Winner: Neighbor Ride
Honorable mention
Grassroots Crisis Intervention Center
Ulman Cancer Fund for Young Adults
The Arc of Howard County
Animal Advocates

Child care

Winner: Bet Yeladim
Honorable mention
Little Builders
Brookfield Christian
Columbia Academy
Young School
Goddard School

Chiropractor

Winner: Howard County Chiropractic Spine & Sports Rehabilitation (Russel & Veronica Antico)
Honorable mention
Dabbs Rehab Center of Maryland (Vaughan Dabbs)
Morrison Chiropractic (Brian Morrison)
Elite Chiropractic & Sport (Josh Bross)

Clergyperson

Winner: Rev. Dr. Robert Turner, St. John’s Baptist Church
Honorable mention
Monsignor Joseph L. Luca, St. Louis Church
Rev. Paige Getty, Unitarian Universalist Congregation of Columbia
Rabbi Susan Grossman, Beth Shalom Congregation

Clothing boutique


Submit a Letter to the Editor for the Laurel Leader, Columbia Flier and Howard County Times

Winner: Serendipity
Honorable mention
Simply Divine
Chicos
Liquid Blue Denim

Coach

Winner: (tie) Alex Pagnotta, Western Howard County Warhawks Football and Hero's Lacrosse, and Sue Mangan, Columbia Masters Swimming
Honorable mention
Megan Vallach, All Pro All Stars Cheerleading
Russ Dickens, Soccer Association of Columbia/Howard County and Special Olympics Howard County
Chris Beil, Glenelg High School golf
Mike Harrison, Wilde Lake High School football

Place for dance lessons

Winner: Arthur Murray Ballroom Dance Studio
Honorable mention
Arabesque Dance Studio
Studio Dans
Backstage Dance Studio
One for All Dance Academy

Day spa (including massage)

Winner: The Pearl Modern Spa and Boutique
Honorable mention
Lynn’s Day Spa
Skin Care Institute
The Still Point

Dental practice

Winner: Columbia Smiles Family Dentistry (Dr. David Halpern)
Honorable mention
Dobbin Dental
Dr. John Graybeal
Katkow Dentistry

Doggie day care

Winner: Dogtopia
Honorable mention
Club Pooche
PetSmart
The Coventry School Inc. for Dogs and Their People

Dry cleaner

Winner: Zips Dry Cleaning
Honorable mention
Oakland Mills Cleaners
The Wardrobe Valet

Elected official

Winner: County Executive Ken Ulman
Honorable mention
State Sen. Allan Kittleman
County Council member Calvin Ball
State Del. Guy Guzzone
State Del. Liz Bobo

Financial institution

Winner: Columbia Bank
Honorable mention
Tower Federal Credit Union
PNC
M&T Bank
Howard Bank

Place for a first date

Winner: Clyde’s
Honorable mention
Lakefront activities
Iron Bridge Wine Co.
Victoria Gastro Pub
Columbia Orchestra
The Melting Pot

Flooring and carpeting
Winner: Bode Flooring
Honorable mention
The Vertical Connection Carpet One
A Plus Carpet & Flooring
Andy Breeden Floors

Florist
Winner: Wilhide’s
Honorable mention
Clarksville Flower Station
The Flower Basket
Wessel’s Florist & Weddings
Raimondi’s Florist

Furniture store
Winner: Oak Tree Furniture
Honorable mention
Havertys
Indoor Furniture

Garden center/Nursery

Winner: River Hill Garden Center
Honorable mention
Sun Nurseries
Grandfather’s Garden Center & Nursery

Golf course