Clinton, Trump supporters view debate through lens of a long campaign
The Baltimore Sun

Carroll's Best: 2002 Winners

Carroll’s Best 2002

Restaurants/Food

Best Bagels

Winner - Sam's Bagels

Honorable Mention - Bagel Café

Honorable Mention - Zi Pani Breads & Café

Best Bakery

Winner- Heinz Bakery

Honorable Mention – Weis Markets

Honorable Mention – Baugher’s Country Restaurant

Best Banquet Facility

Winner - Wilhelm Ltd. Caterers

Honorable Mention - Martin’s Inc.

Honorable Mention - Wakefield Valley Golf and Conference Center

Best Breakfast

Winner – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention - Bob Evans

Honorable Mention – Denny’s

Best Buffet

Winner – Cactus Willie's Steak Buffet & Bakery

Honorable Mention – Bullock’s Airport Inn Restaurant

Honorable Mention – Fenby's Restaurant

Best Coffee

Winner – Dunkin Donuts

Honorable Mention - Starbucks

Honorable Mention – Sheetz

Best Deli

Winner – A Gourmet Deli

Honorable Mention – Giant

Honorable Mention – Main Street Deli

Best Dessert

Winner - Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention - Friendly's

Honorable Mention – Hoffman’s Ice Cream

Best Dinner

Winner – Texas Roadhouse

Honorable Mention – Paradiso Ristorante

Honorable Mention – Johansson’s Dining House

Best Family Dining

Winner – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – Bullocks Airport Inn Restaurant

Honorable Mention – Applebee’s Neighborhood Grill & Bar

Best Happy Hour

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Maggie's Restaurant

Honorable Mention – Applebee's Neighborhood Grill & Bar

Best Hot Wings

Winner - The Wing Man

Honorable Mention - E. W. Beck's

Honorable Mention – Applebee’s Nighborhood Grill & Bar (tie)

Honorable Mention – Chubby’s Pizza, Wings & More (tie)

Best Ice Cream

Winner – Hoffman’s Ice Cream

Honorable Mention – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – Twin Kiss

Best Italian Restaurant

Winner - Paradiso Ristorante

Honorable Mention - Olive Garden

Honorable Mention - Liberatores

Best Liquor Store

Winner – Cranberry Liquors

Honorable Mention – House of Liquors

Honorable Mention – Total Discount Liquors

Best Lunch

Winner – Harry’s Main Street Grille

Honorable Mention – Baugher's Country Restaurant

Honorable Mention – The Canopy (tie)

Honorable Mention – A Gourmet Deli (tie)

Best Milkshake

Winner - Hoffman's Ice Cream

Honorable Mention - Twin Kiss

Honorable Mention - Baugher's Country Restaurant

Best Night Spot

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Genova’s

Honorable Mention – Down Under Bar & Grill

Best Pizza

Winner - Pizza Hut

Honorable Mention - Papa John's

Honorable Mention - Domino's

Best Place for Cold Beer

Winner – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Maggie’s Restaurant

Honorable Mention – E.W. Beck’s

Best Restaurant

Winner – Paradiso Ristorante

Honorable Mention – Johansson’s Dining House

Honorable Mention – Rudy’s 2900 Restaurant

Best Romantic Dining

Winner – Paradiso Ristorante

Honorable Mention – Johansson's Dining House

Honorable Mention – Rudy’s 2900 Restaurant

Best Salad Bar

Winner - Ruby Tuesday

Honorable Mention - Bullock's Airport Inn Restaurant

Honorable Mention – Cactus Willie’s Steak Buffet & Bakery

Best Seafood Market

Winner - Vince's Seafood

Honorable Mention - Park's Landing

Honorable Mention – Miles River/Salerno’s

Best Seafood Restaurant

Winner - Park's Landing

Honorable Mention - Tangier Crab House

Honorable Mention - Salerno's Restaurant & Catering

Best Steamed Crabs

Winner - Vince's Seafood

Honorable Mention - Park's Landing

Honorable Mention – Miles River/Salerno’s

Things To Do/Places To Go

Best Art Gallery

Winner – Ain’t That A Frame

Honorable Mention – Carroll County Arts Council

Honorable Mention – Absolute Art

Best Bed & Breakfast

Winner - Antrim 1844

Honorable Mention - Westminster Inn

Honorable Mention – Yellow Turtle Inn

Best Bowling Alley

Winner –Thunderhead Bowl & Family Fun Center

Honorable Mention – Greenmount Bowl

Honorable Mention – County Lanes

Best Carroll County Attraction

Winner – Carroll County Farm Museum

Honorable Mention – The Maryland Wine Festival

Honorable Mention – Piney Run Park

Best Carroll County Event

Winner – The Maryland Wine Festival

Honorable Mention – Carroll County Farm Museum Fourth of July Celebration/Fireworks

Honorable Mention – Carroll County 4-H & FFA Fair

Best Hotel/Motel

Winner – Best Western

Honorable Mention – Days Inn

Honorable Mention – Boston Inn

Best Local Golf Course

Winner – Wakefield Valley Golf Club

Honorable Mention – Bear Creek Golf Club (tie)

Honorable Mention – River Downs Golfers’ Club (tie)

Honorable Mention – Oakmont Green

Best Place to Play Bingo

Winner – Reese and Community Volunteer Fire Company

Honorable Mention – Pleasant Valley Community Fire Company

Honorable Mention – Gamber and Community Fire Company

Services

Best Auctioneer

Winner - T. R. O'Farrell

Honorable Mention - Snyder's Auction

Honorable Mention - Nevin Tasto

Best Auto Body Repair

Winner - Staley's Body Shop

Honorable Mention - Roy's Body Shop, Inc.

Honorable Mention – Mudgett Auto Body

Best Auto Service Center

Winner - Barnes Service Center

Honorable Mention - Graham's Service Center (tie)

Honorable Mention – Wheeler Automotive (tie)

Honorable Mention – Schnauble Automotive

Best Bank

Winner – Westminster Union Bank

Honorable Mention – BB&T

Honorable Mention – New Windsor State Bank

Best Barber Shop

Winner – Cal Bloom’s Barber Shoppe

Honorable Mention – Rhoten's Barber Shop

Honorable Mention – Carmen’s Barber Shop

Best Caterer

Winner – Wilhelm Ltd. Caterers

Honorable Mention – Martin’s, Inc.

Honorable Mention – Johanssons Dining House

Best Chiropractor's Office

Winner - Lewis Chiropractic Center

Honorable Mention – Craig Schmall

Honorable Mention – Yalich Clinic

Best Copying/Duplicating Center

Winner - Staples

Honorable Mention - Copy Post

Honorable Mention – Village Printing

Best Dental Office

Winner - Myers Family Dentistry

Honorable Mention – Carroll Dental Building (Drs. Eden, Young, Berman and Mislowsky)

Honorable Mention - Dr. Michael Luzuriaga

Best Disc Jockey Service

Winner – Jammin’ Jacoby

Honorable Mention – Great Scott Disc Jockeys

Honorable Mention - The Stinger (Dennis Stem)

Best Dry Cleaner

Winner – Admiral Cleaners, Inc.

Honorable Mention – Avenue Tailor & Cleaners

Honorable Mention – Care Cleaners

Best Florist

Winner – Stewart N. Dutterer Flower Shop

Honorable Mention – The Flower Box

Honorable Mention - Flowers by Evelyn

Best Framing

Winner – Ain’t That A Frame

Honorable Mention – Myers' 140 Photo

Honorable Mention – Framing Plus

Best Funeral Home

Winner – Pritts Funeral Home & Chapel, P.A.

Honorable Mention – Haight Funeral Home and Chapel

Honorable Mention – Fletcher Funeral Home

Best Hair Salon

Winner – Hair Cuttery

Honorable Mention – Bladerunner

Honorable Mention - Trendsetters

Best Health Care Facility

Winner - Carroll County General Hospital

Honorable Mention - Carroll Primary Care

Honorable Mention - Fairhaven

Best Health & Fitness Club

Winner – Merritt Athletic Club

Honorable Mention - Four Seasons Sports Complex

Honorable Mention – Carroll County Family YMCA

Best Investment Firm

Winner – Legg Mason Wood Walker

Honorable Mention – Ferris Baker Watts

Honorable Mention – Merrill Lynch

Best Kennel

Winner – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Camp Yuppie Puppy

Honorable Mention – Lucky Stars Country Kennels

Best Law Office

Winner - Hoffman, Comfort & Offutt

Honorable Mention – Dulaney & Leahy

Honorable Mention - Stoner, Preston & Boswell

Best Limousine Service

Winner - Elite Limousine Service

Honorable Mention - A Touch of Elegance Limousine Service, Inc.

Honorable Mention - AAP Limousines

Best Local Insurance Company

Winner - Barnes-Bollinger Insurance Services

Honorable Mention – Tim Hopkins

Honorable Mention – State Farm Insurance Companies

Best Moving Company

Winner – Tony’s Moving & Storage Company

Honorable Mention – Glamour Moving Company

Honorable Mention – Easy Movers (tie)

Honorable Mention – Gross Transport (tie)

Best Nail Salon

Winner – Elements of Style

Honorable Mention – A Final Touch

Honorable Mention – Eagle Nails

Best Pet Grooming

Winner – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Westminster Animal Grooming Salon (WAGS)

Honorable Mention – Fancy Paws

Best Photo Center

Winner – Myers’ 140 Photo

Honorable Mention – Wal Mart

Honorable Mention – Ritz Photo

Best Printer

Winner – Stem's Printing

Honorable Mention – Rhoten’s Printing

Honorable Mention – Staples

Best Professional Photographer

Winner - Dick Myers

Honorable Mention - Studio 270

Honorable Mention - Sears

Best Tanning Salon

Winner - Bahamas Tanning Salon

Honorable Mention - The Loft

Honorable Mention – Georgetown Salon

Best Towing Company

Winner - Leckron's Towing

Honorable Mention - Barnes Towing Service

Honorable Mention – A & D Towing

Best Travel Agency

Winner – AAA Mid-Atlantic Travel Agency

Honorable Mention – Cross Countries Travel

Honorable Mention – Travel Network

Best Veterinary Clinic

Winner – Airpark Animal Hospital

Honorable Mention – Carroll County Veterinary Clinic

Honorable Mention – Westminster Veterinary Hospital

Best Video Production Services

Winner - Great Scott Video Productions

Honorable Mention - Odyssey Productions

Honorable Mention - A.M. Video

Best Vision Center

Winner - Vision World

Honorable Mention – Optics Ltd.

Honorable Mention – Sears

Home & Garden

Best Air Conditioning Contractor

Winner - Modern Comfort Systems

Honorable Mention - R. M. Schmidt

Honorable Mention – Action Refrigeration Company, Inc.

Best Appliance Store

Winner - Sears

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Harper's Kitchens and Appliances

Best Carpet/Flooring Company

Winner – Traynor’s Floors and Carpets

Honorable Mention – Mercer Floors

Honorable Mention – Towne Pride Interiors

Best Chimney Cleaning Service

Winner - Westminster Chimney Sweeps

Honorable Mention - Millers Chimney Sweep

Honorable Mention - Brothers Chimney Sweep

Best Electric Contractor

Winner – Tim Kyle

Honorable Mention – Underwood Electric Service

Honorable Mention – Merkson Electric, Inc. (tie)

Honorable Mention - Royal Electric (tie)

Best Furniture

Winner – Gardiner’s Furniture

Honorable Mention – The Room Store

Honorable Mention – Arch Murray's Western Parts

Best Garden Center/Nursery

Winner – Bowman’s Home & Garden

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Green Thumb Nursery

Best Hardware Store

Winner – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – The Home Depot

Honorable Mention – Ace Hardware

Best Home Building Contractor

Winner – Masonry Homes

Honorable Mention – Robin Ford Building & Remodeling, Inc.

Honorable Mention – W.D. Rill Building & Remodeling, Inc. (tie)

Honorable Mention – Harry J. Blizzard Contractors (tie)

Best House Cleaning

Winner – Merry Maids

Honorable Mention – Maid to Perfection

Honorable Mention – Old Fashioned Cleaning (tie)

Honorable Mention – Susan’s Cleaning (tie)

Best Landscaping Service

Winner – Green Thumb Nursery

Honorable Mention – Westminster Lawn Service

Honorable Mention – Douglas Lawn & Landscape

Best Lawn/Garden Center

Winner – Bowman’s Home & Garden

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – The Home Depot

Best Lawn Maintenance Service

Winner - Douglas Lawn & Landscape

Honorable Mention - Liqua-Grow Turf

Honorable Mention – Lawn Doctor

Best Lawn Mower/Tractor Dealer

Winner - Finch Services

Honorable Mention - Lowe's Home Improvement Warehouse (tie)

Honorable Mention - Taylor Equipment (tie)

Honorable Mention – Sears

Best Locksmith

Winner - Colonial Lock Service

Honorable Mention - Hank's Lock & Key

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Best Paint/Wallcovering Store

Winner – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Honorable Mention – Sherwin-Williams

Honorable Mention – Duron Paint & Wallcovering

Best Pest Control Service

Winner - Orkin Exterminating Company (tie)

Winner – Terminix (tie)

Honorable Mention – ABC Termite & Pest Control

Honorable Mention – Home Paramount

Best Plumbing Contractor

Winner - Naylor's Plumbing, Heating & Air Conditioning

Honorable Mention – William E. Pittenger Plumbing & Heating

Honorable Mention – Genco Plumbing

Best Pool/Spa Dealer

Winner – John Gallagher Pool Service & Supply

Honorable Mention – Carroll County Swimming Pools

Honorable Mention – NAMCO

Best Real Estate Company

Winner – Long & Foster Realtors

Honorable Mention – Coldwell Banker Residential Brokerage

Honorable Mention – REMAX

Best Roofing Contractor

Winner - Brothers Roofing

Honorable Mention - Russell Mills Contractor

Honorable Mention - John Zentz & Sons

Best Septic Tank Cleaning

Winner - Fogle's Septic Service

Honorable Mention - Walsh Septic Tank & Dry Well Cleaning Service

Honorable Mention - Fringers Septic Tank Cleaning

Best Upholstery

Winner - Hock Auto Upholstering

Honorable Mention - Jim & Dolly's Upholstery

Honorable Mention - DMA Upholstery

Best Water Softening/Conditioning

Winner – Culligan Water Conditioning

Honorable Mention – Atlantic Blue Water Services

Honorable Mention – RainSoft/Central Water Treatment Company

Shopping

Best Antique Shop/Mall

Winner – Westminster Antique Mall

Honorable Mention – Frizzellburg Antique Store

Honorable Mention – Carrolltown Antiques

Best Bicycle Shop

Winner – White’s Bicycles

Honorable Mention – Liberty Bike Shop

Honorable Mention – Race Pace Bicycles

Best Bookstore/Newsstand

Winner – Waldenbooks

Honorable Mention – Locust Books

Honorable Mention – Little Professor Bookstore

Best Butcher Shop

Winner – Bullock’s Country Meats

Honorable Mention – Miller’s Market

Honorable Mention – Maurer & Miller Meats

Best Card Shop

Winner – Factory Card Outlet

Honorable Mention – Hallmark Stores

Honorable Mention – Cards, Candy & More

Best Cellular Telephones

Winner – Verizon

Honorable Mention – Mills' Communication

Honorable Mention – Nextel

Best Collectibles Shop

Winner – Cards, Candy & More

Honorable Mention - The Hickory Stick

Honorable Mention – Russ Country Gardens & Gifts

Best Computer Store

Winner – Staples

Honorable Mention - CMC Computers

Honorable Mention – Advanced Computer Service

Best Crafts Shop

Winner – Jo Ann Fabrics & Crafts

Honorable Mention – The Hickory Stick

Honorable Mention - Crafter's Alley

Best Department Store

Winner – Kohl’s

Honorable Mention – Belk

Honorable Mention – Wal Mart

Best Drug Store/Pharmacy

Winner – Rite Aid

Honorable Mention - CVS

Honorable Mention – Wal Mart

Best Electronic Store

Winner – Radio Shack

Honorable Mention – Sears

Honorable Mention – Target

Best Formal Wear

Winner - Benn's Menswear

Honorable Mention - Country View Tuxedo & Wedding Accessories

Honorable Mention - Belk

Best Gift Shop

Winner – Cards, Candy & More

Honorable Mention - The Hickory Stick

Honorable Mention – Belk

Best Health Food Store

Winner – General Nutrition Center

Honorable Mention – Harvestin’ Natural Foods

Honorable Mention – Wellness Center

Best Hearing Aid Provider

Winner – Beltone Hearing Aid Center

Honorable Mention – Bordenick Audiology Group

Honorable Mention – Trutone Westminster Hearing Aid Center

Best Jewelry Store

Winner – Davids Jewellers

Honorable Mention – Littman Jewelers

Honorable Mention – Jeweler's Bench

Best Men’s Clothing Store

Winner - Benn’s Menswear

Honorable Mention – Kohl’s

Honorable Mention – Belk

Best Music Store

Winner – Stu’s Music Shop

Honorable Mention – Coffey Music

Honorable Mention – Record & Tape Traders

Best Outdoor Furniture

Winner - Baumgardner's

Honorable Mention – Dunnrite

Honorable Mention – Lowe’s Home Improvement Warehouse

Best Pet Shop

Winner – Firehouse Pets

Honorable Mention – Bowman’s Feed & Pet

Honorable Mention – Your Companions Country Store

Best Sewing Machine/Vacuum Dealer

Winner – Jomax Sew & Vac Centers

Honorable Mention – Just Sew Sew

Honorable Mention – Electrolux

Best Shoe Store

Winner – Payless Shoe Store

Honorable Mention – Kohl’s

Honorable Mention – Belk

Best Shopping Center

Winner – TownMall of Westminster

Honorable Mention – 140 Village Shopping Center

Honorable Mention – Westminster Shopping Center

Best Sporting Goods Store

Winner – Wilson’s Sports

Honorable Mention – Shenk & Tittle

Honorable Mention – Wal Mart

Best Supermarket

Winner – Giant

Honorable Mention - Safeway

Honorable Mention – Martin's Food Store

Best Tire Dealer

Winner – Yingling General Tire Service

Honorable Mention – Mr. Tire

Honorable Mention - Goodyear

Best Wedding Store

Winner – Country View Tuxedo & Wedding Accessories

Honorable Mention – Cecelia's Bridals

Honorable Mention – Serendipity Bridal and Formal Wear

Best Women’s Clothing Store

Winner – Belk (tie)

Winner – Kohl’s (tie)

Honorable Mention – Fashion Bug

Honorable Mention – Lerner New York

Just For Kids

Best Arcade

Winner - Larry Sheets' Players

Honorable Mention - Fun Quarters

Honorable Mention - Record Towne Arcade

Best Children's Clothing Store

Winner – Kohl’s

Honorable Mention - Target

Honorable Mention - Belk

Best Day Care Center

Winner – Little People’s Place Child Development Center

Honorable Mention – Celebree

Honorable Mention – ABC Care, Inc.

Best Family Entertainment Center

Winner - Larry Sheets' Players

Honorable Mention – Four Seasons Sports Complex

Honorable Mention – Fun Quarters

Best Place for Birthday Parties

Winner – Larry Sheets' Players

Honorable Mention – McDonald's

Honorable Mention – Fun Quarters

Best Toy Store

Winner - Kay-Bee Toys

Honorable Mention - Toy Works

Honorable Mention - Wal Mart

Other

Best Adult Day Care Service

Winner - Deerfield Senior Day Centers

Honorable Mention - Eldersburg Care

Honorable Mention - Carroll Lutheran Village

Best Assisted Living Facility

Winner - Summerville at Westminster

Honorable Mention - Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Fairhaven

Best Dance Studio

Winner – Dancing Made Easy

Honorable Mention – Tami Gee's Studio of Dance

Honorable Mention – The Ballet Slipper

Best Karate/Martial Arts School

Winner – Tri Star Martial Arts

Honorable Mention – Choe's Hap Ki Do of Westminster

Honorable Mention – Westminster Karate Academy

Best Nursing Home

Winner - Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Westminster Nursing Home

Honorable Mention - Long View Nursing Home

Best Retirement Community

Winner – Carroll Lutheran Village

Honorable Mention - Fairhaven

Honorable Mention – Summerville at Westminster

Best Storage Facility

Winner - E-Z Storage

Honorable Mention - Lizzie's Lockers

Honorable Mention – Westminster Self Storage

Best Video Tape Rental

Winner – Blockbuster Video

Honorable Mention - Hollywood Video

Honorable Mention – Vaughn's Hometown Video

Copyright © 2016, The Baltimore Sun, a Baltimore Sun Media Group publication | Place an Ad
65°