Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

Friday UPDATE: High school results and pairings (updated Saturday with more Friday scores)

Boys basketball
Ronald Curry Holiday Tournament (at Boo Williams Sportsplex):
R.C. PERKINS DIVISION:
Consolation:
Grafton 44, Warwick 42
Freedom 60, Osbourn Park 36
Semifinals:
Edison 82, Bethel 71
Hampton 58, Denbigh 40

ALLSTATE DIVISION:
West Charlotte (N.C.) vs. Coolidge (D.C.)
St. Anthony’s (Calif.) 60, Northeastern (N.C.)  50
Williamsburg Christian Ac. 76, Melbourne (Australia) 49
Miller 95, Australian No. 1 team 46

King’s Fork Christmas Tournament (in Suffolk):
Quarterfinal:
King’s Fork 48, Salem 35
Consolation:
Lakeland d. Granby
Churchland 70, Salem 51
Semifinals:
Menchville 76, Norview 69
Woodside 75, King’s Fork 54

Scope Holiday Jam (at Norfolk Scope Arena):
Consolation:
Landstown 53, Lake Taylor 37
Norcom 57, Norfolk Christian 51
Semifinals:
Cape Henry Collegiate 58, Heritage 49
Maury 75, Booker T. Washington 48

Peninsula Catholic Holiday Classic round robin:
Christ Chapel Ac. of Woodbridge 72, Denbigh Baptist 43
Denbigh Baptist 63, Hampton Christian 35
Christ Chapel 95, Hampton Roads Ac. 47
Isle of Wight Ac. 61, Peninsula Catholic 45

Benedictine Capital City Classic quarterfinals (at Warren Rutledge Gym in Richmond):
Haverford (Pa.) 49, Walsingham Academy 48
Trinity Episcopal 68, Mount St. Joseph (Md.) 63
Calvert Hall (Md.) 79, St. Albans (D.C.) 55
Benedictine 71, McDonogh (Md.) 63

Tabb Holiday Tournament first round:
York 66, Poquoson 41
Tabb 72, Gloucester 71, OT

Upward Classic first round (at Gaston Day School in Gastonia, N.C.):
Orlando Christian Prep (Fla.) 78, Independence (N.C.) 69
High Point Christian (N.C.) 57, Providence Day (N.C.) 43
Christchurch 76, Gaston Day 60
Savannah (Ga.) 56, Kennedy Charter (N.C.) 54

Joe Ellis Holiday Basketball Tournament first round (at Surry County High):
Jamestown 62, Essex 48
Surry County 97, Charles City 74

Tidewater Academy Christmas Tournament (in Wakefield):
Semifinal:
StoneBridge d. Appomattox RGS
Consolation game:
Appomattox RGS vs. Summit Christian
Championship game:
Tidewater Ac. 68, StoneBridge 22

King George tournament semifinals:
Nansemond River 66, Riverbend 48
King George 64, Millbrook 50

Also:
Norfolk Ac. 48, Cary Christian (N.C.) 37
 
CHRIST CHAPEL 95,
HAMPTON ROADS ACADEMY 47
HAMPTON ROADS ACADEMY (4-5): Mock 16, Cunningham 6, Kenney 1, P. Phillips 9, J. Phillips 5, Kipper 10. Totals 15 14-26 47.
CHRIST CHAPEL (9-5): Wrighten 6, Brown 26, Brletic 2, Ward 7, Tuckson 6, Bailey 9, Taylor 6, Griggs 12, Conerly 9, Rhodes 8, Nicks 4.Totals 39 13-19 95.
  
HRA  14 17 12 4 — 47
 Christ Chapel 22 15 33 25 — 95
   
3-point goals:  CC 4 (Brown, Rhodes, Wrighten 2) HRA 3 (Taylor, Kipper 2).
 
ISLE OF WIGHT ACADEMY 61,
PENINSULA CATHOLIC 45
ISLE OF WIGHT ACADEMY  (2-8):  Darden 10, Rogers 7, Fuller 16, Mullen 1, Casey 4, Webb 4, Lilley 11, Saxby 8. Totals 21 13-25 61.
PENINSULA CATHOLIC (1-11) (0-0):  Nadeau 3, Bae 8, E. Taleghani 8, Boykins 21, Parrish 5. Totals 14 11-18 45.
  
Isle of Wight  10 23 15 13 — 61
 Peninsula Catholic  3 12 18 12 — 45
   
3-point goals: Isle of Wight 6 (Darden, Rodgers, Fuller 3, Lilley), PC 6 (Nadeau, Bae 2, E. Taleghani, Boykins 2).
 
MENCHVILLE 76, NORVIEW 69
NORVIEW: Tanner 3, Madison 11, Heckstall 3, Frazier 9, Brown 18, Marks 22, William 3. Totals 20 28-38 69.
MENCHVILLE (7-1): Freeman 5, Hewett 19, Barbour 3, Washington 14, Hinson 15, Lake 3, Murphy 17. Totals 25 23-31 76.
  
Norview 15 10 18 26 — 69
Menchville 7 25 21 23 — 76
   
3-point goals: Norview 1 (William), Menchville 3 (Freeman, Hewett, Washington).
 
HAVERFORD (Pa.) 49, WALSINGHAM AC. 48
HAVERFORD: Anderson 9, Alston 14, Stevens 13, Rosenbohm 4, Mountain 6, Reddish 3. Totals 19 6-8 49.
WALSINGHAM: Barnes 13, Kissoon 4, Sutton 16, Chisam 6, Brown 9. Totals 19 8-9 48.
  
Haverford 11 17 7 14 — 49
Walsingham 14 9 10 15 — 48
   
3-point goals: Haverford 5 (Mountain 2, Reddish, Anderson, Alston), Walsingham 2 (Barnes, Sutton).
 
TIDEWATER AC. 68, STONEBRIDGE 22
STONEBRIDGE: Overton 9, Quier 4, Chig. Igbonagwam 1, Blount 2, Chid. Igbonagwam 4, Wingard 2. Totals 7 5-6 22.
TIDEWATER ACADEMY: Drew 19, Gura 15, P. Holdsworth 8, Spain 3, D. McKenney 16, Goodrich 7. Totals 28 5-10 68.
  
StoneBridge 7 6 3 6 — 22
Tidewater Ac. 21 20 17 10 — 68
   
3-point goals: StoneBridge 3 (Overton 3), TA 7 (D. McKenney 4, Goodrich, Gura, P. Holdsworth).
 
Girls basketball
Ronald Curry/Boo Williams Christmas Classic (at Boo Williams Sportsplex):
WELLS FARGO DIVISION
First round:
Christ the King (N.Y.) 66, Colonial Forge 46
Pallotti (Md.) 58, Stonewall Jackson of Manassas 47
Consolation:
Colonial Forge 54, Stonewall Jackson 23
First Colonial 56, Fairfield Central (S.C.) 37
Semifinals:
Christ the King (N.Y.) 63, Pallotti (Md.) 57
Maury 51, Academy of the Holy Cross (Md.) 43

BON SECOURS DIVISION
Consolation:
Surry County 55, Denbigh 48
West Point 49, Amelia 43
Semifinals:
Osbourn Park 61, Tallwood 38
Green Run 64, Oscar Smith 38

FAZOLI’S DIVISION
Consolation:
Heritage 50, Osbourn 36
Massaponax 37, Washington-Lee 26
Semifinals:
Granby 62, Herndon 56
Churchland 48, Lakeland 37

STATE FARM-BOO WILLIAMS DIVISION
Consolation:
H.D. Woodson (D.C.) 45, Atlantic Shores 34
Semifinals:
Williamsburg Christian Ac. 66, St. Gertrude 46
Holton-Arms (Md.) 47, Cape Henry Coll. 39

R.C. PERKINS FUNERAL HOME DIVISION
Consolation:
Lake Taylor 64, St. Frances Academy (Md.) 58
Hampton 66, Largo (Md.) 55
Semifinals:
Central Bucks West (Pa.) 62, South Lakes 41
Wilson 54, Bishop McNamara (Md.) 52

ALLSTATE-BREON ROSE DIVISION
First round:
Woodside 56, Chancellor 50
Bethel 63, Indian River 56
Consolation:
Chancellor 66, Wise (Md.) 52
Landstown 55, Indian River 30
Semifinals:
Ocean Lakes 58, Woodside 42
Bethel 51, Western (Md.) 43

AIRBRITT DIVISION
Consolation:
Booker T. Washington 44, Menchville 39
Grassfield 30, Norcom 29
Semifinals:
Atlee 61, Currituck County (N.C.) 26
Bayside 64, Phoebus 62

L.C. Bird Holiday Hoops Tournament (in Chesterfield County):
Midlothian 63, Warwick 56
Highland Springs 79, Nansemond River 36

York Holiday Tournament first round:
Hampton Roads Ac. 44, Tabb 37
Gloucester 49, York 41

Also:
Bishop Sullivan 40, Trinity Episcopal 31
 
MIDLOTHIAN 63, WARWICK 56
MIDLOTHIAN:
WARWICK (8-2): A. Strothers 23, Gravette 2, Traeger 12, S. Strothers 9, Upchurch 10. Totals 18 16-21 56.
  
Midlothian 9 13 20 21 — 63
Warwick 21 9 14 12 — 56
   
3-point goals: Warwick 4 (A. Strothers 4).
 
HAMPTON ROADS ACADEMY 44, TABB 37
HRA: Velez 6, Lia 13, Spence 4, Hicks 19, Ross 2. Totals 19 4-17 44.
TABB (1-6): Fenton 6, Clemons 6, Smith 6, McDowell-Jarmon 9, Cain 4, Macfarlane 6. Totals 13 5-10 37.
  
HRA 10 8 8 18 — 44
Tabb 12 9 4 12 — 37
   
3-point goals: HRA 2 (Lia, Hicks), Tabb 6 (Fenton 2, Clemons 2, Smith 2).
 
WCA 66, ST. GERTRUDE 46
WILLIAMSBURG CHRISTIAN ACADEMY (13-0): Seaman 16, Pierce 13, Jones 11, Boger 2, Bryant 5, Chillers 13, Batagelj 6. Totals 22 17-26 66.
ST. GERTRUDE (4-2): Mitchell 6, Jacoby 6, Gill 5, Simon 8, Coleman 2, Bell 4, Nieman 2, Venable 13. Totals 17 12-15 46.
  
WCA 25 16 20 5 — 66
St. Gertrude 11 10 9 16 — 46
   
3-point goals: WCA 5 (Seaman 2, Pierce 3).
 
Wrestling
COLON E. BAKER CLASSIC
(at Great Bridge):
Top teams entering final day of competition: 1. Poquoson 39; 2. Landstown 34; 3. Chantilly 25.5; 4. Grassfield 24.5.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Comments
Loading