Become a digitalPLUS subscriber. 99¢ for 4 weeks.

Hampton girls win state track title, Ray wins 2 hurdles titles, sets record

High School SportsTrack and FieldJames MonroeT'erea BrownThomas EdisonPrince George of Cambridge

Hampton's girls took full advantage of the Virginia High School League's reorganization by winning the first Group 5A state track title Saturday.

And the Crabbers' star, hurdler Chantel Ray, capped her high school career by winning two individual state hurdles championships, running on the championship 400-meter relay and setting on all-time Peninsula record in the 100-meter hurdles.

"Everybody had to do their part," said Ray of the championship. "Look at me, I'm not a high jumper and I got third."

Hampton finished with 51 points, beating out Mills Godwin (43) and Atlee (41). Had the VHSL not reorganized from three groups to six this year, Hampton would have been in the same meet with Western Branch, which won the Group 6A title by more than 100 points.

Instead, the Crabbers rode Ray's outstanding day to the championship. Ray won the 100- and 300-meter hurdles, ran on the winning 400-meter relay team, and got that third-place finish in the high jump.

Ray's 100 hurdles time was 13.42 seconds, the best time ever run by a Peninsula athlete and the fifth-best time in the country this year.

She said she didn't think she had run that fast, considering she hit first hurdle.

Imagine if she had any competition. Ray, a senior headed to Ohio State, won the race by nearly a second and a half over Carly Feyerabend of Atlee (14.81).

Ray had set the Peninsula record by running 13.53 earlier this year, surpassing the previous mark of 13.67 set by Hampton's current U.S. Olympian T'erea Brown in 2007.

Not long after that, Ray teamed with her sister Tori, Khoi Banks and Tryah Burrow to win the 400-meter relay in a state-best 46.81 seconds. The foursome beat Mountain View by 1.8 seconds.

Then she capped her high school career by winning the 300 hurdles in a career-best 43.29 seconds.

"I would have run in the 42s, but something happened and I almost walked across the finish line," she said. Still, she won the race by nearly four seconds.

The state championship was the first for Hampton's girls and the first for the school since the boys team won the Group 1-A championship in 1961.

3A boys

Lafayette's boys 3,200-meter relay team ran the fastest time in the event in Peninsula history, breaking a 38-year-old record.

Lafayette's team of Derek Holdsworth, Konrad Steck, Andrew Loper and Jason Menzies ran 7:42.20 at Harrisonburg High School. Menchville had the previous best of 7:43.0 in the 1976 Penn Relays.

Warhill's Devonte Dedmon, Collin Bright, Auston Parrott and Taylor Lyons scored a double in the meet at Harrisonburg High School, winning both the 400-meter relay and the 1,600-meter relay.

Holdsworth won the 800-meter title, holding off Warhill's Christopher Short, 1:51.05 to 1:52.89.

Holdsworth said he was a little tight at the start of the race because of his leg on the relay team, but worried only at the end that someone might sneak past him.

Menzies finished second in the individual 3,200.

Lafayette finished third as a team. Christiansburg, which won the team championship, is coached by former Tabb athlete Sean Bossman.

3A girls

Lafayette's girls won won three state championships. They are Megan Jones in the long jump, Deborah Allison in the 100 hurdles and Kathryn Tomczak in the pole vault, and Tabb's Micah Hanks won the long jump. Lafayette's team finished second.

Allison also finished second in the 300 hurdles as Lafayette finished second behind Blacksburg, 85 points to 73.

The Rams finished third in the 400- and 1,600-meter relays.

Warhill's Alexus wells finished second behind Jones in the long jump.

4A boys

Phoebus' Charles Graham was a double winner, taking both hurdle races, and getting third in the long jump. Smithfield's Mario Bibbins finished second in the 100 hurdles and Heritage's Tyson Bivins was htird.

Phoebus finished second in the 400 relay and Denbigh's Darrius Banks was second in the long jump,

4A girls

Carolyn Brown passed up the 100 meters to win the 100 hurdles and finish second in the 200. Her 23.80 time in the 200 was the fifth-fastest in Peninsula history.

Heritage's Asonya Anderson won the 100-meter dash championship and was third in the 200.

Tabb's Micah Hanks capped her senior year with a 19-foot winning jump in the long jump.

Phoebus' relay teams fared well. The 400 team won, then the 1,600 team was second.

Smithfield freshman Syaira Richarson was second in the 400, and Tabb's Taylor Omweg was second in the 800.

Another freshman, Phoebus' Amira Aduma, finished second in the 300 hurdles.

Finally, Smithfield's Hannah Shoemaker finished second in the shot put.

2A girls

Bruton's Carley Shannon won the 3,200 meters and finished second in the 1,600 meters.

2A boys

Windsor's Malcolm Greene had second-place finishes in the long jump and triple jump.

Meet results

5A STATE TRACK
Boys
Team scoring: 1, Lee-Davis 60.50. 2, Highland Springs 52.20. Others: 31, Warwick 3.
100: 1, Lamb, Lee-Davis, 10.71.
200: 1, Taylor, Highland Springs, 21.87.
400: 1, Darden, Kellam, 58.66.
800: 1, Novak, Deep Run, 1:52.69.
1600: 1, Novak, Deep Run, 4:12.38.
3200: 1, Colson, Thomas Edison, 9:13.48.
110H: 1, Yarborough, Stone Bridge, 14.05.
300H: 1, Campbell, North Stafford, 38.41. 7, Johnson, Warwick, 40.38.
400R: 1, Lee-Davis 42.48.
1600R: 1, Hermitage 3:19.55. 8, Warwick 3:26.61.
3200R: 1, Albemarle 7:53.11.
LJ: 1, Lynch, Stone Bridge, 22-3 1/2.
TJ: 1, Warren, Prince George, 50-3 1/2.
HJ: 1, Anderson, Atlee, 6-4.
PV: 1, Simpson, Atlee, 13-6.
D: 1, Cannon, Atlee, 161-2.
SP: 1, Cline, Brooke Pointe, 55-7 1/4.
Girls
Team scoring: 1, Hampton 51, 2, Mills Godwin 43. Others: 11, Menchville 25. 37, Gloucester 2.
100: 1, Morton, Mountain View, 11.89. 4, T. Ray, Hampton, 12.24.
200: 1, Morton, Mountain Valley, 24.49. 4. T. Ray, Hampton, 25.10. 5, Key, Menchville, 25.40. 7, Burrow, Hampton, 25.60.
400: 1, Kerr, Douglas Freeman, 55.52. 4, Jery. Jones, Menchville, 59.06. 6, Jerm. Jones 59.29. 7, Key, Menchville, 59.30.
800: 1, Mayo, Albemarle, 2:15.65.
1600: 1, Brown, Deep Run, 5:07.68.
3200: 1, Kolonich, Lee-Springfield, 11:04.41.
100H: 1, C. Ray, Hampton, 13.42. 6, Banks, Hampton, 15.20.
300H: 1, C. Ray, Hampton, 43.29.
400R: 1, Hampton 46.81.
1600R: 1, Douglas Freeman 3:52.90. 2, Menchville 3:56.41.
3200R: 1, Kellam 9:17.80. 6, Menchville 9:48.37.
LJ: 1, Davis, Hermitage, 17-8 1/2.
TJ: 1, Roe, Henrico, 39-6 1/4.
HJ: 1, Grier-Spratley, Edison, 5-8. 3, C. Ray, Hampton, 5-4.
PV: 1, Scelzi, Deep Run, 11-6.
D: 1, Golden, Princess Anne, 133-3.
SP: 1, Williams, Patrick Henry-Ashland, 40-10 1/2. 7, Payne, Gloucester, 34-0.

6A STATE TRACK
Boys
Team scoring: 1, T.C. Williams 72.50. 2, Western Branch 58. Others: 24, Bethel 9.50.
100: 1, No. Lyles, T.C. Williams, 10.52.
200: 1, No. Lyles, T.C. Williams, 21.26.
400: 1, Jo. Lyles, T.C. Williams, 47.27.
800: 1, Burris, Bayside, 1:51.91.
1600: 1, Tolbert, Robinson, 4:12.07.
3200: 1, Goldman, Herndon, 9:12.58.
110H: 1, Holloway, Grassfield, 14.11.
300H: 1, Chiles, Western Branch, 36.81.
400R: 1, Western Branch 42.25.
1600R: 1, T.C. Williams 3:17.63.
3200R: 1, Oakton 7:51.55.
LJ: 1, Dunbar, Tallwood, 23-7 1/2.
TJ: 1, Dunbar, Tallwood, 48- 1/2. 5, Lipford, Bethel, 44-10 1/2.
HJ: 1, Holloway, Grassfield, 7-1. 3, tie, Lipford, Bethel, 6-6.
PV: 1, Robinson, Gar-Field, 13-6.
D: 1, Sweat, Oscar Smith, 182-2.
SP: 1, Lee, Hylton, 61-6.
Girls
Team scoring: 1, Western Branch 149. 2, South County 45. Others: 18, Bethel 13. 33, Kecoughtan 1.
100: 1, Hairston, Osbourn Park, 11.89. 6, Nelson, Woodside, 12.60.
200: 1, Hairston, Osbourn Park, 24.48. 6, Nelson, Woodside, 25.58.
400: 1, Hairston, Osbourn Park, 55.46.
800: 1, White, Western Branch, 2:09.80.
1600: 1, Alcorta, West Springfield, 4:48.62.
3200: 1, Alcorta, West Springfield, 10:42.36.
100H: 1, Oluwole, Western Branch, 14.15. 
300H: 1, Ross, Western Branch, 42.98. 8, Sanders, Kecoughtan, 46.02.
400R: 1, Western Branch 46.89. 4, Bethel 3:55.78.
1600R: 1, Western Branch 3:46.04.
3200R: 1, Western Branch 9:02.11. 6, Bethel 9:30.26.
LJ: 1, Parks, Western Branch, 19-2 1/2.
TJ: 1, Oluwole, Western Branch, 39-8. 4, Thomas, Bethel, 37-5 1/4.
HJ: 1, Carey, Stafford, 5-7.
PV: 1, Meeks, First Colonial, 12-0.
D: 1, Cause, Battlefield, 138-0.
SP: 1, Gause, Battlefield, 44-1 1/2. 

4A STATE TRACK
Boys
Team scoring: 1, E.C. Glass 97. 2, Midlothian 54.66. Others: 3, PHoebus 43. 19, Grafton 11. 22, Tabb 10. 26, Denbigh and Smithfield 8. 30, Heritage 6. 39, Jamestown 1.
100: 1, Pearson, Bassett, 10.84. 5, Ford, Grafton, 11.27. 6, Becnel, Phoebus, 11.30.
200: 1, Pearson, Bassett, 21.30. 4, Ford, Grafton, 22.13.
400: 1, Middleton, Nansemond River, 48.85.
800: 1, Davis, Glen Allen, 1:53.11.
1600: 1, Cox-Philyaw, Millbrook, 4:17.24.
3200: 1, Seufer, E.. Glass, 9:17.63. 3, Kiefer, Tabb, 9:35.69.
110H: 1, Graham, Phoebus, 14.31. 2, Bibbins, Smithfield, 15.04. 3, Bivins, Heritage, 15.06.
300H: 1, Graham, Phoebus, 38.39. 6, Belton, Phoebus, 40.27. 8, Williams, Phoebus, 40.56.
400R: 1, E.C. Glass 42.37. 2, Phoebus 42.58.
1600R: 1, Nansemond River 3:19.11. 7, Phoebus 3:28.08.
3200R: 1, Midlothian 7:56.91. 8, Tabb 8:17.55.
LJ: 1, Sessoms, Norcom, 22-1 1/4. 2, Banks, Denbigh, 21-11. 3, Graham, Phoebus, 21-8 3/4. 7, Noel, Grafton, 21-1 1/4. 
TJ: 1, Bishop, Louisa, 48-2 3/4.
HJ: 1, Pankey, Caroline, 6-4.
PV: 1, Crawford, E.C. Glass, 14-6. 6, Ahlin, Tabb, 12-6. 8, Modzelewski, Jamestown, 12-6. 
D: 1, Zajac, E.C. Glass, 199-0.
SP: 1, Zajac, E.C. Glass, 58-5 1/2. 
Girls
Team scoring: 1, Nansemond River 103. 2, PHoebus 66. Others: 5, Tabb 34. 10, Smithfield 22. 11, Heritage 20. 22, Grafton 9. 30, Jamestown 5.
100: 1, Anderson, Heritage, 12.18.
200: 1, Johnson, Nansemond River, 23.64. 2, Brown, Phoebus, 23.80. 3, Anderson, Heritage, 24.31. 8, Richardson, Smithfield, 25.27.
400: 1, Lyles, Nansemond River, 55.74. 2, Richardson, Smithfield, 56.01. 5, Pierce, Phoebus, 59.09. 6, Gravelle, Jamestown, 59.86.
800: 1, Shupe, Jefferson Forest, 2:17.22. 2, Omweg, Tabb, 2:18.68. 8, Goff, Grafton, 2:21.96.
1600: 1, Shupe, Jefferson Forest, 5:01.57. 5, Blanks, Tabb, 5:10.24. 8, Goff, Grafton, 5:14.94.
3200: 1, Davidson, E.C. Glass, 10:44.58. 3, Bloxom, Grafton, 11:07.29.
100H: 1, Brown, Phoebus, 14.92. 3, Bunch, Phoebus, 15.22. 8, Wharton, Smithfield, 16.29.
300H: 1, Johnson, Nansemond River, 43.39. 2, Aduma, Phoebus, 44.30.
400R: 1, Phoebus 48.37. 5, Smithfield 49.39. 8, Heritage 50.80.
1600R: 1, Nansemond River 3:53.50. 2, Phoebus 3:59.05. 6, Heritage 4:06.23.
3200R: 1, E.C. Glass 9:26.29. 3, Tabb 9:42.17. 7, Jamestown 9:55.63.
LJ: 1, Mi. Hanks, Tabb, 19-0. 2, Aduma, Phoebus, 18-6 3/4.
TJ: 1, McCormick, Hanover, 37-8. 3, Ma. Hanks, Tabb, 36-10.
HJ: 1, Cheeks, Chancellor, 5-4. 5, Brown, Phoebus, 5-0. 8, Settles, Grafton, 4-10.
PV: 1, Meador, Fluvanna, 12-0.
D: 1, O'Rourke, J.R. Tucker, 141-2.
SP: 1, Rashid, Nansemond River, 44-1. 2, Shoemaker, Smithfield, 38-4 1/2. 

Team scoring: 1, Nansemond River 103. 2, PHoebus 66. Others: 5, Tabb 34. 10, Smithfield 22. 11, Heritage 20. 22, Grafton 9. 30, Jamestown 5.
100: 1, Anderson, Heritage, 12.18.
200: 1, Johnson, Nansemond River, 23.64. 2, Brown, Phoebus, 23.80. 3, Anderson, Heritage, 24.31. 8, Richardson, Smithfield, 25.27.
400: 1, Lyles, Nansemond River, 55.74. 2, Richardson, Smithfield, 56.01. 5, Pierce, Phoebus, 59.09. 6, Gravelle, Jamestown, 59.86.
800: 1, Shupe, Jefferson Forest, 2:17.22. 2, Omweg, Tabb, 2:18.68. 8, Goff, Grafton, 2:21.96.
1600: 1, Shupe, Jefferson Forest, 5:01.57. 5, Blanks, Tabb, 5:10.24. 8, Goff, Grafton, 5:14.94.
3200: 1, Davidson, E.C. Glass, 10:44.58. 3, Bloxom, Grafton, 11:07.29.
100H: 1, Brown, Phoebus, 14.92. 3, Bunch, Phoebus, 15.22. 8, Wharton, Smithfield, 16.29.
300H: 1, Johnson, Nansemond River, 43.39. 2, Aduma, Phoebus, 44.30.
400R: 1, Phoebus 48.37. 5, Smithfield 49.39. 8, Heritage 50.80.
1600R: 1, Nansemond River 3:53.50. 2, Phoebus 3:59.05. 6, Heritage 4:06.23.
3200R: 1, E.C. Glass 9:26.29. 3, Tabb 9:42.17. 7, Jamestown 9:55.63.
LJ: 1, Mi. Hanks, Tabb, 19-0. 2, Aduma, Phoebus, 18-6 3/4.
TJ: 1, McCormick, Hanover, 37-8. 3, Ma. Hanks, Tabb, 36-10.
HJ: 1, Cheeks, Chancellor, 5-4. 5, Brown, Phoebus, 5-0. 8, Settles, Grafton, 4-10.
PV: 1, Meador, Fluvanna, 12-0.
D: 1, O'Rourke, J.R. Tucker, 141-2.
SP: 1, Rashid, Nansemond River, 44-1. 2, Shoemaker, Smithfield, 38-4 1/2. 

 

3A STATE TRACK
Boys
Team scoring: 1, Christiansburg 70. 2, Blacksburg 71. Others: 3, Lafayette 58.33. 4, Warhill 38. 15, York 16. 21, New Kent 12.50. 35, Poquoson 2.
100: 1, Alexander, Heritage, 10.94. 4, Dedmon, Warhill, 11.15.
200: 1, Alexander, Heritage, 21.77.
400: 1, Clark, Turner Ashby, 49.75. 7, Murray, York, 51.68.
800: 1, Holdsworth, Lafayette, 1:51.05. 2, Christopher Short, Warhill, 1:52.89. 6, Connell, York, 1:58.86. 8, Sabin, Warhill, 1:59.67.
1600: 1, Hunter, Loudoun Valley, 4:10.04. 4, Connell, York, 4:23.74. 8, Menzies, Lafayette, 4:28.35.
3200: 1, Hunter, Loudoun Valley, 9:28.49. 2, Menzies, Lafayette, 9:33.16. 5, Carlin, New Kent, 9:47.67.
110H: 1, Muldoon, Christiansburg, 14.90. 4, Wells, Lafayette, 15.53. 5, Canaday, Lafayette, 15.58. 7, Moses, Lafayette, 15.97.
300H: 1, Sims, Blacksburg, 39.19. 3, Moses, Lafayette, 40.40.
400R: 1, Warhill 43.22. 3, New Kent 44.53. 5, Lafayette, 44.61.
1600R: 1, Warhill 3:20.50. 3, Lafayette 3:27.92. 8, York 3:33.22.
3200R: 1, Lafayette 7:42.20. 4, Warhill 8:11.73.
LJ: 1, Muldoon, Christiansburg, 21-10 1/2. 7, Harris, Lafayette, 20-9 1/2.
TJ: 1, Fletcher, William Byrd, 48-1. 4, Brown, York, 44-10. 7, Petain, Poquoson, 42-0 1/4.
HJ: 1, Gilles, Patrick County, 6-8. 8, tie, Tyler, Lafayette, 5-10.
PV: 1, Miller, Broadway, 13-6. 6, Kowal, New Kent, 11-6.
D: 1, Chavers, Culpeper, 156-7.
SP: 1, Fenton, Christiansburg, 52-8 1/2. 
Girls
Team scoring: 1, Blacksburg 85. 2, Lafayette 73. Others: 12, Warhill 20. 15, New Kent 17 1/2. 33, York 1. 
100: 1, Morris, Heritage, 12.43. 3, Goodlet, New Kent, 12.78. 4, Jones, Lafayette, 12.84.
200: 1, Morris, Heritage, 25.01. 8, Al. Wells, Warhill, 26.76.
400: 1, Wiles, Blacksburg. 56.61. 6, Goodlet, New Kent, 59.79.
800: 1, Fortner, Cave Spring, 2:14.53. 5, Buscher, Warhill, 2:22.44.
1600: 1, Taylor, Western Albemarle, 5:09.55. 7, Hooks, Lafayette, 5:17.88. 8, Philpott, York, 5:18.49.
3200: 1, Angermeier, Blacksburg, 10:53.30. 4, Hooks, Lafayette, 11:11.30.
100H: 1, Allison, Lafayette, 15.29. 5, Tomczak, Lafayette, 16.22.
300H: 1, Scott, Armstrong, 45.83. 2, Allison, Lafayette, 46.33.
400R: 1, James Monroe 49.19. 3, Lafayette 49.63. 6, New Kent 50.96. 7, Warhill 49.38.
1600R: 1, Liberty-Bedford 4:02.41. 3, Lafayette 4:04.84.
3200R: 1, Blacksburg 9:33.37. 4, Warhill 9:50.39. 8, Lafayette 10:00.93.
LJ: 1, Jones, Lafayette, 17-7 1/2. 2, Al. Wells, Warhill, 17-6 1/4.
TJ: 1, Brown, James Monroe, 37-9. 8, Brender A' Brandis, Lafayette, 34-7.
HJ: 1, Fulton, Cave Spring, 5-3.
PV: 1, Tomczak, Lafayette, 11-6. 3, Jones, New Kent, 10-0. 
D: 1, Smith, Liberty-Bedford, 127-8.
SP: 1, Crump, Hidden Valley, 38-6 1/2. 4, Brown, Lafayette, 34-5 1/2. 

2A STATE TRACK

Bruton/Windsor results only

Boys

Team scoring: 1, Maggie Walker 106. 2, Brunswick 71. Others: 15, Windsor 16. 16, Bruton 15.

LJ: 2, Greene, Windsor, 22-5 1/4.

TJ: 2, Greene, Windsor, 45-8.

HJ: 3, Danek, Bruton, 6-2. 4, Edwards, Windsor, 6-1.

D: 6, Sangalang, Bruton, 135-2.

Girls

Team scoring: 1, Brunswick 127. 2, Maggie Walker 111. Others: Bruton 39. 9, Windsor 27.

100: 2, Turner, Windsor, 12.60. 4, Skeeter, Windsor, 12.77. 7, Hill, Bruton, 12.83.

200: 3, Turner, Windsor, 26.14.

1600: 2, Shannon, Bruton, 5:10.23.

3200: 1, Shannon, Bruton, 11:01.44.

300H: 7, Finley-Flowers, Bruton, 50.54.

400R: 2, Windsor 49.91. 7, Bruton 51.21. 

LJ: 3, Hill, Bruton, 16-11.

D: 6, Faucett, Middlesex, 86-6. 7, Payne, Middlesex, 86-3.

SP: 4, Jones, Bruton, 36-1. 

1A STATE TRACK

Southeastern Virginia results only

Boys

Team scoring: 1, Auburn 75. 2, Altavista 73. Others: 5, Franklin 44. 13, Charles City and Sussex Central 18. 20, Middlesex 9. 21, Mathews 6.

100: 5, Lane, Franklin, 11.52.

200: 1, Stephens, Franklin, 22.95. 2, Baker, Franklin, 23.17.

400: 5, Jefferson, Franklin, 51.47.

1600: 2, Ellis, Middlesex, 4:29.11.

3200: 4, Adams, Mathews, 10:36.14.

110H: 6, McElroy, Charles City, 15.80. 

300H: 2, Jarrett, Sussex Central, 40.05. 5, McElroy, Charles City, 41.64.

400R: 2, Franklin 43.55. 4, Sussex Central 45.41. 6, Charles City 45.62.

1600R: 4, Sussex Central 3:35.98.

3200R: Middlesex 9:15.46.

LJ: 6, McElroy, Charles City, 20-6.

HJ: 7, McElroy, Charles City, 5-10.

Girls

Team scoring: 1, George Wythe 79. 2, Radford 56. Others: 3, West Point 54. 8, Sussex Central 29. 11, Middlesex 21. 22, Mathews 7.

100: 3, Byrd, Sussex Central, 12.65. 4, Jones, Sussex Central, 12.77.

200: 2, Byrd, Sussex Central, 26.38. 4, Lee, West Point, 26.74. 7, Jones, Sussex Central, 27.88.

400: 1, Tess Lee, West Point, 58.26.

800: 5, Roane, West Point, 2:32.43.

1600: 2, Sadner, West Point, 5:34.19. 5, Emmerick, Mathews, 5:43.98. 6, Harrow, Middlesex, 5:47.04.

100H: 7, Gale, Mathews, 18.59.

300H: 6, Davis, King and Queen, 53.04.

400R: 2, Sussex Central 48.94. 6, King and Queen 52.76.

1600R: 2, West Point 4:20.40.

3200R: 4, West Point 11:32.30. 8, Mathews 12:58.93.

LJ: 2, Lee, West Point, 17-2.

TJ: 3, Lee, West Point, 35-1.

D: 6, Faucett, Middlesex, 86-6. 7, Payne, Middlesex, 86-3.

SP: 2, Reed, Middlesex, 36-3 1/4. 4, Payne, Middlesex, 33-1 3/4.

Copyright © 2014, The Baltimore Sun
Related Content
High School SportsTrack and FieldJames MonroeT'erea BrownThomas EdisonPrince George of Cambridge
Comments
Loading