Save 75% - Only $49.99 for 1 full year! digitalPLUS subscription offer ends 12/1

Speed, Sneed lead Edgewood track to runner-up spot at Meade

Edgewood captured the runner-up trophy in its first invitational meet of the track season with a simple combination: speed and Sneed in the Meade Stampede.

Competing in the annual track meet at Meade High School at Fort Meade April 13, newcomer Izaiah Sneed led the Rams to a second-place finish in a field of 10 teams.

The sophomore won the high jump at 5-8, placed second in the 300 hurdles in 42.91 and third in the 110 hurdles in 15.53. In his fourth event, he teamed with Devon Teagle, Noel Spencer and Jeremy Middlebrooks to run 44.48 seconds in 4x100 relay for second place behind Lackey High School.

The Rams also got victories from Lenier Tucker in the 1600 and Teagle in the triple jump. Tucker ran 4:38.07 to win the four-lap event by 2 1/2 seconds. He attempted his usual middle-distance double, but the 800 was held just 10 minutes after the 1600 and he finished back in the pack.

Teagle won the triple jump at 39-11 and placed fourth in the 200 in 23.28. Spencer finished fifth in the 100 in 11.42, and Middlebrooks, sixth in the 200 in 23.63. Alston Johnson was sixth in the 400 in 54.68 and Rico Pena, fifth in the 300 hurdles in 46.45.

Markley sets school record

Austin Markley set a John Carroll school record in the 100 dash in an April 10 home meet. The senior ran 10.8 then won the 200 in 22.4, the fastest 200 time in Harford County this season. He also won the long jump at 19-11 3/4 and the triple jump at 41-3.

The Patriots won eight other events to win in dual-meet scoring over Severn and St. John's. Allen Bryant won the 110 hurdles in 17.5; Will Horn, 300 hurdles, 51.1; Brendan Hutton, 400 in 54.9; Dave Knaide, 3200 in 11:09; Drew Cook, vault, 9-6, Paul Lorick, shotput, 35-9; Jake Wade, discus, 90-7; and the 4x400 team of Derek Alban, Caleb Anderson, Hutton and Horn, 3:44.5.

In IAAM competition, Kiana Wright led the John Carroll girls against McDonogh, Mercy and St. Mary's on April 9. She won the triple jump at 33-5, placed second in the 400 in 61.1, and was second in the long jump at 15-6 1/2. Rebecca Driver won the high jump for the Patriots, clearing 4-10, and Becca Kotula, the vault at 7-0.

Meads wins three dashes

Joppatowne's Brittney Meads raced to three easy wins in a tri-meet against Fallston and Rising Sun April 8. The junior won the 100 in 11.8, 400 in 62.0 and 200 in 26.8 on her home track.

Andreya Antoine won the low hurdles in 18.2 for the only other Mariner win of the girls' meet.

Fallston won the girls' competition, taking all four relays and five individual events: Lauren Woolen, high jump, 5-2; Kayla Puglisi, shotput, 28-7; Kendall Brajevich, 800, 2:53.0; Kelsey Johnstone, 300 hurdles, 57.7; and Nicole Wohlfort, 1600, 6:38.

Rising Sun finished second with wins by Josie Brown in the 3200, 13:25; Heather Martin, long jump, 12-7; and Lauren Rogers, triple jump, 30-8 1/2.

In the boys' competition, Fallston sprinters swept the 100, went 1-2 in the 200 and took both sprint relays to propel the team to victory with 99 points.

Chris Johnson won the 100 in 10.8, and Jacob Hatcher, 200 in 23.1, edging Ean Hall, also timed in 23.1. Noah Kudla won the 1600 in 4:55 and 800 in 2:10. Chris Curry took the high jump at 5-8; Sam Burgess, the 3200 in 11:01; and Cory Emm, the 110 hurdles in 20.7. The Cougars also won the 4x100 relay in 45.2.

Rising Sun placed second with 46 points, led by Dominic McAnulty, who won the 400 in 50.4, the long jump at 19-11 and triple jump at 39-6.

Joppatowne's Jhaimel Johnson finished first in the shot put at 36-2 and the Mariners' 4x400 team won in 3:59.2.

North Harford boys, CMW girls win

Lena Sharesky and Brooke Zeberlein won two events each as the C. Milton Wright girls outran North Harford and Havre de Grace at home April 16.

Sharesky won the long jump at 13-7 1/2 and the triple jump at 31-0. Zeberlein won both hurdle races, clocking 18.5 and 51.0.

The Mustangs won 11 of the 18 events. Sabrina Rhodes took the 1600 in 5:29; Kathy Kammerer, pole vault, 9-6; Bethany Riley, high jump, 4-10; Pam Koga, 200, 29.0; and Erin Igwacho, shot put, 29-7. Three CMW relay teams won with times of 54.0, 1:49.0, and 4:42.0.

North Harford freshman Casey Welsh ran 2:33 to outrun a strong field in the 800. Also for the Hawks, Kara Parks led a 1-2 finish in the 400 in 1:07.1; Becca Reitnauer won the discus, 87-5; Emily Engelhaupt, 100 in 14.8; Logan Furness, 3200 in 13:24; and the 4x800 team, 12:21.

Kevin Mackey threw 48 feet in the shot put and 137-7 in the discus to lead the North Harford boys past Wright, 83.5 to 70.5.

The Hawks won the four longest races with Ian Fiser taking the 800 in 2:09; Calen Dowley, the 3200 in 10:55; Justin Asch, the 400 in 54.0 and Nick Fransham, the 1600 in 4:39 by 1 second over Wright's Andrew Venanzi.

Jake Creighton led a 1-2-3 sweep of the vault at 11-6. Gabe Lackey cleared 11-6 for second, and Pete Meehan, who vaulted 12-6 the previous week, was third at 11-0.

Tyler Campbell won the triple jump at 36-11, and the Hawks' 4x800 team won in 9:52.

For CMW, Freddie Montgomery won the 100 in 11.8; John Grotke, high hurdles, 18.1; J.T. Klopcic, 300 hurdles, 44.0; Kevin Reynolds, long jump, 18-8 1/4; and three relay teams won in 45.0, 1:36.0 and 3:44.0.

Havre de Grace scored 29 points in third, with victories by Josh Penn in the 200, 24.4, and Geno Nappi in the high jump, 5-4.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading