, C, 17:50.96; 6. Gary Smolyak, A, 17:55.06; 7. Terry Tossman, RH, 17:58.58; 8. Adam Gartrell, Re, 18:03.69; 9. Karl Schmidt, MH, 18:08.86; 10. Adam Sachs, C, 18:11.33.

11. Owen Pochettino, Re, 18:13.38; 12. Eric Smart, WL, 18:16.05; 13. Doug Pickett, SC, 18:18.59; 14. Corey Hamilton, MH, 18:25.10; 15. Edwin Quinn, A, 18:31.19; 16. Ben Weinstein. MH, 18:31.84; 17. Marshall Demaree, RH, 18:32.88; 18. Ricardo Rosario, Re, 18:34.29; 19. Mark Moody, RH, 18:36.07; 20. Andy DeLaitsch, MH, 18:37.08.

21. Griffin Riddler, C, 18:37.50; 22. Timothy Bernard, A, 18:39.79; 23. Eric Segev, C, 18:40.28; 24. Charlie Moran, LR, 18:41.84; 25. Gulraize Khan, MR, 18:47.65; 26. Hutson Baumann, C, 18:50.11; 27. Teddy LaFemina, Re, 18:50.90; 28. Bayard Meiser, An, 18:53.43; 29. Michael Bernal, MR, 18:54.01; 30 Michael Smith, MH, 19:00.28.

31. Bryce Rosicky, A, 19:01.53; 32. Danny Schofield, C, 19:03.01; 33. Sam Edmondson, MH, 19:06.07; 34. Cole Rosenberg, Ha, 19:06.70; 35. Collin Cornish, Re, 19:09.78; 36. Joseph Keating, WL, 19:11.28; 37. Ian Fiser, NH, 19:11.59; 38. Ryan Hermstein, MR, 19:11.86; 39. Paul Grabow, Re, 19:12.62; 40. Christopher Flores, An, 19:14.18.

41. Sean Salisbury, RH, 19:19.18; 42. Paul Kirk-Davidoff, OM, 19:19.56; 43. Luke Filar Ho, 19:23.46; 44. Daniel Vogel, MR, 19:27.20; 45. Clay Cochran, MR, 19:28.66; 46. Alex Hegren, Re, 19:30.89; 47. Ray Smith, Ho, 19:31.79; 48. Connor Holley, OM, 19:33.27; 49. Ryan Land, Ho, 19:33.67; 50. Mason Shaffir, An, 19:34.91.

51. Francisco LeFors, A, 19:38.75; 52. John King, SC, 19:40.13; 53. Aedan Hale, MR, 19:41.19; 54. Cameron Bowling, OM, 19:41.48; 55. Thomas Brumbaugh, OM, 19:42.46; 56 Daniel Facchina, G, 19:42.69; 57. Jared Golian, WL, 19:42.90; 58. Adam Walden, An, 19:44.28; 59. Silas Buck, MR, 19:51.95; 60. Dylan McDaniel, G, 19:53.59.

61. Ryan Huyett, MH, 19:54.29; 62. Kaede Johnson, RH, 19:57.28; 63. Ben Cunningham, An, 20:01.14; 64. David Roloff, NH, 20:01.52; 65. Garrett Birsa, G, 20:02.12; 66. Justin Spoon, A, 20:03.80; 67. Ralph Erickson, LR, 20:05.48; 68. Isaac Kirk-Davidoff, OM, 20:13.23; 69. Anthony Rizzi, WL, 20:13.66; 70. Josh Lockwood, SC, 20:14.39.

71. Chris Busick, NH, 20:16.91; 72. Justin Buck, SC, 20:17.10; 73. Brian Caves, SC, 20:19.02; 74. Dominic Mandile, RH, 20:20.60; 75. Sural Ranamukhaarachchi, G, 20:21.37; 76. Toby Dilworth, G, 20:42.07; 77. Nolan Dunnigan, Ho, 20:49.58; 78. David Smart, WL, 20:51.49; 79. James Allen, A, 20:58.98; 80. Grant Chaconas SC, 21:05.07.

81. Calen Dowley, NH, 21:05.42; 82. Charles Shimokura, OM, 21:08.24; 83. Evan Moore, Ho, 21:12.37; 84. Justin Asch, NH, 21:12.59; 85. Brian Samples, LR, 21:20.91; 86. Matt Dee, SC, 21:25.07; 87. Patrick O’Leary, NH, 21:25.38; 88. Ian Kappey, Ho, 21:49.04; 89. David Hood, An, 21:57.96; 90. Conor McDonald, G, 21:59.13.

91. Matt Aubin, WL, 22:07.40; 92. Saketh Papaiahgari, LR, 22:11.63; 93. Rider Jordan, G, 22:27.46; 94. Nebiyu Samuel, Ha, 22:56.54; 95. Zong Li, LR, 22:58.09; 96. Kevin Kawasaki, Ha, 23:18.27; 97. Jonathan Gorel, Ha, 23:22.6; 98. Eliot Wascavage, Ha, 23:57.36; 99. Nate Palmer, 25:08.87; 100. Jeremy Leierzapf, LR, 25:41.35; 101. Marcus Fedarko, LR, 25:42.94.

Girls A team scores: 1. River Hill, 69; 2. Reservoir, 73; 3. Centennial, 111; 4. Mt. Hebron, 153; 5. South Carroll, 157; 6. Mount de Sales, 169; Oakland Mills, 180; 8. Atholton, 213; 9. North Harford, 214; 10. Glenelg, 246; 11. Marriotts Ridge, 254; 12. Howard, 281; 12. Annapolis, 327; 14. Wilde Lake, 344; 15. Hammond, 468.

Girls A individual results: 1. Allison Krein, RH, 20:36.96; 2. Shreya Nalubola, C, 20:39.79; 3. Julia Nardone, G, 20:49.45; 4. Rachel Yep, MH, 20:53.59; 5. Cindy Alms, Re, 21:20.77; 6. Brit Lang, OM, 21:34.80; 7. Angelica Yi, RH, 21:38.30; 8. Megan Tidey, NH, 21:41.46; 9. Karli Smiraglia, Re, 21:42.29; 10. Samantha Bingaman, SC, 21:48.86.

11. Devin McIntyre, C, 21:50.72; 12. Anastasia White, MdS, 21:51.61; 13. Katie Wilson, Re, 21:56.83; 14. Ally Driscoll, C, 22:02.24; 15. Amy Oliver, Re, 22:03.56; 16. Alyssa Hemler, OM, 22:09.67; 17. Chelsea Vane, MH, 22:19.61; 18. Eileen Ying, RH, 22:23.79; 19. Tasha Powers, A, 22:27.23; 20. Courtney Colosimo, RH, 22:28.07.

21. Olivia Lowman, SC, 22:28.83; 22. Caroline Haden, Ho, 22:29.48; 23. Stacy Young, RH, 22:31.64; 24. Sarah Brand, OM, 22:33.25; 25. Sarah Sykora, An, 22:38.53; 26. Julianna Boswell, G, 22:41.64; 27. Abigail Starks, MR, 22:42.64; 28. Summerlyn Bingaman, SC, 22:45.30; 29. Maya Johnston, An, 23:01.40; 30. Kelly Maloney, RH, 23:02.14.

31. Heather Konstanzer, Re, 23:10.88; 32. Clare Basil, MdS, 23:13.65; 33. Abby Whiting, MR, 23:15.11; 34. Casey Welsh, NH, 23:18.65; 35. Jessica Harris, MdS, 23:19.13; 36. Kari Dunagan, C, 23:19.94; 37. Hyunaje Kim, LR, 23:21.63; 38. Jill Greenwald, A, 23:22.57; 39. Ellen Shephard, NH, 23:23.01; 40. Cassandra Meyers, MH, 23:27.91.

41. Colleen Miller, MdS, 23:32.55; 42. Marissa Lechmann, MH, 23:34.92; 43. Camille Yamamoto, A, 23:39.96; 44. Elizabeth Oldhouser, RH, 23:41.48; 45. Brenda Rosas Esanisiano, WL, 23:48.02; 46. Tory LaFemina, Re, 23:50.13; 47. Catherine McHale WL, 23:54.83; 48. Tina Graf, SC, 23:56.65; 49. Alyssa Taylor, C, 23:57.48; 50. Haley Committee, Ho, 23:58.15.

51. Sara McKissick, MdS, 23:59.74; 52. Sarah Hayden, SC, 24:05.97; 53. Mareli Aguiniga, MH, 24:07.63; 54. Jackie Berges, MR, 24:09.31; 55. Kate Shumake, Re, 24:19.61; 56. Hannah Walter, MdS, 24:19.87; 57. Katrina Pelikan, A, 24:20.44; 58. Annie Scott, NH, 24:24.82; 59. Samantha Biegel, G, 24:26.91; 60. Jessica Duggan, A, 24:28.62.

61. Jasmine Johnson, MH, 24:30.65; 62. Jessica McWilliams SC, 24:33.61; 63. Rosemary Davidson, A, 24:33.86; 64. Mackenzie Snyder, OM, 24:38.03; 65. Anastasiya Volkova, Ho, 24:38.27; 66. Margaret Furletti, MdS, 24:45.04; 67. Becky Goodridge C, 24:46.43; 68. Riley Sipes, Ho, 24:53.71; 69. Alexandra Barth, SC, 24:54.05; 70. Bailey Merrill, MR, 24:55.02.

71. Sophie Macfarland, An, 25:02.59; 72. Lara Celtnieks, OM, 25:05.14; . Abby Warman, MR, 25:06.97; 74. Catie Bernhardt, C, 25:14.64; 75. Hannah Cash, G, 25:17.08; 76. Julia Orloff, WL, 25:19.77; 77. Katherine  Smith, A, 25:24.66; 78. Laura Drapinski, NH, 25:34.34; 79. Danielle Hurely, NH, 25:50.19; 80. Gabby Rayner, Ho, 25:54.55.

81. Winnie Tsao, Ho, 25:57.27; 82. Caroline Johnson, MR, 26:00.44; 83. Molly Hart, Ho, 26:00.64; 84. Regan Davis, NH, 26:10.12; 85. Rachel Sandler, Ha, 26:34.66; 86. Erin Swanhart, G, 26:40.73; 87. Katie Allgair, MR, 26:41.25; 88. Alexandra Greene, WL, 26:43.70; 89. Demi Fortson, G, 26:44.87; 90. Nayelli Autry, G, 26:51.94.

91. Karina Aquiahuati, MH, 26:55.91; 92. Emily Park, LR, 26:56.28; 93. Emily Herbert, OM, 26:59.09; 94. Marina Chang, WL, 27:29.01; 95. Josi MacDonald, Ha, 27:21.24; 96. Serena Lao, WL, 27:29.01; 97. Marinda Judd, WL, 27:54.44; 98. Jessica Hsu, LR, 27:58.65; 99. Elena Kebeck, Ha, 28:22.13; 100. Emily Elkonoh, Ha, 28:22.37.

101. Amy Kaiser-Jones, Ha, 28:22.64; 102. Julia Decre, LR, 28:35.64; 103. Isabella Perez-Legores, Ha, 29:08.45; 104. Mary Hommel, OM, 29:22.02; 105. Ellie Brandenberg, An, 32:15.32; 106. Mykayla Moore, An, 37:40.58; 107. Lauren Hegleson, An, 37:40.0.

Boys B team scores: 1. Reservoir, 54; 2. Centennial, 62; 3. River Hill, 87; 4. Mt. Hebron, 102; 5. Atholton, 113; 6. Marriotts Ridge, 139; 7. Howard, 207; 8. North Harford, 221; 9. Oakland Mills, 278; 10. Wilde Lake, 320; 11. South Carroll, 348; 12. Pallotti, 350; 13. Annapolis, 371; 14. Glenelg, 382; 15. Hammond, 498.

Boys B (top finishers): 1. Daniel Ludlow, C, 19:33.39; 2. Tony Grabow, Re, 19:39.64; 3. Griffin McWilliams, P, 19:57.28; 4. Brian Mitchell, MR, 19:57.44; 5. Brian Fieni, Re, 20:01.34; 6. Alex Richardson, MH, 20:03.68; 7. Joseph Frascarella, A, 20:03.95; 8. Luke Mitchell, C, 20:11.82; 9. Trent Rose, RH, 20:13.23; 10. Jason Schuler, Re, 20:16.90.

11. Griffin Hyde, Re, 20:21.61; 12. Jason Kohler, MR, 20:22.87; 13. Andrew Conca-Cheng, C, 20:27.50; 14. Austin Owens, MH, 20:29.33; 15. Eliot Fenton, RH, 20:29.61; 16. Jake Drohat, MH, 20:32.93; 17. Joe Pavao, C, 20:37.98; 18. Devin Rowell, Ho, 20:38.30; 19. Samuel Trossman, RH, 20:39.11; 20. Jacob Friedman, RH, 20:43.10.

21. Casey Roemer, NH, 20:46.45; 22. Zachary Smith, A, 20:47.18; 23. Connor Clemens, C, 20:49.78; 24. Ryan Romanik-Romano, RH, 20:50.28; 25. Scott Zimmerman, A, 20:54.82; 26. Ben Ailinger, Re, 20:55.14; 27. Cameron Cornish, Re, 20:56.14; 28. Grant D'Agrosa, A, 20:57.30; 29. Darren Kline, RH, 20:58.30; 30. Christopher Choi, MR, 20:58.69.

31. Daniel Smolyak, A, 20:59.27; 32. Michael Barber, MH, 20:59.92; 33. Daniel Fisher, A, 21:02.66; 34. Sam Janiszewski, MH, 21:08.28; 35. Kyle Watts, MH, 21:10.86; 36. Tyler Lewis, Ho, 21:12.07; 37. Kurt Weinheimer, Re, 21:14.04; 38. Joshua Olivier, Ho, 21:15.83; 39. Anu Ajith, C, 21:17.64; 40. Kieran Saienni, OM, 21:18.24.

41. Jeffrey Carbello, WL, 21:18.43; 42. Tyler Rosado, C, 21:19.53; 43. Robbie Dominiski, C, 21:20.04; 44. Samuel Margolis, RH, 21:20.72; 45. Peter DeBenedetto, Re, 21:23.17; 46. Roy Oh, NH, 21:25.17; 47. Garrett Poston, MH, 21:26.13; 48. Sanjay George, MR, 21:27.92; 49. Alexander Crich, RH, 21:29.93; 50. John Glazer, Re, 21:32.55.

51. Jacob HeJeebu, MR, 21:34.36; 52. Kyle Welsh, NH, 21:34.37; 53. Eric Dombrowski, MH, 21:35.00; 54. Elias Jack-Monroe, OM, 21:35.25; 55. Samuel Smith, A, 21:35.45; 56. Michael Cai, C, 21:35.90; 57. Grant Toeneboehn, Re, 21:36.32; 58. Richard Vook, C, 21:37.20; 59. Matthew Ault, MR, 21:38.00; 60. Brandon Mackel, An, 21:38.19.

61. Austin Allen, NH, 21:38.36; 62. Connor Bivens, MR, 21:38.57; 63. Chandler Kelley, NH, 21:40.14; 64. Logan Courtwright, Ho, 21:40.47; 65. Tristan King, Re, 21:42.41; 66. Jack Lewis, WL, 21:42.93; 67. Evan Winter, MH, 21:44.00; 68 Benjamin Hall, A, 21:44.25; 69. Ian Holderman, OM, 21:44.50; 70. Devin Gamble, C, 21:46.61.

71. Steven Borisko, Ho, 21:47.21; 72. Benjamin Chodnicki, RH, 21:48.01; 73. Joseph LaPointe, Ho, 21:49.14; 74. Caleb Seyala, RH, 21:50.99; 75. Benjamin Trossman, RH, 21:54.24; 76. Chris Savage, C, 21:56.40; 77. Mathew Yagel, Ho, 21:58.42; 78. Michael Appel, Ho, 21:59.44; 79. Mitchell Skopic, MR, 22:00.73; 80. Hunter Kahn, WL, 22:01.03.

81. Kevin Boyd, SC, 22:03.51; 82. Jordan Stewart, OM, 22:04.73; 83. Sung Ho Park, A, 22:10.66; 84. Will Ma, MH, 22:11.48; 85. Donald Shanabarger, SC, 22:13.83; 86. Andrew Valliere, A, 22:15.05; 87. Will Jackson, C, 22:16.10; 88. Malcolm Rogers, SC, 22:16.53; 89.Fergus Hall, A, 22:17.55; 90. Jeffrey Simons, A, 22:18.35.

91. Matthew Bernstein, OM, 22:19.30; 92. Owen Stelzig, An, 22:20.99; 93. Casey Brennan, MR, 22:21.77; 94. Liang Gao, OM, 22:23.84; 95. Mark Coelho, Ho, 22:25.22; 96. Jake Von Neida, Ho, 22:30.14; 97. Prayaag Venkat, MH, 22:30.95; 98. David Cordell, NH, 22:33.61; 99. Jimmy Becker SC, 22:35.05; 100. David Chung, RH, 22:37.15.

101. Roamel Henry, OM, 22:39.90; 102. Nicholas Krushinski, G, 22:41.59; 103. Anthony Templeton, Re, 22:44.57; 104. Noah Becker, MR, 22:55.04; 105. Grant Schultheis, G, 22:55.56; 106. Andrew Dela Cruz, WL, 23:01.75; 107. Alec Paul, Ho,  23:02.53; 108. Chase Shilling, Ho, 23:08.49; 109. Alex Anderson, G, 23:15.24; 110. Jack Pennington, An, 23:16.37.

111. Nate Samson, P, 23:16.87; 112. Kevin Cincotta, G, 23:19.05; 113. Karl Brown, G, 23:21.61; 114. Jack Manning, G, 23:22.49; 115. Joseph Carlyle, MR, 23:23.98; 116. Andrew Guckes, An, 23:30.21; 117. Kyle Carter, SC, 23:31.05; 118. Ryan Call, G, 23:31.48; 119. Logan Bruce, WL, 23:32.69; 120. Grant Sturm, SC, 23:34.04.

121. Ethan Trout, G, 23:39.24; 122. Josh Clement, SC, 23:40.44; 123. Joshua Lovell, MR, 23:45.99; 124. Andrew Jacobs, P, 23:46.94; 125. Nikolas Irle, NH, 23:50.21; 126. Liam Moog, G, 23:51.25; 127. Richard Moyer, P, 23:54.61; 128. Alex Steinberg, NH, 23:55.44; 129. Roger Buell, P, 24:01.76; 130. Lucas Puchalla, G, 24:08.04.

Girls B team scores: 1. River Hill 23, 2. Howard, 76; 3. Reservoir, 110; 4. North Harford, 114; 5. Centennial, 152; 6. Mount de Sales, 155; 7. Wilde Lake, 169; 8. Atholton, 198; 9. Mt. Hebron, 244; 10. Marriotts Ridge, 257; 11. Glenelg, 300; 12. South Carroll, 315.

Girls B (top finishers): 1. Rebecca Andersen, RH, 22:47.47; 2. Anna Latzko, RH, 23:10.21; 3. Sherin Menachery, RH, 23:18.05; 4. Kelsey Ponton, Re, 24:03.20; 5. Melissa Pratt, Ho, 24:19.34; 6. Shannon Kirby, Ho, 24:29.72; 7. Kirsten Kruus, RH, 24:47.18; 8. Emily Zeller, NH, 24:47.41; 9. Alexis Carroll, WL, 24:48.42; 10. Lillian Messer, RH, 24:50.96.

11. Areeba Mushtaq, MH, 24:51.15; 12. Melissa Froh, Ho, 24:59.89; 13.  Hannah Popp, MdS, 25:02.77; 14. Jade Shields, RH, 25:08.77; 15. Madison Rogers,  A, 25:15.46; 16. Mina Sun, C, 25:15.69; 17. Jessica Brinker, MdS,  25:25.40; 18. Danielle Gray, Re, 25:31.05; 19. Paige Rickey, NH, 25:33.90; 20. Chloe Garrison, RH, 25:34.97.

21. Amy Zhang, C, 25:46.81; 22. Maggie Niland, Re, 25:47.90; 23. Jill Shephard, NH, 25:50.13; 24. Katie Krutz, Re, 25:52.61; 25. Mary Olson, WL, 25:59.03; 26. Rebecca Sachs, Ho, 26:01.04; 27. Maura Mead, Ho, 26:07.64; 28. Nicole Young, RH, 26:17.03; 29. Bridget Graef, Ho, 26:18.08; 30. Rachel Jaksec, Ho, 26:19.42.

31. Genesis Ramirez, Ho, 26:23.64; 32. Laura Eller, NH, 26:25.29; 33. Zainab Yahaya, WL, 26:28.06; 34. Anjali Mahadevia, A, 26:28.27; 35. Nupur Hegde, Ho, 26:29.69; 36. Maria Skibniewska, A, 26:31.62; 37. Breannna Knorr, NH, 26:33.05; 38. Ally Schito, C, 26:35.29; 39. Grace Paterson, C, 26:35.78; 40. Natali Campbell, MdS, 26:36.86.

41. Alli Liberman, MR, 26:38.05; 42. Lindsey Tuttle, WL, 26:39.24; 43. Sarah Bank, RH, 26:43.55; 44. Natalie Vogel, SC, 26:49.60; 45. Natalie Anderson, G, 26:53.85; 46. Jordan Arian-Nejad, Re,  27:03.68; 47. Keelan Scharbach, MdS, 27:03.86; 48. Stephanie Crispell, C,  27:05.38; 49. Julie An, Ho, 27:06.93; 50. Frantzie Jeannot, MdS, 27:07.23.

51. Rebecca Walker, Ho, 27:09.33; 52. Allison Venooker, MR, 27:16.44; 53. Shannon Blee, MdS, 27:18.50; 54. Katrina Hrabinski, MdS, 27:19.90; 55. Amanda Harvey, A, 27:28.69; 56. Katie Albert, MR, 27:30.16; 57. Camille Schimminger, NH,  27:31.00; 58. Eleanor Zhang, MH, 27:32.01; 59. Ashley Mazer, C, 27:34.88; 60. Jenna Harrity, C, 27:43.65.

61. Stephanie Culotta, MdS, 27:49.20; 62. Allie Helewicz, NH, 27:51.84; 63. Brynn Trevizo, Ho, 27:52.25; 64. Erin Heimlicher, G, 27:52.74; 65. Kristen Stark, MdS, 27:52.94; 66. Gabriella Gaimaro, MH, 27:53.79; 67. Margaret Hayden, MdS, 27:55.36; 68. Emma Fleck, MH, 28:01.53; 69. Erin Cha, MR, 28:04.74; 70. Regina Hufford, MdS, 28:06.03.

71. Macey Rommelman, NH, 28:08.62; 72. Taylor Whittington, SC, 28:12.75; 73. Anna Hamel, SC, 28:16.47; 74. Katie Sroka, G, 28:17.26; 75. Libby LaFemina, Re, 28:20.31; 76. Anna Moorhead, C, 28:22.93; 77. Alexis Dorsey, MR, 28:33.27; 78. Isabelle Doyle, WL, 28:41.98; 79. Breeana Shirtliff, MH, 28:43.40; 80. Alexandra Ostrander, MR, 28:49.60.

81. Eileen Zohorsky, MH, 28:55.51; 82. Theresa Menachery, RH,  28:59.34; 83. Hannah LeFors, A, 29:11.82; 84. Kathryn Leimenstoll, G, 29:13.94; 85. Leah Mohler, MdS, 29:15.30; 86. McKenna Hearn, G, 29:21.39; 87. Rachel Fishman,  MR, 29:27.89; 88. Taylor Baird, WL, 29:34.54; 89. Jing Wang, C,  29:44.77; 90. Erin Lyons, SC, 29:52.48.

91. Stephanie Lietzau, WL, 29:54.39; 92. Catherine Heilveil, A, 30:03.54; 93. Genevieve Legowski, WL, 30:06.24; 94. Emma Groman, MR, 30:14.58; 95. Autumn Durham, Re, 30:15.43; 96. Taylor Streib, A, 30:17.01; 97. Briley Hebner, MR, 30:18.52; 98. Nathalie Gierden, MR, 30:26.54; 99. Julia Suter, MR, 30:28.81; 100. Kathryn Virostek, WL, 30:39.54.

Boys C team scores: 1. Centennial, 35; 2. Howard, 51; 3. Mt. Hebron, 55; 4. River Hill, 116; 5. Marriotts Ridge, 117; 6. Atholton, 149; 7. Reservoir, 196; 8. Glenelg, 260; 9. Pallotti, 297; 10. Oakland Mills, 302.

Boys C (top finishers): 1. Jeffrey Sham, C, 19:14.05; 2. Kyle Johnson, C, 20:42.60; 3. Andrew Kutt, C, 21:02.84; 4. Reilly Butler, Ho, 21:08.76; 5. Nathan Stock, MH, 21:22.27; 6. Scott Seeman, Ho, 21:27.61; 7. Andrew Park, MH, 21:30.64; 8. Mason Van Fleet, MH, 21:37.80; 9. Adam Brown, Ho, 21:38.11; 10. Michael Du, C, 21:38.41.

11. Phillip Hilliard, RH, 21:42.54; 12. Tanzer Balimtas, RH, 21:53.12; 13. Ethan Budsock, MR, 21:54.06; 14. Kevin Hong, MH, 21:54.98; 15. Andrew Lehman, Ho, 22:02.07; 16. Kaleb Maroney, MR, 22:02.98; 17. Garrett Buschman, Ho, 22:03.20; 18. Willem Kalbach, A, 22:03.40; 19. Tim Woodford, C, 22:03.95; 20. Christopher Lee, RH, 22:04.95.

21. Dan Park, MH, 22:05.46; 22. Steven Dvornicky, C, 22:07.75; 23. David Perdue, A, 22:09.96; 24. Anthony Petrillo, Re, 22:11.84; 25. Colton Seigel, C, 22:15.04; 26. Michael Lutchenkov, MH, 22:18.24; 27. Nick Budimirovic, C, 22:19.44; 28. Kieran Calambro, MR, 22:21.24; 29. Zach Risinger, MH, 22:28.00; 30. Ben Nkabela, Ho, 22:30.55.

31. Tim Cervi, MH, 22:31.24; 32. Govardhen Arunagiri, MR, 22:31.82; 33. Jack McAuliffe, MR, 22:34.09; 34. Tyler Denicola, Ho, 22:35.32; 35. Zev Izenberg, A, 22:37.80; 36. Matthew Bradford, RH, 22:38.83; 37. Zachary Rogers, A, 22:39.27; 38. Noah Cincotta, Ho, 22:41.71; 39. Joe Connor, Re, 22:42.85; 40. Zabi Shari,f Ho, 22:45.40.

41. Ibrahim Jirdeh, MR, 22:46.29; 42. David Kittner, C, 22:46.49; 43. Jack Przybyla, C, 22:48.29; 44. Jared Garber, MR, 22:49.11; 45. Elijah Baroncinnii, C, 22:50.23; 46. Greg Bisant, MH, 22:51.21; 47. Stephen Chen, RH, 22:51.41; 48. James Batchik, A, 22:54.65; 49. Jacob Lozinsky, RH, 22:55.01; 50. Matt Winters, Re, 22:58.94.

51. Daiki Watanabe, C, 22:59.76; 52. Brian Knauff, RH, 23:00.56; 53. Jason Pazulski, A, 23:01.77; 54. Alex Bisant, MH, 23:02.70; 55. John Douglas, A, 23:05.16; 56. Michael Titus, RH, 23:06.46; 57. Ben Colby, C, 23:06.80; 58. Eric Schroeder, Ho, 23:07.43; 59. Nick Demers, Ho, 23:07.69; 60. Colin Winand, Re, 23:10.22.

61. Thomas Yost, A, 23:10.90; 62. Brian Fitzgerald, RH, 23:11.97; 63. Jared King, A, 23:14.32; 64. Tim Brumbaugh, OM, 23:14.76; 65. Alex Jackson, MH, 23:16.43; 66. Nicholas Williams, Ho, 23:17.34; 67. Neil Moloney, C, 23:18.42; 68. Jon Kittner, C, 23:19.13; 69. Drew Holt, MH, 23:20.15; 70. Jacob Riina, C, 23:22.42.

71. Abraham Prasad, MH, 23:24.04; 72. Drew Washington, MH, 23:24.39; 73. Jonathan Harrity C, 23:25.25; 74. Giffin Mess, Re, 23:25.78; 75. Tyler Fitzpatrick, MR, 23:26.30; 76. Qasim Gadiwalla, RH, 23:30.64; 77. Andrew Peters, Ho, 23:31.56; 78. Carl Freund, MH, 23:32.21; 79. Michael Topaltzas, MR, 23:32.49; 80. Mike DeBenedetto, Re,  23:33.03.

81. Timothy Beschner, MR, 23:35.54; 82. Alexander Mergenthaler, MR,  23:36.05; 83. Richard Williams, Ho, 23:36.73; 84. Zachary Banham, MH, 23:39.58; 85. Charles Oh, MH, 23:42.59; 86. Andrew Li, C, 23:43.11; 87. Christian Amador,  MR, 23:46.28; 88. Marshall McGlone, Ho, 23:46.64; 89. Jared Chamberlain, MR, 23:47.25; 90. Spencer Collen, RH, 23:48.18.

91. Sana Sharifi, Ho, 23:48.78; 92. Adam Bresette, A, 23:49.73; 93. Andrew Zhou, C, 23:53.14; 94. Andrew Lui, A, 23:54.95; 95. Hunter James, G, 23:55.57; 96. Nicholas DiStefano, MH, 23:57.52; 97. Kyle Lewandowski, G, 23:57.82; 98. Jay Chung, A, 23:59.71; 99. Benjamin Shilling, Ho, 24:00.28; 100. Michael Bernetti, A, 24:00.66

101. Owen Spain, A, 24:01.10; 102. Andrew Coleman, C, 24:02.30; 103. Jason Vanisko, C, 24:02.49; 104. Mathew Eastman, Ho, 24:03.05; 105. Minura Silva, A, 24:03.36; 106. Trevor Jules, Ho, 24:04.27; 107. Patrick O'Malley, Ho, 24:06.18; 108. Ben Burt, G, 24:06.37; 109. Christopher Imus, Atholton Boys 24:09.25; 110. Eric Metz, C, 24:15.70.

111. Anthony Chong, RH, 24:17.68; 112. Allan Mathew, Ho, 24:17.94; 113. Rupam Mondal, Ho, 24:19.51; 114. Ryan Stark, Ho, 24:21.47; 115. Jaewan Yang, A, 24:21.95; 116. Jon Wu, G, 24:22.48; 117. Harrison Mann, C, 24:24.60; 118. Elliot Hazzard, RH, 24:26.63; 119. Andrew Quinn, MR, 24:30.10; 120. Kevin Fitzgerald, RH, 24:31.37.

Girls C team scores: 1. River Hill, 37; 2. Howard, 52; 3. Mount de Sales, 73; 4. Centennial, 101; 5. South Carroll, 123; 6. Pallotti, 180; 7. Atholton, 186; 8. Glenelg, 228.

Girls C top finishers: 1. Anna Li, C, 24:45.75; 2. Amanda Bowen, MdS, 25:37.55; 3. Ellie Graef, Ho, 26:33.68; 4. Emily Hazzard, RH, 26:39.54; 5. Taylor Jaranyi, Ho, 26:44.07; 6. Celina Shih, RH, 26:48.14; 7. Katie Cho, RH, 26:50.92; 8. Olivia Mott, RH, 26:54.05; 9. Michelle Roemer, SC, 27:04.81; 10. Allison DeLisa, MdS, 27:09.78.

11. Sarah Von Lange, MdS, 27:11.10; 12. Morgan Craney, RH, 27:28.26; 13. Jillian Swaim, Ho, 27:36.06; 14. Kaitlyn Hennacy, RH, 27:39.25; 15. Kelsey Cardace, Ho, 27:53.15; 16. Kelly Aquino, Ho, 27:55.26; 17. Amanda Iovine, RH, 27:56.49; 18. Emily Lattin, SC, 27:58.88; 19. Courtney O'Neill, Ho, 28:05.02; 20. Emily Fitzsimmons, MdS, 28:20.28.

21. Grace Lee, Ho, 28:20.61; 22. Christine Lee, Ho, 28:24.69; 23. Elise Lin,  C, 28:25.94; 24. Roselyn Dooley, Ho, 28:29.73; 25. Megan Soffen, Ho, 28:32.91; 26. Levene LeBlanc, P, 28:37.30; 27. Katie Burdett, Ho, 28:45.66; 28. Brittany  Rude, SC, 28:49.12; 29. Harleen Singh, C, 28:57.90; 30. Kelsey Savje, Ho, 29:03.28.

31. Charrine Liu, C, 29:07.35; 32. Caitlin Stewart-Moore, RH, 29:11.91; 33.  Johanna Tsang, C, 29:12.21; 34. Kendra Graham, A, 29:13.01; 35. Alicia Shread,  RH, 29:21.88; 36. Abigail Adamson, RH, 29:45.33; 37. Caroline Parisien, RH,  29:45.69; 38. Amanda Fortin, RH, 29:46.83; 39. Megan Hart, Ho, 29:52.44; 40. Justine Roybal, C, 29:55.98.

41. Anastasia Countiss, MdS, 29:57.05; 42. Christina Kelly, MdS, 30:00.46; 43. Shannon Falcone, P, 30:01.39; 44. Anna Kuligowski,. MR, 30:04.14; 45. Colleen Danielson, 30:13.41; 46. Abbey Groft, Ho, 30:18.38; 47. Isabella White, MdS, 30:26.93; 48. Shaina Dooley, Ho, 30:27.49; 49. Amanda DeGraaf, RH, 30:33.13; 50. Susie Kelly, MdS, 30:33.40.

51. Laura Feinlieb, Ho, 30:37.79; 52. Alison Hawes, RH, 30:39.09; 53. Elizabeth Boyko, SC, 30:56.14; 54. Amanda Sherry, Ho, 31:12.14; 55. Erin Claus, C, 31:16.74; 56. Amy Donna Bittler, SC, 31:34.16; 57. Helen Kuo, C, 32:01.32; 58. Samantha Wilson, MR, 32:22.25; 59. Elizabeth Towner, A, 32:31.02; 60. Sheeba Qadir, Ho, 32:54.89.

61. Amaka Obiajunwa, A, 33:01.37; 62. Jana Maravi, A, 33:01.73; 63. Carmen Cheng, A, 33:03.06; 64. Tobi Jegede, Ho, 33:29.08; 65. Jenesis Rodriguez, Ho, 33:34.21; 66. Sarah Forman, G, 33:39.95; 67. Kayla Britt, Ho, 33:47.27; 68. Elizabeth Martin, 33:47.58; 69. Ingrid Skirpa, G, 34:00.05; 70. Sydney Kenney, G, 34:05.33.