Complete list of nominees and winners of the 48th annual Grammy Awards

RECORD OF THE YEAR
"We Belong Together," Mariah Carey
"Feel Good Inc.," Gorillaz Featuring De La Soul
"Boulevard Of Broken Dreams," Green Day (Winner)
"Hollaback Girl," Gwen Stefani
"Gold Digger," Kanye West

ALBUM OF THE YEAR
"The Emancipation Of Mimi," Mariah Carey
"Chaos And Creation In The Backyard," Paul McCartney
"Love. Angel. Music. Baby.," Gwen Stefani
"How To Dismantle An Atomic Bomb," U2 (Winner)
"Late Registration," Kanye West

SONG OF THE YEAR
"Bless The Broken Road"
Bobby Boyd, Jeff Hanna & Marcus Hummon, songwriters (Rascal Flatts)

"Devils & Dust"
Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

"Ordinary People"
W. Adams & J. Stephens, songwriters (John Legend)

"Sometimes You Can't Make It On Your Own" (Winner)
U2, songwriters (U2)

"We Belong Together"
J. Austin, M. Carey, J. Dupri & M. Seal, songwriters; (D. Bristol, K. Edmonds, S. Johnson, P. Moten, S. Sully & B. Womack, songwriters) (Mariah Carey)

BEST NEW ARTIST
Ciara
Fall Out Boy
Keane
John Legend (Winner)
SugarLand

POP, DANCE, TRADITIONAL AND ROCK NOMINEES AND WINNERS

BEST FEMALE POP VOCAL PERFORMANCE
"It's Like That," Mariah Carey
"Since U Been Gone," Kelly Clarkson (Winner)
"Good Is Good," Sheryl Crow
"I Will Not Be Broken," Bonnie Raitt
"Hollaback Girl," Gwen Stefani

BEST MALE POP VOCAL PERFORMANCE
"Sitting, Waiting, Wishing," Jack Johnson
"Fine Line," Paul McCartney
"Walk On By," Seal "Lonely No More," Rob Thomas
"From The Bottom Of My Heart," Stevie Wonder (Winner)

BEST POP PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP WITH VOCAL
"Don't Lie," The Black Eyed Peas
"Mr. Brightside," The Killers
"More Than Love," Los Lonely Boys
"This Love," Maroon 5 (Winner)
"My Doorbell," The White Stripes

BEST POP COLLABORATION WITH VOCALS
"Gone Going," The Black Eyed Peas & Jack Johnson
"Virginia Moon," Foo Fighters Featuring Norah Jones
"Feel Good Inc.," Gorillaz Featuring De La Soul (Winner)
"A Song For You," Herbie Hancock Featuring Christina Aguilera
"A Time To Love," Stevie Wonder Featuring India.Arie

BEST POP INSTRUMENTAL PERFORMANCE
"In Our Time," Burt Bacharach & Chris Botti
"T-Jam," George Duke
"Gelo Na Montanha," Herbie Hancock Featuring Trey Anastasio
"Agave," Daniel Lanois
"Caravan," Les Paul (Winner)

BEST POP INSTRUMENTAL ALBUM
"At This Time," Burt Bacharach (Winner)
"Bloom," Eric Johnson
"Naked Guitar," Earl Klugh
"Belladonna," Daniel Lanois
"Flipside," Jeff Lorber

BEST POP VOCAL ALBUM
"Extraordinary Machine," Fiona Apple
"Breakaway," Kelly Clarkson (Winner)
"Wildflower," Sheryl Crow
"Chaos And Creation In The Backyard," Paul McCartney
"Love. Angel. Music. Baby.," Gwen Stefani

BEST DANCE RECORDING
"Galvanize," The Chemical Brothers Featuring Q-Tip (Winner)
"Say Hello," Deep Dish
"Wonderful Night," Fatboy Slim & Lateef
"Daft Punk Is Playing At My House," LCD Soundsystem
"I Believe In You," Kylie Minogue
"Guilt Is A Useless Emotion," New Order

BEST ELECTRONIC/DANCE ALBUM
"Push The Button," The Chemical Brothers (Winner)
"Human After All," Daft Punk
"Palookaville," Fatboy Slim
"Minimum-Maximum," Kraftwerk
"LCD Soundsystem," LCD Soundsystem

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
"The Art of Romance," Tony Bennett (Winner)
"It's Time," Michael Bublé
"Isn't It Romantic," Johnny Mathis
"Moonlight Serenade," Carly Simon
"Thanks For The Memory...The Great American Songbook Volume IV," Rod Stewart

BEST SOLO ROCK VOCAL PERFORMANCE
"Revolution," Eric Clapton
"Shine It All Around," Robert Plant
"Devils & Dust," Bruce Springsteen (Winner)
"This Is How A Heart Breaks," Rob Thomas
"The Painter," Neil Young

BEST ROCK PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP WITH VOCAL
"Speed Of Sound," Coldplay
"Best Of You," Foo Fighters
"Do You Want To," Franz Ferdinand
"All These Things That I've Done," The Killers
"Sometimes You Can't Make It On Your Own," U2 (Winner)

BEST HARD ROCK PERFORMANCE
"Doesn't Remind Me," Audioslave
"The Hand That Feeds," Nine Inch Nails
"Tin Pan Valley," Robert Plant
"Little Sister," Queens Of The Stone Age
"B.Y.O.B.," System Of A Down (Winner)

BEST METAL PERFORMANCE
"The Great Satan," Ministry
"Determined," Mudvayne
"Mein Teil," Rammstein
"What Drives The Weak," Shadows Fall
"Before I Forget," Slipknot (Winner)

BEST ROCK INSTRUMENTAL PERFORMANCE
"Beat Box Guitar," Adrian Belew
"Birds Of Prey," Stewart Copeland
"69 Freedom Special," Les Paul & Friends (Winner)
"Mercy," Joe Perry
"Lotus Feet," Steve Vai

BEST ROCK SONG
"Best Of You," Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
"Beverly Hills," Rivers Cuomo, songwriter (Weezer)
"City Of Blinding Lights," U2, songwriters (U2) (Winner)
"Devils & Dust," Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
"Speed Of Sound," Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)

BEST ROCK ALBUM
"X&Y," Coldplay
"In Your Honor," Foo Fighters
"A Bigger Bang," The Rolling Stones
"How To Dismantle An Atomic Bomb," U2 (Winner)
"Prairie Wind," Neil Young

ALTERNATIVE, R&B, RAP AND COUNTRY NOMINEES AND WINNERS

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
"Funeral," The Arcade Fire
"Guero," Beck
"Plans," Death Cab For Cutie
"You Could Have It So Much Better," Franz Ferdinand
"Get Behind Me Satan," The White Stripes (Winner)

BEST FEMALE R&B VOCAL PERFORMANCE
"1 Thing," Amerie
"Wishing On A Star," Beyoncé
"We Belong Together," Mariah Carey (Winner)
"Free Yourself," Fantasia
"Unbreakable," Alicia Keys

BEST MALE R&B VOCAL PERFORMANCE
"Creepin'," Jamie Foxx
"Ordinary People," John Legend (Winner)
"Let Me Love You," Mario
"Superstar," Usher
"So What The Fuss," Stevie Wonder

BEST R&B PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP WITH VOCALS
"So Amazing," Beyoncé & Stevie Wonder (Winner)
"Cater 2 U," Destiny's Child
"If This World Were Mine," Alicia Keys Featuring Jermaine Paul
"So High," John Legend Featuring Lauryn Hill
"How Will I Know," Stevie Wonder Featuring Aisha Morris

BEST TRADITIONAL R&B VOCAL PERFORMANCE
"Mine Again," Mariah Carey
"Summertime," Fantasia
"A House Is Not A Home," Aretha Franklin (Winner)
"If I Was Your Woman," Alicia Keys
"Stay With You," John Legend

BEST URBAN/ALTERNATIVE PERFORMANCE
"SupaStar," Floetry
"Dirty Harry," Gorillaz
"Dust," Van Hunt
"Welcome To Jamrock," Damian Marley (Winner)
"Ghetto Rock," Mos Def

BEST R&B SONG
"Cater 2 U
Rodney Jerkins, Beyoncé Knowles, Ricky Lewis, Kelly Rowland, Robert Waller & Michelle Williams, songwriters (Destiny's Child)

"Free Yourself"
Craig Brockman, Missy Elliott & Nisan Stewart, songwriters (Fantasia)

"Ordinary People"
W. Adams & J. Stephens, songwriters (John Legend)

"Unbreakable"
Garry Glenn, Alicia Keys, Harold Lily & Kanye West, songwriters (Alicia Keys)

"We Belong Together"
J. Austin, M. Carey, J. Dupri & M. Seal, songwriters; (D. Bristol, K. Edmonds, S. Johnson, P. Moten, S. Sully & B. Womack, songwriters) (Mariah Carey) (Winner)

BEST R&B ALBUM
"Illumination," Earth, Wind And Fire
"Free Yourself," Fantasia
"Unplugged," Alicia Keys
"Get Lifted," John Legend (Winner)
"A Time To Love," Stevie Wonder

BEST CONTEMPORARY R&B ALBUM
"Touch," Amerie
"The Emancipation Of Mimi," Mariah Carey (Winner)
"Destiny Fulfilled," Destiny's Child
"Turning Point," Mario
"O," Omarion

BEST RAP SOLO PERFORMANCE
"Testify," Common
"Mockingbird," Eminem
"Disco Inferno," 50 Cent
"Number One Spot," Ludacris
"U Don't Know Me," T.I.
"Gold Digger," Kanye West (Winner)

BEST RAP PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP
"Don't Phunk With My Heart," The Black Eyed Peas (Winner)
"The Corner," Common Featuring The Last Poets
"Encore," Eminem Featuring Dr. Dre & 50 Cent
"Hate It Or Love It," The Game Featuring 50 Cent
"Wait (The Whisper Song)," Ying Yang Twins

BEST RAP/SUNG COLLABORATION
"1,2 Step," Ciara Featuring Missy Elliott
"They Say," Common Featuring Kanye West & John Legend
"Soldier," Destiny's Child Featuring T.I. & Lil Wayne
"Numb/Encore," Jay-Z Featuring Linkin Park (Winner)
"Rich Girl," Gwen Stefani Featuring Eve

BEST RAP SONG
"Candy Shop," Curtis Jackson & Scott Storch, songwriters (50 Cent Featuring Olivia)

"Diamonds From Sierra Leone," D. Harris & Kanye West, songwriters; (J. Barry & D. Black, songwriters) (Kanye West) (Winner)

"Don't Phunk With My Heart," William Adams, Printz Board, Stacy Ferguson & George Pajon, Jr., songwriters; (Kalyanji Anandji, Full Force & Indeewar, songwriters) (The Black Eyed Peas)

"Hate It Or Love It," Curtis Jackson, A. Lyon, Jayceon Taylor & M. Valenzano, songwriters; (Baker, Felder & Harris, songwriters) (The Game Featuring 50 Cent)

"Lose Control," M. Elliott, C. Harris & G. Isaacs III, songwriters; (J. Atkins, R. Davis & C. Hudson, songwriters) (Missy Elliott Featuring Ciara & Fat Man Scoop)

BEST RAP ALBUM
"Be," Common
"The Cookbook," Missy Elliott
"Encore," Eminem
"The Massacre," 50 Cent
"Late Registration," Kanye West (Winner)

BEST FEMALE COUNTRY VOCAL PERFORMANCE
"The Connection," Emmylou Harris (Winner)
"Mississippi Girl," Faith Hill
"All Jacked Up," Gretchen Wilson
"I May Hate Myself In The Morning," Lee Ann Womack
"Georgia Rain," Trisha Yearwood

BEST MALE COUNTRY VOCAL PERFORMANCE
"Funny How Time Slips Away," George Jones
"As Good As I Once Was," Toby Keith
"Midnight Communion," Delbert McClinton
"Good Ol' Boys," Willie Nelson
"Alcohol," Brad Paisley
"You'll Think Of Me," Keith Urban (Winner)

BEST COUNTRY PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP WITH VOCAL
"Comin' To Your City," Big & Rich
"Play Something Country," Brooks & Dunn
"I Hope," Dixie Chicks
"Restless," Alison Krauss and Union Station (Winner)
"Bless The Broken Road," Rascal Flatts

BEST COUNTRY COLLABORATION WITH VOCALS
"Building Bridges," Brooks & Dunn, Sheryl Crow & Vince Gill
"Shelter From The Storm," Rodney Crowell & Emmylou Harris
"Like We Never Loved At All," Faith Hill & Tim McGraw (Winner)
"Dreams Come True," Willie Nelson & Norah Jones
"Politically Uncorrect," Gretchen Wilson & Merle Haggard

BEST COUNTRY INSTRUMENTAL PERFORMANCE
"I'll Fly Away," Charlie Daniels
"Who's Your Uncle?" Jerry Douglas, Sam Bush & Béla Feck
"Unionhouse Branch," Alison Krauss and Union Station (Winner)
"Scotch & Chocolate," Nickel Creek
"Time Warp," Brad Paisley

BEST COUNTRY SONG
"Alcohol," Brad Paisley, songwriter (Brad Paisley)
"All Jacked Up," Vicky McGehee, John Rich & Gretchen Wilson, songwriters (Gretchen Wilson)
"Bless The Broken Road," Bobby Boyd, Jeff Hanna & Marcus Hummon, songwriters (Rascal Flatts) (Winner)
"I Hope," Keb Mo, Martie Maguire, Natalie Maines & Emily Robison, songwriters (Dixie Chicks)
"I May Hate Myself In The Morning," O. Blackmon, songwriter (Lee Ann Womack)

BEST COUNTRY ALBUM
"Fireflies," Faith Hill
"Lonely Runs Both Ways," Alison Krauss and Union Station (Winner)
"Time Well Wasted," Brad Paisley
"All Jacked Up," Gretchen Wilson
"Jasper County," Trisha Yearwood

BEST BLUEGRASS ALBUM
"Marbletown," Blue Highway
"Cherryholmes," Cherryholmes
"The Grascals," The Grascals
"The Company We Keep," The Del McCoury Band (Winner)
"Ragin' Live," Rhonda Vincent And The Rage

NEW AGE, JAZZ, GOSPEL AND LATIN NOMINEES AND WINNERS

BEST NEW AGE ALBUM
"Music In The Key Of Om," Jack De Johnette
"Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 2," Kitaro
"People Of Peace," R. Carlos Nakai Quartet
"Montana - A Love Story," George Winston
"Silver Solstice," Paul Winter Consort (Winner)

BEST CONTEMPORARY JAZZ ALBUM
"Keystone," Dave Douglas
"Soulgrass," Bill Evans
"The Way Up," Pat Metheny Group (Winner)
"The Spirit Music Jamia: Dance Of The Infidel," Meshell Ndegeocello
"Momentum," Joshua Redman Elastic Band

BEST JAZZ VOCAL ALBUM
"J'ai Deux Amours," Dee Dee Bridgewater
"Blueprint Of A Lady - Sketches Of Billie Holiday," Nnenna Freelon
"Good Night, And Good Luck," Dianne Reeves (Winner)
"Duos II," Luciana Souza
"I'm With The Band," Tierney Sutton

BEST JAZZ INSTRUMENTAL SOLO
"'Round Midnight," Alan Broadbent, soloist
"Away," Ravi Coltrane, soloist
"The Source," Herbie Hancock, soloist
"A Love Supreme - Acknowledgement," Branford Marsalis, soloist
"Why Was I Born?" Sonny Rollins, soloist (Winner)

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM, INDIVIDUAL OR GROUP
"Flow," Terence Blanchard
"Lyric," Billy Childs Ensemble
"Live At The House Of Tribes," Wynton Marsalis
"Beyond The Sound Barrier," Wayne Shorter Quartet (Winner)
"What Now?" Kenny Wheeler With Dave Holland, Chris Potter & John Taylor

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
"Overtime," Dave Holland Big Band (Winner)
"A Blessing," John Hollenbeck Large Ensemble
"Live," The Bill Holman Band
"I Am Three," Mingus Big Band, Orchestra & Dynasty
"Home Of My Heart," The Chris Walden Big Band

BEST LATIN JAZZ ALBUM
"Time Was - Time Is," Ray Barretto
"Here And Now - Live In Concert," Caribbean Jazz Project Featuring Dave Samuels
"...And Sammy Walked In," Sammy Figueroa And His Latin Jazz Explosion
"Listen Here!" Eddie Palmieri (Winner)
"Mulatos," Omar Sosa

BEST GOSPEL PERFORMANCE
"Be Blessed," Yolanda Adams
"Looking For You," Kirk Franklin
"I Call You Faithful," Donnie McClurkin
"Lift Him Up," Hezekiah Walker & Love Fellowship Choir
"Pray," CeCe Winans (Winner)

BEST GOSPEL SONG
"Again I Say Rejoice," Israel Houghton & Aaron Lindsey, songwriters (Israel & New Breed)
"Be Blessed," Yolanda Adams, James Harris III, Terry Lewis & James Q. Wright, songwriters (Yolanda Adams) (Winner)
"Heaven," Erica Campbell, Joi Campbell, Trecina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Mary Mary)
"Lift Him Up," Joeworn Martin, songwriter (Hezekiah Walker & Love Fellowship Choir)
"We Must Praise," James Moss, songwriter (J Moss)

BEST ROCK GOSPEL ALBUM
"Until My Heart Caves In," Audio Adrenaline (Winner)
"Higher Definition," The Cross Movement
"Day Of Fire," Day Of Fire
"Truth Is Fallin' In Tha Streetz," Fresh I.E.
"Dichotomy B," Grits

BEST POP/CONTEMPORARY GOSPEL ALBUM
"Lifesong," Casting Crowns (Winner)
"All I Really Want For Christmas," Steven Curtis Chapman
"Redemption Songs," Jars Of Clay
"Hymns," Out Of Eden
"Healing Rain," Michael W. Smith
"Live Wire," Third Day

BEST SOUTHERN, COUNTRY, OR BLUEGRASS GOSPEL ALBUM
"Live At Brooklyn Tabernacle," The Crabb Family
"Sing Their Family Gospel Favorites," Larry Gatlin & The Gatlin Brothers
"Rock Of Ages...Hymns & Faith," Amy Grant (Winner)
"Southern Meets Soul: An American Gospel Jubilee," The Jordanaires, The Light Crust Doughboys, Nokie Edwards & Larry "T-Byrd"
"Common Thread," The Oak Ridge Boys

BEST TRADITIONAL SOUL GOSPEL ALBUM
"I Know The Truth," Shirley Caesar
"Live From Houston ...The Rose Of Gospel," Dorinda Clark-Cole
"Psalms, Hymns & Spiritual Songs," Donnie McClurkin (Winner)
"Say The Name," Martha Munizzi
"Singing The Old Time Way," Bishop G.E. Patterson & Congregation
"Be Exalted," Marvin Sapp

BEST CONTEMPORARY SOUL GOSPEL ALBUM
"Day By Day," Yolanda Adams
"Mary Mary, Mary Mary
"The J Moss Project," J Moss
"Dream," BeBe Winans
"Purified," CeCe Winans (Winner)

BEST GOSPEL CHOIR OR CHORUS ALBUM
"I Speak Life," Donald Lawrence, choir director; Donald Lawrence & Company
"Live At The Fellowship," John P Kee, choir director; VIP Mass Choir
"One Church," Kurt Carr, choir director; The Choir Of Life (Japan), The Choir Of Life (USA) & The Kurt Carr Singers
"One Voice," Gladys Knight, choir director; Saints Unified Voices (Winner)
"20/85 The Experience," Hezekiah Walker, choir director; The Love Fellowship Choir

BEST LATIN POP ALBUM
"Solo," Ricardo Arjona
"Eco," Jorge Drexler
"Andrea Echeverri," Andrea Echeverri
"Citi Zen," Kevin Johansen
"Escucha," Laura Pausini (Winner)

BEST LATIN ROCK/ALTERNATIVE ALBUM
"Consejo," La Secta AllStar
"Con Todo Respeto," Molotov
"El Kilo," Orishas
"Fijación Oral Vol. 1," Shakira (Winner)
"Desahogo," Vico C

BEST TRADITIONAL TROPICAL LATIN ALBUM
"Una Noche Inolvidable," Afro-latin Jazz Orchestra With Arturo O'Farrill
"Masters Of Cuban Son," Conjunto Progreso
"Buena Vista Social Club Presents," Manuel "Guajiro" Mirabal
"Tradición," Tropicana All Stars With Israel Kantor
"Bebo De Cuba," Bebo Valdés (Winner)

BEST SALSA/MERENGUE ALBUM
"Son Del Alma," Willy Chirino (Winner)
"Fabricando Fantasías," Tito Nieves
"Llegó La Hora," Mayito Rivera
"Despues Del Silencio," Eddie Santiago
"Arroz Con Mango," Tiempo Libre

BEST MEXICAN/MEXICAN-AMERICAN ALBUM
"Ya No Llores," Ramon Ayala y Sus Bravos Del Norte
"¡Llegaron Los Camperos! Concert Favorites Of Nati Cano's Mariachi Los Camperos," Nati Cano's Mariachi Los Camperos
"DIEZ," Intocable
"Las 3 Divas," Las 3 Divas
"México En La Piel," Luis Miguel (Winner)

BEST TEJANO ALBUM
"The Power Of Friends," Avizo
"Milagro," La Tropa F
"Chicanisimo," Little Joe Y La Familia (Winner)
"Then & Now," Joe Posada
"Odyssey The Journey," The Royal Jesters

BLUES, FOLK, REGGAE AND WORLD MUSIC NOMINEES AND WINNERS

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM
"Live! Down The Road," Marcia Ball
"In Your Arms Again," John Hammond
"80," B.B. King & Friends (Winner)
"Sweet Lovin' Ol' Soul," Maria Muldaur
"About Them Shoes," Hubert Sumlin

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM
"Make Do With What You Got," Solomon Burke
"Twenty," Robert Cray
"Bring 'Em In," Buddy Guy
"Cost Of Living," Delbert McClinton (Winner)
"Electric Blue Watermelon," North Mississippi Allstars

BEST TRADITIONAL FOLK ALBUM
"Live From Dublin - A Tribute To Derek Bell," The Chieftains
"Come On Back," Jimmie Dale Gilmore
"Fiddler's Green," Tim O'Brien (Winner)
"Live In The UK," Tom Paxton
"Cajun Mardi Gras!," Jo-EL Sonnier

BEST CONTEMPORARY FOLK ALBUM
"Chávez Ravine," Ry Cooder
"The Outsider," Rodney Crowell
"Why Should The Fire Die?" Nickel Creek
"Fair & Square," John Prine (Winner)
"Devils & Dust," Bruce Springsteen

BEST NATIVE AMERICAN MUSIC ALBUM
"More Kids' Pow-Wow Songs," Black Lodge
"Intonation: Harmonized Songs From The Southern Plains," Alex E. Smith & Cheevers Toppah
"Sacred Ground - A Tribute To Mother Earth," Various Artists, Jim Wilson, producer (Winner)
"Our Love Will Never Die," Randy Wood

BEST HAWAIIAN MUSIC ALBUM
"Slack Key Dreams Of The Ponomoe," Kapono Beamer
"Sweet & Lovely," Raiatea Helm
"Kiho'alu - Hawaiian Slack Key Guitar," Ledward Ka'apana
"Slack Key Guitar: The Artistry Of Sonny Lim," Sonny Lim
"Masters Of Hawaiian Slack Key Guitar - Vol. 1," Various Artists, Daniel Ho, Paul Konwiser & Wayne Wong, producers (Winner)

BEST REGGAE ALBUM
"Our Music," Burning Spear
"Welcome To Jamrock," Damian Marley (Winner)
"The Trinity," Sean Paul
"Clothesdrop," Shaggy
"Black Gold & Green," Third World

BEST TRADITIONAL WORLD MUSIC ALBUM
"Behmanka," Mamadou Diabate
"Para Todos Ustedes," Los Pleneros De La 21
"Faryad," Masters Of Persian Music
"Tibetan Master Chants," Lama Tashi
"In The Heart Of The Moon," Ali Farka Touré & Toumani Diabaté (Winner)

BEST CONTEMPORARY WORLD MUSIC ALBUM
"Dimanche A Bamako," Amadou & Mariam
"Eletracústico," Gilberto Gil (Winner)
"You've Stolen My Heart - Songs From R.D. Burman's Bollywood," Kronos Quartet & Asha Bhosle
"No Boundaries," Ladysmith Black Mambazo & The Strings Of The English Chamber Orchestra
"Rise," Anoushka Shankar

POLKA, CHILDREN'S, SPOKEN WORD AND COMEDY NOMINEES AND WINNERS

BEST POLKA ALBUM
"Under The Influence," Eddie Blazonczyk's Versatones
"Time Out For Polkas And Waltzes," Walter Ostanek And Ron Sluga
"Polka Pizzazz," Del Sinchak Band
"Solecktions," Kevin Solecki
"Shake, Rattle And Polka!" Jimmy Sturr And His Orchestra (Winner)

BEST MUSICAL ALBUM FOR CHILDREN
"Be Bop Your Best!" Red Grammer
"Green Gorilla, Monster & Me," Ralph's World
"Scat Like That: A Musical Word Odyssey," Cathy Fink & Marcy Marxer
"Some Assembly Required," Tom Chapin
"Songs From The Neighborhood - The Music Of Mister Rogers," Various Artists, Dennis Scott, producer (Winner)

BEST SPOKEN WORD ALBUM FOR CHILDREN
"Harry Potter And The Half-Blood Prince," Jim Dale
"Marlo Thomas & Friends: Thanks & Giving All Year Long," Various Artists, Christopher Cerf & Marlo Thomas, producers (Winner)
"Pooh's Heffalump," Roy Dotrice
"Raymie, Dickie, And The Bean: Why I Love And Hate My Brothers," Ray Romano
"A Series Of Unfortunate Events: The Bad Beginning," Various Artists, David Rapkin, producer

BEST SPOKEN WORD ALBUM
"The Adventures Of Guy Noir," Garrison Keillor
"The Al Franken Show Party Album," Al Franken
"Chronicles - Volume One (Bob Dylan)," Sean Penn
"Dreams From My Father (Senator Barack Obama)," Senator Barack Obama (Winner)
"When Will Jesus Bring The Pork Chops? (George Carlin)," George Carlin

BEST COMEDY ALBUM
"The Agoraphobic Cowboy," Rick Moranis
"Family Guy Live In Vegas," Various Artists, Seth MacFarlane & Walter Murphy, producers
"Luther Burbank Performing Arts Center Blues," Lewis Black
"Never Scared," Chris Rock (Winner)
"The Right To Bare Arms," Larry The Cable Guy

MUSICAL SHOW, FILM/TV/VISUAL MEDIA AND COMPOSING/ARRANGING NOMINEES AND WINNERS

BEST MUSICAL SHOW ALBUM
"Dirty Rotten Scoundrels"
Billy Straus & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including John Lithgow & Norbert Leo Butz)

"Hair"
Kurt Deutsch & Joel Moss, producers (Galt MacDermot, composer; James Rado & Gerome Ragni, lyricists) (The Actors' Fund Of America Benefit Recording)

"The Light In The Piazza"
Steven Epstein, producer; Adam Guettel, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including Victoria Clark & Kelli O'Hara)

"Monty Python's Spamalot" (Winner)
John Du Prez & Eric Idle, producers; John Du Prez, composer; Eric Idle, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including David Hyde Pierce, Tim Curry, Hank Azaria & Sara Ramirez)

"The 25th Annual Putnam County Spelling Bee"
Kurt Deutsch & Joel Moss, producers; William Finn, composer/lyricist (Original Broadway Cast)

BEST COMPILATION SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"Beyond The Sea," Kevin Spacey
"Napoleon Dynamite," (Various Artists)
"No Direction Home: The Soundtrack - Bootleg Series, Vol. 7," (Bob Dylan)
"Ray," (Ray Charles) (Winner)
"Six Feet Under Volume 2 - Everything Ends," (Various Artists)

BEST SCORE SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"The Aviator," Howard Shore, composer
"The Incredibles," Michael Giacchino, composer
"Million Dollar Baby," Clint Eastwood, composer
"Ray," Craig Armstrong, composer (Winner)
"Star Wars Episode III - Revenge Of The Sith," John Williams, composer

BEST SONG WRITTEN FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"Believe," Glen Ballard & Alan Silvestri, songwriters (Josh Groban) (Winner)
Track from: "The Polar Express"

"Cold Wind," The Arcade Fire, songwriters (The Arcade Fire)
Track from: "Six Feet Under Volume 2 - Everything Ends"

"Million Voices," Jerry Duplessis, Andrea Guerra & Wyclef Jean, songwriters (Wyclef Jean)
Track from: "Hotel Rwanda"

"Square One," Tom Petty, songwriter (Tom Petty)
Track from: "Elizabethtown"

"Wonka's Welcome Song," John August & Danny Elfman, songwriters (Danny Elfman)
Track from: "Charlie And The Chocolate Factory"

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
"Anakin's Betrayal," John Williams, composer (John Williams & The London Symphony Orchestra and London Voices)
Track from: "Star Wars Episode III - Revenge Of The Sith" – Soundtrack

"The Ferry Scene," John Williams, composer (John Williams)
Track from: "War Of The Worlds" - Soundtrack

"The Incredits," Michael Giacchino, composer (Various Artists)
Track from: "The Incredibles" - Soundtrack

"Into The Light," Billy Childs, composer (Billy Childs Ensemble) (Winner)
Track from: "Lyric"

"Journey Home," Maria Schneider, composer (Dana Landry)
Track from: "Journey Home"

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT
"Cherokee," Chris Walden, arranger (The Chris Walden Big Band)
"Do It Again," Bill Cunliffe, arranger (Bill Cunliffe)
"The Incredits," Gordon Goodwin, arranger (Various Artists) (Winner)
"Lullaby Of The Leaves," John Clayton, arranger (The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra)
"Scarborough Faire," Billy Childs, arranger (Billy Childs Ensemble)

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)
"Can't Buy Me Love," John Clayton Jr. & David Foster, arrangers (Michael Bublé)
"I Should Care," Claus Ogerman, arranger (Diana Krall)
"Scary Things," Don Hart, arranger (John Bindel & Nashville Chamber Orchestra)
"Time To Smile," Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett)
"What Are You Doing For The Rest Of Your Life?" Billy Childs, Gil Goldstein & Heitor Pereira, arrangers (Chris Botti & Sting) (Winner)

PACKAGE, ALBUM NOTES AND HISTORICAL NOMINEES

BEST MUSICAL SHOW ALBUM
"Dirty Rotten Scoundrels"
Billy Straus & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including John Lithgow & Norbert Leo Butz)

"Hair"
Kurt Deutsch & Joel Moss, producers (Galt MacDermot, composer; James Rado & Gerome Ragni, lyricists) (The Actors' Fund Of America Benefit Recording)

"The Light In The Piazza"
Steven Epstein, producer; Adam Guettel, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including Victoria Clark & Kelli O'Hara)

"Monty Python's Spamalot" (Winner)
John Du Prez & Eric Idle, producers; John Du Prez, composer; Eric Idle, composer/lyricist
(Original Broadway Cast Including David Hyde Pierce, Tim Curry, Hank Azaria & Sara Ramirez)

"The 25th Annual Putnam County Spelling Bee"
Kurt Deutsch & Joel Moss, producers; William Finn, composer/lyricist (Original Broadway Cast)

BEST COMPILATION SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"Beyond The Sea," Kevin Spacey
"Napoleon Dynamite," (Various Artists)
"No Direction Home: The Soundtrack - Bootleg Series, Vol. 7," (Bob Dylan)
"Ray," (Ray Charles) (Winner)
"Six Feet Under Volume 2 - Everything Ends," (Various Artists)

BEST SCORE SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"The Aviator," Howard Shore, composer
"The Incredibles," Michael Giacchino, composer
"Million Dollar Baby," Clint Eastwood, composer
"Ray," Craig Armstrong, composer (Winner)
"Star Wars Episode III - Revenge Of The Sith," John Williams, composer

BEST SONG WRITTEN FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
"Believe," Glen Ballard & Alan Silvestri, songwriters (Josh Groban) (Winner)
Track from: "The Polar Express"

"Cold Wind," The Arcade Fire, songwriters (The Arcade Fire)
Track from: "Six Feet Under Volume 2 - Everything Ends"

"Million Voices," Jerry Duplessis, Andrea Guerra & Wyclef Jean, songwriters (Wyclef Jean)
Track from: "Hotel Rwanda"

"Square One," Tom Petty, songwriter (Tom Petty)
Track from: "Elizabethtown"

"Wonka's Welcome Song," John August & Danny Elfman, songwriters (Danny Elfman)
Track from: "Charlie And The Chocolate Factory"

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
"Anakin's Betrayal," John Williams, composer (John Williams & The London Symphony Orchestra and London Voices)
Track from: "Star Wars Episode III - Revenge Of The Sith" – Soundtrack

"The Ferry Scene," John Williams, composer (John Williams)
Track from: "War Of The Worlds" - Soundtrack

"The Incredits," Michael Giacchino, composer (Various Artists)
Track from: "The Incredibles" - Soundtrack

"Into The Light," Billy Childs, composer (Billy Childs Ensemble) (Winner)
Track from: "Lyric"

"Journey Home," Maria Schneider, composer (Dana Landry)
Track from: "Journey Home"

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT
"Cherokee," Chris Walden, arranger (The Chris Walden Big Band)
"Do It Again," Bill Cunliffe, arranger (Bill Cunliffe)
"The Incredits," Gordon Goodwin, arranger (Various Artists) (Winner)
"Lullaby Of The Leaves," John Clayton, arranger (The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra)
"Scarborough Faire," Billy Childs, arranger (Billy Childs Ensemble)

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)
"Can't Buy Me Love," John Clayton Jr. & David Foster, arrangers (Michael Bublé)
"I Should Care," Claus Ogerman, arranger (Diana Krall)
"Scary Things," Don Hart, arranger (John Bindel & Nashville Chamber Orchestra)
"Time To Smile," Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett)
"What Are You Doing For The Rest Of Your Life?" Billy Childs, Gil Goldstein & Heitor Pereira, arrangers (Chris Botti & Sting) (Winner)

BEST RECORDING PACKAGE
"The Clouds," Stuart Hyatt, art director (Stuart Hyatt And Community)
"The Cosmic Game," Neal Ashby, art director (Thievery Corporation)
"The Forgotten Arm," Aimee Mann & Gail Marowitz, art directors (Aimee Mann) (Winner)
"Knuckle Down," Ani DiFranco & Brian Grunert, art directors (Ani DiFranco)
"O God, The Aftermath," Ryan Clark, art director (Norma Jean)

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
"Holy Ghost: Rare & Unissued Recordings (1962-70)," Susan Archie & Noel Waggener, art directors (Albert Ayler)
"The Legend," Ian Cuttler, art director (Johnny Cash) (Winner)
"Pure Genius: The Complete Atlantic Recordings (1952-1959)," Hugh Brown & Jeff Lyons, art directors (Ray Charles)
"Weird Tales Of The Ramones," Hugh Brown & Sheryl Farber, art directors (The Ramones)
"You Ain't Talkin' To Me - Charlie Poole And The Roots Of Country Music," Howard Fritzson & Michelle Holme, art directors (Charlie Poole With Various Artists)

BEST ALBUM NOTES
"The Complete Library Of Congress Recordings By Alan Lomax," John Szwed, album notes writer (Jelly Roll Morton) (Winner)
"Heaven Must Have Sent You: The Holland/Dozier/Holland Story," Adam White, album notes writer (Various Artists)
"The Legend," Patrick Carr, album notes writer (Johnny Cash)
"Pure Genius: The Complete Atlantic Recordings (1952-1959)," David Ritz, album notes writer (Ray Charles)
"You Ain't Talkin' To Me - Charlie Poole And The Roots Of Country Music," Henry Sapoznik, album notes writer (Charlie Poole With Various Artists)

BEST HISTORICAL ALBUM
"The Complete Library Of Congress Recordings By Alan Lomax," Jeffrey Greenberg & Anna Lomax Wood, compilation producers; Adam Ayan & Steve Rosenthal, mastering engineers (Jelly Roll Morton) (Winner)

"Holy Ghost: Rare & Unissued Recordings (1962-70)," Dean Blackwood & Ben Young, compilation producers; Joe Lizzi, Kevin Reeves & Ben Young, mastering engineers (Albert Ayler)

"The Legend," Gregg Geller, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Johnny Cash)
"Pure Genius: The Complete Atlantic Recordings (1952-1959)," James Austin & Ahmet Ertegun, compilation producers; Dan Hersch & Bill Inglot, mastering engineers (Ray Charles)

"You Ain't Talkin' To Me - Charlie Poole And The Roots Of Country Music," Henry Sapoznik, compilation producer; Christopher King, Andreas Meyer & Darcy Proper, mastering engineers (Charlie Poole With Various Artists)